[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
18-12-2018, 13:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-12-2018 14:05 przez Ekonomista.)
Post: #1
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Temat może wydawać się z d..y, ale ogólnie wygląda to tak:
Mam:
- 2x Sonoff'y S26 plus 2x w trakcie dostawy;
- w szafie czekają taśmy LED i "sterowniki" 12V na piloty
- kamera GUUDGO GD-SC11.

A myślałem o tym, aby zautomatyzować sobie oświetlenie (Sonoff Basic w lampach i dodać do tego te taśmy LED) przy pomocy jakichś czujników obecności, wszystko pod kontrolą jednej aplikacji w smartfonie (obsługującej też S26, ale może zostać osobna apka, tak jak teraz) i jakoś zintegrować kamerę z czujnikami, aby zaczęła nagrywać w momencie, gdy nie ma nikogo w domu.

Ogólnie jeszcze nie mam pojęcia jak to zrobić, dlatego nie proszę nawet o jakieś dłuższe wyjaśnienia (@szopen: Cenię Twój czas Big Grin ), ale może jakieś luźne pomysły, od czego zacząć szukanie w internecie.

Zanim ktokolwiek odpowie, to pytanie wstępne: Jakim kosztem finansowym to można zrobić?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-12-2018, 14:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-07-2020 19:55 przez szopen.)
Post: #2
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Ekonomista napisał(a):Zanim ktokolwiek odpowie, to pytanie wstępne: Jakim kosztem finansowym to można zrobić?
to? i nawet trochę więcej, myślę, że do 1000zł się zmieścisz nawet nie stosując najtańszych możliwych rozwiązań (z którymi jest w zasadzie tylko jeden problem - trzeba poświęcać na to b. dużo czasu)

pomysły: Home Asistant*, OpenHab, Domoticz, IFTTT, Supla (tu na 100% nie uzyskasz wszystkiego, ale jest przyjemność wykorzystania czysto polskiego projektu)

potrzebny sprzęt: RPi (wersja nie ma chyba szczególnego znaczenia, mimo to raczej nie "zero" tylko np. 2, sprawdź wymagania sprzętowe) albo jakiś skromny pecet" (mam na myśli raczej thin clienta, którego przerobisz na centralę ID bo tu też chodzi o to, aby pobór mocy był znikomy)

do tego modem Zigbee (raczej komplet ze snifferem, bo Zigbee to pseudo-standard) i/lub z-wave (uwaga tu się zaczną wydatki)

ewentualnie jakaś gotowa bramka (Lumi ma ponoć w przygotowaniu bramkę Aqara na europejski rynek, to może być dość rewolucyjne, bo mają w miarę otwarte API, a ich akcesoria ZHA kosztują grosze, sam je kupuję dla eksperymentów mimo, że są jak dotąd raczej niekompatybilne z konkurencyjnymi rozwiązaniami)

oczywiście do tego wszystkiego by się przydał publiczny IP od dostawcy internetu (może być dynamiczny, to użyjesz DDNS)

* - edycja 2020: w tej chwili prawdopodobnie najciekawiej się zapowiada HA wśród darmowych systemów DIY umożliwiających integrację innych systemów automatyki/AV itd.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-12-2018, 17:39
Post: #3
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Liczyłeś max 1000zł z włącznikami lamp? Bo tu co najmniej 12 Sonoff Basic (spokojnie można za 18zł sztukę w Chinach wychaczyć, ale to jednak zawsze 200 zł).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-12-2018, 21:18
Post: #4
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
ale wcześniej nie pisałeś o 12 punktach świetlnych Tongue

gdyby to miało być z-wave i w oficjalnych cenach to 12x250zł + 2 000zł dobra centralka = 5 000zł Big Grin (ale to ceny katalogowe), ale trzeba by jeszcze jakoś sterować, bo same moduły wykonawcze nie wystarczą, a sterowanie wyłącznie ze smartfona jest dobre przy biurku gimnazjalisty, a nie w realnie działającej instalacji…
oczywiście trochę tu dramatyzuję, ale to nie jest tani system…

