[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DGM PP-W162 smart-plug z pomiarem energii [WiFi, Tuya, Android, iOS]
09-09-2019, 15:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-09-2019 18:03 przez szopen.)
Post: #1
DGM PP-W162 smart-plug z pomiarem energii [WiFi, Tuya, Android, iOS]
Nie jest to nic rewolucyjnego - zdalnie sterowane (przez WiFi/internet) gniazdka mamy już dostępne od paru lat, mierniki mocy/pobranej energii i to znacznie dokładniejsze (choć bez opcji online) też, tu mamy wprawdzie 2w1, ale nawet podobne konstrukcje innych producentów czy pod innymi brandami były już dostępne od jakiegoś czasu.
Tu w ramach akcji w biedronkowych dyskontach mamy to dostępne na miejscu i w cenie do przyjęcia (40zł, a w zanotowanej dotąd pojedynczej wyprzedaży 20zł).

Sprzęt pochodzi od "nieznanego producenta" (wyjaśnienie dla tych którzy wkładają w moje usta coś, czego nigdy nie napisałem: niestety nie mam jednoznacznego potwierdzenia kto to produkuje; inny model po tym samym brandem: DGM PP-W101 jest produkowany przez jednego z tzw. renomowanych producentów, czyli Hysiry; ten jednak powstaje prawdopodobnie w innym miejscu) oparty jest za to na dość szeroko znanym module Tuya (firmy produkującej rozwiązania dla innych producentów "gotowe pod klucz", co się to sprowadza do produkcji modułów gotowych do integracji w różnych urządzeniach, również ich certyfikacji, oraz produkcji oprogramowania od firmware urządzenia, przez serwowanie usługi chmurowej, po gotowe aplikacje dla urządzeń mobilnych - Android i iOS, łącznie z obrandowaniem całości softu; firma ta również przygotowuje projekty gotowych urządzeń, więc potencjalnie można trafić na sprzęt z ich softem nie zawierający namacalnie modułu ich produkcji) zastosowano tutaj moduł TYWE2S, który z kolei opiera się na jednoukładowym chipsecie Espressif.

Konstrukcja wydaje się być wystarczająco przemyślana (i z góry zakładam, że jeśli to importuje NTT to zadbali oni o atesty bezpieczeństwa).
Natomiast w kwestii braku kołka ochronnego jestem nieugięty - można produkować gniazdka spełniające polskie normy (zamiast zalewać rynek sprzętem w wykonaniu "niemieckim"), oczywiście w dobie powszechnego użytku wtyczek Uni-schuko ten problem jest marginalny (na szczęście urządzenie samo ma wtyk Uni-schuko, więc pasuje do gniazdek IEC typu E), w sumie ciekawe jak udało się to obejść NTT?

Obudowa jest nierozbieralna (dosłownie, tzn. jest to konstrukcja zgrzewana i nie przeznaczona do otwierania przez użytkownika końcowego), więc ewentualna ingerencja nie jest bezszkodowa.
Zatem zdecydowanie nie można polecać tego sprzętu w celach sprzętowych modyfikacji DIY.

Natomiast dla "normalnego" użytkownika jest to całkiem sensowne rozwiązanie (biorąc pod uwagę również coraz przyzwoiciej działająca chmurę Tuya).



PP-W162 z softem 1.1.2/1/1.2 działa zgodnie z niemieckimi normami, czyli po utracie zasilania i jego powrocie nie włącza się ponownie samo, można to "obejść" tworząc odpowiednie reguły automatyki.

Reguła automatyki dla osób chcących mierzyć pobór energii np. przez lodówki czy zamrażarki (gdzie jest istotne uruchomienie sprzętu po utracie zasilania) wygląda przykładowo tak:
   

Daje ona jako-taką pewność (póki ktoś z Tuya nie zmieni działania reguł rządzących automatyką wewnątrz serwera chmurowego), że po utracie zasilania gniazdko włączy się najpóźniej w kilka minut po tym, jak wróci zasilanie oraz połączenie z internetem (o ile serwery Tuya nie będą "leżały"), gniazdko w tym przykładzie nazywa się "DGM smart", a reguła używa go równocześnie jako czujnika (sprawdza czy jest wyłączone) jak i urządzenia wykonawczego, ponieważ automatyzacja Tuya działa trochę na zasadach Voodoo konieczna jest jeszcze reguła z timerem (sprawdzanie odliczania większego od zera), bez tego reguła nie działa stabilnie(? w sumie ciekawe dlaczego).

Dodatkowe opóźnienie 5 sek. przed włączeniem jest na wypadek przypadkowego kliknięcia w przycisk w urządzeniu, bądź aplikacji (czy dowolnym innym systemie zintegrowanym z tą chmurą), bez niego reguła może nie działać stabilnie w takich wypadkach.
Użyta apka i chmura to Tuya Smart bez brandu.

Warunki konieczne to:
- stabilnie działające WiFi i gniazdo w jego zasięgu
- stabilne połączenie z internetem, które powróci samorzutnie po powrocie zasilania w domu

Gwarancji na zepsute żarcie nie daję, ale jeśli ktoś nie wierzy w działanie tej abstrakcyjnej reguły - podłączyłem w ten sposób własną lodówkę! więc najpierw dogłębnie przetestowałem, że to działa (sensowniej użyć jednak gniazdko, które ma zaszyte włączenie przekaźnika w firmware, w tym wypadku wygrywają Sonoffy, bo to działanie jest konfigurowalne, ale nie mam pod ręką takiego mierzącego pobór energii).

Można to oczywiście zrobić na inne sposoby bez przerabiania sprzętu, np. tworząc odpowiednio dużą ilość harmonogramów włączających przekaźnik, choć to dość głupie rozwiązanie, ale każdy opiera się na działaniu chmury Tuya.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
emerel (2020-04-13)
09-09-2019, 15:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-09-2019 15:45 przez szopen.)
Post: #2
DGM PP-W162 smart-plug z pomiarem energii [WiFi, Tuya, Android, iOS]
Oprogramowanie

Oficjalna apka:
smartDGM
Android >=4.1
https://play.google.com/store/apps/detai...mart&hl=pl
iOS >=9.0
https://apps.apple.com/us/app/smartdgm/i...84850?l=pl

Zalecam aplikację producenta modułu Tuya
"Tuya Smart"
Android >=4.1
https://play.google.com/store/apps/detai...mart&hl=pl
iOS >=9.0
https://apps.apple.com/pl/app/tuyasmart/...49547?l=pl

lub kolejną bez brandu
"Smart Life - Smart Living"
Android >=4.1
https://play.google.com/store/apps/detai...life&hl=pl
iOS >=9.0
https://apps.apple.com/us/app/smart-life...1115101477



Każda z aplikacji ma własną chmurę, więc nie można używać wszystkich naraz.

Fabryczny soft (firmware) wraz z dowolną chmurą zgodną z Tuya (na której uda się zarejestrować to gniazdko, najprościej mówiąc mam na myśli fabryczną chmurę DGM z fabryczną apką DGM lub chmury Tuya czy Smart Life z niebrandowaną odpowiednią apką) umożliwia zarówno sterowanie spoza LAN, jak i podstawowe elementy automatyki, szału one nie robią, ale w ramach osprzętu zgodnego z Tuya nie potrzeba na początek nic innego.
UWAGA, automatyzacja jest programowana za pomocą aplikacji, ale sterowanie odbywa się z poziomu serwera (chmury) a nie samego gniazdka, więc do jej działania konieczne jest stałe połączenie z internetem, bo stamtąd przychodzą polecenia sterujące.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-09-2019, 15:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-09-2019 18:05 przez szopen.)
Post: #3
DGM PP-W162 smart-plug z pomiarem energii [WiFi, Tuya, Android, iOS]
Integracje:

Home Assistant/hass.io
https://www.home-assistant.io/components/tuya/
to jest integracją z chmurą Tuya (ewentualnie Smart Life lub Jinvoo)
na obecnym etapie ta integracja oferuje jedynie podstawową funkcjonalność (włącz/wyłącz/pokaż stan, zajrzałem do jej kodu źródłowego i póki co nie ma śladów przygotowywania wsparcia dla pomiaru energii czy odczytania innych zmierzonych parametrów)
wydaje mi się, że możliwa jest też integracja na poziomie sieci LAN (podobnie jak niżej opisana w Domoticzu) wymaga ona jednak podsłuchania kluczy, więc wątpię aby kiedyś pojawiała się jako wydanie oficjalne.

