[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NEO Coolcam NAS-DS01Z Door/Window Sensor [Z-Wave+]
08-06-2017, 04:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2018 17:47 przez szopen.)
Post: #1
NEO Coolcam NAS-DS01Z Door/Window Sensor [Z-Wave+]
NEO Coolcam Door Sensor NAS-DS01Z (model w wersji europejskiej teoretycznie ma oznaczenie NAS-DS01ZE), czyli po prostu kontaktronowy czujnik otwarcia drzwi lub okna wyposażony w bezprzewodowy interfejs z-wave plus

oficjalny opis producenta
http://www.szneo.com/en/products/show.php?id=188

[edit styczeń 2018] w tej chwili pojawiają się te czujki pod innymi brandami, trzeba uważać na jakie rynki jest adresowany sprzęt (np. Dome to głównie Kanada/USA) mogą się one różnić firmware od oryginału
i jest to np. Dome Window/Door Sensor DMWD1
https://products.z-wavealliance.org/products/1852
pojawiły się już także jako Zipato ne-nas-ds01z.eu
https://products.z-wavealliance.org/products/2717
lub w wersji dla Ameryki ne-nas-ds01z.us
https://products.z-wavealliance.org/products/2723

trochę ręce mi opadły jak zobaczyłem jaki stopień integracji oferuje Dome dla niektórych innych brandowanych przez siebie czujników
https://support.domeha.com/hc/en-us/arti...-with-Vera
ciekawe co trzeba zrobić, by w interfejsie Very pojawił się kreator?

hint: w ostatnich wersjach UI7 można skorzystać z kreatora dodawania dla DMWD1 w przypadku sensora NAS-DS01Z
a zobaczymy ładne obrazki co wcisnąć, niestety finalne urządzenia są i tak 2, ale w minihwoto opisałem co robić


uwaga to tylko szkic - może wymagać uzupełnienia



Dane techniczne

parametry "z pudełka":
- dwa stany (otwarty i zamknięty)
- częstotliwość radia Z-wave: 868,4 MHz (co jest dosyć ważne jest to wersja europejska)
- zasięg radia: do 50m w przestrzeni otwartej, do 30m w pomieszczeniach (moim zdaniem to tylko orientacyjne wartości maksymalne)
- kompatybilność z chipsetami serii: 300 i 500 (czyli z-wave i z-wave+)
- zasilanie: 1 ogniwo litowe (LiMn02) CR14250 napięcie 3,0V, rozmiar 1/2AA, typowa pojemność 600mAh
- pobór prądu w uśpieniu: 2 μA
- trwałość baterii: 2 lata
- temperatura otoczenia podczas pracy: 0°C-40°C
- możliwość montażu na drzwiach lub oknach, za pomocą wkrętów (są w zestawie), na kołki rozporowe (są w zestawie) lub z użyciem taśmy dwustronnej (też jest w zestawie!)
- rozmiary (DxSxW)
część stała (elektronika): 70mm x 20mm x 20mm
cześć ruchoma (magnes): 40mm x 11mm x 11mm

parametry "z wkładki" czyli instrukcji
- pobór prądu w uśpieniu: 1 μA (*)
- temperatura przechowywania: 0°C-60°C (**)
- zasięg radia: 50m (*)
- lista elementów zestawu zawiera (nieprawdziwą) informację o załączonych 2 szt. baterii zasilających
(powyżej podałem, tylko te, które odbiegają od pudełka - * lub uzupełniają informacje - **)

parametry "zastane":
- faktycznie zainstalowana bateria to CR2 napięcie 3,0V pojemność 850mAh (jeśli można w to wierzyć),
taka zamiana jest dopuszczalna, CR2 była często stosowana w sprzęcie fotograficznym i jest o 2mm dłuższa od CR14250, gniazdo baterii umożliwia użycie dowolnego z tych typów


Wrażenia z użytkowania:

(przed montażem)
1) Zastanawiałem się nad użyciem akumulatorów Litowych 3,7V typu 14250 lub 14270 (mają pojemność rzędu 300mAh, ale można używać wielokrotnie)
ewentualnie nad wykorzystaniem jednorazówek w chemii LiSOCl2 3,6V np. ER14250 albo LS14250 które za to mają pojemność ~1200mAh (takie rozwiązanie w swoich czujkach stosuje np. Fibaro), ale ewentualne rozważania i późniejsze eksperymenty (w pewnym stopniu ryzykowne, bo napięcie jest sporo wyższe niż w fabrycznie stosowanych ogniwach) zostawiłem sobie na moment, gdy wskazanie stanu fabrycznych baterii spadnie poniżej 50%, a na podstawie deklarowanej pojemności nie da się przewidzieć faktycznego czasu pracy (m.in. z powodu warunków pracy odbiegających od katalogowych dla tych źródeł zasilania, ale też wpływu konfiguracji urządzenia, częstotliwości otwierania okna/drzwi itd.)

