[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dwie anteny do modemu LTE?
07-08-2015, 11:25
Post: #1
Dwie anteny do modemu LTE?
Witam, przymierzam się do zakupu routera LTE i zauważyłem że niektóre z nich posiadają dwa gniazda antenowe. Gdy mam zamiar korzystać tylko z anten dookólnych to czy będzie miało znaczenie czy założę jedną antenę czy dwie?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-08-2015, 16:06
Post: #2
RE: Dwie anteny do modemu LTE?
Gniazda sluza do anten gdzie Jedna jest do polaryzacji poziomej druga do pionowej jak zalozysz dookolna to nie wiem czy bedzie duży zysk, ale może być tak ze jedno z gniazd jest dla właśnie takich bo urządzenia nie jada tylko po 4g

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-08-2015, 16:48
Post: #3
Dwie anteny do modemu LTE?
Mam zamiar korzystać z usługi darmowego LTE w RBM dlatego chciałem się dowiedzieć czy jest sens dokupować dwie anteny do modemu. Będę często podróżował z modemem więc raczej anteny kierunkowe odpadają...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-08-2015, 18:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-08-2015 18:53 przez szopen.)
Post: #4
Dwie anteny do modemu LTE?
Dax13 napisał(a):Będę często podróżował z modemem więc raczej anteny kierunkowe odpadają...
w LTE są wykorzystane obie polaryzacje, ale w polaryzacji poziomej nie można mieć anteny dookólnej (tzn. antena która w polaryzacji pionowej jest dookólna w polaryzacji poziomej jest kierunkowa - z takim samym zyskiem w przód i tył, ale ze znacznie mniejszym na boki - oczywiście mam na myśli kierunki w odniesieniu do anteny)

możesz więc zrezygnować z anteny w polaryzacji poziomej licząc się z pewnym zmniejszenie wydajności (powiedzmy o "połowę", choć nie idealną)

PS nie ma sensu nastawiać się na darmowe LTE w RBM jeśli chcesz używać mobilnie (no chyba, że wyłącznie wewnątrz dużych miast)
jeśli myślisz o antenie samochodowej - to pozostaje i tak tylko polaryzacja pionowa (co nie zmienia faktu "wyspowości" zasięgu LTE w Playu)

PPS ja bym sobie odpuścił antenę całkowicie - zasięg LTE będziesz miał i tak tylko w dużych i średnich miastach oraz pewnej części miasteczek (ale wciąż nie wszystkich)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-08-2015, 22:09
Post: #5
Dwie anteny do modemu LTE?
Popieram szczególnie ostanie zdanie szopena - szkoda inwestować (czytaj: wyrzucać kasę) na antenę dookólną do użytku mobilnego, o ile nie będzie to poważna instalacja samochodowa.
LTE poza miastami raczej rzadko można spotkać w naturze, więc nie warto szaleć.

O jakim sprzęcie (router mobilny jak rozumiem) konkretnie myślisz?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-08-2015, 01:26
Post: #6
RE: Dwie anteny do modemu LTE?
Witam,
Stosuję podobne rozwiązanie, tzn. modem Huawei E3272 oraz zamiennie Tp-Link MR3040 lub MR3420. W miastach faktycznie antena jest zbędna, niemniej nadajniki LTE coraz częściej są takze poza miastami i wtedy używam anteny do LTE z ebay za 65 pln. Przed podłączeniem anteny pobieranie jest w granicach od 5 do 8 megabitów/s, wysyłanie to ok. 10 mb/s. Po podłączeniu anteny wysyłanie spada do 4-6 Mb/s, ale pobieranie wzrasta nawet do 19 Mb/s. Testowałem w kilku miejscowościach turystycznych, oczywiście nie podczas jazdy samochodem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-08-2015, 10:19
Post: #7
Dwie anteny do modemu LTE?
A pokażesz co to za antena? Podłączona jest do jednego gniazda, czy do dwóch? Jakieś konkretne pasmo?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-08-2015, 23:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-08-2015 23:17 przez Wladyslawus.)
Post: #8
RE: Dwie anteny do modemu LTE?
Przepraszam za późną odpowiedź, ale telefon w serwisie i nie zaglądam. Poniżej link do anteny http://m.ebay.pl/itm/4g-35dbi-antenna-ts...4111792027 . Użytkuje już kolejną sztukę i jak poprzednia sprawdza się bardzo dobrze. Nie znam parametrów.

Wysłane z mojego HUAWEI P7-L10 przy użyciu Tapatalka

Antena jest wewnętrzna, ale na forach czytałem, że po uszczelnieniu silikonem sprawdza się jako zewnetrzna.

Wysłane z mojego HUAWEI P7-L10 przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-08-2015, 10:23
Post: #9
Dwie anteny do modemu LTE?
również posiadam Huawei E3272 i kiedyś testowałem antenę dookolna, w chwili kiedy pożyczałem zastrzeżono abym podłączył do gniazda nr 1, faktycznie zasięg po podłaczeniu go w/w polepszył się z 70 kilku do 53 dBm, natomiast w gniazdku nr 2 zero reakcji albo tak mała że prawie nie zauważalna, nie miałem możliwości przetestowania dwuwtykowej anteny do LTE do tego modemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-08-2015, 10:44
Post: #10
Dwie anteny do modemu LTE?
A to ciekawa informacja, do tej pory nie trafiłem na taką wskazówkę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-08-2015, 14:30
Post: #11
Dwie anteny do modemu LTE?
informacje te są czasem w… instrukcji Big Grin choć przeważnie zakamuflowane w postaci technicznego bełkotu niezrozumiałego dla użytkownika, a często ich dostępność zależy od tego kto dostarcza instrukcję

ponadto czasem można znaleźć też informację, o konieczności zamiany końcówek zespołu antenowego jeśli nie osiąga się pozytywnych rezultatów przy podłączeniu w/g wcześniejszej części instrukcji (też mi wyszedł bełkot, ale "między wierszami" wyczytałem, że autor miał na myśli niepoprawny montaż anteny tj. promienniki zamienione polaryzacjami przy montażu anteny obróconej o 90 stopni)

jako przykład niech posłuży kilka wersji instrukcji od ZTE MF821

wersja Polsatu będąca dość dokładnie przetłumaczoną instrukcja producenta modemu - strony 7 i 8
http://www.cyfrowypolsat.pl/CMS/media/im...102012.pdf
zawiera te informacje
podobnie jej wersja skrócona - strona 9
http://www.cyfrowypolsat.pl/CMS/media/im...062013.pdf

wersja Plusa (co śmieszniejsze dostępna na stronie producenta modemu, a nie na stronach Plusa)
http://www.ztepoland.pl/wp-content/uploa...%82ugi.pdf
tu informacja na stronie 8 wspomina tylko możliwość użycia 1 lub 2 anten, brak szczegółów technicznych, a instrukcja koncentruje się na aplikacji operatora

a w wersji australijskiego operatora Telstra temat anten jest niemal pominięty (poz informacją, że złącza anteny są i można je użyć Big Grin)
link bezpośredni może nie działać
http://www.zte.com.au/downloads/manuals/...Manual.pdf
ale od czego jest archiwum internetu? - wystarczy poszukać wersji snapshot'u zrobionej przez australijskiego spidera
https://web.archive.org/web/201503170739...Manual.pdf

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-08-2015, 01:56
Post: #12
Dwie anteny do modemu LTE?
Witam uczestników Forum,
jakiś czas temu znalazłem, na jednym ciekawym Forum, Smile taką tabelkę:
http://jdtech.pl/2013/06/rezerwacje-czes...lucja.html
no i przymierzam się do obliczenia i zrobienia dwóch anten kierunkowych dla obu częstotliwości Play LTE.
Jedna, powiedzmy, będzie na 1738 MHz, a druga na 1832 MHz.
Wiadomo, że tak idealnie to mi nie wyjdą chociażby przez niedokładność wykonania.

Brakuje mi już tylko wiedzy o rzeczy najistotniejszej. Która antena będzie pionowa, a która pozioma?
Jest to istotne do właściwego wywiercenia otworów do mocowania anten na maszcie no i kilku jeszcze drobiazgów.
No i, zapomniałbym, poziomu sygnału na modemie.

Proszę o pewną odpowiedź,
pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-08-2015, 12:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-08-2015 23:38 przez szopen.)
Post: #13
Dwie anteny do modemu LTE?
pewna odpowiedź Big Grin

to, że jedna z anten jest do nadawania, a druga do odbioru to tylko ludowy mit (prawdopodobnie stworzony przez sprzedawców)

w praktyce każda z anten pracuje i jako nadawcza i jako odbiorcza (a odstęp między kanałem w danym momencie używanym do nadawania a kanałem do odbioru w paśmie 3 to prawie 100MHz), więc wystarczy, że wykonasz obie anteny identyczne (obliczając je mniej więcej na środek całego pasma 3, czyli na "dziurę" między częstotliwościami up i down, dla pasma 3 to 1795MHz, jesli chesz się idealnie wpasować w Playa to wnies poprawkę, choć moim zdaniem ewentualna różnica nie będzie na mierzalnym poziomie)

tabelka częstotliwości w różnych pasmach LTE
http://www.radio-electronics.com/info/ce...ectrum.php