Oprócz tego dostępna jest integracja "niestandardowa" (ze wszystkim co jest na ESP), ale polega na zmianie firmware (na 100% obsługiwana jest Tasmota i ESPHome)



Domoticz
http://domot.cba.pl/
https://web.archive.org/web/201909091320...ot.cba.pl/


Tasmota
(źródło: user KaroSw@pepper)

Konfiguracja dla tasmoty (opis pinów):
gpio3 button
gpio4 bl0937 cf
gpio5 hlwbl cf1
gpio12 hlwbl seli
gpio13 led
gpio14 relay

Module Type 18 typ Generic

zawsze można próbować zgadywać pewne rozwiązania opierając się na oficjalnej dokumentacji modułu
https://docs.tuya.com/docDetail?code=K8uhknau42nof
(widać, że wyprowadzone są GPIO 4,5 i 12-14 oraz RX, TX, RESET i przetwornik ADC)

więcej dokumentacji innych modułów znajdziemy tam:
https://docs.tuya.com/



Google Home, Alexa (nie sprawdzałem) - integracje dostępne "z pudełka" jako C2C

Jakkolwiek w GH (póki co) nazwy urządzeń i pomieszczeń muszą być wprowadzone w języku angielskim (zabrzmi nieco absurdalnie, ale to jest potrzebne dla działania głosowej obsługi po polsku).

Można przypisać dowolną wspieraną chmurę metodą C2C również mając tylko smartfona (w apce Home, sprzętowy GH nie jest konieczny), oczywiście najpierw trzeba mieć urządzenia (gniazdka itd.) skonfigurowane we wspieranej chmurze za pomocą odpowiedniej aplikacji.

Podstawowa diagnostyka sieci LAN w przypadku problemów z integracją z GH:
przekierowanie z GH powinno prowadzić do serwera
https://pxy1.tuyaus.com/pl
to jest uniwersalne "Tuya-proxy" i jak dotąd proxy jest jedno, ale już parametry przekierowania decydują o brandzie chmury
przy logowaniu do DGM Smart z tego poziomu należy wybrać kraj (Polska ma kod 48), oczywiście trzeba go też wybrać prawidłowo przy zakładaniu konta
przy okazji - powyższy adres można wykorzystać też do sprawdzenia czy prawidłowo działają nasze DNSy czy połączenie z internetem (pod kątem integracji z GH) po otwarciu go w przeglądarce powinniśmy mieć działające okno logowania (tzn. połowicznie - bo nawet można się w nim zalogować na niebrandowaną chmurę Tuya/Smart Life, ale to tylko tyle - goły adres bez odpowiednich parametrów jest pozbawiony funkcjonalności)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-04-2020, 13:07
Post: #4
RE: DGM PP-W162 smart-plug z pomiarem energii [WiFi, Tuya, Android, iOS]
(09-09-2019 15:08)szopen napisał(a):  Dodatkowe opóźnienie 5 sek. przed włączeniem jest na wypadek przypadkowego kliknięcia w przycisk w urządzeniu, bądź aplikacji (czy dowolnym innym systemie zintegrowanym z tą chmurą), bez niego reguła może nie działać stabilnie w takich wypadkach.
No i zmienili, teraz działa tylko z opóźnieniem <5s
Tylko aplikacja SmartDGM.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-04-2020, 14:24
Post: #5
RE: DGM PP-W162 smart-plug z pomiarem energii [WiFi, Tuya, Android, iOS]
(09-09-2019 15:08)szopen napisał(a):  Dodatkowe opóźnienie 5 sek. przed włączeniem jest na wypadek przypadkowego kliknięcia w przycisk w urządzeniu, bądź aplikacji (czy dowolnym innym systemie zintegrowanym z tą chmurą), bez niego reguła może nie działać stabilnie w takich wypadkach.
Teraz działa tylko z opóźnieniem <5s
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-04-2020, 16:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-04-2020 16:27 przez szopen.)
Post: #6
DGM PP-W162 smart-plug z pomiarem energii [WiFi, Tuya, Android, iOS]
Nie musisz pisać wielokrotnie - nowi użytkownicy zawsze mają ręcznie moderowane posty, teraz pytanie która wersja jest prawidłowa, bo drugą się skasuje (działa wyłącznie SmartDGM czy nie? standardowo mogę napisać: Tuya "u mnie działa", teraz reguł automatyki jednak nie sprawdzałem, a urządzenie dodawałem do niebrandowanej chmury dość dawno).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  WLED "dla leniwych" - sterowanie każdą diodą RGB oddzielnie [WiFi, ESP, Android, iOS] szopen 3 6 548 04-04-2022 14:12
Ostatni post: szopen
  Ledvance smart+ gardenpole [Zigbee ZLL] AdamP 12 5 725 10-09-2021 12:22
Ostatni post: szopen
  Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL] szopen 9 5 916 18-08-2021 18:34
Ostatni post: szopen
  DSTIKE WiFi Deauther MiNi szopen 0 1 473 08-04-2021 00:32
Ostatni post: szopen
  Hue Essentials - alternatywna apka dla Ikea Tradfri i Philips Hue [ZLL, Android] szopen 5 4 641 11-01-2021 22:43
Ostatni post: szopen