muszę zastrzec, że producent ostrzega przed użyciem ogniw innych niż w dokumentacji urządzenia, wspominając o ryzyku eksplozji w takim przypadku
Ostateczna decyzja zapadła - po przeanalizowaniu co jest dostępne na rynku zdecydowałem się na akumulatory LiFePO4 typu IFRCR2, maja one pojemność rzędu 300mAh czyli 3x mniej niż deklarowana pojemność jednorazówek, ale zarazem mała gęstość energii powinna zagwarantować ich bezpieczne używanie (nie grzebałem głęboko w dokumentacji, ale one mają raczej anodę litowo-węglową, a nie litową co zwiększa dodatkowo rezystancję wewnętrzną=poziom bezpieczeństwa) oraz mają "w miarę" zbliżoną charakterystykę rozładowania do ogniw jednorazowych, niestety wymagają specyficznej ładowarki z obsługą LFP 3,2V lub 3,0V, więc jedyne czego się obawiam, to faktu że czujniki nie zgłoszą na czas rozładowania aku, a nie wolno go rozładowywać poniżej 2,0V.

2) Pozycja wlutowanego na płytce kontaktronu jest sygnalizowana na zewnątrz znacznikiem "wypustką" na obudowie, podobne oznaczenie znajdziemy też na obudowie magnesu co ułatwia idealne wycentrowanie obu elementów, w zależności od wersji/partii kontaktrony są wlutowane nad lub pod PCB.

3) Antena z-wave jest wykonana w formie ścieżki i znajduje się po przeciwnej stronie płytki niż kontaktron (a między nimi znajduje się ogniwo zasilające, więc jest to konstrukcja "na styk") natomiast przycisk umożliwiający parowanie i reset jest po stronie bieguna ujemnego baterii, natomiast czerwony LED sygnalizujący stany pracy urządzenia jest po stronie bieguna dodatniego.

(po pól roku używania)
4) Działają niezawodnie, instalowane "na lenia" występują u mnie jako pary odpowiednio nazwanych niezależnych urządzeń (jest to system zdalny, a nie miałem za bardzo czasu na walkę i nie chciałem ryzykować po nieudanej zabawie z innym nierozpoznanym sensorem, więc pozostało jak było na początku - oddzielnie wskazanie stanu baterii i oddzielnie faktyczna czujka kontaktronowa, może potraktuję to jako temat wakacyjny?)
poniżej jest opis w minihowto jak zwalczyć rozbicie na 2 urządzenia w Vera - ogarnąłem to w instalacji testowej, [s]zdalną planuję na potem,[] a jednak się zdecydowałem i działa (chyba)/s

5) Nie jestem do końca przekonany czy niska cena w pełni rekompensuje niedogodności z punktu 4) oraz w sumie naprawdę ograniczoną funkcjonalność - brakuje mi np. generalnie jakiegokolwiek czujnika naruszenia (co wydawałoby się, że jest jednak standartem wśród sprzętu służącego do ochrony mienia), czy możliwości dołożenia dodatkowej prostej czujki kontaktronowej (i w związku z tym okna dwuskrzydłowe zostaną wyposażone w przyszłym roku w czujniki Zipato/Schweiger, które de facto są rebrandem Vision)

6) Zamówiłem w ChRL prostą ładowarkę akumulatorów cylindrycznych obsługującą także aku w chemii LiFePO (Litokala Lii-402) oraz po kilka sztuk aku w tej chemii (akurat IFRCR2 i IFRCR123 - mam na myśli także inne czujniki Z-wave), wprawdzie jeszcze czekam na dostawę, ale chyba nie zapowiadają się większe eksperymenty w najbliższym czasie (mam nadzieję, że zimowe temperatury nie załatwią "hurtowo" fabrycznych ogniw, bo póki co, po pół roku od instalacji, nadal mam wskazania "100%")

