[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ESPHome i tworzenie interfejsu uzytkownika na wyświetlaczu
04-03-2021, 11:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-03-2021 12:45 przez arekark.)
Post: #1
ESPHome i tworzenie interfejsu uzytkownika na wyświetlaczu
Zacząłem używać ESPHome, działa fantastycznie w połączeniu z Home Assistant. W przeglądarce Home Assist mam wskazania czujników podłączonych do ESP32.

Chce teraz pokombinować z wyświetlaczem do ESP32. - Hello World działa na LCD 2.8" z ili9341, touch panel jest też dodany jako sensor do ESPHome.

Czy są może jakieś narzędzia, biblioteki z elementami UI (klawisz, tekst, menu, itp.), które pomagają zaprojektować interfejs użytkownika w ESPHome? Np. coś takiego https://github.com/HASwitchPlate/HASPone , tylko że dostępne z ESPHome?
Wiem, że wszystko można ogarnąć ryzowaniem linii i tekstu w display lambda, ale poszukuję biblioteki, która jest na wyższym poziomie abstrakcji i operuje widgetami UI.

Pozdrawiam,
Arek
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-03-2021, 02:40
Post: #2
ESPHome i tworzenie interfejsu uzytkownika na wyświetlaczu
To co podlinkowałeś dotyczy wyświetlaczy Nextion, które mają zupełnie inną filozofię działania od praktycznie wszystkich "prostych" wyświetlaczy LCD czy OLED, więc obawiam się, że nikt jeszcze nie napisał podobnej biblioteki - coś za coś - potrzebujesz unikalnych funkcji Nextion to go użyj, chcesz tani sprzęt, to będzie trzeba pokombinować samemu.

U siebie wszystko ogarnąłem właśnie za pomocą standardowych funkcji ESPHome - oprócz rysowania linii czy okręgów można wyświetlać prostą grafikę (wypada ją dobrze zoptymalizować, bo zasoby sprzętowe ESP są dość skromne, to samo dotyczy fontów, engine do rasteryzacji działa dość sprawnie, ale miejsca we flashu na więcej niż jeden font raczej brak).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-03-2021, 10:56
Post: #3
ESPHome i tworzenie interfejsu uzytkownika na wyświetlaczu
O, dzięki za odpowiedź.
W międzyczasie jednak zrobiłem UI, bo nie wiedziałem, że się nie da Smile
Wyświetlacz działa całkiem sprawnie, nie mruga, nie laguje, używam espHome z display:ili9341. Obecna produkcyjna wersja espHome nie ma wsparcia dla touchscreena, ale udało się wziąć sterownik XPT2046 z wersji (dev). Nic nie optymalizowałem w display, używam m.in. it.printf it.line, it.rectangle.
Co do UI, to używam 3 fonty (jeden krój, różne rozmiary), mam 3 strony (pages) w display, do tego podłączone kilka sensorów i odczyty widoczne w Home Assistant. W HA robię uaktualnienia OTA firmware esp32. Fonty mieszczą się, ponieważ optymalizowałem wskazując konkretne glify, które mają być wysłane do esp32, także pamięci zajmuję ~55%.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-03-2021, 16:02
Post: #4
ESPHome i tworzenie interfejsu uzytkownika na wyświetlaczu
arekark napisał(a):Wiem, że wszystko można ogarnąć ryzowaniem linii i tekstu w display lambda,
arekark napisał(a):W międzyczasie jednak zrobiłem UI, bo nie wiedziałem, że się nie da

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  ESPHome rozszerzenie Home Assistanta o DIY oparte na ESP szopen 62 28 005 15-11-2023 15:24
Ostatni post: szopen