gdybyś zastosował wyłączniki ścienne zintegrowane zigbee ZHA lumi (niestety jak dotąd nie występują w wersji na nasze okrągłe puszki, więc trzeba ryć ściany) to 12x80zł + jakieś 150 zł centralka w chińskiej wersji = 1 110zł i trochę roboty instalatorskiej

kosztorys np. na klockach z Ikei możesz sobie sam przygotować precyzyjnie dopasowując do potrzeb (ale również podejrzewam koszt w okolicy 1 000zł)

jeśli polecisz po taniości to 1 000zł na 100% wystarczy nawet za coś więcej niż wspomniałeś, ale moim zdaniem jest to robota na jakieś 2 lata

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-12-2018, 21:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-12-2018 21:24 przez Ekonomista.)
Post: #5
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
szopen napisał(a):robota na jakieś 2 lata
WTF?

Dwa lata pracy czy na po dwóch latach pójdą przekaźniki? Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-12-2018, 21:53
Post: #6
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Big Grin 2 lata pracy
oczywiście nie pełnoetatowej, tylko poświęcając temu jakiś mały ułamek wolnego czasu
jeśli masz tego wolnego czasu od groma to z pewnością pójdzie szybciej (ale doliczam też czas oczekiwania na poszczególne klocki z ChRL średnio po 1,5 miesiąca ;D)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-12-2018, 21:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-12-2018 21:55 przez Ekonomista.)
Post: #7
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
szopen napisał(a):ale wcześniej nie pisałeś o 12 punktach świetlnych
12 to lampy, jeszcze nie wiem ile taśm LED, ale mam sterownik na piloty (jakieś radiowe, chyba na 433 MHz), chciaż wątpię czy da się zintegrować(?)

szopen napisał(a):2 lata pracy
oczywiście nie pełnoetatowej, tylko poświęcając temu jakiś mały ułamek wolnego czasu
No cóż. Pocieszyłeś mnie. Tongue Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-12-2018, 00:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-12-2018 00:11 przez szopen.)
Post: #8
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Ekonomista napisał(a):12 to lampy, jeszcze nie wiem ile taśm LED, ale mam sterownik na piloty (jakieś radiowe, chyba na 433 MHz), chciaż wątpię czy da się zintegrować(?)
Szokująco dużo rzeczy można "nakryć" asystentem głosowym np. GH, ale czy w ten sposób się da ogarnąć automatykę wątpię, dlatego zaproponowałem otwarte systemy automatyki domowej.
A wcześniej miałem na myśli fakt, że liczba 12 nie pojawia się w 1 poście (poza woltażem sterowników taśm).

Wbrew pozorom zapalenie i gaszenie światła w domu na podstawie wskazań czujników jest niebanalnym zadaniem, o ile pewne miejsca dają się automatyzować banalnie (korytarze, schody, wejście, WC, od biedy łazienka o ile macie jakieś łatwe do zdefiniowania zwyczaje), to kuchnia, sypialnia czy salon jest już zasadniczo nie do ogarnięcia w sensowny sposób.

PS Przecież ja nie jestem żadnym autorytetem w dziedzinie automatyki - wszystko co piszę na tym forum (czy innych) to tylko punkt widzenia "szarego użytkownika" takich rozwiązań, a wiele informacji, które tu przekazuję to tylko próba zebrania większej ilości informacji w jednym miejscu… ale nawet na to mi czasu nie wystarcza, więc opisuję tylko wybrane ciekawostki.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-12-2018, 00:22
Post: #9
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
No nie znam innego szarego użytkownika, a na razie nie drążę tematu po internetach, bo właśnie potrzebowałem takiego luźnego zarysu sytuacji. Nie wiem czy się zdecyduję, ale już przynajmniej widzę po tym co piszesz, że nie jest różowo. A propos asystentów (tu też jestem zielony) - widziałem kiedyś reklamę Amazon Alexa. Czy to urządzenie jest tylko prostym interfejsem głosowym, czy może też pełnić rolę "komputera pokładowego" do sterowania bezpośrednio światłem po wypowiedzeniu np. odpowiednich słów?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-12-2018, 01:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-12-2018 01:28 przez szopen.)
Post: #10
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Wszystkie asystenty głosowe działają opierając się na tej samej zasadzie - skutecznie kompresują audio i przesyłają stream dźwiękowy do chmury w celu analizy (bardzo efektywne rozwiązanie pod względem potrzebnej mocy obliczeniowej) oczywiście muszą korzystać ze wstępnego algorytmu by nie pchać wszystkiego (po to są słowa klucze np. "alexa", "OK google" itd.).

I żaden z nich nie obsługuje języka polskiego, no dobra google jest najbliższe działania - premiera była szykowana na końcówkę 2018, ba niektóre funkcje już od dawna działają - możesz np. w mapie google powiedzieć podczas gdy nawiguje do celu np. "OK, google, pokaż stacje paliw" i zobaczysz je na trasie, możesz spytać o korki (słowo klucz to bodajże "natężenie ruchu"?), można popytać o pogodę i inne pierdoły, ale google asistant jest nadal niedostępny w naszym rejonie (przynajmniej dla mnie, jakkolwiek podobno jest już dostępny na telefonach google pixel).

Alexa (Amazon Echo i parę innych licencjonowanych wypustów) raczej w najbliższym czasie nie pojawi się po polsku (skoro z przetłumaczeniem zawartości amazonii są problemy, to jakoś nie widzę, aby byli w stanie w najbliższym czasie się szarpnąć na asystenta głosowego po polsku…)

Zainstaluj sobie aplikację Google Home (tak ona może działać bez głośniczka GH) i zobacz co można uzyskać, w zasadzie to wszytko się dzieje tu i teraz - niedawno pisałem o ilości wspieranych chmur "firm trzecich" już jest ich więcej, choć nadal nie wszystko daje się ogarnąć z poziomu "Home", oczywiście aby cokolwiek dodać MUSISZ mieć najpierw skonfigurowany i działający system, który dodajesz, najprościej będzie z gniazdkami Itead'a (bo w nich w zasadzie nie ma co konfigurować - połączysz je z eWelink'iem i to wszystko).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-12-2018, 23:10
Post: #11
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Jeśli chodzi o asystentów głosowych to zyskujesz po prostu ich wersję hardwerową (odpowiadają zamiast telefonu) i sterowanie tym co się da podpiąć tylko tyle i aż tyle. Integracja jest nawet z konsolami do gier itd.

Co do asystentów:
- alexa jest eng, nie wiadomo do czego ją amazon wykorzystuje. Póki co PL nie ma i nie będzie, ale tworzą ją polacy. Z tego co czytałem to po prostu amazon ma gdzieś PL i to jedyna blokada na ten moment. Echo dot dostaniesz najtaniej na allegro. W każdym głośniku odpowiedz tylko sobie, czego oczekujesz po asystencie. Czy to ma być głośnik grajek, czy tylko sam asystent. Dodatkowo asystenci pozwalają puścić piosenkę np. ze spotify
- google, to wiadomo zbiera wszystko. Polski język będzie zaprezentowany 15 stycznia.

Część rzecz które podpinasz musi mieć hub np. logitech lub broadlink rm pro. W alexie masz skille i czasem fajne hardwareowe zabawki - ale to nadal zabawki.

[Obrazek: wDk7ubL.jpg]

alexa i google home mają sterowanie yeelight i home magic (chińskie sterowniki led wi-fi)

Sterowanie jest podstawowe, ok. 10 kolorów + on/off z tego co wiem. Wada rozwiązań to, że są realizowane po internecie a nie sieci lokalnej. Dla mnie to bardzo problematyczne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2018, 03:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2018 03:28 przez szopen.)
Post: #12
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Ekonomista napisał(a):12 to lampy, jeszcze nie wiem ile taśm LED
do wątku o Tradfri z Ikei dorzuciłem aktualny cennik, więc gdybyś poszedł tą drogą
12x50zł=600zł na najtańsze żarówki (w tej cenie są ciepłobiałe E27 1000lm lub GU10 400lm i E14 400lm)
+ 150zł centralka
+ powiedzmy 4 "przyciemniacze" (kręcone piloty) 160zł
+ 1 mocny sterownik taśm 100zł
razem 1010zł jakkolwiek nie namawiam na tą drogę - nie do wszystkiego jestem przekonany - centralka póki co słaba, kręcone piloty - jedni je uwielbiają, innych trafia szlag…
ja bym to dobrał inaczej, a może raczej odczekał jeszcze na dalszy spadek cen, a ceny systematycznie spadają,

Ikea ma też coś w rodzaju WHD (sprzęt powystawowy, ze zwrotów, uszkodzone pudełka itd.) - zwykle jest jakieś 30% taniej, choć takiego towaru nie można oddać z powodu "widzimisię" (no i po prostu trzeba zaglądać na dział wyprzedaży zawsze, gdy się jest na miejscu, jest ryzyko trafienia na sprzęt wadliwy, oczywiście w przypadku wad kasa wraca).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2018, 14:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2018 15:30 przez Ekonomista.)
Post: #13
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Pomijając fakt, że nie wszystkie lampy są na jedną "żarówkę", a szafka podświetlana na 3* G4, ale wymaga większej mocy "żarówek" (nie działają mi nowe LEDy, zapewne za słaby pobór mają na ten zasilacz) to nie jestem przekonany do "żarówek" "wszystkomających", bo jak padnie to całą wywalę do kubła, a nie "zwykłą" za parę złotych. Nie chcę absolutnie pilotów, bo wciąż się tego szuka, już wolę zwykłą instalację. Ściemnianianie też się nie sprawdza, bo to dla mnie kolejna rzecz do myślenia ("czy aby na pewno jest na maxa", "czy jest już ściemnione"), co innego, gdyby to było sprzężone z moim wzrokiem Tongue i inteligentne, ale nie bawmy się w science fiction. Ogólnie jestem zdania, że póki co jestem mądrzejszy od maszyny i rozwiązanie ma mi ułatwić życie. Ślęczenie 2 lata nad takim projektem nie wpisuje się w tę ideę (co innego taśmy LED, bo to hobbystycznie mogę się pobawić).

szopen napisał(a):do wątku o Tradfri z Ikei dorzuciłem aktualny cennik, więc gdybyś poszedł tą drogą
12x50zł=600zł na najtańsze żarówki (w tej cenie są ciepłobiałe E27 1000lm lub GU10 400lm i E14 400lm)
+ 150zł centralka
+ powiedzmy 4 "przyciemniacze" (kręcone piloty) 160zł
+ 1 mocny sterownik taśm 100zł
razem 1010zł

To tylko "końcówka" całego systemu? Bo jak rozumiem "mózgiem" potrzebnym do wstępnych założeń w tym wątku ma być serwer na raspberry pi 2 lub coś wydajniejszego:

szopen napisał(a):pomysły: openhab, domoticz, IFTTT, supla (tu na 100% nie uzyskasz wszystkiego, ale jest przyjemność wykorzystania czysto polskiego projektu)

potrzebny sprzęt: RPi (wersja nie ma chyba szczególnego znaczenia, mimo to raczej nie "zero" tylko np. 2, sprawdź wymagania sprzętowe) albo jakiś skromny pecet" (mam na myśli raczej thin clienta, którego przerobisz na centralę ID bo tu też chodzi o to, aby pobór mocy był znikomy)

do tego modem Zigbee (raczej komplet ze snifferem, bo Zigbee to pseudo-standard) i/lub z-wave (uwaga tu się zaczną wydatki)

Czyli ogólnie minimum 2000 zł?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2018, 15:38
Post: #14
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Hehe czyżbyś był z tej grupy, która nienawidzi tego szatańskiego wynalazku Big Grin
Sprzęt z Ikei kupujesz w jeden dzień instalacja to góra 2-3 kolejne (przy 12 punktach to śmiech)
można zasilać inne źródła światła ze sterowników dla taśm LED (ale tylko niskonapięciowe)
będziesz kiedyś i jeśli tylko trafisz na działającą "wystawkę" to się przekonasz, że przy obsłudze nie ma nic do myślenia - jeśli "odkręcisz" szybko masz 100% jasności, jeśli powoli działa jak ściemniacz, to samo dotyczy "zakręcania", a piloty są tylko pilotami z nazwy (można je zabrać ze swojego miejsca, ale zasadniczo każdy z nich ma podstawkę mocującą do ściany czy mebli - emulują w ten sposób zwykłe wyłączniki).
Faktyczne w większości przypadków używa się 100% jasności, a piloty z przyciskami mają nieco więcej funkcji i użycie on/off rzeczywiście zapala ostatnio wybraną jasność (ale sugerowałem powyżej te obracane).

Natomiast 2 lata dłubania to przewiduję, jeśli pójdziesz w pełne DIY, ale przecież nie od razu Rzym zbudowano.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2018, 15:40
Post: #15
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Ekonomista napisał(a):wersja nie ma chyba szczególnego znaczenia, mimo to raczej nie "zero" tylko np. 2

Tak już offtopowo to Rpi 2 jest droższy od Rpi 3, a ten z kolei około 7 x droższy od Rpi 0 (mówię o samej płytce), więc wersja ma znaczenie finansowe.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2018, 15:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2018 15:44 przez szopen.)
Post: #16
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Zależy gdzie kupujesz, używki są zazwyczaj znacznie tańsze, więc jesli 2 jest droższe od 3 to jest to niczym nie uzasadnione (słabsze flaki).

Natomiast nie każdy system działa na RPi0, (bo to jest tak naprawdę zminiaturyzowane RPi1B) z powodu znikomej mocy obliczeniowej.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2018, 15:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2018 16:18 przez Ekonomista.)
Post: #17
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
szopen napisał(a):Hehe czyżbyś był z tej grupy, która nienawidzi tego szatańskiego wynalazku Big Grin
Trochę jestem tu niekonsekwentny z tymi wszystkimi "smart" wynalazkami: Z jednej strony nie chcę być szpiegowany i zależny od maszyn i serwerów na końcu świata, a z drugiej... no cóż... zawsze technika mnie kręciła.

szopen napisał(a):Sprzęt z Ikei kupujesz w jeden dzień instalacja to góra 2-3 kolejne (przy 12 punktach to śmiech)
można zasilać inne źródła światła ze sterowników dla taśm LED (ale tylko niskonapięciowe)

No tu mówisz chyba tylko o oświetleniu na pilota (a nie w pełni inteligentnej automatyce), bo co ta bramka może/umie?

szopen napisał(a):można zasilać inne źródła światła ze sterowników dla taśm LED (ale tylko niskonapięciowe)
O! - to by może się akurat sprawdził do włączania kamery, ale nie pamiętam, czy ona automatycznie startuje z nagrywaniem po podpięciu zasilania.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2018, 19:57
Post: #18
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
grzech1991 napisał(a):Polski język będzie zaprezentowany 15 stycznia.
Część większej kampanii?
Ten film promujący "przy okazji świąt" (czytaj Kevina) Google Assistant od wczoraj ma już ponad 8 mln wyświetleń.
https://www.youtube.com/watch?v=xKYABI-dGEA
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2018, 20:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2018 20:30 przez szopen.)
Post: #19
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Ekonomista napisał(a):bo co ta bramka może/umie?
bramka systemu oświetlenia może w sumie mało ;P samodzielnie to w zasadzie chyba jedynie harmonogramy i timery, jeśli chodzi o Ikeowski wynalazek (nie pamiętam i nie wiem czy mam SS)
najważniejsze jest API dzięki któremu zintegrujesz system oświetlenia z ID, ale też ze smartfonową aplikacją czy z asystentem głosowym (wspierane są obecnie GH, alexa i homekit).
Tradfri w sumie jest dość biedne (porównuję to z wersją beta pierwszej generacji Hue Philipsa...), ale jest w ciągłym rozwoju, co wróży raczej dobrze, w mojej subiektywnej ocenie Ikea w dziedzinie oświetlenia domowego jest wprawdzie za Philipsem, ale przed Osram'em czy Trust/KlikAanKlikUit, Lumi na tym rynku dopiero raczkuje (i jest to ZHA bodajże, oczywiście test mam zaplanowany, ale na bliżej nieokreśloną przyszłość), a modny bezbramkowy system Yeelight się po prostu w dłuższych testach nie sprawdził.