(3 miesiące później)
7) Kolejne miesiące mijają, póki co zdecydowałem się użyć akumulatora w instalacji testowej (19 stycznia 2018), na montaż aku w nieogrzewanym domu jednak odwagi mi zabrakło Big Grin


minihowto



integracja z Vera UI7 ma na celu uzyskanie 1 urządzenia zamiast 2

w urządzeniu nadrzędnym (tym które ma ikonkę baterii) w sekcji
Devices->nasze_urządzenie->Advanced->Params
ustawiamy parametry (nie występują one razem obok siebie):
Kod:
device_type urn:schemas-micasaverde-com:device:DoorSensor:1
device_file D_DoorSensor1.xml
device_json D_DoorSensor1.json
category_num 4
subcategory_num 1

po zmianach należy jeszcze zrestartować engine, można to zrobić w sekcji:
(Devices->nasze_urządzenie->)Advanced->New service->Reload Engine

oraz ukrywamy child-device, to które automatycznie otrzymało nazwę "_Door & Window Sensor", ale nie ma ikonki baterii
należy znaleźć jego numer urządzenia w naszym systemie (id) w jego sekcji
(Devices->nasze_urządzenie->)Settings jest na samej górze postaci #XXX np. #149
lub w sekcji (Devices->nasze_urządzenie->)Advanced->Params jest to parametr "id"
uzyskamy to przez uruchomienie niewielkiego kodu w Apps->Develop apps->Test luup code:
gdzie wpisujemy poniższy kod zmieniając oczywiście XXX na id naszego ukrywanego child-device (w przykładzie powyżej jest to 149)
Kod:
luup.attr_set("invisible", 1, XXX)
i wciskamy GO

robiąc "masówkę" czyli ogarniając za jednym zamachem kilka sensorów można wykonać za jednym zamachem cały kod np.
Kod:
luup.attr_set("invisible", 1, 18)
luup.attr_set("invisible", 1, 4)
luup.attr_set("invisible", 1, 22)
luup.attr_set("invisible", 1, 24)
luup.attr_set("invisible", 1, 32)
luup.reload()

należy jeszcze zrestartować engine Settings->Z-wave settings->Advanced->Reload Engine->GO
w powyższym przykładzie ostatnia linijka załatwia tą kwestię (dla UI6 i UI7)



zwykłymi nawiasami () zaznaczyłem w opisach sekcji ten kawałek drogi, którego nie musimy wyklikiwać z głównego menu będąc już w ustawieniach danego urządzenia (wystarczy klawisz Back)

opis jak to wszystko wykonać
http://forum.micasaverde.com/index.php/t...#msg323901

gdybyśmy chcieli w przyszłości jednak zobaczyć ukryte urządzenie (np. podaliśmy zły id) to można użyć następujący kod (czywiście zmieniając XXX na właściwy id)
Kod:
luup.attr_set("invisible", 0, XXX)

w podobny sposób można prawdopodobnie "uzdatnić" też PIR oraz czujnik zalania tego producenta (opis w miarę wolnego czasu)


gdzie kupić:
swoje egzemplarze kupiłem bodajże na GearBest (pudełka były otwierane z przeciętymi plombami fabrycznymi i zaklejone taśmą)
można dostać i w innych dużych chińskich sklepach jak i na Aliexpress'ie


aktualna instrukcja:
http://products.z-wavealliance.org/Produ...0Guide.doc

wpis w bazie certyfikowanych urządzeń z-wave
http://products.z-wavealliance.org/products/1782


pozostałe informacje:

plik definicji urządzenia w formacie openhab1
https://github.com/openhab/openhab1-addo...sensor.xml


na zdjęciach widać różnice między starą, a nową wersją (chodzi o zdjęcia pudełka z danymi technicznymi oraz sposób wlutowania kontaktronu)


Załączone pliki Miniatury
                                       

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zasilanie bezprzewodowych akcesoriów inteligentnego domu [Z-wave, Zigbee, BLE] szopen 12 9 441 13-01-2019 02:58
Ostatni post: szopen
  Everspring SF812 Czujka dymu [Z-wave] szopen 0 2 653 27-04-2018 14:05
Ostatni post: szopen
  Philio PSG01 czujka dymu [Z-wave+] szopen 0 1 807 27-04-2018 02:36
Ostatni post: szopen
  Philio PAT02 Flood Multisensor [Z-wave+] szopen 0 1 820 27-04-2018 01:47
Ostatni post: szopen
  Philio PST02 Slim Multisensor [Z-wave+] szopen 0 1 886 27-04-2018 01:40
Ostatni post: szopen