[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BTS ponad 18km za pagórkami :(
10-07-2012, 19:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-07-2012 19:27 przez qkiz_xt.)
Post: #1
BTS ponad 18km za pagórkami :(
Witam wszystkich forumowiczów.
Wczoraj zostałem szczęśliwym posiadaczem (bądź nie) karty aero2. Problem polega na tym że nie mam zasięgu w domu jak i na zewnątrz na modemach HUAWEI E173-U2 oraz E367. Mieszkam w Olszynach k/Wojnicza. Najbliższy nadajnik jest na G.św. Marcina w Tarnowie. Oddalony jest o ponad 18km w linii prostej. Niestety mieszkam w dolinie. Według mapy zasięgu internetu Cyfrowego Polsatu (zrzut gdyż nie da się pobrać mapy na dzień dzisiejszy) jestem na granicy zasięgu.

[Obrazek: zasieg.jpg]

Sieć bez nawet jednej kreski zasięgu złapałem w Wielkiej Wsi i internet raz działał a raz nie (przerywał) tylko na modemie E367. W Wojniczu natomiast o dziwo nie miałem zasięgu. Oczywiście nie podpinałem żadnej zewnętrznej anteny. Wiem natomiast że ludzie z Wojnicza mając internet z Cyfrowego Polsatu też nie mieli zasięgu bez zewnętrznej anteny ale gdy już zamontowali zewnętrzną to internet "hula" z tym że tam nie ma żadnych przeszkód w terenie do nadajnika tylko odległość...

[Obrazek: bts2.jpg]

A oto moje ukształtowanie terenu:

[Obrazek: terrainprofile.jpg]

Mam zamiar kupić antenę ATK-20 z kablem 10m. Czy jest sens ją kupować? Czy są jakiekolwiek szanse na "złapanie" zasięgu? Czy są jakieś lepsze rozwiązania? Co sądzicie o antenach parabolicznych? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-07-2012, 19:43
Post: #2
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Łagodnie mówiąc to źle wygląda. Górki na 12-stym i 18-stym kilometrze powodują, że chyba jesteś nawet poza strefą fresnela i bez odpowiednio wysokiego masztu (na tyle wysokiego, że to może nie mieć sensu) nie złapiesz nawet sygnału załamanego. A przy tej odległości problem może być nawet z jakością sygnału odbieranego na wprost.

Inna sprawa, że kto nie próbuje, ten nie jedzie, ale nie jestem dobrych myśli. Największą nadzieją jest to, że w kolejnej grupie pozwoleń postawią coś w Wojniczu.

PS: Brawo, widzę profesjonalne przygotowanie do tematu!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-07-2012, 19:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-07-2012 22:27 przez qkiz_xt.)
Post: #3
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Tego się obawiałem Sad Jest taka góra w pewnej miejscowości przez którą mam same problemy... Nie wiem czy marnować kasę i próbować? Wiem nikt nie może odpowiedzieć w 100% na pytanie. Ale może ktoś się podzieli doświadczeniami?
(10-07-2012 19:43)jakubd napisał(a):  Największą nadzieją jest to, że w kolejnej grupie pozwoleń postawią coś w Wojniczu.
Zanim tam coś postawią aero już nie będzie działać :/ ale na pewno na przyszłość się przyda...
(10-07-2012 19:43)jakubd napisał(a):  PS: Brawo, widzę profesjonalne przygotowanie do tematu!
Dzięki Smile
EDIT:
Chyba są szanse na jakiś zasięg. W Tarnowie na ul. Mroźnej jest kolejny nadajnik troche dalej ale ukształtowanie terenu lepsze:

[Obrazek: bts232.jpg]
[Obrazek: mrozna2.jpg]

Teraz z lewej mój dom (nie uwzględniona wysokość mojego masztu oraz nadajnika)
Co o tym sądzicie?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-07-2012, 18:08
Post: #4
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
ja bym spróbował

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-07-2012, 18:32
Post: #5
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Ale tutaj może cię kompletnie osłaniać ta 50m góra zaraz przy nadajniku, jeżeli nie stoi on na 50m maszcie. Co nie zmienia faktu, że mimo wszystko warto próbować. Może jakimś cudem jakieś odbicie albo coś będzie wystarczająco mocne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-07-2012, 20:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2012 20:25 przez qkiz_xt.)
Post: #6
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
(11-07-2012 18:32)jakubd napisał(a):  Ale tutaj może cię kompletnie osłaniać ta 50m góra zaraz przy nadajniku, jeżeli nie stoi on na 50m maszcie. Co nie zmienia faktu, że mimo wszystko warto próbować. Może jakimś cudem jakieś odbicie albo coś będzie wystarczająco mocne.
Ale na ostatnim przekroju jest mój dom a nie nadajnik. Mieszkam w takiej dolinie i nieszczęsny lodowiec uformował takie coś koło mnie.
Balkon jest na wysokości ok. 5m + maszt ok. 4m w górę co daje łącznie 9m wyżej. Na jakiej wysokości jest nadajnik niestety nie wiem...
Nie wiem też co robić...ryzykować? Próbować? Niby można zwrócić antenę do 10 dni ale nieużywaną z nienaruszonym opakowaniem:/ Na dodatek muszę ściągać cały maszt chcąc ją zamontować (a jest cholernie cięzki) a na niej mam jeszcze antenę do TV naziemnej i będę musiał już na balkonie mniej więcej znaleźć stosunek kąta między jedną a drugą anteną:/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-07-2012, 21:22
Post: #7
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Jeżeli ktoś w regulaminie sklepu napisał, że nie wolno rozpakować anteny, to oczywiście łamie prawo - możesz zainstalować i uruchomić, po czym stwierdzić, że ci się nie podoba. KC na to pozwala.
Oczywiście nie robiłbym tego małym firmom, bo można je w ten sposób nawet ubić, ale większym dostawcom spokojnie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-07-2012, 21:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-07-2012 20:10 przez qkiz_xt.)
Post: #8
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
(11-07-2012 21:22)jakubd napisał(a):  Jeżeli ktoś w regulaminie sklepu napisał, że nie wolno rozpakować anteny, to oczywiście łamie prawo - możesz zainstalować i uruchomić, po czym stwierdzić, że ci się nie podoba. KC na to pozwala.
Oczywiście nie robiłbym tego małym firmom, bo można je w ten sposób nawet ubić, ale większym dostawcom spokojnie.

Dzięki wielkie za pomoc Smile Zamówię i zobaczymy.. na pewno poinformuje co i jak.
Szacunek jeśli chodzi o poglądy mikro małych i dużych firm Smile Oczywiście nikomu nie chcę zrobić na złość. Sam prowadzę działalność i gdyby podejście wszystkich było takie jak Twoje wszystkim żyłoby się lepiej Wink
Dzięki Smile
EDIT:
Kupiłem antenę. Oczywiście nie obyło się bez szkód. Po jednym wyjęciu wtyczki z gniazda antenowego E173-U2 zostało uszkodzone :/ na szczęście mam E367 w którym już kiedyś naprawiałem gniazdo (lutowałem ale działa).
Do rzeczy. Ustawiłem antenę na maszcie (najwyżej) w kierunku ul. Mroźnej, a tuż niżej antenę DVB-T w kierunku "marcinki". Znalazło sieć ale bez żadnej kreski zasięgu, połączyło się ale net nie hulał. Następnie obróciłem w kierunku "Marcinki" (antena DVB-T w tej pozycji była źle ustawiona i dalej to samo ale net raz hulał a raz nie... Przeważnie dało się otworzyć stronę Zasięg tylko w topnetinfo od -107 do -105dBm.
Myślę sobie skoro z Marcinki lepiej chodzi muszę zdjąć maszt i ustawić obydwie anteny w jedną stronę. Tak zrobiłem i teraz nadal widzi sieć ale żadnej strony nie otworzy. Przypominam że też zamontowałem na antenie DVB-T wzmacniacz LNA-177 i myślę że zakłócają się nawzajem bo gdy np. łączę się z Aero2 TV przerywa... Nie wiem już co mam robić:/ Teraz zasięg jest czasami -103dBm HSPa+..
Dać sobie spokój? kurde a tak niewiele brakuje...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2012, 10:43
Post: #9
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Czy ktoś ma jakieś rady?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2012, 11:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-07-2012 11:50 przez jakubd.)
Post: #10
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Ja w tej chwili łączę się z Aero2 przy -107dBm (jakiejś super stabilności nie ma, ale jako tako działa), więc to nie koniecznie musi być ten problem, ale u mnie odległość w tej chwili jest 8km od BTSa, jednak wiszę na 1,4m maszcie, który jest pochylony (niestety taki pochyły dach...).

Spróbuj odchylić antenę nieco do góry, albo odrobinę w dół. Tak 1-2 stopnie (pod uchwyt przy maszcie podłóż coś - a nawet kawałek drewna, czy czegoś metalowego). Na pewno musi wskazywać nie niżej, niż wzgórze, przez które widzisz nadajnik. Przedmuchaj styki i złącza wszystkie, kilka razy powtykaj i wyjmij. Oczywiście nie przy modemie, ale tutaj upewnij się, że pigtail sztywno siedzi i na 100% kontaktuje (mam taki jeden do Huawei, który lata luźno i dopiero po przytrzymaniu kontaktuje).

PS: jak tylko dodasz edycję do posta, to wtedy nie widać tego na liście nowych postów dlatego tego wcześniej nie zauważyłem. Proponuję duże informacje dodawać jako osobne wpisy, a nie edycje nawet w odpowiedziach na własne wpisy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2012, 23:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-07-2012 07:43 przez jakubd.)
Post: #11
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
(18-07-2012 10:43)qkiz_xt napisał(a):  Czy ktoś ma jakieś rady?
Przepraszam jakiej anteny uzyles przy swoim tescie?Zycze powodzenia w odbiorze AERO2!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-07-2012, 00:41
Post: #12
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
qkiz_xt napisał(a):Ustawiłem antenę na maszcie (najwyżej) w kierunku ul. Mroźnej, a tuż niżej antenę DVB-T w kierunku "marcinki". Znalazło sieć ale bez żadnej kreski zasięgu, połączyło się ale net nie hulał. Następnie obróciłem w kierunku "Marcinki" [...] ale net raz hulał a raz nie... Przeważnie dało się otworzyć stronę Zasięg tylko w topnetinfo od -107 do -105dBm. [...] Przypominam że też zamontowałem na antenie DVB-T wzmacniacz LNA-177 i myślę że zakłócają się nawzajem bo gdy np. łączę się z Aero2 TV przerywa... Nie wiem już co mam robić:/ Teraz zasięg jest czasami -103dBm HSPa+..
Dać sobie spokój? kurde a tak niewiele brakuje...

parę uwag
1) skoro możesz kręcić całym masztem, to użyj MDMA lub "miernik gsm" (wsółpracują z większością Huawei'ów), które pokazują siłę sygnału niemal "na żywo"

2) stosując ściśle kierunkową antenę musisz zastosować sztywną konstrukcję i wyjątkowo precyzyjnie wycelować antenę (w nadajnik lub wiązkę odbitą) - ma tu znaczenie odchyłka rzędu pojedynczych stopni, a nawet ułamków stopnia, jeśli to jest faktycznie granica zasięgu i istotne jest wykorzystanie jedynie centrum wiązki głównej gwarantujące maksimum zysku anteny, (charakterystyka kierunkowa anteny powinna być załączona w opakowaniu lub w opisie technicznym producenta dostępnym online)

3) mimo tego, że dvb-t pracuje w polaryzacji poziomej, a Aero2 w pionowej (zakładam, że anteny masz zamontowane zgodnie z wymaganą polaryzacją), to jednak w sytuacji gdy modem pracuje na granicy zasięgu to wypromieniowuje moc rzędu 1W, a moc docierająca do anteny dvb-t to miliardowe części wata, wiązki boczne anten niemal z pewnością zachodzą na siebie, dodatkowo na niekorzyść wpływa wzmacniacz antenowy wzmacniający również pasożytniczy dla dvb-t sygnał gsm, więc by wyeliminować zakłócenia w takich warunkach będziesz musiał użyć oddzielnych masztów oddalonych od siebie o przynajmniej kilka metrów i to prawdopodobnie przy eksperymentalnie dobranych miejscach montażu

PS jaka antena? (ATK-20?)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-07-2012, 09:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-07-2012 09:48 przez qkiz_xt.)
Post: #13
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Dzięki wszystkim za rady Smile Na razie jednak nici z mojej "zabawy" gdyż wczoraj wieczorem po pracy chciałem jeszcze poprzestawiać antenę więc wziąłem laptopa na balkon nie odpinając wcześniej kabla antenowego :/ Skutkiem tego jest wyrwane wejście w modemie E367 :/ kurde to już drugi modem:/ Bardzo kiepskiej jakości są te złącza. Spróbuje coś polutować i w tedy bedę dalej próbował i opisywał wyniki. Nie wiem czy się yda gdyż zostało to felernie wyrwane...:/ A chciałem jeszcze popróbować żeby jeszcze póki moge oddać (odesłać) antenę. Ale chyba w razie gdyby mi się nie udało to nie będzie problemu ze sprzedażą? Narazie chyba ją zostawie dopóki nie rozwiąże problemu z modemem. Bo chyba szanse na poprawny odbiór są? Dodam że w nocy przy gorszej sile sygnału -109 do -111dBm internet hula z pełną szybkością tylko co kilka min. przerywał. W dzień mam -107dBm i nie działa albo działa przez sekunde. Także prawdą jest to co mówiłeś jakubd nie tylko siła jest najważniejsza. W każdym razie jak tylko uporam się z tym modemem (narazie jestem bardzo wściekły z tego powodu że aż mi się odniechciało wszystkiego) spróbuję waszych porad Smile
Tak kupiłem antenę ATK-20.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-07-2012, 11:31
Post: #14
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Niestety złącza antenowe są montowane w większości przypadków powierzchniowo i nie są w żaden sposób wzmacniane (powinny być przy normalnej, zdrowej konstrukcji chociaż przewleczone przez płytkę jakimiś uchwytami). A najgorsze jest to, że jak się wyrwie gniazdo, to antena wbudowana także przestaje działać (gniazdo jest elementem łączącym tor antenowy z anteną wbudowaną i przełącza mechanicznie na antenę zewnętrzną).

W tej chwili nie ma chyba żadnych modemów, które mają solidne złącza (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę, chętnie się dowiem czegoś nowego). Jedyny jaki widziałem i używałem, to Speed 1000 (testowy LTE Cyfrowego Polsatu) - gówniany modem i nic nie warty technicznie, ani pod względem czułości, ale złącza (dwa) miał wzorowe wytrzymałościowo.

Moje zalecenia:
1. Kupić porządny pigtail i wpiąć go raz na zawsze do modemu. Najlepiej, żeby był zagięty 90 stopni i zabezpieczyć plastrem, żeby nie dało się wyrwać ot tak.
2. Modemy podłączać na przedłużaczu - zanim wyrwiemy go za antenę, to modem zdąży się wypiąć z przedłużacza USB.
3. Instalację spiąć raz na zawsze i najlepiej nie ruszać Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-07-2012, 22:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-07-2012 22:09 przez qkiz_xt.)
Post: #15
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Ale ja chciałem i liczyłem się z tym że bedę musiał zrobić to "na stałe" ale dopiero jak ustawie antenę i się dowiem czy w ogóle jest możliwy odbiór u mnie...Sad
Polutowałem dzisiaj trochę i nawet mi się udało ale zaraz puściło :/ nie ma szans na uratowanie tego modemu bo są zerwane ścieżki (szkoda bo jest drogi) więc wziąłem się za ten "gorszy" E173-U2 i udało mi się naprawić ale....nie widzi wcale Aero2!!! Czy to aż taka różnica mędzy tymi modelami? Przecież jest podłączona antena zewnętrzna! Widzi tylko Era, Orange PL (te nadajniki są w mojej miejscowości) oraz Plus. Co teraz? Nie mam zamiaru wydawać kasy na ten droższy modem bo ja go miałem z Cyfrowego Polsatu. Za dużo mnie to będzie kosztowało. Sprawdzałem zasięg na XP więc problem z TS11 mnie chyba nie dotyczy? Pomóżcie bo już mnie trafia....
Jutro będę w okolicach "marcinki" więc sprawdzę czy wszystko w ustawieniach mam ok. Bedę zaraz pod nadajnikiem i sprawdzę czy się połączy (bez zewnęytrznej anteny oczywiście). Odblokowałem w TNI tak:
modem :E169..
preferowany WCDMA i wszystkie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-07-2012, 22:09
Post: #16
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Technologia HSPA+ zapewnia stawia większe wymagania przed projektantami i zwykle te modemy mają też lepszą czułość (widać to porównując nawet E173 i E3131).
Nawet zerwane ścieżki da się lutować, ale do tego trzeba na prawdę twardego i "zaciekłego" elektronika.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-07-2012, 22:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-07-2012 22:30 przez qkiz_xt.)
Post: #17
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Tylko ja próbowałem lutować te zerwane ścieżki i uwierz mi jest to już nie do zrobienia... Wolę zrobić 100 reballingów BGA niż to. Poprostu nie mam się czego "chwycić".
Czyli co? Miałem dobry modem to się go pozbyłem :/ A teraz nie wiem czy będzie mi to działać czy nie czy oddawać antenę czy nie... :/ Już mnie szlag trafia!!!!!!!!!
Mogli by zrobić złącza FME nakręcane i byłby święty spokój ale nie....biznes by się nie kręcił.
A E173 nie obsługuje HSPA+?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-07-2012, 08:23
Post: #18
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
E173u-2 to urządzenie kategorii 8, a więc HSPA (bez plusa).

FME nikt nie będzie montował w modemach, bo to pół dolara więcej kosztuje - przy dziesiątkach milionów sztuk to konkretna kasa Smile Choć ważniejsza tu chyba jest masa urządzenia Smile
Ciesz się, że nie jest to złącze MCcard (czy jak mu tam - stosowane na kartach miniPCI), które rozpada się po 10-20 wetknięciach.

A co do lutowania - wiem o czym mówisz, porównanie do kuleczek w BGA trafione Smile choć i jedno i drugie to dla mnie fantazja, osobiście mam problemy z prawidłowym zlutowaniem dwóch przewodów Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-07-2012, 22:42
Post: #19
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Uzyta antena ATK-20 nie wiem jakie skutki odbioru mialbym na tej antenie AERO 2? Ale ja kupilem http://yagi.pl/antena-promiennik-parabol...-1678.html i bez czaszy odbiera ona na polnoc odleglosc 7km teren juz wyzynny odbior nie tak stabilny ale max mam 600kb/s w porywach nadajnik nie jest widoczny w zaden sposob zaslania gora, na poludnie gdy przeloze antene do nadajnika mam 13 km gory i odbior prawie ten sam bez czaszy /w opisie anteny opisuja ze bez czaszy wystarcza ona na 1-2km odbioru stacji bazowe .Z czasza nie widac wielkiej poprawy ale gdy zmienie ustawienie samego promiennika H lub V poziomo pionowo to roznice mozna zobaczyc .Bardzo czula ciekawa antena ale trzeba zakupic do niej konektor zlacze FME i N z .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-07-2012, 09:31
Post: #20
RE: BTS ponad 18km za pagórkami :(
Ten promiennik z czaszą daje kosmiczny zysk, więc przy prawidłowym ustawieniu różnica powinna być dramatyczna po dołożeniu czaszy - z tym, że jej ustawienie nie jest takie proste, tak jak nie jest proste ustawianie anten satelitarnych. Do tego to coś stawia się kompletnie inaczej niż anteny sat - do pracy w poziomie antena wygląda na pierwszy rzut oka na nienaturalnie pochyloną do dołu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz