[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
15-07-2015, 08:25
Post: #1
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
Witam Was,

Borykam się od jakiegoś czasu ze stabilnością połączenia 3G w Orange (oferta na kartę). Posiadam router TP-Link 3020, do którego wpięty jest modem Huawei E372. Sygnał wzmacnia antena panelowa Cybertech 17dBi umieszczona na ścianie domu piętrowego pod samym dachem. Do najbliższego nadajnika Orange z obsługą UMTS 2100 mam w linii prostej 7km. Ustawiając antenę udało mi się uzyskać maksymalną siłę sygnału 29% przy 95dBm, CSQ 9, SNR 101dB. Transfer ok. 7-8Mb/s download i 0,5-1,5Mb/s upload. Modem wymusza UMTS 2100. Z połączeniem bywa różnie to znaczy raz jest a raz go nie ma. Bywa tak, że przez tydzień wszystko działa jak należy po czym modem zaczyna się rozłączać co jakiś czas. Zdarza się też tak, że jest połączenie z siecią, ale nie ma internetu. Nie pomaga wtedy softowy restart routera a jedynie wypięcie go z prądu. Ciężko jest mi też zdiagnozować czy problem leży po stronie modemu, routera czy może samej stacji nadawczej. Podejrzewam, że gdyby sygnał był mocniejszy te problemy nie pojawiałyby się aż tak często. Możliwe też, że router coś knoci, dostaje za mało prądu i zawiesza przez to modem.
Zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami:

1. najmniej inwazyjny w strukturę - podnoszę antenę o ok. 2-3m instalując ją do sztycy przy kominie (trochę kombinowania, ale myślę, że się uda)
2. zmieniam antenę i modem na LTE i kieruję się na nadajnik Mobyland 1800 oddalony o 4km (widzę go jak nie ma liści na drzewach i mgły z okna w domu Smile )
3. zmieniam antenę na obsługującą 900Mhz i kieruję ją na nadajnik Orange oddalony o 5km

Drugie i trzecie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami stąd moje pytanie o Wasze doświadczenia w tym zakresie. Chciałbym uzyskać w miarę stabilne połączenie i transfer 15-20Mb/s. Na LTE tak naprawdę mi nie zależy. Jeśli będzie to w porządku natomiast głównie interesuje mnie stabilność połączenia, które w tej chwili działa dość słabo.

Zastanawiam się nad nowym routerem - Dovado Tiny oraz anteną ATK-10 lub 20. Do nadajników UMTS900 mam 5 i 7km. Osobiście wolałbym 10-tkę ze względu na jej rozmiary, ale jak będzie trzeba to zakupię 20-tkę.

Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2015, 10:18
Post: #2
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
Zabawa w modyfikacje instalacji antenowej ma sens, jak potwierdzisz, że to wina sygnału. A to może być wina kilku innych czynników:

1. Sygnał UMTS 2100 MHz (jak każdy 3G, 900 MHz też) może pływać w zależności od pory dnia (obciążenia stacji bazowej) i po prostu przy największym ruchu możesz znaleźć się poza zasięgiem.
2. MR3020 ze stabilności nie słynie. Jak z niego korzystałem przy ADSL, to zmieniłem firmware na alternatywny (Gargoyle 1.6.2.2 by obsy z eko.one.pl) i ustawiłem opcję codziennego resetowania routera (wraz z modemem) na środek nocy - 3-4am)
3. Operator także może mieć coś za uszami i nie należy tego odrzucać od razu - łącza do stacji bazowej mogą po prostu padać, jak i sam BTS może mieć problemy - zwłaszcza po ostatnich burzach.

Weryfikacja:
1. monitoruj poziom sygnbału poza i w czasie problemu.
2. zmień firmware na alternatywny i zobacz, czy reset pomaga. Aby wykluczyć problem z routerem i ew. zrzucić winę na modem - podłącz modem bezpośrednio do komputera i testuj tak.
Być może sprawa może wiązać się z niedoborem zasilania modemu - te TP-Linki nie mają za dużego zapasu mocy (modemy lubią wziąć i 1,5A, a router daje maksymalnie 800mA na USB, jak używasz odpowiedniego zasilacza).
3. W czasie problemu podjedź pod stację bazową i sprawdź, czy problem występuje także tam (tak, to może być trudne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2015, 10:36
Post: #3
RE: Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
Dzięki za odpowiedź.
Jeśli chodzi o poziom sygnału to raczej się nie zmienia. Może spadnie o 2-3 %, ale nic poza tym. Można powiedzieć, że przy stracie połączenia sygnał zachwouje się bez większych zmian.
Firmware mam OpenWRT 12.09. Modem podłączałem do komputera i powiem szczerze, że nie zauważyłem strat połączeń. Nie testowałem tego zbyt długo więc nie jest to też dokładny test. Router zasilam ładowarką do telefonu HTC 1A.
Z podjechaniem pod stację rzeczywiście może być ciężko Smile

Skłaniam się ku zakupowi nowego routera - Dovado Tiny, który zachwalałeś. Koszt nie jest straszny - 99pln plus antena ATK-10 lub 20. Do nadajników UMTS 900 mam 5 i 7km w linii prostej. Co myślisz o takim rozwiązaniu ? Którą antenę lepiej wybrać ? ATK-20 jest bardzo duża w porównaniu z 10-tką i zastanawiam się jak będzie się sprawować podczas dużego wiatru i burzy. No i kwestia zasięgu. Różnica w zysku to 2dB więc dużej zmianiy podejrzewam nie będzie przy tej odległości. Zastanawiam się nad osiągami przy UMTS900. Gdzieś czytałem i maksimum jakie można osiągnąć to 6-8Mb/s i tu się koło zamyka, bo docelowo chciałbym mieć 15-20Mb/s.

Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2015, 11:07
Post: #4
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
egon64 napisał(a):Jeśli chodzi o poziom sygnału to raczej się nie zmienia. Może spadnie o 2-3 %, ale nic poza tym. Można powiedzieć, że przy stracie połączenia sygnał zachwouje się bez większych zmian.
Jeżeli w czasie problemów modem reaguje normalnie i jest ten problem, to nie jest to wina poziomu sygnału.
egon64 napisał(a):Skłaniam się ku zakupowi nowego routera - Dovado Tiny, który zachwalałeś.
Za używany, ale chyba z niezłym wsparciem sprzedawcy sądząc po dyskusji tu na forum.
Na pewno to stabilniejszy i szybszy router.
egon64 napisał(a):plus antena ATK-10 lub 20. Do nadajników UMTS 900 mam 5 i 7km w linii prostej. Co myślisz o takim rozwiązaniu ? Którą antenę lepiej wybrać ? ATK-20 jest bardzo duża w porównaniu z 10-tką i zastanawiam się jak będzie się sprawować podczas dużego wiatru i burzy. No i kwestia zasięgu. Różnica w zysku to 2dB więc dużej zmianiy podejrzewam nie będzie przy tej odległości.
Przy tej odległości chyba ATK-20 to przesada. To co masz teraz pewnie też wystarczy.
egon64 napisał(a):Zastanawiam się nad osiągami przy UMTS900. Gdzieś czytałem i maksimum jakie można osiągnąć to 6-8Mb/s
3G z kanałem 5 MHz to ma maksymalnie 21 Mbit/s na sektor, ale do podziału na wszystkich użytkowników. Więc 8-9 Mbit/s to byłby dobry wyniki dla 900 MHz. Większe szanse są dla 2100 MHz, gdzie niektóre sieci w niektórych miejscach mają HSPA+DC - czyli agregują pasmo z dwóch stacji bazowych/sektorów i masz 42 Mbit/s do podziału i mniejszy zasięg, a więc potencjalnie mniej użytkowników. W Orange udaje mi się czasem dojść nawet do 20-25 Mbit/s.
egon64 napisał(a):docelowo chciałbym mieć 15-20Mb/s.
Takie rzeczy to tylko w LTE i to też tylko przez jakiś czas. W Warszawie tylko Orange w LTE daje wyniki powyżej 20 Mbit/s. Pozostali operatorzy już teraz ledwo zipią i mam problemy z wyciągnięciem czasem nawet 10 Mbit/s, taki jest ruch.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2015, 12:32
Post: #5
RE: Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
(15-07-2015 11:07)jakubd napisał(a):  Jeżeli w czasie problemów modem reaguje normalnie i jest ten problem, to nie jest to wina poziomu sygnału.
Czyli może to być kwestia sprzętu ?
jakubd napisał(a):Za używany, ale chyba z niezłym wsparciem sprzedawcy sądząc po dyskusji tu na forum.
Na pewno to stabilniejszy i szybszy router.
Czy mam rozumieć, że go polecasz czy nie warto wymieniać sprzętu ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2015, 14:38
Post: #6
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
egon64 napisał(a):Czyli może to być kwestia sprzętu ?
Jak modem reaguje normalnie, podaje poziom sygnału, a jednak koimunikacji nie ma mimo rozłączenia/połączenia albo resetu całości, to jest to problem na linii modem<->sieć komórkowa. Czyli albo BTS, albo zakłócenia po drodze.
egon64 napisał(a):Czy mam rozumieć, że go polecasz czy nie warto wymieniać sprzętu ?
Na Dovado zawsze warto wymienić, jeżeli podejrzenie spada na router - Dovado to jest klasa sama w sobie i do tego przyszłościowe, jeżeli przejdziesz na LTE.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2015, 15:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-07-2015 12:46 przez szopen.)
Post: #7
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
egon64 napisał(a):Czyli może to być kwestia sprzętu ?
może - nie będę jakoś strasznie głęboko sięgał pamięcią - po przeprowadzce używam tymczasowo 3G i LTE Plusa

w innej lokalizacji wcześniej używałem Huawei E1820 (pochodzący z Plusa) + TP-Link TL-WR710 + gargoyle by obsy i ten zestaw był "stabilny jak skała" (tu był to pierwszy sprzęt wypakowany z kartonów i… nie mogę powiedzieć aby chciał pracować stabilnie - co kilka dni trzeba było coś zrobić - najprościej wyjąć i włożyć modem z portu USB)

druga próba ZTE MF821 (pochodzący z Plusa) + TP-Link TL-WDR4300 + gargoyle by obsy
sytuacja podobna - stabilna praca nie przekraczała tygodnia, chociaż generalnie praca była mało stabilna, ale zwykle wystarczał programowy restart WAN, jakkolwiek było kilka takich zwiech, że nie pomogło nic co można wykonać zdalnie

próba trzecia Huawei E398 z włączonym wymuszeniem LTE - pozostało po innych eksperymentach (pochodzący z Plusa) + TP-Link TL-WDR4300 + gargoyle by obsy
praca stabilna, ale chyba sieci nie odpowiadało wymuszenie LTE - bywały zwiechy typu połączenie niby OK, ale całkowity brak transferu

próba czwarta Huawei E398 tym razem bez wymuszenia LTE (pochodzący z Plusa) + TP-Link TL-WDR4300 + gargoyle by obsy
w tej konfiguracji sprzęt pracuje dopiero kilka dni (byłoby dłużej, ale 3 dni temu była awaria zasilania… a prawdę mówiąc nie zwróciłem uwagi ile pracował wcześniej) jak dotąd stabilnie, ale nie chcę "chwalić dnia przed zachodem Słońca" - modem przechodzi czasem z LTE do HSPA
jedyne co mnie niepokoi to temperatura modemu

przy okazji ciekawostka - E398 w Playu łączył się w 3G w HSPA+DC z maksymalną dostępną teoretyczna prędkościa czyli wynegocjowane 43Mbps (lub w LTE oczywiście, gdzie "na dzień dobry" jest link 100Mbps) oczywiście nie mówię tu o realnym prędkościach, bo w mojej lokalizacji w Plusie jest to ~20Mbps a w Playu ~10Mbps down i to w sumie niewiele się różni przy zmianie technologii (dopiero upload w LTE jest drastycznie większy niż w HSPA)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-07-2015, 12:35
Post: #8
RE: Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
Mam wrażenie (co zresztą potwierdził Jakub), że TP-Link 3020 nie jest zbytnio stabilnym urządzeniem. Może gdyby pracował tylko jako AP nie byłoby problemów natomiast podejrzewam, że nie daje on sobie rady przy dość wymagającym modemie jakim jest Huawei E372. Wymagającym w sensie mocno się grzejącym no i przesyłającym dość spore ilości danych. Zauważyłem, że podczas pomiaru prędkości łącza zdarza się zawieszenie połączenia i muszę urządzenia resetować z "palca".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-07-2015, 13:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-07-2015 14:00 przez szopen.)
Post: #9
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
co do pozostałych kwestii - odległość od stacji bazowej ma znaczenie, ale bardzo istotne jest co masz "po drodze" (więc czasem optymalny bywa wybór dalszej stacji jeśli nie występują przeszkody na drodze sygnału)
jeśli jest to las to bardzo źle, jeśli otwarte pole idealnie, jest na drodze sygnału jest wzgórze to sytuacja jest wręcz beznadziejna, choć zazwyczaj stacje bazowe umieszcza się w najwyższych punktach terenu - więc w przypadku wzgórza tam właśnie spodziewałbym się lokalizacji stacji bazowej

słaby sygnał GSM przekłada się na duże zapotrzebowanie na prąd (bo modem zwiększa moc nadawania wraz z coraz słabszym sygnałem stacji bazowej by "być słyszalnym" dla stacji)

a co do TL-MR3020 no cóż - jego specyfikacja nigdy nie rzucała na kolana, a tor zasilania portu usb jest wyjątkowo ubogi - zastosowanie aktywnego huba usb może pomóc (lub zastosowanie nieco przerobionej przedłużki usb umożliwiającej podanie zasilania bezpośrednio do modemu - uwaga nie jest to produkt dostępny w handlu! - pozostaje samodzielne wykonanie takiego wynalazku, wymagające podstawowej wiedzy z dziedziny elektroniki - niepoprawna przeróbka może uszkodzić router)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-07-2015, 13:42
Post: #10
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
@szopen Dzięki za wyjaśnienie. Czy z ok. 18km posiadając panel Cybertecha 17dB oraz kabel 7 lub 8m jestem w stanie coś zdziałać ? Lokalizacja ta wydaje się o wiele lepsza aniżeli ta, w którą mam obecnie wycelowaną antenę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-07-2015, 13:56
Post: #11
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
powiedzmy sobie tak: zasięg oprócz warunków zależy też od pasma
zasięg WCDMA2100 jest mniej więcej połową tego co można osiągnąć w WCDMA900
(podobnie ma się kwestia LTE1800 i LTE800 oczywiście tylko pod względem zasięgu, bo pasmo 800MHz wchodzi dopiero do użycia więc prędkości w nim są ograniczone z innych przyczyn)

dochodzi jeszcze
- obciążenie stacji bazowych na które nie masz żadnego wpływu
- w przypadku różnych operatorów mogą być różne łącza dosyłowe (co rzutuje na prędkości nawet jeśli uzyskałbyś optymalny sygnał radiowy)
- różnice technologiczne stacji bazowych

jak widzisz ilość zmiennych jest dość duża Big Grin a nie wszystko można przewidzieć teoretycznie, więc nic nie zastąpi po prostu zwykłego pomiaru i eksperymentu

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-07-2015, 15:02
Post: #12
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
@szopen Czy będziesz w stanie coś więcej powiedzieć o stacjach bazowych Orange UMTS2100 w miejscowości Kozienice (woj. mazowieckie) ? Chodzi mi o ich wysokość (jeśli oczywiście posiadasz informacje czy jest to maszt czy zwykły budynek). Czy te 18km są realne przy dobrych warunkach do uzyskania w miarę stabilnego połączenia ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-07-2015, 18:00
Post: #13
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
18km możliwe, ale bardzo trudne w U2100. Jak masz widoczność bezpośrednią i dobrą antenę na to pasmo, to są szanse. Jaka będzie prędkość - zależy od mnóstwa czynników, kilka z nich wymienionych powyżej.
Przy tych odległościach to ja bym się nastawiał na U900. Z resztą już nawet LTE w 1800 MHz może być łatwiej, niż z U2100.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-07-2015, 00:40
Post: #14
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
Czy jest gdzieś baza nadajników Orange wskazująca gdzie są one zainstalowane (maszt, budynek) ? W jaki sposób jest możliwość zidentyfikowania na jakiej wysokości się znajdują (poza oczywiście obejrzeniem go z bliska) ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-07-2015, 10:28
Post: #15
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
Jest tylko baza btsearch.pl - albo w postaci wykazów pozwoleń, albo w postaci informacji od fascynatów. Operatorzy nie publikują informacji żadnych na ten temat, a już na pewno nie informują o tym, czy zainstalowana stacja działa i jest sprawna.

Niestety oględziny i test za pomocą netmonitora to jedyna skuteczna metoda ustalenia takich szczegółów. Przy okazji można zgłosić ewentualne aktualizacje do bazy btsearch.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-07-2015, 13:20
Post: #16
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
Mam już pewien patent. Rozpocznę walkę od podniesienia anteny i umiejscowienia jej na maszcie, który przykręcony jest na dachu. To mi da dodatkowe 2-3m wysokości anteny. Dodatkowo sprawdzę kwestię polaryzacji. Być może skośna rozwiąże problem, zmienię tylko uchwyt i będzie po sprawie. Jeśli to nie pomoże spróbuję namierzyć inne nadajniki UMTS2100. Mam ich kilka w okolicy więc myślę, że warto spróbować o nie powalczyć. Ostatecznie zakupię ATK-10 lub 20 i rozpocznę zabawę z UMTS900.
Dzięki wszystkim za pomoc. Jak tylko uda mi się coś zdziałać (podejrzewam, że dopiero w ciągu 2-3 tygodni) to oczywiście nie omieszkam napisać. Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-07-2015, 16:52
Post: #17
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
W 3G polaryzacja jest jedna - pionowa i nie ma specjalnie co eksperymentować. Dopiero w LTE stosuje się obie polaryzacje na raz.
Koniecznie daj znać co się udało uzyskać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-07-2015, 19:12
Post: #18
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
@egon64
co do polaryzacji to oczywiście jedyna słuszna to pionowa (i polaryzacja powinna być oznaczona na antenie), ale nigdy nie zaszkodzi sprawdzić czy faktycznie mamy ją poprawnie zamontowaną (trafiłem kiedyś na panelówkę z polaryzacją oznaczoną dokładnie odwrotnie - prawdopodobnie była źle złożona obudowa) - różnica w poziome sygnału będzie widoczna "na oko"
(swoją drogą parę dni temu zostałem uznany z guru Big Grin dvb-t po zmianie polaryzacji nieprawidłowo zamontowanej anteny z pionowej na poziomą - w dvb-t obowiązuje polaryzacja pozioma)

a co do pozostałych kwestii -nie mialem czasu na analizę map (a okolicy nie znam) ale mimo to na wstępie włączyłbym wymuszenie WCDMA900 w modemie i poszukał stacji bazowych 3G pracujących w 900MHz (mimo, że masz antenę na 2100MHz, to jest jakiś cień szansy)

a następnie dopiero spróbował wymuszenia WCDMA2100

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-07-2015, 15:15
Post: #19
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
Z jakim zyskiem maksymalnie mogę podłączyć antenę do Dovado Tiny ? Domyślnie ma ona 2dB.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-07-2015, 16:50
Post: #20
Częsty brak połączenia 3G - kilka rozwiązań
Mówisz o WiFi?
Technicznie - z dowolnym. Zgodnie z prawem i regulacjami UKE - większej niż fabryka chyba już nie wolno, to to jest do sprawdzenia, jaka moc jest wypromieniowana w tej chwili.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131 problemy z niską prędkością połączenia w Play 3G Warum 5 11 907 10-06-2017 14:58
Ostatni post: szopen