[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Draytek Fly210 + Huawei E3131 + ATK 10/850-960 MHz [OK]
01-06-2012, 15:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-01-2013 05:57 przez szopen.)
Post: #1
Draytek Fly210 + Huawei E3131 + ATK 10/850-960 MHz [OK]
Witam,

Chciałem przedstawić zestaw może nie najtańszy ale sprawdzony o wyśmienitych parametrach.
Niekoniecznie trzeba wykorzystać wszystkie trzy urządzenia. Wszystko zależy od potrzeb. Chciałem podac tylko parę faktów.
E3131 testowałem w kilku wariantach, ale głównie z routerem Draytek Fly210 i TP-Link MR3420. Bez zewnętrznej anteny wpiętej w modem oba routery pokazywały zasięg sieci na poziomie 20 - 35% max co mimo wszystko dawało w miarę stabilny transfer. Na Speedtest.net osiagi na poziomie 0,50-26Mb/s i pingi w okolicu 125ms były maksymalnymi wartościami. Niestety oba średnio radziły sobie z ponownym połączeniem po zerwaniu. Chyba ze względu na słaby sygnał ponowne połączenie nie zawsze nastepowało. Z tym zdecydowanie gorzej radził sobie TP-Link, któremu w takiej sytuacji pomagał tylko restart. Draytek radził sobie lepiej ale czas jaki potrzebował przekraczał czasem grubo ponad godzinę (sytuację przyspieszał restart lub ręczne wymuszenie ponownego połączenia) Oba przypadki wymagały fizycznego dostępu do routerów.
I teraz do testu chciałbym włączyć niepozorną antenkę ATK 10/850-960 MHz
Nie wiem czy pojawiała się ona już na forum, ale postanowiłem o niej wspomnieć ponieważ diametralnie zmieniła ona jakość internetu oferowanego przez Aero2.
Szczerze to nie spodziewałem się że sama antena może tak poprawić parametry.
Do rzeczy. Zestaw testowałem w domu oddalonym od Poznania około 40km. Tereny raczej słabo zaludnione o małym zagęszczeniu BTSow.
Antena po zamocowaniu na dachu została podłaczona do modemu przez 10m kabel znajdujący się w zestawie + 10m przedłużacz + konektor z FME na CRC9. Zapewne już samo to powoduje sporą stratę na samych przejściówkach.
Po odpaleniu wszystkiego router (Fly210) zdecydowanie szybciej nawiązał połączenie z Aero2 siła sygnału jaką zobaczyłem to 35%. Ostatecznie uzyskałem zasięg na poziomie stabilnych 50%. Odległość od BTS szacuje na min. 3km w linii prostej.
Teraz Speedtest. Prędkość przy każdym z niezliczonych testów Smile nigdy nie spadła poniżej 0,51 - 0,42 Mb/s natomiast pingi nie przekraczają 50ms ! Smile Dodam że przy sile sygnału 35% parametry były dokładnie takie same. Dodatkowe 15% siły sygnału nie wniosło niczego nowego.
Łącze zachowuje się rewelacyjnie. Nie pisze tego całkiem na gorąco. Połączenia od tygodnia nawiązywane są bez najmniejszego problemu.
Jako ciekawostkę podam że Fly210 posiada możliwość zestawienia jednego tunelu VPN. Skorzystałem sobie z tej opcji dzięki czemu mogę powiedzieć że po opuszczeniu domku nadal posiadam z nim łączność i mogę sprawdzać dostępność usługi. Zestaw wymieniony w temacie od tygodnia nie zerwał połączenia, oczywiście nie liczę wymuszonych. Czas jaki potrzebuje na ponowne zestawienie tunelu VPN to około 15 - 20 pingów Smile W tym czasie następuje rozłączenie, połączenie i zestawienie tunelu. Bardzo przyzwoity wynik.
Jeszcze dwa słowa o tym co daje VPN. Jak wszyscy wiedza Aero2 blokuje dostęp z zewnątrz tzn chcąc się zalogować na router np po DynDns nie mamy takiej możliwości. VPN daje nam pełnie wglądu w to co dzieje się na routerze i za routerem, a przy tych parametrach to niemal stałe łącze tylko ciut wolne jak na dzisiejsze standardy Wink
Nie miałem już niestety okazji podłączyć pod antenę modemu z MR3420 ale myślę że wszelkie jego problemy z zawieszaniem przy ponownym połączeniu również zniknęłyby jak ręką odjął.
Podsumowując gorąco polecam wymieniony sprzęt a w szczególności antenkę, która zupełnie zmieniła jakość usługi BDI. Koszt antenki z 10m kablem to 80zł + najtańszy konektor w okolicy 12-15zł na allegro.
Brzmi jak krypto-reklama sprzętu ale całkowicie odcinam się od jakiegokolwiek producenta. Po prostu cieszy mnie jakość jaką udało się uzyskać po prawie miesiącu testów.

Pozdr,
Filip
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Router do pracy ciągłej z Huawei e173-u2 raven.michal17 9 20 954 22-05-2017 06:47
Ostatni post: jakubd
  TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 [OK] gregdex 208 351 212 13-04-2017 17:15
Ostatni post: szopen
  Sagemcom F@st 2704 + Huawei E3131s-2 [taki zestaw nie działa] tytoos 30 77 759 14-03-2017 00:03
Ostatni post: szopen
  Vodafone hg553 i huawei e3131 Yulian 6 15 501 09-03-2017 18:23
Ostatni post: Yulian
  modem huawei polecany lub router lalalala 18 27 147 22-12-2016 16:07
Ostatni post: szopen