[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dwa modemy LTE na jednym hubie USB 3.0
28-09-2017, 16:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-09-2017 16:09 przez Unix-like.)
Post: #1
Dwa modemy LTE na jednym hubie USB 3.0
Witam, chciałbym podłączyć dwa modemy Huawei E3372h-153 na jednym pasywnym hubie USB 3.0
W związku z tym mam pytanie czy nie będzie za małe natężenie prądu dla dwóch urządzeń?
Jeden modem może pobrać do 500mA, a USB 3.0 może dostarczyć do 900mA na jeden port, czyli w moim przypadku będzie to 450mA na modem (zamiast 500mA wg. specyfikacji).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-09-2017, 17:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-09-2017 17:05 przez szopen.)
Post: #2
Dwa modemy LTE na jednym hubie USB 3.0
nie pozostaje inna metoda niż sprawdzenie w praktyce

pewnie prądu będzie za mało, ale specyfikacji prawie nikt się nie trzyma (szczególnie wśród producentów modemów) - w praktyce w trudnych warunkach modem może pobierać znacznie powyżej 1A (starsze routery tp-linka limitowały prąd do ~0,8A i to w praktyce często było za mało)

sam hub także wymaga zasilania (choć jego potrzeby są marginalnie małe)

z drugiej strony w warunkach dobrego zasięgu GSM pobór przez modem bywa znacznie niższy niż 0,5A
(jakkolwiek technologia LTE jest najbardziej prądożerna)

wiele zależy też od tego do czego ten hub podłączysz

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-09-2017, 17:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-09-2017 17:36 przez Unix-like.)
Post: #3
Dwa modemy LTE na jednym hubie USB 3.0
Przecież napisałem że jest to hub pasywny, nie wymagający zasilania bez możliwości podłączenia dodatkowego zasilania.
Hub podłącze do laptopa. Po prostu zastanawiam się czy lepiej użyć przedłużacza USB czy też huba pasywnego na USB 3.0?
Jeśli chodzi o zasięg to:
Kod:
AT+CSQ
+CSQ: 22,99


OK
Sprawdzałem też u siebie modemy podłączone do pasywnego huba przechodzą w tryb NDIS ale to nic nie znaczy, w każdym razie nie zrywało połączenia ani też nie było wolnego transferu tak jak w przypadku starszych modemów. Co do transferu to musiałbym jakoś miarodajne sprawdzić (speedtestem?).

A co do przepływającego prądu przez modem, czy jest sens użyć jakiegoś miernika na USB? Nie wiem czy są one miarodajne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-09-2017, 18:59
Post: #4
Dwa modemy LTE na jednym hubie USB 3.0
Unix-like napisał(a):Przecież napisałem że jest to hub pasywny, nie wymagający zasilania bez możliwości podłączenia dodatkowego zasilania.
no i co z tego, że napisałeś że pasywny, czy ja wróżką jestem i zgadnę gdzie chcesz to podpiąć?

jeśli podłączysz go do gównianego laptopa (np. niektóre modele toshiby) do portu usb2 to na 100% braknie zasilania albo do routera - co najmniej wiele modeli sobie z tym nie poradzi,
a jeśli to będzie zwykły blaszak to nawet porty usb2 mają zwykle spory zapas mocy (bez problemu uzyskiwałem 1,5A)

Unix-like napisał(a):A co do przepływającego prądu przez modem, czy jest sens użyć jakiegoś miernika na USB? Nie wiem czy są one miarodajne.
lepszy taki pomiar niż żaden, niestety wiele tego typu mierników powoduje problemy w działaniu modemów

Unix-like napisał(a):zastanawiam się czy lepiej użyć przedłużacza USB czy też huba pasywnego na USB 3.0?
jeśli masz dostępne przynajmniej wolne 2 porty to potencjalnie lepszym rozwiązaniem są 2 przedłużacze (nie zawierają dodatkowej elektroniki którą trzeba zasilić)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-09-2017, 16:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-09-2017 16:57 przez Unix-like.)
Post: #5
Dwa modemy LTE na jednym hubie USB 3.0
szopen, przeczytaj jeszcze raz mój pierwszy post
Powiem Ci że hub z USB 3.0 kupiłem właśnie w celu podłączenia go do portu USB 3.0
Z tego co mówisz to wygląda na to że modemy czy to LTE czy to HSPA+ są prądożerne w co nie wątpie bo mój Huawei E3131-s2 na pasywnym hubie USB 2.0 miał download ok. 50KB/s podczas gdy podłączony bezpośrednio do portu USB 2.0 lub do przedłużacza uzyskiwał przynajmniej 200+KB/s.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-09-2017, 16:55
Post: #6
RE: Dwa modemy LTE na jednym hubie USB 3.0
Unix-like napisał(a):szopen, przeczytaj jeszcze raz mój pierwszy post
nigdzie tam nie napisałeś, że podłączysz to pod USB3
owszem można to sobie dopowiedzieć, ale z takich domysłów wynikają właśnie nieporozumienia
(28-09-2017 16:04)Unix-like napisał(a):  Witam, chciałbym podłączyć dwa modemy Huawei E3372h-153 na jednym pasywnym hubie USB 3.0
W związku z tym mam pytanie czy nie będzie za małe natężenie prądu dla dwóch urządzeń?
Jeden modem może pobrać do 500mA, a USB 3.0 może dostarczyć do 900mA na jeden port, czyli w moim przypadku będzie to 450mA na modem (zamiast 500mA wg. specyfikacji).

a odpowiedź już dostałeś - musisz to sprawdzić w praktyce

teoretyzować się nie da, ze względu na to, że nie spotkałem jeszcze modemu GSM na USB, który trzyma się specyfikacji USB2

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-09-2017, 16:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-09-2017 17:10 przez Unix-like.)
Post: #7
Dwa modemy LTE na jednym hubie USB 3.0
Dodatkowo chciałbym się zapytać, jeśli użyje przedłużacza USB podłączonego do portu USB 3.0 w laptopie to powinienem wyłączyć obsługe USB 3.0 w UEFI i ustawić jako USB 2.0 te porty, czy zostawić na "Smart Auto" (mam też Auto ale to różnie działa, UEFI od Lenovo)?
Chciałbym też kupić w miare jak najkrótszy przedłużacz taki ok. 5cm żeby był jak najmniejszy spadek prądu oraz żebym nie miał plątaniny kabli, dostanie gdzieś tak krótki przedłużacz? W sklepach komputerowych mają tylko 1,8m.

BTW Skoro modemy LTE/HSPA+ nie trzymają się specyfikacji to dlaczego nadal produkują modemy LTE na USB 2.0 skoro mają wysoki pobór prądu, bardziej sensownie wydaje się tutaj zastosowanie do takiego modemu USB 3.0 (które jest już standardem nawet w budżetowych laptopach z marketu)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-09-2017, 19:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-09-2017 21:25 przez Arathefu.)
Post: #8
RE: Dwa modemy LTE na jednym hubie USB 3.0
(28-09-2017 17:33)Unix-like napisał(a):  Przecież napisałem że jest to hub pasywny, nie wymagający zasilania bez możliwości podłączenia dodatkowego zasilania.
Hub pasywny też ma elektronikę, która pochłania trochę mocy.

(29-09-2017 16:42)Unix-like napisał(a):  Powiem Ci że hub z USB 3.0 kupiłem właśnie w celu podłączenia go do portu USB 3.0
Tylko nie wiem po co. E3372 i tak są USB 2.0, i jako takie będą pracowały. IMO lepiej było kupić aktywny hub 2.0, wtedy nie byłoby problemów z mocą.

(29-09-2017 16:57)Unix-like napisał(a):  Chciałbym też kupić w miare jak najkrótszy przedłużacz taki ok. 5cm żeby był jak najmniejszy spadek prądu oraz żebym nie miał plątaniny kabli, dostanie gdzieś tak krótki przedłużacz? W sklepach komputerowych mają tylko 1,8m.
Dodają takie np. do kart dźwiękowych na USB, ale jak chcesz solo, to chyba tylko przez ali.

(29-09-2017 16:57)Unix-like napisał(a):  Dodatkowo chciałbym się zapytać, jeśli użyje przedłużacza USB podłączonego do portu USB 3.0 w laptopie to powinienem wyłączyć obsługe USB 3.0 w UEFI i ustawić jako USB 2.0 te porty, czy zostawić na "Smart Auto" (mam też Auto ale to różnie działa, UEFI od Lenovo)?
Jeśli nie masz zamiaru bootować z tych urządzeń to nie ma znaczenia.

EDIT: E3372 podłączony przez charger doctora działa bez zarzutu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-09-2017, 10:05
Post: #9
Dwa modemy LTE na jednym hubie USB 3.0
Unix-like napisał(a):Z tego co mówisz to wygląda na to że modemy czy to LTE czy to HSPA+ są prądożerne w co nie wątpie bo mój Huawei E3131-s2 na pasywnym hubie USB 2.0 miał download ok. 50KB/s podczas gdy podłączony bezpośrednio do portu USB 2.0 lub do przedłużacza uzyskiwał przynajmniej 200+KB/s.
To mogło wynikać także z ew. zakłóceń wynikających z konstrukcji i układu elementów - zakłócenia głównie z tego powodu, że antena w E3131 jest od strony gniazda USB - przedłużacz zawsze pomaga, a aktywny HUB mógł mieć po prostu źródło zakłóceń.
Unix-like napisał(a):Dodatkowo chciałbym się zapytać, jeśli użyje przedłużacza USB podłączonego do portu USB 3.0 w laptopie to powinienem wyłączyć obsługe USB 3.0 w UEFI i ustawić jako USB 2.0 te porty, czy zostawić na "Smart Auto" (mam też Auto ale to różnie działa, UEFI od Lenovo)?
Bez znaczenia dla urządzeń USB 2.0, a takimi są E3372.
Unix-like napisał(a):Chciałbym też kupić w miare jak najkrótszy przedłużacz taki ok. 5cm żeby był jak najmniejszy spadek prądu oraz żebym nie miał plątaniny kabli, dostanie gdzieś tak krótki przedłużacz? W sklepach komputerowych mają tylko 1,8m.
Jeżeli jest dobrej jakości, to też bez znaczenia, może być nawet 5m. A jak jest niskiej jakości, to nawet taki 5cm może powodować problemy - miałem kilka takich przypadków.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz