[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
13-05-2019, 22:17
Post: #1
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
Mam telefon Xiaomi Redmi Note 4X z pamięcią 16 GB, która już nie wystarcza na aplikacje. Karta microSD XC Kingston 64 GB, niestety po włożeniu nie widać opcji instalacji jakiejkolwiek aplikacji na niej, tylko do zdjęć filmów i paru bzdur można ustawić jako domyślny magazyn. Więc jak to zrobić, aby wszystkie (najlepiej) aplikacje instalowały się na karcie. Link z SB trochę nie na mój angielski. Może zacznijmy od tego, czy może zrobić "hard reset" i zapyta się czy instalować aplikacje na karcie?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2019, 17:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2019 17:42 przez szopen.)
Post: #2
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
Ekonomista napisał(a):Więc jak to zrobić, aby wszystkie (najlepiej) aplikacje instalowały się na karcie.
Nie ma szans, by wszystkie aplikacje instalowały się na karcie, a aby jakakolwiek (kompatybilna) aplikacja zainstalowała się na karcie TF musi być spełnionych parę warunków:
- android>6.0 (to jest na 100% spełnione dla RMN4X), pomijam tu rozwiązania dla historycznych wersji androida (2.3.x
do bodajże 4.3?, wymagających stosowania aplikacji typu link2sd, a było też kilka wersji, na których ta funkcja była permanentnie wyłączona - np. 5.0)
- producent telefonu nie wyciął tej funkcji z systemu (nie mam pojęcia jak to wygląda w tej rodzinie redmi, a bez tego zapomnij)
- karta jest sformatowana w odpowiedni sposób, normalnie masz dostępne opcje formatowania w podmenu ustawień "pamięć i USB" (konkretnie jest to zaszyfrowana partycja ext4 - w "gołym" androidzie 6 ikona "wewnętrznej karty sd" jest jasno-fioletowa, a "pamięć przenośna" czyli nasza "karta , którą można wyjąć" ma ikonkę szarą, jak to wygląda w redmi nie mam pojęcia - MIUI za bardzo ingeruje w ten kawałek systemu, a w RM4X nawet nie mam jak sprawdzić - nie mam karty TF, bo używam oba sloty SIM)
tu masz opis jak podzielić kartę na 2 partycje z poziomu adb - poczytaj i postaraj się zrozumieć o co chodzi:
https://forum.xda-developers.com/android...l-t3583875
w dużym skrócie - po co tak robić? - ponieważ zaszyfrowanej partycji nie otworzysz na innym sprzęcie w przypadku wyjęcia karty z tego telefonu, natomiast dane przechowywane na facie będą dostępne normalnie (ale za to tam nie można instalować aplikacji)
- aplikacja ma zaimplementowany mechanizm Adoptable Storage, bez niego nie będzie się chciała instalować nigdzie indziej niż w "pamięci wewnętrznej" (czyli tym flashu, który masz fabrycznie wbudowany, bo "wewnętrzna karta sd" to jest mimo wszystko co innego!)
https://source.android.com/devices/storage/adoptable

@morfik bardzo ładnie opisał temat kart TF u siebie
https://morfikov.github.io/post/android-...ewnetrzna/
przy okazji znajdziesz tam komendę (do wydania przez adb) ustawiającą kartę jako domyślną dla instalacji (oczywiście to dotyczy tylko aplikacji, które potrafią to wykorzystać)

Przykładowe aplikacje, które dają się przenosić (nieco szersza lista niż w SB, ale podaję tylko aplikacje które można jednoznacznie zidentyfikować po nazwie, bo np. barcode scanner nie jest dostatecznie jednoznaczny, ale jeśli chodzi o zxing to jest "przenoszalny"):
total commander (i oficjalne pluginy), speedtest (ookla), fing, z-device test, fuelio, open camera, barcode scanner (zxing), snapseed, foobar2000, stellarium mobile, flightradar24, nasa, pandacheck, tesco clubcard, amazon, aliexpress, 17track
oraz mnóstwo innych które maja niejednoznaczne nazwy, no i większość gier o sporej objętości

Dodatkowo są inne ograniczenia - aplikacje, które masz ustawione w autostarcie nie powinny być przenoszone (więc jeśli przenosisz wyłącz im autostart), nie należy przenosić też aplikacji zastępujących jakieś systemowe (np. alternatywnej książki adresowej czy aplikacji SMS, bo ich przedwczesne uruchomienie może prowadzić do nieprzewidywalnych rezultatów), ani aplikacji z których się często korzysta (np. audioteka, soudcloud, jeśli ktoś często słucha za ich pomocą, tu uzasadnienie jest dość banalne - po prostu aplikacje zainstalowane na karcie się wolniej uruchamiają, dlatego karta do stosowania w tym celu powinna być możliwie jak najszybsza)

PS czasem problemem może być rozmiar karty większy niż 32GB, ale w tablecie mającym wbudowany flash 16GB z powodzeniem używam karty 128GB sformatowanej jako wewnętrzna (stąd wiem, że formatowanie w całości karty jako wewnętrzna jest całkowicie bez sensu, ale poprawienie tego po fakcie, z kilkuset aplikacjami jest zbyt pracochłonne by miało sens - mam na niej zaledwie 6GB aplikacji, w porywach włącznie z mapami offline było to coś koło 30GB).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2019, 17:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2019 17:41 przez Ekonomista.)
Post: #3
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
Kurczę, a WM chyba wystarczyło kliknąć podczas konfiguracji systemu. Tongue

Jakbym wiedział, że tak jest w androidzie to bym kupił ten sam model, ale w wersji 32 GB...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2019, 17:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2019 18:08 przez szopen.)
Post: #4
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
PPS jest też małe pocieszenie - dla mido (bo pewnie taki masz sprzęt) istnieje lineage
https://download.lineageos.org/mido
choć jeśli sobie nie radzisz z technicznym angielskim to nie będę namawiał - spraw sobie jakiś inny telefon zanim w tym zaczniesz grzebać (bo może się to skończyć źle)

Ekonomista napisał(a):chyba wystarczyło kliknąć podczas konfiguracji systemu.
goły android ma te funkcje na wierzchu, więc to nie problem androida lecz xiaomi

zobacz czy masz opcję formatowania karty jako pamięć wewnętrzna (oczywiście wszystko co na niej masz trafi szlag, więc najpierw skopiuj na komputer/do chmury)

być może wystarczy kliknąć podczas konfiguracji systemu Tongue ale robiłem to tak dawno, że nie pamiętam
podejrzewam jednak, że MIUI jest pod tym względem do kitu - nie pamiętam dlaczego, ale mam RM4X 3/32 nie bez powodu (a w planie nowszy sprzęt z 64GB flasha) choć podejrzewam, że to kwestia slotu combo (czyli - albo 1 SIM + TF, albo 2x SIM)

edit: sprawdziłem na szybko - RM4X z fabrycznym systemem nie oferuje formatowania karty jako pamięć wewnętrzna (na szybko wrzuciłem do niego kartę 32GB, nie mam czasu na dalszą zabawę, więc zakładam, że to ograniczenie MIUI, możesz się pobawić przez adb - tak jak jest to opisane w linkach powyżej)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2019, 17:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2019 17:57 przez Ekonomista.)
Post: #5
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
Dobra to spróbuję zrobić hard reset. Tylko muszę sobie przypomnieć hasło do konta Xiaomi, bo chyba można sobie telefon zablokować (gdzieś ktoś kiedyś sprzedawał "martwy" tel Xiaomi, że niby zapomniał hasła, czy może jednak ściema? ).

A i czy po hard resecie będę miał andka jak z fabryki i jeśli tak to nie będzie problemu z aktualizacją andka i MIUI przez OTA?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2019, 18:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2019 18:25 przez szopen.)
Post: #6
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
Ekonomista napisał(a):ktoś kiedyś sprzedawał "martwy" tel Xiaomi, że niby zapomniał hasła, czy może jednak ściema?
ściema, no chyba, że podał lipne dane i nie ma już numeru telefonicznego użytego przy rejestracji (hasło można odzyskać, ale stawiam na kradziony sprzęt), równie dobrze może wyrzucić tą słuchawkę, choć się nadaje na części

hard reset nic nie da, nie będziesz miał jak z fabryki, tylko jak nowy telefon po ostatniej aktualizacji (OTA podmienia też zawartość, która normalnie jest traktowana jako ROM), nic nie zablokujesz, bo z tego co kojarzę nie ma szans na full wipe, jeśli nie podasz hasła do konta xiaomi (mimo wszystko nie próbuj póki masz fona przypisanego do konta, a nie znasz hasła)

