[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CC2531 flashowanie i współpraca z HA
22-02-2020, 01:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2020 16:49 przez szopen.)
Post: #1
CC2531 flashowanie i współpraca z HA
Cytat:napiszesz coś o swojej konstrukcji Zigbee?

nie ma tu nic niesamowitego, kupiłem na znanym chińskim portalu za 19 plnów snifer zigbee, wygrzebałem ze szuflady jeden z 15 RPi, doinstalowałem wiringPi, dolutowałem kabelki do zigbee, podłączyłem kabelki do RPi Zero, puściłem instalatora i za 2 minuty było gotowe. Na HA, program po instalacji jakos tak chyba sam sobie znalazł czujnik i po prostu działa. Kupowałem oba snifery z anteną zewnętrzną i bez, ten z antena przyszedł pierwszy wiec go zrobiłem, a ten drugi to nie wiem, chyba se leży gdzieś :-)

Mod. edit. Ekonomista:
@jerzs
Proszę nie wklejać bez potrzeby linków do AliExpress, ani innych sklepów, tym bardziej reflinków, a poza tym nie do "polskiej" wersji ich strony, która beznadziejnie automatycznie tłumaczy oryginalny tekst i ustawia się potem w przeglądarce ta wersja na przyszłość.

A chodziło w linku o "Sniffer Zigbee CC2531".

//supermod Tongue (by szo) edit:
Wstawiam tego linka, ale w postaci jaką akceptujemy na naszym forum (przede wszystkim bez refów, a w przypadku ali, czy innych miejsc tłumaczonych na "polskawy" jedynie akceptowalna jest wersji angielska)
https://www.aliexpress.com/item/32852226435.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-02-2020, 18:17
Post: #2
RE: Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
W sumie nie wiem czy mogę linkować czy nie ale spróbuję jeszcze raz, ja flashowałem sniffera wg np tego tutka: https://lemariva.com/blog/2019/07/zigbee...c-debugger poza nim jest mnóstwo podobnych, nawet p polsku. Wszytko sprowadza sie do podlutowania kabelków do pinów snifera i podłaczenia ich do RPI lub innego podobnego ustrojstwa wyposażonego w GPI - oczywiscie w w takim Odroidzie kabelki woga wyjsć w innym miejscu - czujność niezbędna. Potem tego sniefera WPINA SIĘ DO GNIAZDA USB TEGO SAMEGO RPi w celu zasilenia go podczas flashowania. Potem lecimy wg tutka:


1.On the Raspberry Pi, check if you have already installed Wiring Pi typing: gpio -v in the terminal. If not
Kod:
sudo apt-get install wiringpi
2.Clone the jmichault/flash_cc2531 repository typing the following:
Kod:
git clone https://github.com/jmichault/flash_cc2531.git
3.Go inside the flash_cc2531 folder and check if the Zigbee-USB dongle is wired correctly and if it's identified:
Kod:
cd flash_cc2531
    ./cc_chipid
You should see ID=b524. If you get any other text (e.g. 0000 or ffff), re-check your wiring.
4.Download the latest firmware from Koenkk/Z-Stack-firmware.
Kod:
wget https://github.com/Koenkk/Z-Stack-firmware/archive/master.zip
    unzip Z-Stack-firmware-master.zip
    # (**)
    cd Z-Stack-firmware-master/coordinator/Z-Stack_Home_1.2/bin/default/
    # (*)
    unzip CC2531_DEFAULT_<<yyyymmdd>>.zip
5.Erase the CC2531 flash with
Kod:
./cc_erase
6.Flash the firmware using
Kod:
./cc_write /path/to/CC2531ZNP-Prod.hex
. This will take about 3 min.
7.Disconnect the wires/adapter and reboot the Raspberry Pi

Od i cała filozofia, najdłużej schodzi z lutowaniem pinów. Można jeszcze flashować z poziomu programatora ale go nie mam wieć nie ma czego żałować :-)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-02-2020, 18:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2020 23:26 przez szopen.)
Post: #3
RE: Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Generalnie to takie coś - kawał szpeja, warto mieć chyba jakąś przedłużkę USB na kablu bo długie toto i nieporęczne, w moim RPi lezy sobie na półce ale jakby miało być w NUCku to słabo - będzie obciążać gniazdo i ogóle samą płytkę


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-02-2020, 19:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2020 19:33 przez szopen.)
Post: #4
Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
jerzs napisał(a):W sumie nie wiem czy mogę linkować czy nie
Linkować do wszelkich dobrych opisów i dokumentacji można bez ograniczeń, jedynie nie zgadzamy się na tzw. reflinki (choć w dzisiejszych czasach to ponoć "trąci myszką" Tongue ale nie ma planów tego zmieniać - "stała ekipa" forum jest naprawdę malutka, a nie chcemy dodatkowo przyciągać spamerów, a dopuszczenie reflinków zawsze się kończy mniejszą lub większą patologią - ludzie są w większości nastawieni na branie a nie na dawanie, to jest też przyczyna dla której unikam chwalenia czegokolwiek po tygodniu używania, bo często wady zauważa się dopiero po dłuższym czasie nawet jeśli były obecne od początku).
Linki do sklepów są niewskazane jeśli istnieje jakaś strona producenta, która zawiera przeważnie i tak lepszy opis niż oferta w dowolnym sklepie.
Generalnie zabronione jest wszystko co jest SPAMem i próbami zakamuflowanego SEO.


jerzs napisał(a):ja flashowałem sniffera wg np tego tutka:
no i właśnie takie konkretne opisy są mile widziane Tongue

jerzs napisał(a):[…] Od i cała filozofia, najdłużej schodzi z lutowaniem pinów
jerzs napisał(a):Generalnie to takie coś - kawał szpeja,
Masz to samo co u mnie zalega szufladę (mam wersję bez anteny zewnętrznej) oczywiście nie miałem wolnego sprzętu by to sflaszować Tongue a kupując się nie zagłębiłem w dokumentację (są zestawy umożliwiające programowanie bez lutowania) piny gęste, ale może da się przypasować złącze z jakiegoś dysku z demobilu.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-02-2020, 19:35
Post: #5
RE: Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Cytat:piny gęste, ale może da się przypasować złącze z jakiegoś dysku z demobilu.
no i to sie właśnie nie uda bo piny ani od strony pena ani od strony GPIO nie ida po koleji, w każdym przypadku trzeba będzie przylutować jakąś złaczkę, jesli nie wprost do któregoś GPIO to do kabelka. Ja się tym nie przejąłem - drugi raz tego snifera już nie będę flashował wiec co mi tam że sa oblutowane :-)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-04-2021, 15:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-12-2021 14:00 przez szopen.)
Post: #6
CC2531 flashowanie i współpraca z HA
(przeklejone poniżej teksty są z marca 2020, bo prościej było przekleić tekst niż ciąć posty na pół)

Miałem na myśli złącze silnika, a nie IDE (p-ata), muszę poszperać w piwnicy, ale teraz mam na głowie inne kwestie (a CC2531 zalegało szufladę, to najwyżej jeszcze pozalega, podobnie jak chiński sprzęt ZHA) o Odroidzie to nawet nie ma co mówić, bo to MC1 solo (i trzymam go raczej na okoliczność konfiguracji, gdzie nie będzie nic dodatkowego na USB poza ewentualnym hdd/ssd), na zdjęciu widać dlaczego (byłby jeszcze hub potrzebny)
       
zieloną obudowę wytworzoną metodą druku 3D otrzymałem dzięki uprzejmości jednego z użytkowników innego forum



jerzs napisał(a):jakby miało być w NUCku to słabo - będzie obciążać gniazdo i ogóle samą płytkę
nie bardzo rozumiem co masz na myśli, ale jedyny problem, który tu widzę to estetyka
jeśli się teraz nie ułamało pod własnym ciężarem, to chyba się nie rozpadnie w przyszłości Tongue
NUCe mają gniazda z 2 stron na przednim i tylnym panelu, tylko nie wiem jak to będzie w razie zastosowania VESA-mount, czy złącza wypadną po bokach czy gora-dół (stawiam na to, że po bokach, sprawdzę może przy okazji)
Odnośnie tego dongla to takie złącza sma (czy tam raczej rp-sma) są wystarczająco trwałe, jedynie wtyk USB może mieć słabe punkty (poszukam to się przyjrzę, ale raczej nie powinien odpaść Tongue zawsze można zapobiegawczo poprawić lutowanie masy do obudowy wtyku, bo nawet na zdjęciu, które podrzuciłeś widać, że żałują na cynie ;P).


To powyżej to skutki czyszczenia wątku tasiemca o HA (przeklejone teksty są z marca 2020, bo prościej było przekleić tekst niż ciąć posty na pół), okazało się, że złącza silnika z archaicznych hdd jednak nie pasowały, ale zaszalałem sobie wtedy na kabelek (w ChRL nazywał się "downloader cable CC2531") i gdy w końcu doszedł przeflaszowałem sprzęt na soft koordynatora Z-Stack_Home_1.2 (pod linkiem jest też firmware Zigbee3 niezalecane dla tego sprzętu oraz firmware routera, np. gdy dorobimy sie innego koordynatora, to dongle można użyć jako router="wzmacniacz")
https://github.com/Koenkk/Z-Stack-firmware

Flashowałem z wykorzystaniem Raspberry, podobnie jak @jerzs
https://github.com/Koenkk/zigbee2mqtt.io...methods.md
nowy link do wszystkich "alternatywnych" metod flashowania
https://www.zigbee2mqtt.io/guide/adapter...thods.html

Ładny polski opis flashowania:
https://grylewicz.pl/domoticz-4-budujemy...ke-zigbee/

Od dłuższego czasu sprzęt pracuje w mojej eksperymentalnej instalacji z integracją ZHA (kurza noga, znów poszedłem inną drogą niż wszyscy i nie użyłem Z2M…), w każdym razie DZIAŁA.


vesa-mount też sprawdziłem (oba NUCe wiszą od dawien dawna na tych mocowaniach) - porty są oczywiście poziomo "leżąc na boku" (przednia i tylna ścianka NUCa są pionowe przy użyciu tego mocowania, a tam są porty), używałem dużych i ciężkich dongli z-wave Aeotec'a i oczywiście nie ma przeciwwskazań, CC2531 nawet po zamontowaniu w dość ciężkiej obudowie (z drukarki 3D tym razem dzięki uprzejmości Szczepana z roboty) nie byłby problematyczny (eksperymentalna instalacja jest na bazie RPi4 i tam jest wpięty na przedłużce, to kolejna z wad RPi - wszystkie porty USB "w kupie").

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz