[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Modem/router do domu
20-07-2015, 21:22
Post: #1
Modem/router do domu
Witam.
W sumie nie wiedziałem gdzie powinienem napisać tego posta, bo mam parę pytań.
Na początku września kończy mi się internet radiowy w inei 4mb/s za 50zł. W praktyce oczywiście nigdy nie było 4mb/s tylko mniej, a w weekendy to poniżej 1mb, dlatego zastanawiam się czy nie lepiej przejść na internet mobilny.
1 pytanie - czy do domu jednorodzinnego lepiej byłoby kupić modem + router czy od razu sam router z wejściem na kartę sim?
2. Czy jest jakaś lepsza oferta od RBM w LTE? Jestem w zasięgu Playa i Plusa i w sumie myślałem najbardziej nad RBM ze względu na cenę i możliwość zużycia danych 100gb miesięcznie. Z internetu korzystam... dużo?. Ogólnie strony społecznościowe, spotify, youtube i czasem jakiś serial z torrentów czy online. Chciałbym w sumie za ten internet dać max 50zł.
3. Tutaj pytanie już troche z innej beczki. Siostra posiada modem Huawei e3372 z playa i w nim również jest karta Playa i chciałbym w programie PLAY Online ustawić na sztywno LTE, ale nie da się. Jest jakaś możliwość obejścia tego? Zależy mi na LTE bo pomimo gorszego zasięgu lepiej działa niż HSPA+.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2015, 12:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-03-2018 21:13 przez szopen.)
Post: #2
Modem/router do domu
ad 0. eter nie jest z gumy, jeżeli stacje bazowe w twojej okolicy będą przeciążone to musisz się liczyć z możliwymi kiepskimi rezultatami (najlepiej na początek pożycz modem i zrób testy z użyciem prepaid)
jeśli masz możliwość podłączenia internetu dowolną metodą kablową (adsl/światłowód/kablówka), to trzeba rozważyć takie rozwiązania

ad 1. ja bym kupił combo, czyli rozwiązanie zintegrowane (modemo-router np. Huawei B593), ale nie istnieje "jedyne słuszne" rozwiązanie…

ad 2. cenowo chyba nie ma nic lepszego. tyle, że "darmowe LTE na 30 dni" w RBM wymaga pilnowania kodów (przy tej okazji wymaga comiesięcznego przekładania karty SIM do telefonu edit: nie wymaga - można użyć play24 na smartfonie lub przez przeglądarkę)
abonament w Plusie będzie droższy, ale wygodniejszy
zużycie danych możesz mierzyć (masz w tej chili jakiś router?)

[edycja = uzupełnienie + poprawka nazwy promocji] regulamin darmowego LTE w RBM
http://www.redbullmobile.pl/fileadmin/fi...0.2014.pdf
regulamin pakietu danych za doładowanie (wymaganego do działania darmowego LTE,w zasadzie to jest obojętne jaki pakiet danych jest wykupiony, ale te są w cenie doładowania)
http://www.redbullmobile.pl/fileadmin/fi...072013.pdf

ad 3. nie wiem jak wygląda PO instalowany z tego modemu (trochę dziwne, że nie ma w ustawieniach opcji "tylko LTE", ale jest to oczywiście możliwe)
zmiany ustawień modemu można dokonać TYLKO wtedy, gdy nie jest w trakcie połączenia z internetem
zamiennie z PO można używać MP (w dostatecznie nowej wersji)
albo TNI ( http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557 )

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2015, 14:12
Post: #3
Modem/router do domu
Cytat:ad 2. cenowo chyba nie ma nic lepszego. tyle, że "LTE bez bez limitu" w RBM wymaga pilnowania kodów (przy tej okazji wymaga comiesięcznego przekładania karty SIM do telefonu)
Nie wymaga. Kody potwierdzenia można przekierować na inny numer. Poza tym część routerów obsługuje SMSy, przez TNI też można odczytać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2015, 15:53
Post: #4
Modem/router do domu
Arathefu napisał(a):Nie wymaga
tylko ostrzegam - nie każdy sprzęt, a szczególności router mam obsługę SMS/USSD

nie używam RBM, więc opisz szczegóły rozwiązania

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2015, 17:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-07-2015 17:10 przez cigs.)
Post: #5
RE: Modem/router do domu
(21-07-2015 12:28)szopen napisał(a):  ad 0. eter nie jest z gumy, jeżeli stacje bazowe w twojej okolicy będą przeciążone to musisz się liczyć z możliwymi kiepskimi rezultatami (najlepiej na początek pożycz modem i zrób testy z użyciem prepaid)
jeśli masz możliwość podłączenia internetu dowolną metodą kablową (adsl/światłowód/kablówka), to trzeba rozważyć takie rozwiązania

Właśnie o to chodzi, że mieszkając 3km od miasta nie ma tutaj żadnych możliwości podłączenia się pod światłowody czy neostradę, cokolwiek, zostaje tylko internet mobilny, albo radiowka od inei, którą mam teraz i jest żenująca.

(21-07-2015 12:28)szopen napisał(a):  ad 1. ja bym kupił combo, czyli rozwiązanie zintegrowane (modemo-router np. Huawei B593), ale nie istnieje "jedyne słuszne" rozwiązanie…

Combo wygodniejsze, ale też z tego co widze prawie 2x droższe Tongue

(21-07-2015 12:28)szopen napisał(a):  ad 2. cenowo chyba nie ma nic lepszego. tyle, że "darmowe LTE na 30 dni" w RBM wymaga pilnowania kodów (przy tej okazji wymaga comiesięcznego przekładania karty SIM do telefonu)
abonament w Plusie będzie droższy, ale wygodniejszy
zużycie danych możesz mierzyć (masz w tej chili jakiś router?)

Właśnie o to chodzi, że cenowo wychodzi najlepiej bo w LTE mogę wykorzystać 100gb, a później lejek. Wpisywanie kodów co miesiąc raczej nie robi dla mnie za dużego problemu, a LTE idzie od Playa, a teraz przy zasięgu 38% z kartą Playa na modemie Huawei e3372 o tej godzinie (17:00) wyciągam 8-12mb/s, więc jest to znacznie lepszy wynik niż 4mb/s od inei. Jeśli chodzi Ci o zwykły router, który nadaje mi internet przez WiFi to tak, mam, jakiś 8level od inei.

(21-07-2015 12:28)szopen napisał(a):  ad 3. nie wiem jak wygląda PO instalowany z tego modemu (trochę dziwne, że nie ma w ustawieniach opcji "tylko LTE", ale jest to oczywiście możliwe)
zmiany ustawień modemu można dokonać TYLKO wtedy, gdy nie jest w trakcie połączenia z internetem
zamiennie z PO można używać MP (w dostatecznie nowej wersji)
albo TNI ( http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557 )
Rzeczywiście nie pomyślałem o tym, żeby próbować zmienić kiedy nie jestem połączony z internetem... Już działa, dzięki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2015, 18:23
Post: #6
Modem/router do domu
cigs napisał(a):LTE idzie od Playa, a teraz przy zasięgu 38% z kartą Playa na modemie Huawei e3372 o tej godzinie (17:00) wyciągam 8-12mb/s, więc jest to znacznie lepszy wynik niż 4mb/s od inei.

RBM to jest marka Play'a więc wyniki będziesz miał w zasadzie identyczne

o router pytałem z 2 powodów
- czasem w interfejsie jest dostępna jakaś podstawowa statystyka, na podstawie której można czasem oszacować ile danych transferujesz miesięcznie
- niektóre modele wyposażone w gniazdo usb dają się przerobić do współpracy z modemami GSM (przez zmianę firmware na alternatywne), ale nie sądzę aby to było możliwe w przypadku twojego sprzętu (8-level model nieznany Big Grin nie wiem co Inea dawała abonentom, ponadto nawet nie wiem czy masz ten router na własność czy w dzierżawie, czyli do zwrotu)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2015, 21:34
Post: #7
RE: Modem/router do domu
Sprostowanie. Lejek jest po 250gb średnio. Późnej 2mbps czyli tyle ile masz średnio w inei. Co do przekładania karty, ja mam pod 192.168.0.1 interfejs z smsami modemu a pod 192.168.1.1 routera. Jak dodasz doładowanie z strony playa to nie trzeba nigdy sima wyjmować. Co 30 dni trzeba pamiętać o przedłużeniu promocji, ale jak zapomnisz to jesteś stratny pakiet co najwyżej.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2015, 22:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-07-2015 22:21 przez jakubd.)
Post: #8
Modem/router do domu
Ja jeszcze swoje 3gr:
ad.1 - Według mnie zestaw modem + router jest zwykle szybszy i działa stabilniej. Tylko trzeba dobrać sprzęt. Na razie żadne urządzenie stacjonarne nie zrobiło na mnie nawet w połowie tak dobrego wrażenia (teraz męczę B593, ale używałem DWR-921), jak mój ulubiony zestaw Dovado Tiny + E398, czy NetGear WNDR3700 (oprogramowanie Gargoyle) + E3372. Oczywiście są zestawy, które wcale dobrze nie działają (Wszelkie CP zestawy na bazie Edimaxa 6408).
ad.2 - Trzeba pamiętać, że oferta RBM Darmowy Internet LTE (w skrócie RBM DIL) to oferta promocyjna i może w każdej chwili zniknąć tak, jak to stało się z jej odpowiednikiem w Play Online na Kartę. Po wprowadzeniu Play Internet na Kartę jest w ofercie nielimitowany internet (czyli znowu 100 GB) za 45 PLN (jednorazowo lub cyklicznie), ale za to w zasięgu nie tylko LTE, ale też 3G.
Ja mam zapisane w kalendarzu, kiedy promocja powinna się mniej więcej wyłączyć i aktywuję ją przez Play24. Nie muszę tego robić kodami ani SMSem dzięki temu.
ad.3 - Play Internet (nowsza z nazwy odmiana aplikacji Play Online, czyli brandowanego Mobile Partnera) w każdej znanej mi wersji pozwala na wymuszenie LTE. W tym celu należy się rozłączyć, przejść do Narzędzia->Opcje->Sieć i tutaj w polu Typ Sieci wybrać "Tylko LTE". Jeżeli nie rozłączymy się najpierw, opcja ta będzie niedostępna (wyszarzona).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-07-2015, 09:26
Post: #9
RE: Modem/router do domu
(21-07-2015 15:53)szopen napisał(a):  
Arathefu napisał(a):Nie wymaga
tylko ostrzegam - nie każdy sprzęt, a szczególności router mam obsługę SMS/USSD

nie używam RBM, więc opisz szczegóły rozwiązania

Są trzy opcje:
1 - Jeśli router obsługuje SMS (np. Dovado Tiny albo lepsze z Gargoylem) to z poziomu przeglądarki da się je odczytać.
2 - Modem przepinamy do kompa i odpalamy Top Net Info. Z menu 'SMS' możemy odczytać wiadomości.
3 - Na stronie 24.play.pl po aktywacji dowolnego pakietu, przy wysyłaniu SMSa jest opcja "przekieruj kody SMS na inny numer" czy jakoś tak. Podajemy tam numer swojej komórki, odbieramy jeden, ostatni kod przez modem, i każdy następny przychodzi nam na telefon.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-07-2015, 17:29
Post: #10
Modem/router do domu
Dzięki wielkie Wam wszystkim za odpowiedzi. Chyba się zdecyduję na RBM pomimo, że nie wiadomo ile jeszcze ta promocja będzie trwać ale innej możliwości oprócz pozostania na radiówce lub założeniu internetu mobilnego nie mam. TP-Link MR3420 + Huawei e3372, czy taki zestaw będzie dobry, czy polecacie coś innego w cenie tak do max 350zl? Czy polować na używany modem Huawei e398, który jakubd proponuje(na olx w mojej okolicy sprzedaja po 110+-zł)?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-07-2015, 18:44
Post: #11
Modem/router do domu
Jak ci nie przeszkadza źródło, to lepiej kupić Dovado Tiny za 99 PLN na allegro (wątek jest na forum o tym) i E398 (używka). MR3420+E3372 to chyba najtańsze rozwiązanie na częściach nowych z gwarancją, choć być może takich dobrych osiągów nie będzie miało, jak z Dovado (do 100 Mbit/s, zestaw z MR3420 kończy swoje możliwości koło 30 Mbit/s). Tyle, że przez WiFi i tak tego nie uzyskasz, nie wspominając o tym, że LTE Play nie ma takiej szybkości (maks około 70 Mbit/s, zwykle 10-20 Mbit/s, gdy są inni korzystający w okolicy; ja mam średni 3-4 Mbit w Warszawie).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-07-2015, 20:07
Post: #12
Modem/router do domu
No to chyba już wiem wszystko co chciałem wiedzieć Wink Prawdopodobnie wybiore RBM + dovado + używany e398 lub nowy e3372. O ile dobrze wyczytałem oba posiadają złącza na antenę tak? Może jeszcze ktoś mi powiedzieć czy jest duża różnica w zasięgu pomiędzy tymi modemami? Czy e398 odbiera lepszy zasięg niż e3372 albo na odwrót? Oraz czy w tym dovado da się ustawić na sztywno LTE, aby korzystać z RBM?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-07-2015, 22:34
Post: #13
Odp: Modem/router do domu
Na sztywno lte mozesz ustawic na modemie używając komend at nie musi byc w routerze.

Wysłane z mojego GT-N7105 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-07-2015, 23:33
Post: #14
Modem/router do domu
Czułość modemów jest bardzo podobna, nie ma sensu sobie tym zawracać głowy.
E398 ma gniazda zatrzaskowe TS9, natomiast E3372 ma delikatne wciskowe CRC9, na które trzeba uważać.
Metod wymuszania technologii jest kilka. Np. jak użyjesz E3372 HiLink, to robisz to niezależnie od routera.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Modem ZTE MF286 czy potrzebne zewnętrzne anteny bogdanzieba 4 3 041 09-03-2021 13:02
Ostatni post: jakubd
  Modem mPcie Huawei ME909s-120 nie działa z LTE Yellow 8 5 333 17-04-2019 16:06
Ostatni post: szopen
  USB Modem na 4G LTE do USA dandanio 1 2 665 06-06-2018 04:49
Ostatni post: szopen
  Czy na rynku jest jakiś modem LTE+ podobny do E3372? orgasmusmaximus 7 8 135 17-12-2017 09:58
Ostatni post: jakubd
  Przemysłowy modem LTE haxer 2 3 093 16-11-2017 11:37
Ostatni post: Arathefu