więc sobie daruj, no chyba że planujesz sflaszowanie lineage (to wymaga zdjęcia blokady z bootloadera, co jest nieodwracalne, a sam proces zdjęcia blokady trwa koło tygodnia i wymaga wcześniejszego przypisania telefonu do konta xiaomi)
aby nie było, że jest różowo i cudownie - zawsze jest to coś za coś - na odblokowanym telefonie nie będą działały aplikacje bankowe, a jednym z kroków zdejmowania blokady jest pełen format, przestają działać też aktualizacje OTA (oczywiście można robić czary i udawać, że telefon nie jest rozblokowany, ale to już nie na fabrycznym sofcie, więc zapominasz o oficjalnym MIUI a czary służą raczej do uzyskania działania aplikacji bankowych i innych sprawdzających status bezpieczeństwa = zablokowania)

kurła - miałem wyjść godzinę temu!

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2019, 18:29
Post: #7
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
Hard reset może trochę na wyrost, po prostu spróbuję przywrócić ustawienia fabryczne. Powinna pojawić się konfiguracja krok po kroku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2019, 19:31
Post: #8
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
Ale jaja - nie widzę opcji przywracania systemy, tudzież czegoś podobnego. A miałem nadzieję zrobić ustawienie zapisu aplikacji na karcie w prosty sposób. Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2019, 20:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2019 21:13 przez szopen.)
Post: #9
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
żadne jaja - to modyfikacje systemu wprowadzone przez xiaomi - skutek tego, że to MIUI

backup google nie jest tworzony natychmiastowo (i zawiera tylko dane wybranych aplikacji + listę zainstalowanych aplikacji ze sklepu play)
natomiast w przypadku xiaomi jest jeszcze opcja backupu w chmurze xiaomi
https://i.mi.com/
o ile oczywiście zgodziłeś się wcześniej by chmura miała dostęp do wszystkiego w telefonie, nie wyłączyłeś synchronizacji (i pewnie jeszcze paru warunków niezbędnych do poprawnej synchronizacji)

Ekonomista napisał(a):A miałem nadzieję zrobić ustawienie zapisu aplikacji na karcie w prosty
Skoro nie ma takiej opcji na skonfigurowanym i działającym systemie - popatrz na mój edit parę postów wyżej, to na świeżym systemie też jej nie będzie.

Obawiam, się że może wcale nie być pcji podmotowania karty jako pamięci wewnętrznej (ale na zabawę to mogę poświęcić telefon dopiero po wymianie na nowy).

a skoro już o tym piszę, to na niezrootowanym telefonie przydaje się kilka aplikacji
(właściwie wystarcza którakolwiek z nich, kolejność nieprzypadkowa)
https://www.fjsoft.at/en/
https://www.airdroid.com/
i/lub
"WiFi File Transfer" ewentualnie "WiFi FTP" (niestety podobnych w sklepie apek zrobiło się całkiem sporo)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-05-2019, 10:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-05-2019 10:58 przez Ekonomista.)
Post: #10
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
Chyba się przemęczę jeszcze trochę i kupię nie Srajomi tylko coś co da radę wykorzystać kartę TF bez kombinacji alpejskich.

Albo z flashem 32 albo więcej GB, a karta do zdjęć, filmów i plików.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-05-2019, 19:54
Post: #11
Karta TF w smartfonie z Androidem jako powiększenie miejsca na wszystko.
Czy to możliwe aby xiaomi było lepiej niz iOS zabezpieczone?

Co do kombinacji z kartami, adb, softami - cieszę się jednak, że już iOS mam na telefonie. Zero problemów tego typu. Tylko oczywiście, za 200GB pamięci płacisz 1k...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Głośnik w smartfonie syczy podczas odtwarzania dźwięków morfik 4 2 918 09-01-2019 12:25
Ostatni post: whiteindian
  Kody serwisowe dla telefonów z Androidem tps4 0 9 551 09-11-2018 11:06
Ostatni post: tps4
  Wyciągnie karty SIM przy włączonym smartfonie morfik 13 24 544 21-04-2017 07:35
Ostatni post: jakubd
  Używacie smartfona jako nawigacji mshmaster 8 11 163 01-03-2016 05:07
Ostatni post: spag
  lokalizacja telefonu z androidem mshmaster 2 3 755 31-12-2015 01:09
Ostatni post: szopen