Ekonomista napisał(a):O! - to by może się akurat sprawdził do włączania kamery, ale nie pamiętam, czy ona automatycznie startuje z nagrywaniem po podpięciu zasilania.
tu akurat bym pewnie użył zdalnie sterowanego gniazdka (też mają to w systemie) i tu nie będę ukrywał sam używam podobnego rozwiązania (wprawdzie w innym systemie) - wyłączam kamery IP przez bezczelne odcięcie zasilania

Ja po prostu mam mało czasu i nie jestem programistą, by samodzielnie sobie budować system oparty na otwartym oprogramowaniu (choć gdy będę miał czas, to pewnie tak się to skończy), więc stawiam na systemy, które odpakowujesz z pudełka podłączasz zasilanie, robisz mało skomplikowaną konfigurację i... to działa.
Tradfri na obecnym etapie rozwoju jest już zdatne do użytku, ale nie będę nikogo wkręcał - nie jest "wszystkomające" i tak, jest to system umożliwiający wprowadzenie centralnego sterowania, ale do automatyki to jeszcze sporo brakuje.

Z mojego punktu widzenia "nieajfonowca" system oświetlenia oparłbym na mostku Hue v2 (Philips) a samo oświetlenie można już sztukować choćby Ikeą (ich żarówki są stosunkowo jasne, swoją drogą w pierwszym etapie rozwoju ponoć produkował dla nich Osram, teraz gdzieś słyszałem plotkę o współpracy z Xiaomi, więc może coś z tego wyniknie).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2018, 21:46
Post: #20
Integracja skromnego zestawu do oświetlenia, załączania i monitoringu.
Nie rozumiem co ma się zmienić z tym asystentem google od 15-ego stycznia? Mnie aplikacja "Google" rozpoznaje polecenia po polsku, ale np. mogę powiedzieć "włącz Google home" albo "włącz home" i włącza tę apkę, gdzie już mam skonfigurowane gniazdka Sonoff przez połączenie z kontem ewelink, natomiast już samo włączenie światła nie potrafi wykonać.
Czyli:
-odblokowuję telefon;
- przytrzymuję przycisk "home";
- mówię "ok google: włącz home";
- klikam na przycisk włączający mi gniazdo.
Big Grin Big Grin Big Grin
...Co jest oczywiście trudniejsze niż zamiast punktów 2 i 3 nacisnąć ikonkę apki Google Home. Naprawdę - śmiech na sali.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL] szopen 9 5 912 18-08-2021 18:34
Ostatni post: szopen
  Philips Hue system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL] szopen 6 4 591 14-02-2021 11:35
Ostatni post: szopen
  Mi-Light system oświetlenia ze sterowaniem RF2,4GHz spag 16 6 717 17-10-2019 00:16
Ostatni post: szopen
  Ikea Tradfri system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL] szopen 9 6 436 15-01-2019 19:19
Ostatni post: szopen
  Kompatybilność systemów oświetlenia [Zigbee ZLL, Zigbee 3] szopen 7 7 419 15-01-2019 19:17
Ostatni post: szopen