[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Internet światłowodowy Vectra.
02-01-2020, 15:25
Post: #1
Internet światłowodowy Vectra.
Założyłem w końcu światłowód. Wybrałem Vectrę ze względów ekonomicznych (nawet względem internetu mobilnego wychodzi taniej).

Dopytałem jednego gościa, z których mi instalowali. I z ciekawostek to światłowód wchodzi do piwnicy do bloku i stamtąd idzie kabel po "pionie" w którym są liczniki energii. Tak samo robi UPC. Natomiast jest jeszcze Orange i to jedyny telekom, który "wchodzi ze światłowodem do mieszkania". Internet jak zapewniał gościu i tak na razie jest - trzyma idealnie parametry umowy wg speedtest net (chociaż w umowie podają minimalny DL i UL na poziomie 50% i "typowy" jakieś 80 %).

Pytałem też go o ograniczenia FUP i powiedział, że nie ma, więc można korzystać "ile fabryka dała".

Co do samej ceny to ~33 zł/ m-c minus to, że pierwszy m-c za złotówkę plus instalacja złotówkę i minus, jeśli goodie zatwierdzi cachback 150zł (a z mojego doświadczenia są solidni), co daje ~25 zł/m-c.

Dla przykładu nju, które już teraz, po roku daje mi 100 GB i lejek 1 Mbps kosztuje dokładnie 29 zł, a licząc to, że sprzedam teraz sprzęt (modem i router) za choćby 120 zł, a za 2 lata dostałbym pewnie 20zł, wychodzi ~33 zł/m-c.

Od kiedy RBM DIL nie ma i skumulowaną kasę już prawie przejadłem to chyba nie ma lepszej opcji w mojej akurat sytuacji. Wiem, że Polska światłowodem nie "stoi", ale w miejscach zurbanizowanych jednak już często jest i oby się to rozwijało.

Jeszcze dopowiem, że dostęp do menu routera jest zablokowany i żeby ustawić nowe hasło do Wi-Fi trzeba zarejestrować się na specjalnej stronie www i tam można nim zarządzać, co przynajmniej wg mnie likwiduje podejrzenie o spowodowanie usterek przez "majsterkowiczów"... Z drugiej strony zastanawia mnie, czy w takim razie nie jest to publiczne IP???
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-01-2020, 18:01
Post: #2
Internet światłowodowy Vectra.
Ekonomista napisał(a):czy w takim razie nie jest to publiczne IP???
https://ipchicken.com/
i sprawdź czy widzisz tam ten sam adres co masz na WAN routera
możliwe, że adres jest publiczny
(do zarządzania "od zewnątrz", a konkretnie z infrastruktury operatora być taki nie musi)

operator likwiduje sobie w ten sposób "grzebactwo", ale czasem jest to w przegięty sposób
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-01-2020, 21:23
Post: #3
Internet światłowodowy Vectra.
Czyli jestem w tej mniejszości, gdzie mam światełko doprowadzone prosto pod nos? Ma to swoje zalety (światło "tylko dla mnie" i brak zakłóceń EM) i wady (jak dziabniesz światłowód to nie naprawisz tego ot tak, tylko potrzebujesz spawarki do światłowodów, czyli 9000 PLN, albo kogoś, kto to ma i umie obsługiwać).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2020, 11:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2020 14:09 przez Ekonomista.)
Post: #4
Internet światłowodowy Vectra.
szopen napisał(a):Ekonomista napisał(a):
czy w takim razie nie jest to publiczne IP???

https://ipchicken.com/
i sprawdź czy widzisz tam ten sam adres co masz na WAN routera

Na tabliczce znamionowej nie widzę żadnego adresu IP. To gdzie tego szukać? Edit: Odświeżyłem później tę stronkę i adres IP się zmienił - czy to nie oznacza, że jest zmienny czyli prywatny???


jakubd napisał(a):Czyli jestem w tej mniejszości, gdzie mam światełko doprowadzone prosto pod nos?

