[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
19-08-2015, 15:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-08-2015 10:55 przez szopen.)
Post: #1
Co dalej z Aero2 BDI (w LTE TDD 2600) ?
//mod: wątek wydzielony z
http://forum.jdtech.pl/Watek-huawei-e3351-43-2mb-s-hspa
(stąd poniższe podziękowania)

Dziękuję, kupiłem e3351 z tej aukcji. A co do e367, ja bym ryzykował do Aero2 które pociągnie jeszcze może 15mcy, no ale wybrałem j/w, też dzięki opiniom wyżej zamieszczonym.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-08-2015, 15:50
Post: #2
Huawei E3351 43,2Mb/sHSPA+
We wrześniu rozpocznę kampanię mającą na celu ustalenie, co z Aero2 i BDI w związku z tym, co dzieje się z ich LTE (a dokładnie tym, co nie dzieje się).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-08-2015, 19:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-08-2015 20:58 przez Lorek.)
Post: #3
Huawei E3351 43,2Mb/sHSPA+
Urzędnikom zapewne nie zaszkodzi jak poczują na plecach czyjś oddech w kwestii ich dbania o dobro publiczne w zakresie dostępności obywateli do bezpłatnego internetu o jak najlepszych parametrach. w sumie nikomu chyba nie byłoby przykro gdyby miał możliwość wymiany modemu z powodu zmian jakościowych w bdi.

Z tego co gdzies zasłyszałem modemy LTE obecne na rynku nie nadają się do przyszłego Aero LTE?, dlatego nie płacę za LTE kupując modem na te kilkanaście m-cy. Czy to związane z wyższą technologią niż te obecne na rynku? Troche to jednak mało przyjazne. Bo jeśli nie ma powodów to może wnieść by dostawca przyszłego internetu bezpłatnego lte nadawał w technologii ogólnie dostępnej, gdzie sprzet jest w posiadaniu obywateli.

No i apropo bezpłatnego netu, jeśli bedziesz robił akcje - byłem na wsi i tam dostają w ramach walki z wykluczeniem internetowym komputer dell i antena jakaś i nadajniki budują , ale to nie jest chyba mobilne typu 3G? chyba że w kompie jest modem. Bo bez sensu byłoby dublowanie tego zamierzenia, czyli robić teraz bdi aero2 i kiedyś lte i jakąś inna technologie na wsie. Chyba że nasze państwo na to stać. Oni tam zasięg plusa spokojnie mają.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 11:21
Post: #4
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
Lorek napisał(a):Urzędnikom zapewne nie zaszkodzi jak poczują na plecach czyjś oddech w kwestii ich dbania o dobro publiczne w zakresie dostępności obywateli do bezpłatnego internetu o jak najlepszych parametrach. w sumie nikomu chyba nie byłoby przykro gdyby miał możliwość wymiany modemu z powodu zmian jakościowych w bdi.
Walczyć walczymy, ale wpływ niewielki tego jest niestety. Natomiast ciekawe rzeczy muszą się wydarzyć w kwestii LTE Aero2 i wpływu ich opóźnienia na świadczenie usługi w 3G - wg mnie powinno wydłużyć znowu.
Lorek napisał(a):Z tego co gdzies zasłyszałem modemy LTE obecne na rynku nie nadają się do przyszłego Aero LTE?, dlatego nie płacę za LTE kupując modem na te kilkanaście m-cy. Czy to związane z wyższą technologią niż te obecne na rynku? Troche to jednak mało przyjazne. Bo jeśli nie ma powodów to może wnieść by dostawca przyszłego internetu bezpłatnego lte nadawał w technologii ogólnie dostępnej, gdzie sprzet jest w posiadaniu obywateli.
Modemy do Aero2 LTE muszą mieć obsługę band38, czyli LTE typu TDD w paśmie 2600 MHz - skrajna rzadkość w Europie, ale pierwsze się pojawiają.
Info o LTE w Aero2:
http://jdtech.pl/2012/01/aero2-czy-warto...m-lte.html
Modemy USB:
http://jdtech.pl/2014/03/modemy-usb-do-l...nosci.html
Inne urządzenia z LTE: http://jdtech.pl/lte
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 12:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2015 13:29 przez Lorek.)
Post: #5
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
Ja też się spodziewam że przedłużą Aero2 tylko czy możemy się na to zgodzić? Tak po prostu... z jakichs powodów Midas doszedł do wniosku że lepiej mu sie opłaca nie wywiązywać ze zobowiązań co do rozwoju BDI w PL, oni pewnie wychodza na swoje, a my nie mamy netu o parametrach za jakie Midas dostał kase, tak? Urzednicy jakoś tam chca wyjśc z sytuacji i np przedłużają te 0.5 Mb/s, i ktojest do tyłu? Zwykli Polacy. Gdyby obecnie było dodtępne LTE jako BDI, a miało być, wiele osób by było jego użytkownikami i by im całkowicie wystarczało, a tak kupują rózne usługi i płacą. A formalnie państwo to zapewniło, tylko koncesja nie została zrealizowana. Proponuje więc jakoś się zorganizować i spróbować wymóc na Aero2 i UKE by przynajmniej polepszono parametry BDI przy ew przedłużaniu dla aero2 poza grudzień 2016. Można nawet wnioskowac o poprawienie parametrów wcześniej , obecnie za kase Aero2 oferuje 3Mb/s. A w umowie z państwem mieli obowiązek zapewnić dużo więcej za free. To jezeli mają przedłużane to niech udostępnią w BDI te 3Mb/s. Ja bym kampanię o to rozpoczął. Żeby nam nie wlepili do 2019 grudnia znowu 0,5Mb bo to smiech by był gdyby sie włosy nie jezyły. Jak można ludzi wydrenowac że zamiast korzystać z bezpłatnego netu mobilnego w LTE jak planowali państwowi urzednicy podpisali o to umowy, wychodzi że najpierw ludzie przez 6 lat muszą wypłacic sie komercyjnym firmom, dopiero jak technologia zestarzeje sie do kwadratu, to bedzie LTE w BDI w 2020. Za to ktos powinien siedzieć. A nie być może budować 3 dom gdzies tam. Media sa w czyichś tam rękach i nie wiem co da wyciągnięcie tego, bo temat dla mediów niby powinien być, warto spróbować. Skoro urzednicy nie są zainteresowani dobrem obywatela.

Ps. rozumiem że modem z obsługą 2600 fdd nie zadziała w ogóle w sieci 2600 hdd? I jak tak dalej pójdzie może sie okazać ze Aero/Midas sie wogle wyłga z LTE w BDI, pewnie nie takie rzeczy już były, w sumie czyz to nie oni buduja sieć LTE w 1800? Potencjał mieli, ale kase wzieli od sieci krajowych, może i konta popuchły, a zobowiązania wobec BDI olali? Umówili sie z innymi sieciami że lepiej bedzie jak sie Polacy wypłacą za komercyjne LTe niż LTE w BDI.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 13:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2015 14:03 przez szopen.)
Post: #6
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
no cóż nie jest to wszystko tak jak sobie wyobrażasz, nie ma żadnego planu rozwoju BDI i nigdy nie było

LTE2600TDD ma zastosowanie głównie "miejskie" (podstawowe zadanie to zwiększenie pojemności sieci), a WCDMA900 głównie "wiejskie" (podstawowe zadanie to pokrycie największego obszaru)

Lorek napisał(a):A w umowie z państwem mieli obowiązek zapewnić dużo więcej za free.
Aero2 w LTE (o ile sie uda uruchomić) też będzie miało "zawrotną" prędkość 512kbps (no chyba, że ktoś w UKE pójdzie po rozum do głowy i spojrzy choćby na rozwiązania greckie i sprawdzi jakie tam są oferowane prędkości w walce z wykluczeniem cyfrowym), chociaż widzę, że czasem urzędnicy robią coś sensownego, poniżej przykład

i co ciekawsze wcale NIE chodzi o DARMOWY internet
http://forum.jdtech.pl/Watek-zachodniopo...et-w-espol
a kto, ile i na co dostał dotacje można przeczytać np. tam:
http://cppc.gov.pl/be2/files/documents/p....11.12.pdf

a wracając do tematu spółka Aero2 nie dostała kasy lecz "rabat" i to dość spory (ktoś gdzieś szacował go na 100mln zł, nie mam jednak źródeł po ręką - jakkolwiek ta kwota wydaje się duża to taką wcale nie jest)

Lorek napisał(a):Proponuje więc jakoś się zorganizować i spróbować wymóc na Aero2 i UKE by przynajmniej polepszono parametry BDI przy ew przedłużaniu dla aero2 poza grudzień 2016.
jak dowiodło wprowadzenie Captcha, żadne zorganizowanie nie pomaga, jeśli nie ma wsparcia ze strony UKE, a takiego w zasadzie brak od czasu zakończenia urzędowania p. Strzeżyńskiej

a co do modemów to najpopularniejsze modemy LTE (obsługujące LTE 2600FDD) nie pracują w paśmie LTE 2600TDD

na pocieszenie modemy z obsługą WCDMA900 w momencie uruchamiania Aero2 w 3G były równie mało popularne jak dziś te ze wsparciem TDD2600
tyle, że pasmo WCDMA900 zaczynało być używane przez operatorów komercyjnych w PL (a teraz jest już w pełni wykorzystywane) więc było łatwiej o modemy choćby pochodzące z sieci Play
ale TDD2600 wchodzi do użycia w niektórych innych krajach, więc odpowiedniego sprzętu będzie coraz więcej (i coraz tańszego)

PS całkowicie odeszliśmy od tematu - wątek będzie trzeba podzielić
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 21:28
Post: #7
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
"Aero2 w LTE (o ile sie uda uruchomić) też będzie miało "zawrotną" prędkość 512kbps"
To do jakiej szkoły chodzili ludzie kt. za tym stoją? Modemy LTE do tego sa potrzebne? z TDD? żeby ludzie musieli nowe zakupy modemów robić? Nawet na jdtech.pl są zestawienia modemów LTE pod aero2 i porady że na razie nie warto kupować. Musiałes coś źle przeczytac Szopen czy to jakiś folwark zwierzęcy.

Trzeba coś zrobić, jeśli są dane z innych krajów, gdzie jest BDI, i dochodzić chyba można tak powiedzieć... swoich praw.

jak nie jest to temat dla UKE, bo ich nie interesuje to może dla NIK. Może po prostu urzednikom trzeba jakoś pomóc dla naszego wspólnego dobra. Poprawa parametrów nawet dwukrotna to na prawdę sporo. Jak dla mnie, który sprzedałem telewizor, i nie musze mieć super netu, bo czasem za bardzo wciąga.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 21:54
Post: #8
RE: Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
Nie to nie pomyłka, takie były warunki opcjonalne przydziału koncesji na pasmo (opcjonalne bo biorący udział w przetargu nie musieli spełnić warunku świadczenia BDI)
Po prostu poczytaj - informacje na ten temat znajdziesz m. In. na blogu Jakuba


TapaTnięte w trasie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-08-2015, 23:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-08-2015 09:29 przez Lorek.)
Post: #9
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
Jak nie mieli obowiązku z BDI... To co można na nich wymóc? Chyba że wybranie danej opcji pociągało konsekwencje, ulgi o 100mln, a za to BDI. Widze że mam za mała wiedze by wychodzić przed szereg. Ale jak sie coś da zrobic to macie moje poparcie. Chyba kupowany właśnie modem posłuży mi do 2020 w BDI na 512kbps, jak dożyje
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-08-2015, 14:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-08-2015 14:36 przez jakubd.)
Post: #10
Huawei E3351 (43,2Mb/s; HSPA+)
Za BDI były dodatkowe punkty przy przetargu, ale wygrali dlatego, że mieli UMTS 900 MHz i zaproponowali, że tutaj też dadzą BDI. I jako jedyni dali jakąkolwiek kasę (OIDP: 20 mln PLN).

Wymóc na nich można tylko dokładnie to, do czego się sami zobowiązali w przetargu i otrzymali zapisane w decyzji rezerwacyjnej. Szczegóły:
http://jdtech.pl/2012/01/aero2-skad-wzia...rnetu.html

I, z punktu widzenia prawnego, wywiązują się z tego dość dokładnie mimo CAPTCHA i innych. Wyjątkiem jest brak sieci LTE 2600 TDD, która powinna działać dla 25 % ludności Polski do końca 2014.

Jeżeli chodzi o akcję wokół Aero2 proponuję poczekać do ustabilizowania się sytuacji w UKE - po wyborach może nastąpić dość szybka zmiana na tym stanowisku. P. Streżyńska nie wróci raczej, ale możliwe, że inna osoba będzie równie cięta na operatorów, jak p. Anna.

Z pewnością można zapomnieć o podwyższeniu prędkości 512 kbit/s - to i tak więcej, niż UKE pozwala samorządowym WiFi: http://jdtech.pl/2015/02/uke-i-pozwoleni...-wifi.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Urządzenia do LTE2600 dla Aero2 już są!!! lukkki 27 23 699 25-02-2014 11:33
Ostatni post: K4r0lSz
  Aero2 i jego LTE dmgary 8 10 245 18-11-2013 14:06
Ostatni post: jakubd
  Megafon m100-1 LTE AERO2? spag 3 5 580 26-10-2013 08:09
Ostatni post: lukkki
  ZTE MF821 + Aero2 LTE? Haker69 6 3 612 03-07-2013 14:16
Ostatni post: szopen