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-12-2017, 01:32
Post: #14
RE: Dwie anteny do modemu LTE?
Witam forumowiczów!
Czy Waszym zdaniem jest jakakolwiek korzyść ze stosowania 2 anten dookólnych (typu bat) na dachu samochodu (busa). Będą używane w ruchu poza miastem w sieciach 3G/4G. Rozumiem, że polaryzacja batów i tak zawsze będzie pionowa, wiec korzyści z pracy w 2 polaryzacjach nie będzie. Ale czy jest jakakolwiek inna korzyść. Np. czasami przesuniecie anteny o 10 cm wpływa dodatnio/ujemnie na zasięg. Czy to by oznaczało że z 2 antenami mam większe szanse na dobry zasięg w ruchu. Pytam ponieważ niektóre modemy mają wejścia na 2 anteny, a ja akurat mam tę możliwość żeby zainstalować 2 anteny.
pzdr, jasioo
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-12-2017, 09:40
Post: #15
Dwie anteny do modemu LTE?
będziesz prawdopodobnie pierwszy z 2 antenami, więc się podziel wrażeniami

moim zdaniem nie ma sensu, bo urządzenie (modem) musiałoby wspierać diversity (autowybór anteny)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
jasioo (2017-12-01)
01-12-2017, 11:57
Post: #16
RE: Dwie anteny do modemu LTE?
(01-12-2017 09:40)szopen napisał(a):  moim zdaniem nie ma sensu, bo urządzenie (modem) musiałoby wspierać diversity (autowybór anteny)

Dzięki, a czy modemy 2x2 MIMO dokonują autowyboru anteny? Jeśli nie, to jakie jest uzasadnienie dla 2 gniazd antentowych w takich modemach?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-12-2017, 12:10
Post: #17
Dwie anteny do modemu LTE?
jasioo napisał(a):jakie jest uzasadnienie dla 2 gniazd antentowych w takich modemach?
`obie anteny pracują równocześnie - każda współpracując z innym fizycznym "nadajnikiem" choć oba są na tym samym maszcie (na tym właśnie polega MIMO - w modemie także są 2 tory odbiorcze i 2 tory nadawcze), tyle że to się realizuje łącząc się z jednym z nich w polaryzacji poziomej

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
jasioo (2017-12-01)
01-12-2017, 12:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-12-2017 12:33 przez jasioo.)
Post: #18
Dwie anteny do modemu LTE?
Ok, a czy są jakieś modemy dokonujace autowyboru anteny?

(01-12-2017 12:10)szopen napisał(a):  obie anteny pracują równocześnie - każda współpracując z innym fizycznym "nadajnikiem" choć oba są na tym samym maszcie (na tym właśnie polega MIMO - w modemie także są 2 tory odbiorcze i 2 tory nadawcze), tyle że to się realizuje łącząc się z jednym z nich w polaryzacji poziomej

Są w sprzedaży gotowe zestawy modem 2x2MIMO z 2 antenami bat. Bat ma jedną polaryzacje. Rozumiem że taki zestaw nie ma sensu. Czy tak?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-12-2017, 17:39
Post: #19
Dwie anteny do modemu LTE?
sprzedaje się wszystko, co kupi klient, takie czasy Big Grin

w sumie zawsze tak było, tyle, że teraz mamy masę wytworów chińskiego marketingu
a niektórzy na tym nieźle wyszli (mam na myśli niektóre dalekowschodnie firmy, które sprzedawały "fikcję literacką" kilkanaście czy nawet kilka lat temu są dziś gigantami)

ale nikt nie broni kupić i przetestować

mi by było szkoda robić zbędne dziury w blasze

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
jasioo (2017-12-01)
01-12-2017, 18:40
Post: #20
RE: Dwie anteny do modemu LTE?
(01-12-2017 17:39)szopen napisał(a):  ale nikt nie broni kupić i przetestować
mi by było szkoda robić zbędne dziury w blasze

Otwory akurat nie będą potrzebne, ale zacznę od jednej anteny, bo też podejrzewam że 2 to przerost formy nad treścią. Jak będzie słabo dokupię na próbę drugą antenę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mobilny internet LTE na Ukrainie i zakup modemu laos 1 3 254 06-02-2019 19:03
Ostatni post: szopen
  Uszkodzone oprogramowanie modemu w ASUS Transformer T100TAL Daniel12041993 4 5 144 30-09-2018 17:31
Ostatni post: jakubd
  Wybór modemu+routera+oferty wylly31 10 10 486 03-10-2016 16:01
Ostatni post: kaliope