[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
25-12-2015, 13:39
Post: #1
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
Mieszkam od stacji BTS 1300 m, sygnał w modemie Huawei 3272 HiLink mam na poziomie 1 - 2 kresek, RSSI -79 do -95, RSRP od -82 do -116. Czy kupno takiej anteny
Antena Dualna LTE/4G 15dBi do Huawei E3272, E3372 MIMO poprawi znacząco sygnał, tylko kable od anteny musiałyby mieć ok. 13m, tyle mam od masztu na kominie do parapetu okna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi NorDez za tę wiadomość:
szopen (2015-12-26)
25-12-2015, 18:22
Post: #2
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
gwarancji Ci nie damy, szansa jest, choć długość kabla powalająca

zwróć uwagę na to że podajesz rozrzut siły sygnału przekraczający 15dB (czyli zysk tej anteny z kablem o zerowej długości w stosunku do anteny izotropowej, zwróć uwagę na to, że anteny w modemie też mają niezerowy zysk w stosunku do anteny izotropowej), więc może wystarczy zamocować modem w miejscu o najwyższym sygnale

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
NorDez (2015-12-25)
26-12-2015, 10:20
Post: #3
RE: Czy konieczna antena dualna LTE/4G
(25-12-2015 18:22)szopen napisał(a):  gwarancji Ci nie damy, szansa jest, choć długość kabla powalająca

zwróć uwagę na to że podajesz rozrzut siły sygnału przekraczający 15dB (czyli zysk tej anteny z kablem o zerowej długości w stosunku do anteny izotropowej, zwróć uwagę na to, że anteny w modemie też mają niezerowy zysk w stosunku do anteny izotropowej), więc może wystarczy zamocować modem w miejscu o najwyższym sygnale
Wędrowałem z modemem po całym pokoju, stawiałem go na oknie, żadnej reakcji, dlatego zastanawiam się nad anteną zewnętrzną, tyle tylko że ta długość kabla może być problemem, a krótszego nie da rady zastosować. Antenę musiałbym umieścić na kominie domu jednorodzinnego i do okna na którym stałby router z modemem jest 12-13 metrów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2015, 11:28
Post: #4
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
Sygnał zostawmy na boku. Jakie masz wyniki szybkości transferu przy różnych poziomach sygnału? Może nie ma to aż takiego znaczenia?
Polecam speedtest.net ze wskazaniem na Warszawę i serwer SkyNet.DC?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2015, 13:34
Post: #5
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
Tak to u mnie wygląda, jak pisałem do BTS 1300m zasłonięty drzewami, u mnie na posesji stoi duży transformator elektrowni. Modem wpięty bezpośrednio do komputera, komputer stoi w kącie pokoju przy oknie wychodzącym na płd-zachód.
Link: http://www.speedtest.net/my-result/4945240716
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2015, 14:58
Post: #6
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
NorDez napisał(a):jak pisałem do BTS 1300m zasłonięty drzewami, u mnie na posesji stoi duży transformator elektrowni.
no sorry ale tego nie pisałeś wcześniej

o ile 1300m nie jest żadną przeszkodą, to dopiero teraz opisane przeszkody (las i transformator) są dość poważne

nie wiemy o jaką antenę chodzi - zakładam, że o podwójną panelówkę (możesz śmiało podać linka), ale biorąc pod uwagę opisane warunki jej zastosowanie może mieć sens, nawet jeśli cały potencjalny zysk pójdzie na straty w kablu, to będziesz miał efekt taki jak zamontowanie modemu na kominie (jeśli nie jest to karkołomne przedsięwzięcie, bo przecież nie znam faktycznych warunków, to być może możesz wybrać się z laptopem i modemem na dach choćby na krótkie testy)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2015, 15:56
Post: #7
RE: Czy konieczna antena dualna LTE/4G
Dzięki, jak nie będzie mżyło wejdę na dach z laptopem z wpiętym modemem i sprawdzę. Docelowo po wymianie routera od Polsatu, jest uszkodzony sprawdzałem w domu u wnuczki mam taki sam router i modem też z CP. Na jej routerze modem był rozpoznany. Pisałem o tych problemach w innym wątku. Mam zamiar po sprawdzeniu modemu na dachu zamocować antenę - link:
http://www.cybertech.com.pl/p130,antena-...-mimo.html i podłączyć modem do routera z kabelkami od anteny wpiętymi do modemu.
Nie wiem jak to będzie w praktyce. U mnie prawdopodobnie cały problem stwarza ten transformator, nawet odbiór DVB-T jest problemem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2015, 17:06
Post: #8
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
NorDez napisał(a):U mnie prawdopodobnie cały problem stwarza ten transformator, nawet odbiór DVB-T jest problemem.
niestety prawdopodobnie masz rację

