[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łączenie z określonym BTS?
09-01-2013, 18:45
Post: #1
Łączenie z określonym BTS?
Hej!
Ostatnimi (tygo)dniami zauważyłem nieco zwiększoną awaryjność mojego aero - gdy zazwyczaj nie miałem większych problemów z połączeniem, tak w tej chwili aero potrafi co pewien czas zupełnie się rozłączyć a nawet wylogować z sieci (zielona dioda na modemie). Przenoszenie anteny w inne miejsca, przenoszenie samego problemu - te rozwiązania działają, ale raczej krótkoterminowo.
W TPI sprawdziłem połączenie z BTS i weryfikując to na mapie okazuje się, że modem łączy się z nadajnikiem który jest położony na innym osiedlu aniżeli z nadajnikiem ulice dalej dalej od mojego miejsca zamieszkania.
Moje pytanie brzmi - czy istnieje możliwość wymuszenia połączenia z określonym BTS (BTS Plusa w paśmie GSM900)? Czy łączenie się z dalszym nadajnikiem może być wynikiem przeciążenia bliższych BTS'ów czy może to być spowodowane błędami modemu?
Korzystam z Huwaei e3131 połączonym przez kabel USB z dołączoną anteną.

Z góry dziękuję za pomoc Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-01-2013, 20:04
Post: #2
RE: Łączenie z określonym BTS?
Problemy są związane raczej z wyłączeniem twojego najbliższego nadajnika - konserwacja/awaria/rekonfiguracja. Zwykle mija w ciągu 1-2 dni.

Teoretycznie nadajniki można wybierać - anteną kierunkową. W praktyce to się słabo udaje.
Druga metoda to wymuszenie pracy z kodem właściwego nadajnika - ale nie wiem, czy to się da wymusić w jakimkolwiek modemie - czytałem na elektrodzie o tym w kwestii telefonów z netmonitorami.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-01-2013, 21:07
Post: #3
RE: Łączenie z określonym BTS?
Problem trwa już od około półtora tygodnia, niestety. Szczerze mówiąc, odkąd sygnał jest pobierany przez nadajniki plusa (czyli po wymianie kart na nowe) moc sygnału, w mojej miejscowości, pozostawia wiele do życzenia. Nawet sztuczki z wymuszeniem pasma W900 zdają się na nic. Dziękuję za pomoc!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-01-2013, 14:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-01-2013 18:05 przez jakubd.)
Post: #4
RE: Łączenie z określonym BTS?
Wątpię żeby problem sam minął. Aero2 moim zdaniem coraz bardzie gra w kulki z userami. Jedyna możliwość to reklamacje, pisanie do UKE. Może w końcu (coraz bardziej wątpię)ktoś im do skóry się dobierze.

Tak wiem zaraz podniosą się głosy (najczęściej z wawy), że u mnie działa, że to za darmo więc bierz co dają.

ModJD: usunąłem niepotrzebny cytat.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-01-2013, 17:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-01-2013 17:31 przez spag.)
Post: #5
Odp: RE: Łączenie z określonym BTS?
(09-01-2013 20:04)jakubd napisał(a):  Druga metoda to wymuszenie pracy z kodem właściwego nadajnika - ale nie wiem, czy to się da wymusić w jakimkolwiek modemie - czytałem na elektrodzie o tym w kwestii telefonów z netmonitorami.
Chyba apke Lama można wytresowac żeby złapała tylko określony ID i sie laczyla ale to Android w telefonie lub tablecie a tu zwykle problem nie istnieje chyba że jakieś dziwne romy się wgralo. Jak ktoś ma parę modem + tablet to może próbować, jak dla mnie ta apka to prawie jak tasker, za dużo mieszania.



Wysłane z mojego GT-I9305
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-01-2013, 18:38
Post: #6
RE: Łączenie z określonym BTS?
Możesz jakimś linkiem rzucić? Bo nie widzę tej aplikacji.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-01-2013, 02:19
Post: #7
Odp: Łączenie z określonym BTS?
Mowisz masz
http://chomikuj.pl/novus3/T+E+L+E+FO+N/A...863041.apk

Wysłane z mojego GT-I9305
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-01-2013, 11:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-01-2013 11:51 przez pawelarc.)
Post: #8
RE: Łączenie z określonym BTS?
lama przypomina taskera w komplikacji, bo to jest tasker Smile
opis aplikacji
pzdr
pawelarc
( a w google play troszkę Smile inaczej się nazywa link!)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-01-2013, 12:27
Post: #9
RE: Łączenie z określonym BTS?
Hm... A ta aplikacja nie nazywa się "Llama - Location Profiles" i nie ma żadnego związku ze sterowaniem modułem GSM (poza tym, że lokalizację klyjenta i ustawienia profili ustala na podstawie LAC i CID)?

A ja pisałem o bezpośrednim sterowaniu modułem GSM, a dokładniej jego częścią odpowiedzialną na UMTS, gdzie:
1. Odczytujemy klucz kodujący (scrambling code) dla danego nadajnika
2. Wpisujemy go w trybie wymuszania do sterownika UMTS i tak mamy pracę TYLKO z jednym, wybranym nadajnikiem.

Źródło (dla telefonu jakiegoś to zrobili):
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtop...?t=2453459
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-01-2013, 15:25
Post: #10
Odp: Łączenie z określonym BTS?
No przecież pisałem wyżej o tym, chodzi mi ze można po złapaniu sygnału z nadajnika x w lokalizacji dom , ustawic regule żeby się tylko z nim łączył. Chyba to jest możliwe, wtedy na pewno będzie czerpał z aero a nie szukał aero w plusie 2100. No ale to tylko Andek.

Wysyłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-01-2013, 15:46
Post: #11
RE: Łączenie z określonym BTS?
Dobra, to już wszystko jasne gdzie było nieporozumienie Smile
Ta aplikacja tylko REAGUJE na to, co aktualnie robi moduł GSM - nie ma możliwości wpływania przez ten program na to, co robi moduł GSM w kwestii niskopoziomowej.
Czyli działa to tak:
Moduł GSM mówi, że jest w zasięgu LAC:CID -> LLAMA wykonuje operację, np. łączy się z netem.
A nie działa tak (o co tak na prawdę nam chodzi, żeby rozwiązać problem z uszkodzonym lub przeciążonym nadajnikiem):
LLAMA żąda od modułu GSM połączenia się z konkretnym LAC:CID wymuszając podany scrambling code.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-01-2013, 16:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-01-2013 14:08 przez grzech1991.)
Post: #12
RE: Łączenie z określonym BTS?
Lama jak się okazuje to byłem ja, stwierdzając jak wielką niewiedzę posiadam w temacie sieci Wink Wczoraj przeinstalowałem system (na szczęście nie ze względów na aero), zainstalowałem wszystko od zera i nie ukrywam, że cicho liczyłem że problem mógłby się sam (jakoś) rozwiązać, ale niestety.
Przed chwilą zdążyłem przeczytać 2 posty i modem rozłączył się do mrygającej zielonej diody. Po rozłączeniu w TNI i połączeniu na nowo, póki co, działa. Moc sygnału wciąż pozostawia wiele do życzenia, -93dBm, 32% ale w końcu to sygnał z nadajnika na peryferiach mojej miejscowości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-01-2013, 21:17
Post: #13
RE: Łączenie z określonym BTS?
czyli nie ma na android takiego programu który wymusza konkretny bts ? denerwuje mnie że w i5800 skacze raz do plusa i z powrotem do aero czym zrywa połaczenie (900 i 2100 na jednym paśmie)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-01-2013, 23:02
Post: #14
RE: Łączenie z określonym BTS?
W tym przypadku trzeba szukać raczej funkcji wymuszenia pracy w UMTS 900 MHz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-03-2013, 00:49
Post: #15
RE: Łączenie z określonym BTS?
Czy jest gdzieś baza, w której jest napisane jaki CID i LAC ma dana stacja bazowa?
Oczywiście wiem, że na http://btsearch.pl/nobbimonitor.php można sobie wygenerować stacje, ale chyba ktoś – jak rozumiem operator - ustala wartości tych identyfikatorów. Gdzieś to chyba powinno być dostępne. Jak nie u operatorów, to w UKE.
Można by wtedy samodzielnie sprawdzić na podstawie danego CID i LAC jaki to maszt BTS gdy nie ma go w tych bazach danych clf, a na mapie są.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-03-2013, 01:25
Post: #16
RE: Łączenie z określonym BTS?
Identyfikatory ustala operator podczas planowania struktury sieci. Nie ma obowiązku ich udostępniania UKE czy innym służbom z automatu. Jedyna powszechnie dostępna baza to właśnie btsearch - oczywiście aktualność zależy od tego, czy ktoś zgłosił do bazy dane ze swoich wojaży po nadajnika (sam kilka zgłosiłem z badań terenowych z netmonitorem w ręku). Niestety amatorzy "mocnych netominitorowych wrażeń" nie wszędzie docierają i nie zawsze mają możliwość regularnej aktualizacji informacji - bo operatorzy od czasu do czasu potrafią zmienić wszystkie oznaczenia - Aero2 zrobiło to już 2 razy, w Erze sam obserwowałem 1 zmianę w Warszawie, a było chyba więcej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-03-2013, 10:22
Post: #17
RE: Łączenie z określonym BTS?
Dlaczego operatorzy unikają udostępniania parametrów masztów i zmieniają te identyfikatory CID i LAC – jak szpiedzy szyfry w czasie wojny?
Co to im przeszkadza, że ta informacja będzie ogólnie dostępna? Czy to im jakoś szkodzi jak ludzie to poznają, stwarza to jakieś zagrożenie?
Chciałbym kupić antenę kierunkową i ustawić ją na konkretny maszt, no i wiedzieć, czy rzeczywiście sygnał jest ściągany z niego, czy też nie. Z tego co tu czytałem, to nie zawsze tak jest.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-03-2013, 13:31
Post: #18
RE: Łączenie z określonym BTS?
Z tego samego powodu, z jakiego nie ujawnia się informacji handlowych, dopóki nie wymaga tego prawo (np. o spółkach). Większość operatorów w żaden sposób nie wspiera także korzystania z anten kierunkowych, bo jest to dla nich źródłem potencjalnych problemów (przy nieprawidłowej instalacji) - od konfiguracji sieci, aż po reklamacje osób, które powyłamują sobie gniazda antenowe.
Jesteś w zasięgu? To się ciesz. Nie jesteś? Masz 7 dni na testy i spadaj. Prosta i jasna polityka.

Każda publikacja informacji technicznych z wnętrza firmy wiąże się z dodatkową pracą w postaci choćby prawidłowego oczyszczenia danych z informacji wewnętrznych takich, jak plany rozbudowy, rekonfiguracji sieci, połączeń, błędy itd. Potrzeba do tego ludzi i czasu, a to zawsze kosztuje. Jeżeli prawo tego nie wymaga, to operator nie będzie "dla wygody kilku entuzjastów" publikował tych informacji. Nie ma w tym nic zaskakującego i chyba nigdzie na świecie takich informacji operatorzy nie publikują. Chyba nawet strona typu btsearch.pl jest na taką skalę tworzona rzadkością na skalę światową.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 14:39
Post: #19
RE: Łączenie z określonym BTS?
No niektórych informacji handlowych się nie ujawnia, to jasne. Jednak informacje, które mają pomóc użytkownikom w korzystaniu z usług operatora, to chyba powinny być podane. To znaczy powinno chyba zależeć operatorowi, żeby miał klientów. No ale może się mylę.
Skoro nie będę wiedział na jaki maszt nakierować antenę, to nie będę miał sygnału i nie będę korzystał z usług operatora. Ostatnio wysłałem maila do Plusa i mi napisali, że mam zastosować antenę kierunkową, skoro widzę część ich masztu. Jak się potem okazało lokalizacja tego masztu na mapie http://mapa.btsearch.pl/ jest błędna. Zatem nie wiem czyj jest tak naprawdę ten maszt, bo na tej ulicy są trzy różne różnych operatorów. Zanim wydam 100 albo więcej złotych na antenę, to chciałbym mieć pewność, że to na coś się przyda.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 15:16
Post: #20
RE: Łączenie z określonym BTS?
Oj przyda się przyda. Dzięki antenie kierunkowej mam internet od Aero. Najzabawniejsze jest to, że łapię sygnał z jakichś zupełnie nieznanych CIDów i LACów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz