[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Modem 3G do komputera BX440.
10-02-2018, 11:11
Post: #1
Modem 3G do komputera BX440.
Proszę o sugestię jak podłączyć Internet do komputera BX440 z Windows 98 SE.

Chodzi mi o to jak zoptymalizować taki stary zestaw do celów rekreacyjnych, żeby wykorzystać niecałe 1GB RAM i miało to sens na te czasy.

Dodatkowo, nie ma żadnych modemów 3G na PCI, więc jaka jest najlżejsza wersja Mobile Partner i czy E3131 jest optymalny tutaj.
Odpowiedz cytując ten post
10-02-2018, 16:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-02-2018 17:10 przez szopen.)
Post: #2
Modem 3G do komputera BX440.
nie widzę sensu optymalizacji… szczególnie jeśli chodzi o cele rekreacyjne Big Grin nawet wrzucenie najnowszych możliwych podzespołów (bodajże pentium 3 tualatin dałby się wcisnąć) nie doda na tyle kopa tej konfiguracji, aby miało to głębszy sens - można traktować taki sprzęt w kategoriach zabytku - zadziałają na nim np. stare gry)
1GB RAMu wystarcza swoją drogą nawet do uruchomienia winxp (też już niewspierany i raczej odradzam)

ponadto win98 nie jest szczególnie zasobożerny, ale ten system to w tej chwili dziura na dziurze (jest od lat niełatany)

najlżejsza wersja MP to jest taka jaką fabrycznie znajdziesz na modemie, ale… nie obiecam, że w tak starym systemie da się w ogóle odpalić ten modem (możliwe, że ze względu na architekturę sterowników najstarszy wspierany system to win2k) - pozostaje podłączyć i się przekonać
(MP przecież nie jest potrzebny do pracy - mając działające sterowniki można zestawić zwykłe połączenie ppp)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-02-2018, 16:44
Post: #3
Modem 3G do komputera BX440.
Nie wiem o jaką rekreację Ci chodzi, ale jeśli potrzebujesz internetu, muzyki i filmów, to możesz pokusić się o instalację ubuntu - nie udławi kompa, a E3131 na pewno da się na nim uruchomić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-02-2018, 23:26
Post: #4
Modem 3G do komputera BX440.
whiteindian napisał(a):Chodzi mi o to jak zoptymalizować taki stary zestaw do celów rekreacyjnych, żeby wykorzystać niecałe 1GB RAM i miało to sens na te czasy.
Bezpieczeństwo:
- podłączenie internetu TYLKO poprzez zewnętrzny router i sieć lokalną typu ethernet.
- tylko użycie współczesnego systemu operacyjnego. W zasadzie w rachubę wchodzi coś w stylu xubuntu (ale ten wymaga PAE, a nie wszystkie procesory w tym czasie to miały.
Obsługa modemów co prawda będzie, ale każda odrobina mocy będzie potrzebna do normalnej pracy.

Windows 98 od razu kasujemy, szkoda na niego nerwów. Bez odcięcia od sieci ja bym tego nie tykał.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-03-2018, 08:51
Post: #5
Modem 3G do komputera BX440.
Na razie to ciężko dobrać 3 x 256 MB do tego BX. Dwustronna z dwoma bankami 2Rx8 16Mx8 nie oznaczone jako high density. Może jakichś z jednej marki szukać typu Micron.


No lekki linux tu by sie nadał, z dostępncyh modemów mam jeszcze Huawei E173 bodajże.
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2018, 11:14
Post: #6
Modem 3G do komputera BX440.
Z ciekawości spytam: jaki masz tam procek?

na taki sprzęt kiedyś był dość ciekawy projekt (system wzorowany na BeOS'ie, a nie dystrybucja linuxa), jest on nadal, tyle że rozwój mocno zwolnił, więc raczej piszę o tym w kategoriach ciekawostki:
https://www.haiku-os.org/
niestety chyba do dziś nie ma obsługi modemów USB, więc pozostaje wykorzystanie routera

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-03-2018, 13:25
Post: #7
Modem 3G do komputera BX440.
Haiku to w zasadzie nie wzorowany, ale normalna kontynuacja BeOSa.
Tak czy inaczej ja bym raczej szedł w lekkie distro bardziej współczesne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-03-2018, 01:10
Post: #8
Modem 3G do komputera BX440.
normalna kontynuacja to nie była, bo źródła BeOS'a są zamknięte, a prawa do nich ma bodajże Palm Inc. , bo to oni kupili prawa (a też od dawna nie istnieją, więc teraz ma to HP albo TCL), więc Haiku jest napisany od zera,
niestety projekt był spóźniony i nawet kilkukrotna obecność na GSoC mu nie pomogła

tyle w ramach ciekawostek


niestety pentium3 jest 32-bitowy…

na ten sprzęt to może Arch Linux32?
bo współczesny Arch raczej nie pójdzie na tym sprzęcie
https://archlinux32.org/

(nie wiem czy zasoby nie są za cienkie na Lubuntu
https://www.linux.pl/zasoby/katalog-dyst...komputerow
)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-03-2018, 10:53
Post: #9
Modem 3G do komputera BX440.
whiteindian napisał(a):Dodatkowo, nie ma żadnych modemów 3G na PCI
Ale są przejściówki PCI=>PCMCIA z resztą za grosze i modemy PCMCIA za jeszcze mniejsze grosze. Sam kiedyś miałem tak wpięty modem HSDPA w czasach jak modemy USB kosztowały parę stów za używkę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-04-2019, 08:33
Post: #10
RE: Modem 3G do komputera BX440.
- dysk leżak nowy 20GB ATA100 np. ST320014A
- 3x256MB RAM
Komputerowi stuknęło 20 lat. Cel hobbistyczny. Odświeżam temat bo zostanie na wieki wieków. Kłopot z doborem RAM, raczej sprzedawca musi chcieć zwrócić mi pieniądze za ewentualny zły zakup. System dowolny linux który podłączy się do Internetu.
- być może cokolwiek zdziałą się z kartą rozszerzeń
- do P3 tam adaptera się nie kupi, lecz wtedy byłby to czysty snobizm.
Jesli jeden aspekt zostanie wykonany, komputerek zostanie łądnie zarchizowany, ponieważ łączą się z nim określone wspomnienia.
- chyba tam teraz jest W98 jakoś działa, HDD chodzi poprawnie lecz słychac go, stąd nie wiem czy taki nowy leżak zrobi różnicę.
Odpowiedz cytując ten post
02-04-2019, 11:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-04-2019 11:32 przez szopen.)
Post: #11
Modem 3G do komputera BX440.
Jeśli hobbystycznie - to mogę powiedzieć, że
1) haiku
https://www.haiku-os.org/
jednak nadal jest rozwijany (obecnie jest dość normalnie działająca 32-bitowa wersja, jak na wczesną betę) wprawdzie brak uczestnictwa w GSoC mu nieco zaszkodził, to rozpatruję go jako potencjalny system na stare komputery (jest "diabelnie szybki") wspiera większość popularnych kart sieciowych i nawet WiFi (odpalałem go na nieco "młodszym" netbooku na pierwszej generacji 32-bitowego atoma i też działa), przeglądarka na pokładzie
do normalnego działania potrzebuje natywnej beosowej partycji (daje się to załatwić z jego instalatora, jeśli nie planujemy innych systemów) testowo można odpalić nawet z pendrive (ale wtedy na tak archaicznym sprzęcie nie widać szybkości działania) instalator można też wypalić na płytce (dla komputerów nie bootujących z usb)

2) większość dystrybucji linuxa kończy wsparcie dla systemów 32-bitowych w 2021 roku (ze względu na brak wydajności zastosowanie tego sprzętu do wielu bardziej wymagających zastosowań i tak jest ograniczone nie od dziś) na placu boju pozostaje bodajże xubuntu (no nie tylko, ale to może być sensowny wybór), obecna aktualna wersja to 18.04.02 LTS

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-07-2021, 13:50
Post: #12
Modem 3G do komputera BX440.
Nieco odświeżę ;P ten temat (miejsce nie jest za dobre, bo nie wiem jak teraz wygląda obsługa modemów tj. czy już jest, pewnie nadal nie), ale projekt Haiku nie stoi w miejscu, tegoroczny udział w GSoC znowu daje mu "lekkiego kopa":
https://www.haiku-os.org/news/2021-05-17...s_in_gsoc/

a dosłownie kilka dni temu miała premiera R1/beta3
https://www.haiku-os.org/news/2021-07-26...of_beta_3/
(przypomnę, że R1/beta2 pojawiła się mniej więcej równo rok temu - latem 2020, a R1/beta1 jakoś na jesieni 2018)
https://www.haiku-os.org/get-haiku/r1bet...ase-notes/

Obrazy anyboot są już dostępne z kilku serwerów, oraz powinny się pojawić jako torrenty.
https://www.haiku-os.org/get-haiku/r1beta3/

Przypomnę jeszcze, że to jeden z ostatnich aktywnie rozwijanych systemów zdolnych do pracy na 32-bitowych x86 (po powrocie z delegacji chyba odkurzę archaicznego netbooka).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  win10 (2004) VI.2020 - modem ericsson H5321gw w TP430 widaw 3 2 671 11-06-2020 22:37
Ostatni post: szopen
  Modem z możliwością wykonywania połączeń głosowych Sanczo 7 3 797 19-04-2020 00:06
Ostatni post: jakubd
  Radio samochodowe i modem 3g huawei longlemur 2 5 807 26-10-2019 03:46
Ostatni post: jakubd
  JAKI MODEM aborygo 1 4 128 31-03-2018 09:51
Ostatni post: jakubd
  Ubuntu, modem huawei e3131 adomenn95 5 10 271 25-03-2018 00:42
Ostatni post: jakubd