[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Modem/router za >500 pln
17-01-2012, 21:06
Post: #1
Modem/router za >500 pln
Witam,

poszukuję na szybko modemu/routera do gsm. Na razie chcę aby działał w Aero2 ale chcę kupić raz porządny sprzęt żebym mógł potem nie musieć się martwić czy mi w innej sieci zadziała.
Dobrze by było aby działa też na linuksie ale nie jest to decydujące.

Sam wyszukałem sobie Novatel Ovation MC545 42 Mbps z jakimś bajerem Dual Carier czyli że może miec dwa SIMy?

Czy możecie mi coś doradzić poza tym jednym?

PS
Modem router mam tu problem każdy modem jest routerem?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-01-2012, 23:56
Post: #2
RE: Modem/router za >500 pln
Dość szerokie pytanie. Zakładam, że mówimy o 3G/4G.
1. Modem (3G/4G) - urządzenie zapewniające dostęp do sieci komórkowej. Zwykle zakończony złączem USB do podłączenia do komputera lub routera. Np. Huawei E173, albo E398.
2. Router - urządzenie, którego zadaniem jest łączenie ze sobą dwóch podsieci TCP/IP. W Warunkach domowych zapewnia zwykle połączenie między Internetem a siecią domową. Do zastosowań 3G zwykle ma gniazdo USB do podłączania modemu oraz gniazdo lub gniazda RJ-45 Ethernet oraz anteny interfejsu sieci bezprzewodowej WLAN/WiFi. Np. Netgear WNDR3700
Czasem są routery, które mają wbudowany modem komórkowy, a nawet własną baterię i udostępniają połączenie przez wifi (np. ZTE MF60, czy Huawei E585).

Wiedząc to postaraj się uściślić pytanie Smile

Dual-Carrier to funkcja modemu 3G (i LTE też), która umożliwia dwukrotne zwiększenie wydajności połączenia przez jednoczesne połączenie się z siecią komórkową na dwóch różnych częstotlliwościach/kanałach transmisyjnych (czasem do dwóch różnych nadajników). Funkcja działa np. w Orange, Tmobile oraz gdzieniegdzie w Play. Dotyczy tylko transmisji HSPA+.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-01-2012, 00:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2012 00:12 przez Kej.)
Post: #3
RE: Modem/router za >500 pln
Dziękuję jakubd za tą bardzo kompetentną odpowiedź. Bardzo rzadko siez daża by koś tak profesjonalnie odpowiezdiał.
A teraz do rzeczy.

*Ponieważ dostałem SIM od Aero2 chcę dokupić do niej modem. Ponieważ chcę mieć coś co gwarantuje mi że pójdzie w każdej sieci przez następne 2 lata postanowiłem kupić coś droższego.

*Chcę aby podłaczane to to było na kabelku do USB bo ten sposób jest praktyczny i nie ogranicza mnie tylko do jednego komputera jak jest w przypadku złaćz PCIexpress.

*Dodatkowo miło by było gdyby jak podłaczę ten modem do laptopa żeby inne laptopy w domu też mogły z niego korzystać a więc żeby działał jak router wifi. Tak że podłączony jest do mojego laptopa na usb z którego się łąduje a udostępnia sygnał na cały dom. Oczywiście pewnie jest też możliwość zeby był po prostu podłaczony gdzieś do gniazda elektrycznego i spełniał tą samą funkcję.

Czy mogę jeszcze jakoś uściślić albo określić moje wymagania by łatwiej ci było się odnieść do mojej prośby?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-01-2012, 00:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2012 01:02 przez Robert.)
Post: #4
RE: Modem/router za >500 pln
Kej, okreslajac dolna granice ceny mozna naprawde duzo polecic, ale rozumiem, ze to pomylka i szuksza czegos do 500zl a nie powyzej Smile
Moja rada - nie kupuj niczego na wyrost. W dziedzinie elektroniki wszytko tanieje z dnia na dzien a parametry sie poprawiaja. Za 2 lata kupisz duzo lepszy sprzet w tej samej cenie lub wydajac duzo mniejsze pieniadze kupisz to co mozesz kupic teraz.
Co do dzielenia internetu, jezeli nie bedziesz czesto uzywal 2 laptopow, wystarczy wlaczyc w windowsach funkcje udostepniania i laptop bedzie pelnic funkcje routera.
Oczywiscie wygodniej miec dedykowany router z mozliwoscia przypiecia modemu, ale do sporadycznego dzielenia internetu wystarcza windowsy.
Ja na twoim miejscu nie szalal bym z kasa chcac uzywac aero2. Ta forma dostepu jest preferowana do tanich rozwiazan. Wkladanie karty aero2 do drogiego modemu porownal bym do przypinania przyslowiowego kwiatka do kozucha.

Nie wiem gdzie mieszkasz, czy potrzebujesz internetu mobilnego i jakie masz mozliwosci przylaczenia, ale ja za 500zl mam na 1,5 roku dostep do internetu o predkosci 512 na kablu, bez modemow, bez kart sim, bez przerywania i z 4x szybkoscia w nocy.
Nie jest to wiele, ale duzo lepiej dziala niz na aero i do przegladania stron, skype'a i czasami sciagniecia jakiegos pliku wystarcza.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-01-2012, 00:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2012 00:55 przez szopen.)
Post: #5
RE: Modem/router za >500 pln
Oczywiście potwierdzam słowa Roberta - wydawanie ponad 500zł na osprzęt do aero2 nie ma żadnego sensu, niektóre urządzenia można już znaleźć poniżej 200zł

takim routerem być może spełniającym twoje wymagania mogłoby być

- urządzenie typu mifi (akumulatorowy modem-router 3g o nieco ograniczonych możliwościach)

- albo przykładowo vodafone r201 (akumulatorowy modem-router 3g tego modelu jeszcze nie widziałem, nie wiem czy występuje w wersji odblokowanej)

- albo np. stacja dokująca dla modemu vodafone r101 (sprzedawany jako huawei r101), jeśli prawdą jest to, co sprzedający pisze w aukcji i tu UWAGA jest to tzw. sharing dock czyli cośkolwiek o nieco ograniczonej funkcjonalności routera i NIE ZAWIERA w komplecie MODEMU, nie wymaga podłączenia przez usb z komputerem, ale używa modemu usb i w razie np. konieczności użycia laptopa w terenie możesz zabrać z niego modem

- airlive 3g ii (to ii to dwa czyli 2 generacja - ten o kanciatym kształcie) - jest to router wifi 3g stacjonarny z obsługą modemów usb (również możesz zabrać sam modem)

PS nikt nie jest w stanie zagwarantować, że za 2 lata nie pojawi się nowa technologia, z którą dane urządzenie nie będzie już zgodne
przez ostatnie kilka lat taką zgodność gwarantowały routery ze slotem pccard na kartę gsm/3g (możliwa współpraca z expresscard), ale obecnie producenci intensywnie promują modemy usb

PPS przy kupowaniu sprzętu brandowanego przez vodafione zalecam daleko idącą ostrożność, jako, że ten operator lubi wprowadzać blokady na swoją sieć inne od zwykłego simlocka, więc kupno tylko gdy sprzedający wyraźnie określi się, że sprzęt jest bez blokady - uwaga wymiana firmware na nowsze niesie potencjalne ryzyko pojawiania się blokady, której wcześniej nie było
(chociaż słynny d105 z polsatu jest równie dobrze zabezpieczony przed użyciem w innej sieci a co ciekawsze mimo stosowania tego modelu przez niektóre inne sieci nie przeciekło jeszcze oprogramowanie pozbawione blokad)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-01-2012, 01:03
Post: #6
RE: Modem/router za >500 pln
Mam do wydania trochę ponad 500 pln na urządzenie które obecnie bedzie działało na aero2 testowo a za jakieś 3 mce przejdzie do płatnego rozwiązania więc ma być solidne. Kasa nie jest moja ale jest rpzeznaczona i MUSZĘ ją wydać.
Nie chcę niczego vodafone bo już isę naczytałem o tym dużo złego.

Co byście polecili więc tej cenie i w tych parametrach co ma Novatel Ovation MC545 42 Mbps? Boz tego co wyczytałem to działa na aero2 ok a z parametrów wygląda obiecująco.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-01-2012, 01:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2012 01:48 przez szopen.)
Post: #7
RE: Modem/router za >500 pln
z tego co mi wiadomo, najszerszą listę obsługiwanych modemów ma airlive Air3GII
mimo, to nie ma na niej twojego wymarzonego modemu
http://fs.airlive.com/airlive_fileserver...y_List.pdf
możesz zawsze napisać do wsparcia technicznego tej firmy z pytaniem
(ale ostatni firmware dla tego routera jest z listopada, więc nie spodziewam się jeszcze obsługi modemowych nowości, jakkolwiek router ten ma pod pokładem linuxa więc jest w miarę elastyczny)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-01-2012, 14:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2012 15:25 przez Kej.)
Post: #8
RE: Modem/router za >500 pln
czyli polecasz modemy z routerami z firmy air3g2?
Tyle ze nie widze ich w obsłudze aero2:
http://jdtech.pl/2011/06/aero2-zestawien...dowie.html .

Nie wiem o którym modemie mówisz jako 'wymarzony ale Novatel Ovation MC545 ma wszelkie parametry i w dodatku jest też routerem wifi wiec wydaje się optymalny prawda?

W tej kategorii cenowej widze chyba tylko jeszcze:
* USB Huawei E367 4G HSPA+
* USB Huawei E585 GW 24
* HUAWEI E510 TV Modem USB

Czy coś jeszcze jest warte uwagi? Chodzi mi o konkretne modele a nie firmy.
Czy nie najlepszy wydaje się wam zatem: router HSPA+ Huawei E586Bs-2 ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-01-2012, 01:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2012 02:00 przez szopen.)
Post: #9
RE: Modem/router za >500 pln
0) moje sugerowane rozwiązanie:
- na okres tymczasowy kupujesz NAJTAŃSZY modem zgodny z aero2 (modem może być przecież i później używany - aero2 świadczy swoją darmową usługę jeszcze prawie 3 lata)
- wraz z wykupieniem abonamentu u jakiegoś operatora wybierzesz u tego operatora modem, modemo-router czy co tylko chcesz z oferty dostosowanej do abonamentu (zakładając, że będzie to umowa na 2 lata będziesz mógł za te 2 lata wymienić sprzęt na bardziej współczesny w ramach promocji związanej z przedłużaniem umowy, bądź u innego operatora zawierając nową umowę, bo przecież nie wiadomo jaka oferta będzie wtedy korzystniejsza)

i jeszcze raz napiszę dlaczego (oprócz wcześniej wspomnianych powodów) sugeruję nie kupować możliwie najdroższego sprzętu - prawdopodobnie wybrany abonament nie będzie wykorzystywał jego możliwości w pełni, a sprzęt dostępny u operatora w promocji przy zawieraniu umowy jest niezwykle często sporo tańszy niż identyczny na wolnym rynku

wyjątkiem od tej reguły może być tylko np. konieczność wykorzystania dotacji (jeśli naprawdę sprzęt musisz kupić teraz i możesz się nie liczyć z kosztami)

a teraz odpowiedzi

1) nie chcę, aby to było odbierane, że polecam, nie testowałem osobiście i w dodatku nie umiem teraz wskazać źródła w/g którego byłem przekonany o jego zgodności z modemami pracującymi z aero2, być może po prostu jestem w błędzie
sugeruję więc spytać sprzedawcy o zgodność z aero2
póki co ten model jest na tyle mało popularny, że nie można nic powiedzieć o ewentualnych z nim problemach, nazwa firmy a właściwie marki to "airlive", natomiast "air3gII" to nazwa modelu jest to sam router, modem należy dokupić oddzielnie

2) zajrzałem do listy zgodnych modemów sądząc, że podałeś model modemu (coś mi świtało, że to modem usb), a nie modemo-routera (wcześniej pisałeś, że chcesz router współpracujący z modemem usb, a przynajmniej tak to zrozumiałem)

3) teraz sprawdziłem u źródła - to jest modem usb i nie jest on routerem
http://www.novatelwireless.com/index.php...&Itemid=13
i
http://www.novatelwireless.com/content/p...t_Rev4.pdf

4) oczywiście jeśli tylko umiesz, to internet z dowolnego modemu można rozprowadzić do innych komputerów wykorzystując funkcje wbudowane w system operacyjny

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Router D-Link DWR-921 Aguero 9 15 069 09-04-2021 12:24
Ostatni post: Victor
  Router do pracy ciągłej z Huawei e173-u2 raven.michal17 9 20 942 22-05-2017 06:47
Ostatni post: jakubd
  modem huawei polecany lub router lalalala 18 27 144 22-12-2016 16:07
Ostatni post: szopen
  Router TP-LINK TL-MR3420 dodatkowe zasilanie do Huawei e3131s-2 mateusz1603 7 13 312 28-09-2015 19:59
Ostatni post: jakubd
  BAARDZO stabilny router ---> modem Aero2 ---> Kamera WiFi z3d 8 9 448 14-01-2015 19:43
Ostatni post: grzech1991