[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Częstotliwości LTE w Polsce
14-05-2012, 12:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2012 12:26 przez zwierzak.)
Post: #1
Częstotliwości LTE w Polsce
Jako, że nigdzie nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi na ten temat to zwracam się do maniaków zebranych na JDtech, bo kto inny mi pomoże oprócz bezkablowców?

Jacy operatorzy oferują jakie częstotliwości LTE w Polsce? Z tego co wyczytałem w naszym kraju dostępna będzie niezła mieszanka częstotliwości:
Cytat:W Europie Środkowowschodniej, do której należy Polska, do LTE wykorzystywany będzie najszerszy wachlarz kombinacji częstotliwości – uważają analitycy - 2600 MHz, 2300 MHz 700/2600 MHz, 1800 MHz oraz 800/900/2600 MHz.
Choć dla nas to jest plus (bo możemy sprowadzić dowolny sprzęt zza granicy i będzi działać u któregoś z operatorów) to jednak problemem będzie to, że każdy operator będzie dostarczać własną rodzinę urządzeń i komórek.

Myślałem nad sprowadzeniem z USA Droid 4 z LTE, ale z tego co wyczytałem jest to wersja 700MHz (typowa dla Verizonu).

Tak więc czy ktoś jest w stanie przygotować tabelkę jakie częstotliwości mają/będą mieć operatorzy?

Z tego co wiem to:
Plus - 1800 MHz (odsprzedaje Cyfrowemu Polsatowi)
Aero2 - 2500 MHz (nie widzę tej częstotliwości na rozpisie od WI)
Play i Oragne walczą o 1800 MHz

Kartę mam aktualnie w Play, więc bym wiedział czy muszę planować przeprowadzkę czy nie. Na razie wystartowały jedynie nadajniki Plusa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2012, 12:58
Post: #2
RE: Częstotliwości LTE w Polsce
Jakie kto dostanie częstotliwości to ci nikt nie powie, dopóki nie rozstrzygnie się przetarg. 1800 MHz będzie raczej przeznaczone na GSM 2G niż LTE, bo kanały przewidziane to ledwie 5MHz, a LTE nie ma sensu w kanale mniejszym, niż 10 MHz (aktualnie dostępne LTE w CP/Plus realizowane przez Aero2 to 20 MHz).
LTE w Polsce jest planowanie na 1800 MHz (ale nieoficjalnie, bez wyraźnego prikazu UKE, to wolna wola operatorów), dwie koncesje w paśmie 2600 MHz (jedna w trybie TDD już rozdana dla Aero2, druga FDD będzie za kilka lat dopiero) oraz dwie koncesje w pasmie 800 MHz (znacznie węższe pasmo niż na 2,6GHz, przetarg podobno może byc nawet w tym roku).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2012, 13:25
Post: #3
RE: Częstotliwości LTE w Polsce
Wiem, że nikt jeszcze nie przydzielił częstotliwości, ale właśnie zastanawiają mnie wymysły rozdających licencje na częstotliwości w Polsce. Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale widze, że 700 MHz z USA w Polsce raczej nie będzie, chyba, że na prawdę zabraknie częstotliwości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-05-2012, 17:11
Post: #4
RE: Częstotliwości LTE w Polsce
Nie będzie w Polsce LTE na 700 MHz, bo to są częstotliwości telewizyjne u nas i właścicielem ich jest... między innymi Cyfrowy Polsat (po zakupie Info-TV-FM). Poza tym w Unii harmonizacja częstotliwości nie przewiduje LTE w tym paśmie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-04-2013, 01:34
Post: #5
RE: Częstotliwości LTE w Polsce
Czy pasmo 1.8 GHz to band 3 a 2.6 GHz to band 7?
Pytam bo mam amerykanski Samsung Galaxy S3, ktorego tu (w USA) uzywam i zastanawiam sie czy bedzie w nim LTE w Polsce. Wg specyfikacji ma "band 4 i band 7".

Dzieki!
Maciej



(14-05-2012 12:58)jakubd napisał(a):  Jakie kto dostanie częstotliwości to ci nikt nie powie, dopóki nie rozstrzygnie się przetarg. 1800 MHz będzie raczej przeznaczone na GSM 2G niż LTE, bo kanały przewidziane to ledwie 5MHz, a LTE nie ma sensu w kanale mniejszym, niż 10 MHz (aktualnie dostępne LTE w CP/Plus realizowane przez Aero2 to 20 MHz).
LTE w Polsce jest planowanie na 1800 MHz (ale nieoficjalnie, bez wyraźnego prikazu UKE, to wolna wola operatorów), dwie koncesje w paśmie 2600 MHz (jedna w trybie TDD już rozdana dla Aero2, druga FDD będzie za kilka lat dopiero) oraz dwie koncesje w pasmie 800 MHz (znacznie węższe pasmo niż na 2,6GHz, przetarg podobno może byc nawet w tym roku).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-04-2013, 08:07
Post: #6
Odp: Częstotliwości LTE w Polsce
Podaj jaki masz model w sensie oznaczenie fabryczne ztcp to jakoś gt897 (nie nazwa handlowa s3) i operatora jakiego używasz.
No i oczywiście póki co to w pl masz wybór cp/plus tylko w abonamencie.

Wysyłane z mojego GT-I9305 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-04-2013, 10:13
Post: #7
Częstotliwości LTE w Polsce
Wykaz pasm z numerami/nazwami dla UMTS jest np. tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/UMTS_frequency_bands
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-07-2013, 17:39
Post: #8
RE: Częstotliwości LTE w Polsce
(14-05-2012 12:58)jakubd napisał(a):  Jakie kto dostanie częstotliwości to ci nikt nie powie, dopóki nie rozstrzygnie się przetarg. 1800 MHz będzie raczej przeznaczone na GSM 2G niż LTE, bo kanały przewidziane to ledwie 5MHz, a LTE nie ma sensu w kanale mniejszym, niż 10 MHz (aktualnie dostępne LTE w CP/Plus realizowane przez Aero2 to 20 MHz).
LTE w Polsce jest planowanie na 1800 MHz (ale nieoficjalnie, bez wyraźnego prikazu UKE, to wolna wola operatorów), dwie koncesje w paśmie 2600 MHz (jedna w trybie TDD już rozdana dla Aero2, druga FDD będzie za kilka lat dopiero) oraz dwie koncesje w pasmie 800 MHz (znacznie węższe pasmo niż na 2,6GHz, przetarg podobno może byc nawet w tym roku).

A lte w Polsacie/plusie nie działa na 1800 mhz?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-07-2013, 18:52
Post: #9
Częstotliwości LTE w Polsce
LTE w CP/Plus jest na 1800, ale na połączonych koncesjach CenterNetu i Mobylandu (mieli po 10MHz w sąsiednich kawałkach) i dlatego mogli to uruchomić.
Bieżący opis sytuacji jest tutaj (trochę się ostatnio zmieniło):
http://jdtech.pl/2013/06/rezerwacje-czes...lucja.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Information Częstotliwości LTE w Polsce - wybór sprzętu BlaP 16 76 460 02-12-2020 00:52
Ostatni post: BlaP
  Kiedy 5G w Polsce? Ekonomista 1 2 058 09-05-2020 15:14
Ostatni post: szopen
  Częstotliwości LTE a telefon LG z USA danielh 1 5 898 20-06-2017 20:52
Ostatni post: szopen