[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
19-08-2015, 15:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-08-2015 10:55 przez szopen.)
Post: #1
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
//mod: wątek wydzielony z
http://forum.jdtech.pl/Watek-huawei-e3351-43-2mb-s-hspa
(stąd poniższe podziękowania)

Dziękuję, kupiłem e3351 z tej aukcji. A co do e367, ja bym ryzykował do Aero2 które pociągnie jeszcze może 15mcy, no ale wybrałem j/w, też dzięki opiniom wyżej zamieszczonym.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-08-2015, 15:50
Post: #2
Huawei E3351 43,2Mb/sHSPA+
We wrześniu rozpocznę kampanię mającą na celu ustalenie, co z Aero2 i BDI w związku z tym, co dzieje się z ich LTE (a dokładnie tym, co nie dzieje się).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-08-2015, 19:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-08-2015 20:58 przez Lorek.)
Post: #3
Huawei E3351 43,2Mb/sHSPA+
Urzędnikom zapewne nie zaszkodzi jak poczują na plecach czyjś oddech w kwestii ich dbania o dobro publiczne w zakresie dostępności obywateli do bezpłatnego internetu o jak najlepszych parametrach. w sumie nikomu chyba nie byłoby przykro gdyby miał możliwość wymiany modemu z powodu zmian jakościowych w bdi.

Z tego co gdzies zasłyszałem modemy LTE obecne na rynku nie nadają się do przyszłego Aero LTE?, dlatego nie płacę za LTE kupując modem na te kilkanaście m-cy. Czy to związane z wyższą technologią niż te obecne na rynku? Troche to jednak mało przyjazne. Bo jeśli nie ma powodów to może wnieść by dostawca przyszłego internetu bezpłatnego lte nadawał w technologii ogólnie dostępnej, gdzie sprzet jest w posiadaniu obywateli.

No i apropo bezpłatnego netu, jeśli bedziesz robił akcje - byłem na wsi i tam dostają w ramach walki z wykluczeniem internetowym komputer dell i antena jakaś i nadajniki budują , ale to nie jest chyba mobilne typu 3G? chyba że w kompie jest modem. Bo bez sensu byłoby dublowanie tego zamierzenia, czyli robić teraz bdi aero2 i kiedyś lte i jakąś inna technologie na wsie. Chyba że nasze państwo na to stać. Oni tam zasięg plusa spokojnie mają.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 11:21
Post: #4
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
Lorek napisał(a):Urzędnikom zapewne nie zaszkodzi jak poczują na plecach czyjś oddech w kwestii ich dbania o dobro publiczne w zakresie dostępności obywateli do bezpłatnego internetu o jak najlepszych parametrach. w sumie nikomu chyba nie byłoby przykro gdyby miał możliwość wymiany modemu z powodu zmian jakościowych w bdi.
Walczyć walczymy, ale wpływ niewielki tego jest niestety. Natomiast ciekawe rzeczy muszą się wydarzyć w kwestii LTE Aero2 i wpływu ich opóźnienia na świadczenie usługi w 3G - wg mnie powinno wydłużyć znowu.
Lorek napisał(a):Z tego co gdzies zasłyszałem modemy LTE obecne na rynku nie nadają się do przyszłego Aero LTE?, dlatego nie płacę za LTE kupując modem na te kilkanaście m-cy. Czy to związane z wyższą technologią niż te obecne na rynku? Troche to jednak mało przyjazne. Bo jeśli nie ma powodów to może wnieść by dostawca przyszłego internetu bezpłatnego lte nadawał w technologii ogólnie dostępnej, gdzie sprzet jest w posiadaniu obywateli.
Modemy do Aero2 LTE muszą mieć obsługę band38, czyli LTE typu TDD w paśmie 2600 MHz - skrajna rzadkość w Europie, ale pierwsze się pojawiają.
Info o LTE w Aero2:
http://jdtech.pl/2012/01/aero2-czy-warto...m-lte.html
Modemy USB:
http://jdtech.pl/2014/03/modemy-usb-do-l...nosci.html
Inne urządzenia z LTE: http://jdtech.pl/lte
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 12:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2015 13:29 przez Lorek.)
Post: #5
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
Ja też się spodziewam że przedłużą Aero2 tylko czy możemy się na to zgodzić? Tak po prostu... z jakichs powodów Midas doszedł do wniosku że lepiej mu sie opłaca nie wywiązywać ze zobowiązań co do rozwoju BDI w PL, oni pewnie wychodza na swoje, a my nie mamy netu o parametrach za jakie Midas dostał kase, tak? Urzednicy jakoś tam chca wyjśc z sytuacji i np przedłużają te 0.5 Mb/s, i ktojest do tyłu? Zwykli Polacy. Gdyby obecnie było dodtępne LTE jako BDI, a miało być, wiele osób by było jego użytkownikami i by im całkowicie wystarczało, a tak kupują rózne usługi i płacą. A formalnie państwo to zapewniło, tylko koncesja nie została zrealizowana. Proponuje więc jakoś się zorganizować i spróbować wymóc na Aero2 i UKE by przynajmniej polepszono parametry BDI przy ew przedłużaniu dla aero2 poza grudzień 2016. Można nawet wnioskowac o poprawienie parametrów wcześniej , obecnie za kase Aero2 oferuje 3Mb/s. A w umowie z państwem mieli obowiązek zapewnić dużo więcej za free. To jezeli mają przedłużane to niech udostępnią w BDI te 3Mb/s. Ja bym kampanię o to rozpoczął. Żeby nam nie wlepili do 2019 grudnia znowu 0,5Mb bo to smiech by był gdyby sie włosy nie jezyły. Jak można ludzi wydrenowac że zamiast korzystać z bezpłatnego netu mobilnego w LTE jak planowali państwowi urzednicy podpisali o to umowy, wychodzi że najpierw ludzie przez 6 lat muszą wypłacic sie komercyjnym firmom, dopiero jak technologia zestarzeje sie do kwadratu, to bedzie LTE w BDI w 2020. Za to ktos powinien siedzieć. A nie być może budować 3 dom gdzies tam. Media sa w czyichś tam rękach i nie wiem co da wyciągnięcie tego, bo temat dla mediów niby powinien być, warto spróbować. Skoro urzednicy nie są zainteresowani dobrem obywatela.

Ps. rozumiem że modem z obsługą 2600 fdd nie zadziała w ogóle w sieci 2600 hdd? I jak tak dalej pójdzie może sie okazać ze Aero/Midas sie wogle wyłga z LTE w BDI, pewnie nie takie rzeczy już były, w sumie czyz to nie oni buduja sieć LTE w 1800? Potencjał mieli, ale kase wzieli od sieci krajowych, może i konta popuchły, a zobowiązania wobec BDI olali? Umówili sie z innymi sieciami że lepiej bedzie jak sie Polacy wypłacą za komercyjne LTe niż LTE w BDI.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 13:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2015 14:03 przez szopen.)
Post: #6
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
no cóż nie jest to wszystko tak jak sobie wyobrażasz, nie ma żadnego planu rozwoju BDI i nigdy nie było

LTE2600TDD ma zastosowanie głównie "miejskie" (podstawowe zadanie to zwiększenie pojemności sieci), a WCDMA900 głównie "wiejskie" (podstawowe zadanie to pokrycie największego obszaru)

Lorek napisał(a):A w umowie z państwem mieli obowiązek zapewnić dużo więcej za free.
Aero2 w LTE (o ile sie uda uruchomić) też będzie miało "zawrotną" prędkość 512kbps (no chyba, że ktoś w UKE pójdzie po rozum do głowy i spojrzy choćby na rozwiązania greckie i sprawdzi jakie tam są oferowane prędkości w walce z wykluczeniem cyfrowym), chociaż widzę, że czasem urzędnicy robią coś sensownego, poniżej przykład

i co ciekawsze wcale NIE chodzi o DARMOWY internet
http://forum.jdtech.pl/Watek-zachodniopo...et-w-espol
a kto, ile i na co dostał dotacje można przeczytać np. tam:
http://cppc.gov.pl/be2/files/documents/p....11.12.pdf

a wracając do tematu spółka Aero2 nie dostała kasy lecz "rabat" i to dość spory (ktoś gdzieś szacował go na 100mln zł, nie mam jednak źródeł po ręką - jakkolwiek ta kwota wydaje się duża to taką wcale nie jest)

