[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huawei E3131+Aero2+Linux-->To działa
13-05-2012, 10:22
Post: #21
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Dzięki, cezary za kolejne cenne wskazówki!
Doinstalowałem option, ale już polecenia zaczynającego się od "echo" wykonać nie mogłem, prawdopodobnie z powodu montowania partycji jako "noexec". W następstwie tego prawdopodobnie własnoręcznie skopałem /etc/fstab i teraz nie uruchamiam linuksa (alternatywnie używam Windowsa). Dam znać jak Ubuntu wstanie na nogi (obecnie szukam pomocy na forum tego systemu).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-05-2012, 12:10
Post: #22
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
to echo masz wykonać jako root, więc

sudo echo "12d1...

itd.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-05-2012, 08:49
Post: #23
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Udało się doprowadzić do stanu że modem świeci na niebiesko (inaczej niż na windowsie, bo tam zapala na turkusowo). Testy robię na karcie SIM Orange, bez środków na koncie, ale chyba to jak i rodzaj systemu operacyjnego nie powinno mieć wpływu. Czy możliwe jest że modem działa jako "odblokowany dla częstotliwości" (pochodzi z Play) na windowsie, a "zablokowany" na linuksie?
I jeszcze spostrzeżenie - połączenie da się ustanowić jednorazowo po stworzeniu nowego połączenia w Network Manager, później już nie łączy. Może w /etc/wvdial.conf coś by można było wpisać. A może czas na reinstalację Ubuntu? Ale pobawię się tym dopiero gdy będę miał kartę Aero2, czyli przypuszczalnie w przyszłym tygodniu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-05-2012, 13:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-05-2012 13:58 przez cezary.)
Post: #24
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Nie rób nic wwvdial, NM sam się zajmuje wszystkim co trzeba.

A upgrade ubuntu zrób i tak - przynajmniej nie będziesz musiał nic zrobić z modemem.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-05-2012, 19:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-05-2012 19:37 przez Gofer.)
Post: #25
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Mam już SIM.
Śmiga na Windows XP, ale numer to "*99***1#" (bez cudzysłowu oczywiście). Nie udało się wyłączyć PIN-u.

Wracając do tematu - otrzymuję taką informację:
[Obrazek: siec_gsm_rozlaczony.jpg]
Co by tu jeszcze można było sprawdzić? Czy obecność PIN-u na karcie ma jakieś znaczenie?

Dodam, że doszedłem do stanu, że przy próbie ustanowienia połączenia, program Network Manager wyświetla okno z polem tekstowym do wprowadzenia PIN-u, a połączenia nie można nawiązać po zatwierdzeniu. Nie ma możliwości niewprowadzenia PIN-u i zatwierdzenia (aktywny jest wówczas tylko przycisk "Anuluj").
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-05-2012, 20:08
Post: #26
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
A masz w ogóle aktywny PIN na karcie? Wsadź ją do normalnego telefonu (obojętne, czy zgodny czy nie z Aero2) i sprawdź. Możesz go (jeżeli jest) wyłączyć za jego pomocą.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-05-2012, 21:12
Post: #27
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
PIN jest na karcie, telefon przyjmuje, ale nie mogę zdjąć, bo mój aparat ma sim lock. Poproszę kogoś ze znajomych o użyczenie telefonu celem wyłączenie PIN-u.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-05-2012, 21:46
Post: #28
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
A może masz komputer z systemem Windows? Wbudowany Mobile Partner ma odpowiednią funkcję.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-05-2012, 22:20
Post: #29
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Wyłączyłem PIN odpowiednią komendą AT w windowsowym Top_NetInfo. Ale dla połączenia na linuksie nie pomogło.

Jednak żądanie przez ubuntowy Network Manager podania PIN-u świadczyło o komunikowaniu komputera z modemem, prawda?

Jako ciekawostkę dodam, że obydwa numery: "*99#" i "*99***1#" są poprawne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-05-2012, 02:31
Post: #30
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Gdzieś już tłumaczyłem, że oba te numery oznaczają dokładnie to samo w przypadku modemów GSM. Numerek w dłuższej wersji *99***1# oznacza CID - identyfikator połączenia, który wskazuje urządzeniu takiemu, jak telefon komórkowy, że ma wywołać połączenie o identyfikatorze 1 (dla którego może być zapisany APN, dane logowania itd.). Modemy zwykle nie mają możliwości zapamiętywania takich ustawień, więc ignorują one CID.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-07-2012, 09:24
Post: #31
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Pomogła reinstalacja systemu. Ale bez wskazówek w tym wątku mógłbym sobie nie poradzić, więc dziękuję wszystkim którzy służyli radami.
Jako ciekawostkę dodam, że dla próby wznowienia połączenia, nie trzeba wyjmować modemu z gniazda USB (choć niektórzy tak podają) - wystarczy w Network Manager wyłączyć połączenia sieciowe i później włączyć połączenie GSM.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-07-2012, 16:27
Post: #32
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Ja u siebie na ubuntu używam skryptu który co 59 minut restartuje połączenie GSM w Network Manager.Usiłuje ten skrypt dodać jako załącznik ale wypisuje mi że nie jest obsługiwany ten typ pliku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-07-2012, 17:13
Post: #33
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Jeżeli to nie jest duży i skomplikowany skrypt po prostu wrzuć jego treść wewnątrz tagu "code" i opisz jak używać.
Załączać faktycznie można tylko tzw. bezpieczne rzeczy, dlatego skryptów shella ot tak nie forum nie wpuści.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-07-2012, 18:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-07-2012 18:48 przez jakubd.)
Post: #34
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
to skrypt
Kod:
#!/bin/bash

PIERWSZE_CZEKANIE_SEKUNDY=20
USPIJ_MINUT_POWIADOMIENIE=58
RESTART_MINUT_PO_POWIADOMIENIU=1
CZEKANIE_DRUGIE_WLACZENIE_SEKUNDY=10

notify-send "modemRestart start" "Za ${PIERWSZE_CZEKANIE_SEKUNDY} sekund restart sieci"
sleep ${PIERWSZE_CZEKANIE_SEKUNDY}

# restart na poczatek, dla pewnosci
notify-send "modemRestart wyłaczenie sieci" "Wyłączam sieć komórkową"
dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.NetworkManager /org/freedesktop/NetworkManager "org.freedesktop.DBus.Properties.Set" string:"org.freedesktop.NetworkManager" string:"WwanEnabled" variant:boolean:"false"
notify-send "modemRestart właczenie sieci" "Włączam sieć komórkową"
dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.NetworkManager /org/freedesktop/NetworkManager "org.freedesktop.DBus.Properties.Set" string:"org.freedesktop.NetworkManager" string:"WwanEnabled" variant:boolean:"true"
sleep ${CZEKANIE_DRUGIE_WLACZENIE_SEKUNDY}
dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.NetworkManager /org/freedesktop/NetworkManager "org.freedesktop.DBus.Properties.Set" string:"org.freedesktop.NetworkManager" string:"WwanEnabled" variant:boolean:"true"


# petla
while :
do
    notify-send "modemRestart uśpienie" "Usypiam na ${USPIJ_MINUT_POWIADOMIENIE} minut, restart za $(($RESTART_MINUT_PO_POWIADOMIENIU + $USPIJ_MINUT_POWIADOMIENIE)) minut"
    sleep ${USPIJ_MINUT_POWIADOMIENIE}m
    notify-send "modemRestart przypomnienie" "Restart sieci za ${RESTART_MINUT_PO_POWIADOMIENIU} minut"
    sleep ${RESTART_MINUT_PO_POWIADOMIENIU}m
    notify-send "modemRestart wyłaczenie sieci" "Wyłączam sieć komórkową"
    dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.NetworkManager /org/freedesktop/NetworkManager "org.freedesktop.DBus.Properties.Set" string:"org.freedesktop.NetworkManager" string:"WwanEnabled" variant:boolean:"false"
    notify-send "modemRestart właczenie sieci" "Włączam sieć komórkową"
    dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.NetworkManager /org/freedesktop/NetworkManager "org.freedesktop.DBus.Properties.Set" string:"org.freedesktop.NetworkManager" string:"WwanEnabled" variant:boolean:"true"
    sleep ${CZEKANIE_DRUGIE_WLACZENIE_SEKUNDY}
    dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.NetworkManager /org/freedesktop/NetworkManager "org.freedesktop.DBus.Properties.Set" string:"org.freedesktop.NetworkManager" string:"WwanEnabled" variant:boolean:"true"

done

Skrypt kopiujemy do dowolnego katalogu i ustawiamy jako wykonywalny
ja mam go nazwanego jako modemRestart.sh

modemRestart.sh - skrypt.- 4 wartości w skrypcie od góry można edytować.wartości podane są w sekundach

W gnome (i prawdopodobnie w kde,ale nie wiem bo używam gnome) dodajemy jako program startowy
Progamy->Narzędzia systemowe->Preferencje->Programy startowe: /scieżka dostępu/modemRestart.sh
Po starcie gnome automatycznie nawiązuje połączenie i co 59 minut restaruje to połączenie (warunek
modem musi być skonfigurowany i widoczny przez Network Manager)[/code][/quote]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-07-2012, 18:32
Post: #35
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
A do crona nie wystarczy dodac samego polecenia restartu co godzine ? Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-07-2012, 18:51
Post: #36
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
szamot: można, ale problem w tym, że połączenia GSM czasem są zrywane częściej i wtedy pojawi się problem. Rozwiązanie powyższe po prostu jest nieco elegantsze. Najbardziej jednak brakuje czegoś ultraprostego w instalacji - najlepiej w postaci deb'a.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-08-2012, 19:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-08-2012 19:34 przez Almucard.)
Post: #37
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Mam problem z połączeniem z aero2 (system: Kubuntu 12.04)
Wywołując komędę
Kod:
sudo wvdial aero2
Połączenie jest nawiązywane, ale zaraz po uruchomieniu pppd jest przerywane: A modem hung up the phone (exit code = 16)
Kod:
--> WvDial: Internet dialer version 1.61
--> Initializing modem.
--> Sending: AT+CGDCONT=1,"IP","darmowy","",0,0
OK
--> Modem initialized.
--> Sending: ATDT*99#
--> Waiting for carrier.
CONNECT 21600000
--> Carrier detected.  Waiting for prompt.
--> Don't know what to do!  Starting pppd and hoping for the best.
--> Starting pppd at Tue Aug 14 19:01:12 2012
--> Pid of pppd: 3005
--> Using interface ppp0
--> pppd: �5z[08]
--> pppd: �5z[08]
--> pppd: �5z[08]
--> pppd: �5z[08]
--> pppd: �5z[08]
--> pppd: �5z[08]
--> Disconnecting at Tue Aug 14 19:01:12 2012
--> The PPP daemon has died: A modem hung up the phone (exit code = 16)
--> man pppd explains pppd error codes in more detail.
--> Try again and look into /var/log/messages and the wvdial and pppd man pages for more information.
--> Auto Reconnect will be attempted in 5 seconds

Połączenie z play (sudo wvdial play) działa bez problemu
Kod:
...
--> Waiting for carrier.
CONNECT
--> Carrier detected.  Waiting for prompt.
--> Don't know what to do!  Starting pppd and hoping for the best.
--> Starting pppd at Tue Aug 14 19:09:05 2012
--> Pid of pppd: 3372
--> Using interface ppp0
--> local  IP address 188.33.87.7
--> remote IP address 10.64.64.64
--> primary   DNS address 89.108.195.20
--> secondary DNS address 89.108.202.20
...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-08-2012, 16:27
Post: #38
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Już wszystko jasne. Okazało się, że nie miałem zasięgu sieci aero2. Wydawało mi się, że jest - na telefonie Motorola Milestone sieć działała, ale widocznie ma on lepszą antenę niż E3131.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-08-2012, 17:48
Post: #39
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Nie, problem jest inny - telefon nie jest umieszczany zwykle obok wielkiego nadajnika siejącego na wszystkich pasmach - jakim jest komputer. Jeżeli odsunąć modem od komputera (przedłużaczem USB) czułość zwykle jest podobna, albo lepsza w modemach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-10-2012, 15:25
Post: #40
RE: E3131+Aero2+Linux-->To działa
Jest przełom: Ubuntu 12.04 (Przyjazny Puchacz) instaluje E3131 samoczynnie! Zatem z konsoli już się nie trzeba gimnastykować. W kreatorze połączeń jest już gotowe "aero2".

Mankamentem jest wciąż konieczność wyjęcia modemu i ponownego włożenia po przerwaniu połączenia. Ale może coś da się z tym zrobić (ja odpaliłem sesję live).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Huawei e3131s-2 • Od razu zrywa połączenie Michu 4 5 875 30-10-2022 17:29
Ostatni post: szopen
  Nie można udostępnić sieci Aero2 jako Hot-Spot soidfh 5 2 448 30-05-2022 12:41
Ostatni post: szopen
  E3131-s2 i ledwie ponad 1 Mbps w play alaskan_malamute 1 1 558 08-02-2022 22:39
Ostatni post: szopen
  Huawei e3131s-2 PROBLEMY Michu 0 2 155 06-12-2021 22:53
Ostatni post: Michu
  Huawei - ostatnia oficjalna i dostępna wersja Mobile Partner szopen 0 12 334 25-08-2019 12:50
Ostatni post: szopen