[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huawei E3131-s2 i sterowniki
07-04-2013, 08:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-04-2013 09:28 przez Maciek.)
Post: #1
Huawei E3131-s2 i sterowniki
Witam,

Jakiś czas temu dokonałem zakupu modemu Huawei E3131 w wersji HiLink. Modem działa, połączenie z Aero2 udało się uzyskać niemal natychmiast. Jestem zadowolony z działania modemu pod Linux, pod Windows (używam Windows 7) już niestety dużo mniej.

Pod Linuksem (zarówno OpenSuse jak i Kubuntu) nie trzeba było instalować żadnych sterowników, modem jest widziany przez system bez konieczności instalacji czegokolwiek - tak pod Windows należy jednak przejść procedurę instalacji. Jestem bardzo ostrożny jeśli chodzi o instalowanie czegokolwiek i sprawdziłem na testowo zainstalowanym systemie co też instaluje się standardowo - wg mnie niestety dużo śmiecia, jakieś hotfixy do Windows XP, dużo wpisów w rejestrze. Rozumiem że dla kogoś to nie problem, ja jednak wolałbym jakieś inne rozwiązanie.

Moje pytania dotyczą modemu w wersji "nie HiLink" (czyli "klasycznego" - bądź, jak mi się wydaje, oznaczonego jako E3131-s2, dokładnie takiego, jaki można nabyć w Play czy też chociażby w sklepach z elektroniką)

  1. Czy dobrze rozumiem że ta wersja działa jak "generic modem"? Chodzi mi o to, czy system "zauważy" taki modem bez instalacji specjalnych sterowników (chociażby przez używanie jakieś systemowego sterownika)? I czy taki modem, bez instalacji dodatkowego oprogramowania będzie działał i łączył się z sieciami (na razie interesuje mnie głównie Aero2 i Play)?
  2. Czy taki "klasycznie" przedstawiający się systemowi modem nie potrzebuje aż takiej ilości oprogramowania jak HiLink? HiLink instaluje ok. 10MB - w większości mało wartościowych i zbędnych rzeczy
  3. Czy jest możliwośc by modem "klasyczny" pracował na sterownikach zaciągniętych przez Windows Update?
  4. Czy jest możliwość ręcznego zainstalowania najważniejszych komponentów (może stara metoda przez instalowanie ręczne plików .inf działa)?

Podsumowując rzeczy dla mnie najważniejsze
  1. jeśli instalacja sterowników jest niezbędna, chciałbym by można było zainstalować sterowniki z Windows Update
  2. możliwość używania modemu bez dodatkowych aplikacji od producenta (wolałbym używać czegoś takiego jak Top NetInfo - czegoś bardziej standardowego)
  3. byłoby świetnie, gdyby modemu dało się używać bez konieczności instalowania / ściągania jakichkolwiek programów do nawiązywania połączenia - myślę tutaj o trybie działania takim jak np. do konfiguracji połączenia internetu przez PPPoE (Dialog, Netia) na nowych systemach Windows, gdzie wystarczy jedynie skonfigurować parametry połączenia przez modem, a system nie potrebuje żadnych sterowników
  4. idealnie byłoby gdyby modem działał w miarę bezproblemowo na systemach rodziny Windows (teraz Windows 7, na 'pracowym" lapku Windows 8) i na Linuksie.

Czy modem "klasyczny" ma jakieś sterowniki, które można zaciągnąć przez Windows Update? Czy jest możliwość ręcznego zainstalowania najważniejszych komponentów (może stara metoda przez instalowanie ręczne plików .inf działa)?

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-04-2013, 08:51
Post: #2
RE: Huawei E3131-s2 i sterowniki
1. Nie, taki modem wymaga osobno sterowników i oprogramowania do sterowania. W windows 8 wystarczą tylko sterowniki, możesz łączyć się przez system.
2. Jak masz dysk wielkości 0.5GB to odpuść sobie play'a - tam rozmiar będzie zapewne większy. Btw. Jakie śmieci? System jest po to aby go używać...
3. Nie
4. Nie wiem, bo nikomu nie robi to różnicy czy to instalator czy nie...

(07-04-2013 08:33)Maciek napisał(a):  1. możliwość używania modemu bez dodatkowych aplikacji od producenta (wolałbym używać czegoś takiego jak Top NetInfo - czegoś bardziej standardowego)
2. byłoby świetnie, gdyby modemu dało się używać bez konieczności instalowania / ściągania jakichkolwiek programów do nawiązywania połączenia - myślę tutaj o trybie działania takim jak np. do konfiguracji połączenia internetu przez PPPoE (Dialog, Netia) na nowych systemach Windows, gdzie wystarczy jedynie skonfigurować parametry połączenia przez modem, a system nie potrebuje żadnych sterowników
3. idealnie byłoby gdyby modem działał w miarę bezproblemowo na systemach rodziny Windows (teraz Windows 7, na 'pracowym" lapku Windows 8) i na Linuksie.

1. tak, każdy zwykły możesz używać przez TNI, chociaż standardowy jest mobile partner...
2. windows 8 to wspiera, jak pisałem wcześniej lub pozostaje zakup wersji hilink
3. e3131 z dystrybucji play'a działa na każdym systemie bezproblemowo poza linuxem. Natomiast hilink wymaga wyłączenia czasem połączeń sieciowych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-04-2013, 09:27
Post: #3
RE: Huawei E3131-s2 i sterowniki
Dzięki za odpowiedź

(07-04-2013 08:51)grzech1991 napisał(a):  1. Nie, taki modem wymaga osobno sterowników i oprogramowania do sterowania. W windows 8 wystarczą tylko sterowniki, możesz łączyć się przez system.

OK. Spróbuję sobie ten temat bardziej rozpoznać w takim razie.

(07-04-2013 08:51)grzech1991 napisał(a):  2. Jak masz dysk wielkości 0.5GB to odpuść sobie play'a - tam rozmiar będzie zapewne większy. Btw. Jakie śmieci? System jest po to aby go używać...
Nie, nie mam dysku 0.5gb. Na takim nie da się zainstalować W7 Smile O śmieciach pisałem - nie ma sensu ładować na Windows7 hotfixów do XP - wykrywanie wersji Windows jest proste i jak się pisze instalator (chociażby tak daremny jak ten dostarczany z modemem) to nie ma problemu by w zależności od typu systemu kopiować tylko to co jest potrzebne. Część wpisów w rejestrze też jest zbędna - ale nie chciałbym o tym pisać tutaj...
Ja używam systemu bardziej rozważnie nie tracę czasu *nigdy* na ponowne instalacje systemu...

(07-04-2013 08:51)grzech1991 napisał(a):  4. Nie wiem, bo nikomu nie robi to różnicy czy to instalator czy nie...
No właśnie m.in. mnie robi - z plików INF można uzyskać pewne informacje o tym jak będzie przebiegać instalacja (to oczywiście jest zależne od tego jak stworzony został plik INF, ale o tym też niekoniecznie chciałbym tutaj pisać).

(07-04-2013 08:51)grzech1991 napisał(a):  1. tak, każdy zwykły możesz używać przez TNI, chociaż standardowy jest mobile partner...
OK. Może się źle wyraziłem - TNI nie tyle jest standardowe, co powiedziałbym bardziej elastyczne i ma możliwość pracy z większą liczbą urządzeń. Dodatkowo jest szansa że będzie dłużej rozwijane niż soft skrojony przez producenta tylko dla konkretnej wersji modemu.

(07-04-2013 08:51)grzech1991 napisał(a):  2. windows 8 to wspiera, jak pisałem wcześniej lub pozostaje zakup wersji hilink
HiLinka właśnie mam i przez to, że niespecjalnie jestem z niego zadowolony pewnie dostanie go za moment moja siostra...


(07-04-2013 08:51)grzech1991 napisał(a):  3. e3131 z dystrybucji play'a działa na każdym systemie bezproblemowo poza linuxem. Natomiast hilink wymaga wyłączenia czasem połączeń sieciowych.
A co jest nie tak z działaniem E3131 z Playa pod Linuksem? Mógłbyś dać jakieś dodatkowe informacje na ten temat, czy chociażby podać linka, gdzie mógłbym przeczytać więcej na ten temat?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-04-2013, 15:46
Post: #4
Huawei E3131-s2 i sterowniki
Wyszukiwarka wpisujesz linux i szukaj. Nie chodzi o to, że nie działa - źle się wyraźiłem. Po prostu nie wiem Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Huawei e3131s-2 • Od razu zrywa połączenie Michu 4 5 561 30-10-2022 17:29
Ostatni post: szopen
  E3131-s2 i ledwie ponad 1 Mbps w play alaskan_malamute 1 1 493 08-02-2022 22:39
Ostatni post: szopen
  Huawei e3131s-2 PROBLEMY Michu 0 2 062 06-12-2021 22:53
Ostatni post: Michu
  Huawei - ostatnia oficjalna i dostępna wersja Mobile Partner szopen 0 11 987 25-08-2019 12:50
Ostatni post: szopen
  Huawei E3131 Firmware lukkki 74 251 790 24-12-2018 14:49
Ostatni post: jakubd