Lorek napisał(a):Proponuje więc jakoś się zorganizować i spróbować wymóc na Aero2 i UKE by przynajmniej polepszono parametry BDI przy ew przedłużaniu dla aero2 poza grudzień 2016.
jak dowiodło wprowadzenie Captcha, żadne zorganizowanie nie pomaga, jeśli nie ma wsparcia ze strony UKE, a takiego w zasadzie brak od czasu zakończenia urzędowania p. Strzeżyńskiej

a co do modemów to najpopularniejsze modemy LTE (obsługujące LTE 2600FDD) nie pracują w paśmie LTE 2600TDD

na pocieszenie modemy z obsługą WCDMA900 w momencie uruchamiania Aero2 w 3G były równie mało popularne jak dziś te ze wsparciem TDD2600
tyle, że pasmo WCDMA900 zaczynało być używane przez operatorów komercyjnych w PL (a teraz jest już w pełni wykorzystywane) więc było łatwiej o modemy choćby pochodzące z sieci Play
ale TDD2600 wchodzi do użycia w niektórych innych krajach, więc odpowiedniego sprzętu będzie coraz więcej (i coraz tańszego)

PS całkowicie odeszliśmy od tematu - wątek będzie trzeba podzielić

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 21:28
Post: #7
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
"Aero2 w LTE (o ile sie uda uruchomić) też będzie miało "zawrotną" prędkość 512kbps"
To do jakiej szkoły chodzili ludzie kt. za tym stoją? Modemy LTE do tego sa potrzebne? z TDD? żeby ludzie musieli nowe zakupy modemów robić? Nawet na jdtech.pl są zestawienia modemów LTE pod aero2 i porady że na razie nie warto kupować. Musiałes coś źle przeczytac Szopen czy to jakiś folwark zwierzęcy.

Trzeba coś zrobić, jeśli są dane z innych krajów, gdzie jest BDI, i dochodzić chyba można tak powiedzieć... swoich praw.

jak nie jest to temat dla UKE, bo ich nie interesuje to może dla NIK. Może po prostu urzednikom trzeba jakoś pomóc dla naszego wspólnego dobra. Poprawa parametrów nawet dwukrotna to na prawdę sporo. Jak dla mnie, który sprzedałem telewizor, i nie musze mieć super netu, bo czasem za bardzo wciąga.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 21:54
Post: #8
RE: Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
Nie to nie pomyłka, takie były warunki opcjonalne przydziału koncesji na pasmo (opcjonalne bo biorący udział w przetargu nie musieli spełnić warunku świadczenia BDI)
Po prostu poczytaj - informacje na ten temat znajdziesz m. In. na blogu Jakuba


TapaTnięte w trasie

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 23:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-08-2015 09:29 przez Lorek.)
Post: #9
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
Jak nie mieli obowiązku z BDI... To co można na nich wymóc? Chyba że wybranie danej opcji pociągało konsekwencje, ulgi o 100mln, a za to BDI. Widze że mam za mała wiedze by wychodzić przed szereg. Ale jak sie coś da zrobic to macie moje poparcie. Chyba kupowany właśnie modem posłuży mi do 2020 w BDI na 512kbps, jak dożyje
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-08-2015, 14:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-08-2015 14:36 przez jakubd.)
Post: #10
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
Za BDI były dodatkowe punkty przy przetargu, ale wygrali dlatego, że mieli UMTS 900 MHz i zaproponowali, że tutaj też dadzą BDI. I jako jedyni dali jakąkolwiek kasę (OIDP: 20 mln PLN).

Wymóc na nich można tylko dokładnie to, do czego się sami zobowiązali w przetargu i otrzymali zapisane w decyzji rezerwacyjnej. Szczegóły:
http://jdtech.pl/2012/01/aero2-skad-wzia...rnetu.html

I, z punktu widzenia prawnego, wywiązują się z tego dość dokładnie mimo CAPTCHA i innych. Wyjątkiem jest brak sieci LTE 2600 TDD, która powinna działać dla 25 % ludności Polski do końca 2014.

Jeżeli chodzi o akcję wokół Aero2 proponuję poczekać do ustabilizowania się sytuacji w UKE - po wyborach może nastąpić dość szybka zmiana na tym stanowisku. P. Streżyńska nie wróci raczej, ale możliwe, że inna osoba będzie równie cięta na operatorów, jak p. Anna.

Z pewnością można zapomnieć o podwyższeniu prędkości 512 kbit/s - to i tak więcej, niż UKE pozwala samorządowym WiFi: http://jdtech.pl/2015/02/uke-i-pozwoleni...-wifi.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-08-2015, 18:58
Post: #11
RE: Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
U900 dawniej praktycznie nie istniało. Jako pierwszy wprowadził UMTS 900 (w standardzie HSPA+) Play. Była to słynna i kontrowersyjna sieć 4G. Dużo telefonów i modemów nie obsługiwało w ogóle tego pasma, więc wprowadzili oznaczenia 4G Ready (dla U900 w HSDPA/HSUPA) lub 4G (dla U900 w HSPA+). W ciągu kilku miesięcy nie dość, że na polskim rynku pojawiły się modemy z U900, to jeszcze obsługujące po tym U900 HSPA+ Wink Taka jest siła działania operatorów na producentów sprzętu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-08-2015, 14:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-08-2015 14:41 przez Lorek.)
Post: #12
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
co ciekawe na:
http://aero2.pl/Bezplatny-Internet/Infor...lpracujace
czytamy:
Urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające za pośrednictwem karty SIM korzystanie z Bezpłatnego Dostępu do Internetu to:

terminal kategorii 10, obsługujący transmisję danych w technologii HSPA+, w paśmie 900 MHz (pasmo 8)
terminal kategorii 3 obsługujący transmisję danych w technologii TD-LTE w paśmie 2600 MHz (pasmo 38) - (szczegóły w Regulaminie).


już podano urządzenia TD-LTE w paśmie 2600 MHz, ale z tego co rozumiem jest jedna lokalizacja w PL gdzie te modemy obsłużą BDI, a tak to raczej się nic z nich nie uzyska, jesli już uda się je kupić
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-08-2015, 14:48
Post: #13
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
Generalnie to jest ta trzecia forma prawdy, jeżeli chodzi o treści na stronie aero2.pl
1. Działają wszystkie kategorie modemów. Tyle, że niektóre gorzej.
2. Działa UMTS pasmo 2100 MHz także.
3. Nie działa sieć 2600 MHz LTE TDD - wcale. Nawet jak sieć jest fizycznie przygotowana, to urządzenia są wyłączone.

Czekamy przede wszystkim na UKE i ich działania wobec Aero2 i niespełnienie warunków koncesyjnych.
No i na reakcję na porażkę z licytacją LTE.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-04-2016, 11:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-04-2016 11:04 przez Lorek.)
Post: #14
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
Dzień dobry
W internecie na różnych stronach można wyczytac że usługa BDI Aero 2 może zakończyć się w grudniu 2016. (...) istotne jest czy byc może usługa zostanie przedłużona? Chodzi mi głównie o modem, jesli zakupię modem do odbioru obecnie, czy w roku 2017 będzie on nadal odpowiedni do odbioru usługi? Czy usługa bedzie świadczona w takiej technologii, że modemy obecnie używane nadal będą mogły byc użyte.
z poważaniem

Odp dzisiaj:

Zgodnie z aktualnie obowiązującym Regulaminem Bezpłatnego Dostępu do Internetu ust. 2.5, data wygaśnięcia BDI upływa 21.12.2016r.
Na dzień dzisiejszy nie posiadamy informacji na temat Bezpłatnego Dostępu do Internetu jak również usługi Pakiety AERO po dacie wygaśnięcia tj. po 21.12.2016r. Proszę śledzić naszą stronę internetową: http://www.aero2.pl/ wszelkie informacje będą tam zamieszczane.
Z poważaniem
Biuro Obsługi Klienta
Aero2 Sp. z o.o.
Prosimy o zachowanie ciągłości korespondencji.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-04-2016, 17:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-04-2016 17:05 przez szopen.)
Post: #15
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
jak to mówią "wszystko w rękach UKE"
operatorowi oczywiście dalsze świadczenie BDI nie jest na rękę, więc powinniśmy się spodziewać likwidacji BDI w grudniu
(choć teoretycznie powinno być w kolejnym okresie świadczone w LTE TDD 2600 więc nawet jeśli tak będzie to i tak dotychczasowy sprzęt prawdopodobnie będzie bezużyteczny, ale jak widać obecnie sytuacja odbiega od zapisów koncesyjnych, więc tak naprawdę trudno przewidzieć przyszłość, a wspomniana sieć LTE TDD 2600 nie działa, choć powinna mniej więcej od pół roku)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-04-2016, 07:39
Post: #16
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
Głupotą ze strony CP byłoby niewykorzystanie tego potencjału - ileś dziesiąt tysięcy kart, z czego duża część na pewno będzie zainteresowana choćby jakimiś małymi płatnymi pakietami.
Koniec BDI nie oznacza przecież , że nie można świadczyć usługi dostępu do internetu komercyjnego, czyli płatnego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-04-2016, 07:59
Post: #17
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
Zainteresowani pakietami płatnymi będzie mniej więcej takie, jak teraz - i pewnie tylko te osoby przejdą na komercyjna usługę Aero2, którą na pewno uruchomią. Zaproponują też migrację do Plusa/CP tym, którzy się zgodzili na marketing.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-04-2016, 08:29
Post: #18
RE: Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
Według mnie moze byc tak ze jesli korzystales z pakietów to bedzie oferta "zatrzymaj karte korzystaj z CP/Plus the best network w Polsce etc." Z opcja abo na poziomie pakietow, od ich strony przepiecie do systemu bilingowego to nie problem a reszta to wielkie wyłączenie, w końcu utrzymanie rezerwy dla nieuzywanych kart tez kosztuje

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-04-2016, 08:46
Post: #19
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
Ot tak nie da się tego zrobić, bo karta jest na operatora o kodzie NCC/MNC 260-17, a CP to 260-14, a Plus 260-01 i tego się zdalnie zmienić nie da. Raczej zrobią dedykowaną ofertę analogiczną do aktualnej, tylko bez darmowego dostępu i dalej będzie można podobnie zamawiać karty.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-04-2016, 09:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-04-2016 10:04 przez K4r0lSz.)
Post: #20
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
A ja myślę, że utrzymają BDI, ale skrócą czas sesji do 30min i dorzucą reklamy. Wszak dane z kart SIM Aero2 nie mają priorytetów w BTSach Wink

Funkcja SZUKAJ jest za darmo, nie na darmo.
Moje oferty na olx.pl Wink
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Urządzenia do LTE2600 dla Aero2 już są!!! lukkki 27 34 244 25-02-2014 11:33
Ostatni post: K4r0lSz
  Aero2 i jego LTE dmgary 8 14 347 18-11-2013 14:06
Ostatni post: jakubd
  Megafon m100-1 LTE AERO2? spag 3 8 337 26-10-2013 08:09
Ostatni post: lukkki
  ZTE MF821 + Aero2 LTE? Haker69 6 7 219 03-07-2013 14:16
Ostatni post: szopen