wprawdzie dvb-t to zupełnie inne pasmo częstotliwości, a w/w antena jest raczej OK, to jednak nie możemy gwarantować sukcesu - w tych warunkach prawdopodobnie najrozsądniejszym posunięciem byłoby skorzystanie z internetu dostarczonego drogą kablową (ale jak przypuszczam nie ma takiej możliwości)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2015, 17:37
Post: #9
RE: Czy konieczna antena dualna LTE/4G
Wiem że DVB-T to zupełnie inne pasmo, jednak ten chol.... transformator działa na każde pasmo, zakłóca wszystko. O kablówce u mnie w tym rejonie gdzie mieszkam nie ma mowy. No nic przetestuje na dachu z laptopem a potem kupię antenę i w razie jak nic to nie da to w sklepie jest możliwość zwrotu anteny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2015, 18:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-12-2015 18:33 przez szopen.)
Post: #10
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
NorDez napisał(a):O kablówce u mnie w tym rejonie gdzie mieszkam nie ma mowy.
kablówka to nie jedyny sposób docierania do abonenta przewodowo - są jeszcze linie adsl (na linii telefonicznej) czy nawet technologia światłowodowa która dociera ostatecznie jako zwykły ethernet

jakkolwiek wszystko zależy od lokalnej oferty dostawców

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2015, 20:25
Post: #11
RE: Czy konieczna antena dualna LTE/4G
Napiszę dlaczego zdecydowałem się na internet mobilny z CP. Mam neostradę ale tu gdzie mieszkam - jest to dzielnica Warszawy Bielany Wólka Węglowa 18 km od centrali, linia jest prowadzona napowietrznie, o światłowodach w najbliższym czasie nie ma mowy. Szybkość jaką może mi zapewnić dostawca czyli Orange wynosi do 2Mb/sek, a praktycznie jest od 0,85 Mb do 1,2 Mb najszybciej i żadne moje zażalenia nie dadzą skutku. Odpowiedzi są zawsze jednakowe - mam w umowie DO 2Mb/sek i nie ma możliwości aby było lepiej. Kończy mi się w maju umowa i zrezygnuję całkowicie z neostrady. Przy tej szybkości nie mogę nawet oglądać seriali czy filmów z IPLA.
Okazuje się jednak że i to co dostałem, a właściwie kupiłem od CP też z przyczyn technicznych jest mnie nie urządza. No chyba że antena o której pytałem załatwi problem. No i tak 21 wiek, dostęp do internetu powinien być super wszędzie, a ja czuję się jakbym mieszkał gdzieś na głębokiej prowincji, zresztą nie wiem czy ci, którzy mieszkają gdzieś np. w Bieszczadach nie mają lepszego sygnału niż ja. Już mi się czasami śmiać chce z tego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-12-2015, 21:40
Post: #12
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
Dwie uwagi:
1. Twój problem nie jest odosobniony - zgłoś się do białych plam UKE. To kawał Polski ma takie problemy.
2. Transformator sieciowy jako taki nie zakłóca niczego w częstotliwościach mikrofalowych - to jednak jest tylko 50Hz, a sieci komórkowe 800-2600 ale MHz. Za to instalacja transformatora może po prostu zasłaniać (kablami przychodzącymi albo samą instalacją) stację bazową i działać jak przeszkoda terenowa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2015, 11:04
Post: #13
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
Co do neostrady, zależy ile masz od centrali i czy jest przeciążona.

Jeśli masz do 2mbps, a osiągasz około 1mbps. To kwestia długości łącza / przeciążenia i nic poza światłowodami nie pomoże.

Chociaż, jak się uprzesz, to można wnioskować o przepięcie lini do bliższej centrali.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2015, 12:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-12-2015 12:45 przez NorDez.)
Post: #14
RE: Czy konieczna antena dualna LTE/4G
(27-12-2015 11:04)grzech1991 napisał(a):  Co do neostrady, zależy ile masz od centrali i czy jest przeciążona.

Jeśli masz do 2mbps, a osiągasz około 1mbps. To kwestia długości łącza / przeciążenia i nic poza światłowodami nie pomoże.
Chociaż, jak się uprzesz, to można wnioskować o przepięcie lini do bliższej centrali.
Niestety, bliższej centrali nie ma, a od tej jest ok. 18 km i wiem że w tej kwestii nic już nie zdziałam.
Dzięki.

Dzisiaj wszedłem na dach i ustawiłem się z wpiętym modemem do laptopa no i sygnał skoczył do 4 kresek oraz parametry RSSI i RSRP znacząco się poprawiły. Wnioskuję z tego, że jeżeli zamontuję antenę - link do tej anteny jest w moich postach - to może mi się znacząco poprawić sygnał. Nie bardzo rozumiem o co chodzi w zysku zerowym - rozumiem to tak: jeżeli zysk tej anteny wynosi 15 dbi i kable będą miały ok.12 m to wtedy praktycznie ten zysk jest zerowy ? Oświećcie mnie w tym temacie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2015, 14:24
Post: #15
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
NorDez napisał(a):Dzisiaj wszedłem na dach i ustawiłem się z wpiętym modemem do laptopa no i sygnał skoczył do 4 kresek oraz parametry RSSI i RSRP znacząco się poprawiły.
Ale nie odpowiedziałeś na najważniejsze pytanie - CZY ZMIENIŁA SIĘ ZMIERZONA WYDAJNOŚĆ. Bo nie samym sygnałem RSSI sieci GSM żyją.
NorDez napisał(a):Nie bardzo rozumiem o co chodzi w zysku zerowym - rozumiem to tak: jeżeli zysk tej anteny wynosi 15 dbi i kable będą miały ok.12 m to wtedy praktycznie ten zysk jest zerowy ?
Nie da się odpowiedzieć krótko. Licząc bardzo zgrubnie:
- Doby kabel to straty powiedzmy 0,5dBi na każdy metr. Razem 6dBm straty.
- Złączki - 0,5 do 1,5 dBi na każdym połączeniu. Masz co najmniej dwa trzy złącza - antena-kabel, kabel-pigtail, pigtail-modem. Liczmy z grubsza 3dBm straty.
- Pigtail - spokojnie 1 dBi tłumienia.
RAZEM: 10dBi tłumienia na torze kablowym, co daje mniej więcej 10 dBm straty sygnału.

ALE:
Na dachu masz znacznie lepszy sygnał. Nie podałeś ile RSSI lepiej, ale 10 do 20 dBm mocy więcej zbierasz (zokrąglam do 15). Do tego doliczasz zysk anteny 15 dBi.
Odejmujesz tłumienie 10 dBi.

I masz: 15+15-10 = sumaryczny zysk 20 dBi.

Póki się woda nie naleje przez złączki do środka kabla koncentrycznego, to jesteś grubo do przodu. Ale wystarczy kilka kropel i kabel traci swoje właściwości. A widziałem przypadki, że z kabla 20m wylało się pół kubka wody Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2015, 14:27
Post: #16
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
NorDez napisał(a):jeżeli zysk tej anteny wynosi 15 dbi i kable będą miały ok.12 m to wtedy praktycznie ten zysk jest zerowy ?
to był skrót myślowy (nie znam przecież parametrów kabla) - a chodziło o to, że nawet gdybyś stracił cały zysk na tłumieniu kabla to i tak zyskasz na umieszczeniu anteny w miejscu o przyzwoitym zasięgu

minimum matematyki (wartości hipotetyczne/"z czapki") abyś mógł zrozumieć o co mi chodziło
jeśli zastosujesz kabel o łącznym tłumieniu powiedzmy 12dB, a biorąc pod uwagę szacunkowy zysk fabrycznej anteny modemu 3dBi (bo nie jest on zerowy) i zysk nowej anteny 15dBi to tak jakbyś nic nie zyskał (15-12=3)
warto wiedzieć że dB to skala logarytmiczna

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
NorDez (2015-12-27)
27-12-2015, 14:33
Post: #17
RE: Czy konieczna antena dualna LTE/4G
Serdecznie dziękuję, teraz wszystko jasne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-01-2016, 13:43
Post: #18
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
Czy jeżeli kupię router WD-3600 to taka antena coś poprawi czy raczej będą to wywalone na próżno pieniądze ?
http://allegro.pl/antena-dual-4g-lte-30d...88336.html
Anteny zewnętrznej o której piszę w swoich postach nie bardzo mam jak założyć, głownie chodzi o przeciągnięcie przewodów przez ramy okna, które są nowe i wiercenie dziur nie bardzo wchodzi w rachubę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-01-2016, 15:21
Post: #19
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
1. Nie widzę związku routera WD-3600 (swoją drogą, o który ci chodzi? WDR3600, czy jakiś inny?) , który nie ma żadnego modułu 3G z anteną do sieci komórkowej.
2. Antena widoczna na zdjęciu wygląda na mającą zysk w granicach 2-3 dBi (fizyczny limit to 5 dBi w warunkach idealnych fizycznie nieosiągalnych). Trudno wyczuć jaka jest strata kabla, więc założyłbym, że zysk jest zerowy lub bliski zeru.

Więc: wszystko, co ugrasz, zależy od miejsca instalacji. Jeżeli to będzie bezpośrednio obok modemu, to szkoda kasy. Jak wystawisz w oknie lub za oknem, możesz ugrać nawet 3 do 6 dBi, ale ja bym kasy na antenę wewnętrzną nie wydał ani trochę. Przedłużacz USB kosztuje mniej, a efekt da lepszy lub taki sam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-01-2016, 15:45
Post: #20
Czy konieczna antena dualna LTE/4G
Oczywiście chodziło mi TL-WDR3600 - dziękuję - tak jak przypuszczałem pomimo zapewnień sprzedawcy to szkoda na tą antenę kasy. Kupię aktywny przedłużacz i będzie lepiej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka antena wielopasmowa do agregacji LTE? fiight66 1 4 174 12-05-2019 13:44
Ostatni post: szopen
  Antena ATK 20 a modem LTE loginlog 5 5 873 17-09-2018 23:55
Ostatni post: dostojny
  Antena kierunkowa w RBM wojbig 8 6 030 30-06-2018 16:45
Ostatni post: szopen
  Antena LTE w mieście re_set 15 15 657 18-09-2016 03:05
Ostatni post: szopen
  Antena i dwa różne przewody antenowe mrrowek 8 6 590 11-12-2014 18:32
Ostatni post: mrrowek