Tego nie wiem. Dowiedziałem się tylko jak jest w moim bloku, nie dopytywałem o osiedle, miasto, państwo... Tongue To było ogólne stwierdzenie, a panowie byli zajęci i 1 z nich chyba bardzo się spieszył.


jakubd napisał(a):jak dziabniesz światłowód to nie naprawisz tego ot tak, tylko potrzebujesz spawarki do światłowodów, czyli 9000 PLN, albo kogoś, kto to ma i umie obsługiwać

To chyba się dzwoni do operatora i płaci ewentualnie karę za spowodowanie usterki?


Poza tym pytałem o łącza symetryczne, to stwierdził, że operator by musiał doprowadzić "instalację" na taką przepustowość w dwie strony, dlatego to kosztuje parę stów miesięcznie. I właśnie tego nie rozumiem... Przecież to światło do cholery i kawałek koncentryka raczej też ma przepustowość, chyba, że chodzi o jakieś przetworniki?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2020, 16:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2020 16:58 przez szopen.)
Post: #5
Internet światłowodowy Vectra.
Ekonomista napisał(a):Na tabliczce znamionowej nie widzę żadnego adresu IP. To gdzie tego szukać? Edit: Odświeżyłem później tę stronkę i adres IP się zmienił - czy to nie oznacza, że jest zmienny czyli prywatny???

1) Tu kłaniają się zupełne podstawy… jak sobie wyobrażasz sytuację w której masz publiczny adres IP "przyspawany" do urządzenia? to byłaby tragedia - wyobraź sobie awarię urządzenia i co wtedy? IP do piachu? (adresy IP są "dobrem rzadkim" wprawdzie nieco mniej niż np. częstotliwości radiowe ale nie wiem czy czasem nie są cenniejsze od złota Tongue oczywiście mam na myśli stosunkowo małą pulę IPv4), oczywiście przydział IP realizowany jest programowo i to niezależnie czy dostajesz publiczny czy prywatny, statyczny albo dynamiczny.
Adres WAN sprawdzisz w interfejsie routera.

2) Adres przydzielany dynamicznie (z DHCP może być zmienny lub stały wbrew nazwie, wtedy do DHCP dochodzi w parze ARP) i adres przydzielany statycznie (czyli wpisany ręcznie w konfiguracji urządzenia) to "jedna para kaloszy".
Adres prywatny (z tzw. puli nieroutowalnej, choć to raczej nazwa historyczna, pule takich adresów są ściśle określone - link poniżej, jakkolwiek jest to adres do którego nie można się dostać bezpośrednio od strony internetu, bo tam takie adresy nie występują) i adres publiczny (czyli taki który dostępny jest z każdego punktu świata, tak swoją drogą też te adresy są podzielone na pule - i takie pule mogą kupować operatorzy, z racji tego , że IPv4 się zaczęły kończyć wiele lat temu, zrobiono pewne przemapowanie by je lepiej wykorzystać) to "druga para kaloszy".
https://www.itbridge.pl/baza-wiedzy/adre...dresy-ipv4
(takie uzupełnienie - obecnie jest jeszcze pula adresów prywatnych 100.x.x.x zarezerwowana na NATy operatorskie, więc nie są to adresy publiczne, ale też nie do użytku jako prywatne)

Jedno z drugim nie ma nic wspólnego adres dynamiczny może być zarówno z puli publicznej jak i prywatnej.


Ekonomista napisał(a):Tego nie wiem. Dowiedziałem się tylko jak jest w moim bloku, nie dopytywałem o osiedle
Oczywiście to zależy od operatora i lokalizacji, dla rozróżnienia nawet powstały odpowiednie nazwy (FTTH - światło bezpośrednio do chaty, FTTB - do budynku itd.)


Ostatnie zagadnienie jest typowo ekonomiczne, powiedzmy , że koszt jednostki przepustowości x to y
załóżmy że łącze asymetryczne ma parametry 10x down i 1x up
a łącze symetryczne 10x down i oczywiście 10x up
więc koszt postawienia 10 łącz asymetrycznych to 110 a koszt tej samej ilości symetrycznych to 200y różnica kosztów jest niemal dwukrotna, mimo mocnych uproszczeń.

Samo medium jest symetryczne, ale cała reszta już nie.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-01-2020, 10:26
Post: #6
RE: Internet światłowodowy Vectra.
Nigdy nie czaiłem tych IP... Wychodziłem chyba z założenia, że właśnie adresy prywatne to po pierwsze szybko się mogłyby skończyć dlatego wydawało mi się, że muszą być stałe, a poza tym jak miałbym się dostać do mojej sieci z zewnątrz, jeśli się co chwile zmienia adres?...

... no i znowu robi się OFFTOP, a chciałem tylko się dowiedzieć czy dostałem coś "drogiego" gratis w tej Vectrze... Tongue

Podpowiedzią może być informacja w papierowej instrukcji:
   
... a tu SS z "konfiguracji urządzeń" na stronie "abonenckiej":
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-01-2020, 15:39
Post: #7
Internet światłowodowy Vectra.
Za tydzień też mam termin podłączenia światłowodu obecnie mam NJU 100GB i pewnie dalej bym używał ale po roku lecą w kulki i ograniczyli transfer o 2/3! licznik wskazuje 3 razy więcej niż to jest faktyczne zużycie.Sprawdzone przez 2 mies. na liczniku dovado dawniej zawsze było ok. Reklamacje to fikcja,trudno nie są jedyni na osiedlu jest operator światła i ceny zaczynają się od 39zł wzwyż.Na co zwrócić uwagę przy instalacji i podpisywaniu umowy czy brać od nich router na własność czy w dzierżawę no i czy wiązać się na początek na 2 lata czy drożej ale na rok.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-01-2020, 16:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-01-2020 17:16 przez szopen.)
Post: #8
Internet światłowodowy Vectra.
Ekonomista napisał(a):Wychodziłem chyba z założenia, że właśnie adresy prywatne to po pierwsze szybko się mogłyby skończyć dlatego wydawało mi się, że muszą być stałe, a poza tym jak miałbym się dostać do mojej sieci z zewnątrz, jeśli się co chwile zmienia adres?...
Adresy (IPv4) z puli prywatnej nie skończą się nigdy, bo… nie występują w Internecie - zawsze są za NATem (a najmniejsza podsieć "prywatna" zawiera 254 adresy i jest to jedna z sieci 192.168.x.0/24, x dowolny w dopuszczalnym zakresie 0-254, więc takich sieci jest już 255 do wyboru, a są jeszcze pozostałe 2 pule z których "najszersza" 10.0.0.0/8 mieści ponad 16 milionów urządzeń w obrębie jednego LANu, a jakoś nie umiem sobie wyobrazić takiej ilości sprzętu sieciowego w domu, czy nawet sporej firmie, oczywiście każdą z pul prywatnych można podzielić inaczej niż jest to domyślne - ale to temat raczej na wykład, a może i cykl wykładów Tongue a wszystko na ten temat jest w sieci, wystarczy się zainteresować…).

Czy adres się zmienia czy nie, jednak jakoś czasem się można dostać "do wewnątrz" (gdyby się nie dało to nie istniałby "włamania" do sieci), ale to nie jest wcale takie proste nawet jeśli posiadasz publiczny IP, choć w zdecydowanej większości przypadków to użytkownik jest głównym źródłem zagrożenia Tongue

Ba, jeśli potrzebujesz się sam dostać do własnej sieci od zewnątrz, to istnieją odpowiednie rozwiązania działające niezależnie od tego czy adres się zmienia czy jest stały, na wypadek publicznego zmiennego IP są usługi DDNS (choć przy publicznym IP bez firewalla operatora sam musisz- dbać o bezpieczeństwo swojej sieci), są też rozwiązania umożliwiające połączenie nawet gdy nie masz publicznego IP - to praktycznie wszystkie rozwiązania "chmurowe" korzystające z własnego serwera "chmury" gdzieś w internecie oraz triku polegającego na zainicjowaniu połączenia z wewnątrz sieci LAN (przykłady ze "światka IoT" - tam prawie każda firma używa własnego lub licencjonowanego rozwiązania: mostek Philips Hue, mostek Osram Lightify, rozwiązania bezmostkowe: Yeelight, Tuya, eWelink i wiele innych)

Ekonomista napisał(a):Podpowiedzią może być informacja w papierowej instrukcji:
Jeśli nie korzystasz z innych usług (np. telewizja IP) poza dostępem do internetu to optymalnie jest wyłączyć WiFi i ustawić tryb bridge (oczywiście jeśli jesteś świadomy co robisz), dzięki temu możesz podpiąć do operatorskiego własny router i być "panem swojej sieci" bez żadnych sztucznych ograniczeń.

adamus581 napisał(a):na osiedlu jest operator światła i ceny zaczynają się od 39zł wzwyż.Na co zwrócić uwagę przy instalacji i podpisywaniu umowy czy brać od nich router na własność czy w dzierżawę no i czy wiązać się na początek na 2 lata czy drożej ale na rok.
Przeczytać cennik i umowę, zastanowić się jak długo zamierzasz korzystać z tego operatora (od tego zależy sens długiej umowy+ ewentualne kupno sprzętu) popytać innych, którzy już używają dostępu u tego operatora.

Póki masz sprzęt LTE masz zawsze opcję awaryjnego kupna karty prepaid (np. w razie poważnej awarii operatora kablowego).

Swoją drogą router już jakiś masz - zawsze możesz spytać czy dostarczają ETTH (Ethernet - możesz użyć zwykle, ale nie zawsze dowolnego routera - spytaj o to) czy FTTH (tu pytanie czy dostaniesz mediakonwerter umożliwiający dopięcie dowolnego routera z WAN Ethernet, czy musisz korzystać z ich routera).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
adamus581 (2020-01-05)
04-01-2020, 21:34
Post: #9
Internet światłowodowy Vectra.
Ekonomista:
Tryb brigde (o ile dostępy) jest super fajny, gdy chcesz podłączyć własny router, na którym masz własną konfigurację całej sieci i chcesz przenosić ją między operatorami. Wtedy sprzęt dostawcy internetu staje się przeźroczysty i za wszystko odpowiada dalej twój sprzęt.
W pozostałych przypadkach (zwłaszcza, jak masz Windows i/lub więcej urządzeń do podłączenia np. przez wifi) to bridge ci po prostu nie jest potrzebny.

Jest to kompletnie niezależne do tego, czy masz zewnętrzny (routowalny) IP od operatora.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-01-2020, 00:57
Post: #10
Internet światłowodowy Vectra.
Coś co się mieści w offtopicach tego tematu - kalkulator podsieci (słaby, ale akurat dziś za free, swoją drogą dość cyklicznie):
https://play.google.com/store/apps/detai...aak.sncalc
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Internet mobilny za granicą - Białoruś szopen 0 242 31-07-2019 01:13
Ostatni post: szopen
  Jaki tani internet na wyjazd za granicę do UE? Iks 5 653 10-04-2019 04:19
Ostatni post: Iks
  Internet mobilny za granicą - Szwajcaria szopen 6 19 732 28-02-2018 19:05
Ostatni post: Steaven
  Najlepsza oferta prepaid na rozmowy, internet i VPN w Niemczech Stahlmann 0 1 059 01-07-2017 00:48
Ostatni post: Stahlmann
  Internet mobilny za granicą - Włochy spag 16 18 818 18-05-2017 01:10
Ostatni post: locarno