[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MPTCP i Aero2 ???
03-02-2013, 22:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-02-2013 22:58 przez acmt.)
Post: #1
MPTCP i Aero2 ???
Witam

ktoś wie czy Aero2 blokuje korzystanie z Multipath TCP ?
Wątpię aby to był problemu modemu (Huawei e173u-2 - choć jeszcze nie sprawdzałem tego z kartą innego operatora) ale zakładam, że to ich urządzenia pośredniczące zrzucają rozszerzenia TCP wymuszając komunikacje po standardowym TCP.

Niestety nie znalazłem żadnych oficjalnych informacji na ten temat, może ktoś inny się natknął? Chodzi mi o stanowisko jakie Aero prezentuje w sprawie MPTCP.

Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-02-2013, 00:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2013 00:37 przez jakubd.)
Post: #2
RE: MPTCP i Aero2 ???
A przypadkiem MPTCP nie wymaga obsługi przez routery na trasie? Nie jestem specem od technologii TCP/IP, ale to jakaś straszliwa nowość jak na internet (RFC jest z 2011). Czy w ogóle jakikolwiek operator to obsługuje? Czy sprawdzałeś jakiegokolwiek innego operatora komórkowego?

Czy jakikolwiek duży operator cokolwiek mówi o obsłudze (bądź nie) MPTCP?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-02-2013, 02:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2013 02:19 przez acmt.)
Post: #3
RE: MPTCP i Aero2 ???
Nie przesadzajmy z tą nowością Wink

Nie wiem jak operatorzy GSM, ale jeśli chodzi o Ethernet to wszyscy na linii tp, łączach netii, upc i każdego większego dostawcy w danym mieście nie blokują tego.

Tak masz racje że routery po drodze muszą to obsługiwać (ale nie wspierać a obsługiwać), ale prawda jest taka że około 94% sprzętu w całej sieci bez problemu sobie z tym radzi (czyli w 94% całego internetu nie ma z tym problemów). Ale jedna z opcji jest taka, że aero zalicza się do tych niechlubnych 6%.
A obsługiwać musi tylko na zasadzie nie odrzucania żadnych rozszerzeń wysyłanych razem z pakietem.

A co do samego MPTCP to wystarczy Ci aby urządzenia końcowe go miały. Czyli np twój komputer i serwer do którego się łączysz, a to co się dzieje po drodze Cię nie obchodzi i dzieje się automatycznie (w implementacji na ubuntu już działa Smile )

Jaki mamy minus jeszcze na obecną chwile to taki, iż autorzy w przypadku implementacji tego na ARM, debian (i chyba Mac'a) nie zaimplementowali jeszcze automatycznej tablicy routungi (musisz ja pisać sam).

No są na razie pewne ograniczenia (w końcu rozwija to tylko 2 ludzi na świecie - tak oficjalnie), nakładka do wiresharka tylko na ubuntu, prócz wersji debian wymagany jest procesor 64 bitowy itp itd

Żeby działał MPTCP musi być po prostu zaimplementowany w jądrze systemu na Twoim urządzeniu i docelowym.

Jest chyba już wersja na Mac'a i napewno na androida.
A jeśli chodzi o komórki to może to być przyszłościowe rozwiązanie bo pozwoli na korzystanie z neta tak jak teraz wykonuje się rozmowy.

Przeglądasz neta po wifi, wychodzisz z zasięgu ale dzięki MPTCP nie tracisz pakietów i nie wyświetla Ci się 404 tylko piękna strona której oczekiwałeś załadowana po 3G.

Co do mówienia to niestety nikt nic nie mówi.

P.s. z tym że jest wersja na androida to się nie napalajcie bo tylko Samsung Galaxy SII ma zaimplementowana obsługę MPTCP w jądrze.

Co do sprawdzania innych operatorów, to napisałem w pierwszym poście, że tego nie zrobiłem (nie mam na to kasy: 1. student 2. poczęstowałem kompa herbatą).

P.s. może to być też świetne rozwiązanie dla firm posiadających dwa przyłącza światłowodowe do zapewnienia niezawodności i nie przerwanego dostępu do internetu.
Plusy to:
1. w przypadku łącz o podobnej przepustowości - łączna przepustowość można powiedzieć że się podwaja (jest bardzo blisko)
2. w przypadku awarii u jednego dostawcy pracownicy nawet przez moment nie będą wstanie tego zauważyć ani odczuć (no chyba, że z powodu spadku prędkości)
3. jeśli dostawca naprawi usterkę cała konfiguracja ruszy automatycznie od nowa


W każdym bądź razie to nie chodzi o samo aero2 tylko dlaczego oni blokują rozszerzenia mptcp?? nie chce mi się wierzyć aby ich routery były prehistoryczne i nie potrafiły tego obsłużyć, pytanie czemu im się chciało bawić w wyłączanie tego.

Mam pewną całkowicie nie przemyślaną teorie (bo nie wiem jak oni resetują połączenia) ale skoro MPTCP tworzy kilka ścieżek to wciąż któraś mogłaby być aktywna, ale to muszę jeszcze poczytać o tym jak dokładnie działa aero

A tu mały zrzut
   
https://dl.dropbox.com/u/48616291/MPTCP.png

link do strony autorów, gdyby komuś chciało się z tym pobawić
http://multipath-tcp.org/pmwiki.php?n=Main.HomePage
(ostrzegam kompilacja tego na ARM (RPi) to jakieś minimum 8 godzin, więc radzę zapuszczać na noc)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-02-2013, 12:30
Post: #4
RE: MPTCP i Aero2 ???
To bardzo ciekawa technologia, ale tutaj sprawa (od strony prawnej) jest bardziej złożona, niż obsługa bądź nie MPTCP.
Zapis koncesyjny mówi, że usługa nie może się różnić (pod względem działania samego dostępu, nie prędkości i przerywania co godzinę) od komercyjnej usługi świadczonej przez Aero2.
Jeżeli komercyjny abonent Plusa też ma "blokowane" MPTCP, to problemu nie ma. Jeżeli jednak jest tutaj różnica Aero2<->Plus (i CP i inni MVNO) to wtedy można zacząć łagodne wyjaśnianie, powoli idąc potem nawet do UKE.

O MPTCP muszę poczytać, ale jak widać to ciągle "nowinka". Dla porównania - ile ma RFC opisujący IP? TCP? SMTP? No właśnie. A ty "wyskakujesz" jak "filip z konopielki" z RFC z 2011, nad którym pracują "2 osoby" Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-02-2013, 01:03
Post: #5
RE: MPTCP i Aero2 ???
No dobra, może i pracują tylko dwie osoby, ale za to ile już zrobili ?, poza tym na sporej ilości konferencji jest poruszany ten temat, jak się uda to ja ze swoimi wynikami też pojadę.

Poza tym sprawa jest bardzo fajna i nie patrzyłbym na nowość lub nie, bo jeśli możemy korzystać z neta w komórce bez rozłączania mimo poruszania się (na większe odległości niż zwykle) to myślę, że wejdzie to szybko, bo ludziom to teraz naprawdę doskwiera.
Przecież są szukane rozwiązania dla tego problemu, ale żadne nie działa tak sprawnie i dobrze jak MPTCP, żadne nie pozwala na przełączanie pomiędzy różnymi interfejsami (tylko pomiędzy np sieciami wifi) i tylko mptcp nie wymaga inwestycji w nowe sprzęty - jeśli chodzi o infrastrukturę internetu.

P.s. za granica w prywatnych domach popularny jest tzw. dual-banding (czyli dwa przy łączą) w Polsce gdybyś miał np upc i coś po linii tp to bulisz za oba ale tego nie wykorzystujesz a dzięki MPTCP masz dwa razy szybsze łącze.

Ale wracając do tematu to tak, na razie nie mam kasy i karty plusa, jeśli będę sprawdzał to orange, t-mobile i play (a plusa raczej specjalnie nie będę kupował bo ich najbardziej nie lubię, chyba że cudem będzie mi zbywać kasa). Ale rozumiem, że komercyjnie Aero świadczy usługę właśnie i tylko dla klientów plusa? A nawet jeśli okaże się, że łamią prawo to nie będę na pewno miał ani kasy ani czasu na zabawę w wyciąganie konsekwencji.

Wielkie dzięki za przedstawienie w skrócie jak to się ma od strony prawnej.

No dobra, masz racje że jest to nowinka, ale właśnie od tego ile osób się nią zainteresuje zależy jak szybko wejdzie w życie.

Ja nigdy nie lubiłem RFC Tongue A bądźmy szczerzy nie o niego się tu rozchodzi, bo czy 90% ludzi korzystających z neta wie o co chodzi z adresem IP, albo wie jak wygląda komunikacji w protokole TCP, lub z czego składa się jego nagłówek i w której warstwie modelu OSI działa? Czy przyszło im do głowy pytanie 'jak to działa?' i weszli choćby na wiki żeby się dowiedzieć?

Nie i ich to ani trochę nie interesuje, chcą po prostu żeby działało Wink
A to ma prawo działać - sam sprawdziłem, przełączanie się w przypadku awarii jednego przyłączą albo straty zasięgu działa wyśmienicie, trochę gorzej z podnoszeniem się - ale nie jest źle.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-02-2013, 02:04
Post: #6
RE: MPTCP i Aero2 ???
Technologicznie to bardzo ciekawa sprawa, od strony koncepcyjnej - w sumie prosta. Jednak nie wiem jak się to ma do firewalli stanowych (a taki chroni użytkowników Aero2 od strony sieci - blokuje wszystkie pakiety z flagą SYN przychodzące z sieci). Głupio ustawiony może blokować MPTCP.

Co do samej technologii - wprowadzenie tego zajmie lata, choć pewniej krócej, niż w przypadku IPv6 - na szerszą skalę musi to obsługiwać Windows i wszystkie systemy mobilne, żeby zauważyć zysk w praktyce.

A najciekawsze jest to, że gdyby pakiety MPTCP przechodziły przez Aero2 to byłaby trzecia metoda połączenia kilku kart Aero2 w szersze łącze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-02-2013, 14:03
Post: #7
Odp: MPTCP i Aero2 ???
Z ciekawostek, to ja czekam na protokół spdy, a raczej kiedy będzie powszechnie obsługiwany. Jak na razie ma go chrome, Firefox i Opera. Google zrobiło ten projekt i chyba jako jedyne go wspiera.

Wysyłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-02-2013, 21:08
Post: #8
RE: MPTCP i Aero2 ???
(05-02-2013 02:04)jakubd napisał(a):  Technologicznie to bardzo ciekawa sprawa, od strony koncepcyjnej - w sumie prosta. Jednak nie wiem jak się to ma do firewalli stanowych (a taki chroni użytkowników Aero2 od strony sieci - blokuje wszystkie pakiety z flagą SYN przychodzące z sieci). Głupio ustawiony może blokować MPTCP.

Nie wiem dlaczego, ale na pewno wiem że MPTCP nie działa z Aero2. Możliwe, że Twoje przypuszczenie jest słuszne.


(05-02-2013 02:04)jakubd napisał(a):  Co do samej technologii - wprowadzenie tego zajmie lata, choć pewniej krócej, niż w przypadku IPv6 - na szerszą skalę musi to obsługiwać Windows i wszystkie systemy mobilne, żeby zauważyć zysk w praktyce.

Ja liczę, że to nie będzie wiele lat - wszystko zależy od zainteresowania ta technologią, jeśli wezmą się za jej rozwijanie jakieś koncerny z kasą, a nie dwóch pasjonatów robiących to w wolnej chwili, to myślę że nie będzie to długo trwało.

Tu masz zdecydowaną rację, Windows to główny udziałowiec rynku systemów i od niego trzeba by zacząć - ale brak otwartej licencji utrudnia sprawę.

Android'em się już zajęli, a skoro jest implementacja na mac'a to i ipad'a z iphone'm nie długo też to czeka.

Zajmowanie się systemami firm które wyskakują z jednym tabletem na rynek, sprzedają go 100 sztuk po czym znikają, nie ma sensu.


(05-02-2013 02:04)jakubd napisał(a):  A najciekawsze jest to, że gdyby pakiety MPTCP przechodziły przez Aero2 to byłaby trzecia metoda połączenia kilku kart Aero2 w szersze łącze.

Zaciekawiłeś mnie, gdzie mogę o tym poczytać - chciałbym wiedzieć jak to zrobić, z
jakimi kosztami się to wiąże, plusy raczej są oczywiste - ale minusy?


(05-02-2013 14:03)grzech1991 napisał(a):  Z ciekawostek, to ja czekam na protokół spdy, a raczej kiedy będzie powszechnie obsługiwany. Jak na razie ma go chrome, Firefox i Opera. Google zrobiło ten projekt i chyba jako jedyne go wspiera. 

Wysyłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk 2

Nie znam, nie słyszałem ale teraz już na pewno poczytam o tym.
P.s. IE jak zawsze zacofane Tongue
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-02-2013, 21:41
Post: #9
RE: MPTCP i Aero2 ???
acmt napisał(a):jakubd napisał(a): A najciekawsze jest to, że gdyby pakiety MPTCP przechodziły przez Aero2 to byłaby trzecia metoda połączenia kilku kart Aero2 w szersze łącze.
Zaciekawiłeś mnie, gdzie mogę o tym poczytać - chciałbym wiedzieć jak to zrobić, z
jakimi kosztami się to wiąże, plusy raczej są oczywiste - ale minusy?
Poza problemem zdobycia kilku kart (zgodnie z regulaminem nie ma takiej możliwości, ale od czego jest rodzina i znajomi) rozwiązania są dość proste koncepcyjnie:
1. MultiWAN z load balancerem - łatwy w użyciu, ale jeden strumień danych to maksymalnie jedno Aero2.
2. VPN Bonding - rozwiązuje nawet problem zrywania połączeń co godzinę, ale... wymaga własnego fizycznego serwera na potrzeby VPN oraz dość trudnego oskryptowania po obu stronach. Brak gotowych narzędzi (zwłaszcza do Windows).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2013, 17:06
Post: #10
RE: MPTCP i Aero2 ???
wątek ciekawy mocno się zrobił!

dodam od siebie, że z reguły przeceniamy "ludność" od strony sprawności intelektualnej i ciekawości poznawczej

ankietę zrobiłem ~ 2 lata temu nt. internetu - 68 proc respondentów na pytanie, z czym kojarzy się internet odpowiadało - "to takie śmieszne e na monitorze"! niestety prawdziwe to jest i średnią oddaje nieźle!

pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Aero2 + Telefon GSM =VOIP toteklotek 1 7 645 21-01-2017 08:46
Ostatni post: jakubd
  Aero2 tylko dla VoIP pawelos 82 97 089 30-01-2016 00:20
Ostatni post: maciek_slupsk
  Kamera ip przez Aero2 Wassja 92 127 868 22-06-2015 20:55
Ostatni post: jakubd
  Emule i Aero2 fenton 22 28 014 29-01-2015 19:43
Ostatni post: penknife
  Nawigacja samochodowa i Aero2 jakubd 18 31 413 15-08-2014 01:41
Ostatni post: szopen