[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena LTE w mieście
06-01-2016, 19:32
Post: #1
Antena LTE w mieście
witam,

Od kilku dni zacząłem używać lte w playu. Mam modem huawei e3772.
Niestety mam dość słaby download jak na lte. Na speedtest uzyskuje wyniki: download: 0.7Mb/s - 2.91Mb/s, natomiast upload jest całkiem przyzwioty: 10-19Mb/s.
W pobliżu są 2 BTSy, (odl. <250m) ale pozasłaniane budynkami, przez co mam 2-3 "kreski" z 5 możliwych siły sygnału. Czy w takiej sytuacji podłączenie anten ma szansę coś zmienić w kwestii downloadu?

pozdr.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-01-2016, 22:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-01-2016 22:10 przez szopen.)
Post: #2
Antena LTE w mieście
jak masz zbędną kasę na zestaw antenowy to czemu nie?

pamiętaj jednak jedno - nikt nie da gwarancji, że to cokolwiek pomoże

sieć LTE Play'a w miastach (szczególnie tych większych) jest dośc mocno przeciążona w godzinach szczytu

ale
1) jeśli masz możliwość to przejdź się z laptopem w miejsce gdzie sygnał jest lepszy i tam zrób pomiary szybkości (o tej samej porze kiedy masz takie wyniki jak wyżej)

2) w momencie gdy masz tak fatalne wyniki wymuś 3G w modemie i sprawdź szybkości (w niektórych lokalizacjach przejście z LTE do 3G czyni cuda)

3) zrób pomiary szybkości np. koło 3 czy 4 rano (sieć powinna być stosunkowo pusta) jeśli wyniki będziesz miał znacznie lepsze to antena raczej tu nie pomoże (przeciążenie sieci),


choć nawet biorąc pod uwagę 3) jak masz "wolną gotówkę" i dobre warunki do montażu anteny panelowej to spróbować możesz…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
re_set (2016-01-07)
07-01-2016, 10:22
Post: #3
Antena LTE w mieście
temat był już wałkowany co do mocy sygnału, prędkości idt, u mnie w play praktycznie full (full znaczy 51-57 dBm) zasieg a rozbieżności przy download są rzędu 60-3Mb/s w zalezności od pory dnia, ale tak jak pisze szopen, masz zbędną kasę możesz próbować, czy pomoże nikt nie wie ale na pewno poczujesz się lepiej że coś próbowałeś zrobić
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi witek67 za tę wiadomość:
re_set (2016-01-07)
07-01-2016, 13:22
Post: #4
RE: Antena LTE w mieście
dzięki za odpowiedzi. pochodziłem trochę po domu (okazało się że mogę korzystać z 3 różnych cellid w zależności w którym miejscu stoję i obłożenie tych cellów też jest różne więc może tu powinienem pokombinować) i sprawdziłem transfer w nocy (dl rzędu 10Mb/s więc też bez szału). przejście na 3g pomaga, ale to nie jest rozwiązanie dla mnie, bo korzystam z DIL w RBM.

W mojej gł. lokalizacji mam rssi >=-51dBm. co mnie zastanawia, to wskazania Ec/Io i RSCP są zawsze takie same tj. odpowiednio -32dB oraz -145dBm. Poza tym z tego co wyczytałem w internecie powinno być mniej-więcej: RSSI = RSCP - Ec/Io co w moim przypadku totalnie się nie sprawdza. Może ktoś umie zinterpretować co to oznacza?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-01-2016, 14:12
Post: #5
Antena LTE w mieście
tylko żeby mnie administracja nie pogoniła za linkowanie, ale co mi tam tu masz wszystkie objaśnienia i podane parametry http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/...u-lte.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-01-2016, 16:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-01-2016 21:35 przez szopen.)
Post: #6
Antena LTE w mieście
witek67 napisał(a):tylko żeby mnie administracja nie pogoniła za linkowanie
linkowanie do wartościowych informacji zawsze jest mile widziane (dopuszczamy również linki do portali aukcyjnych czy ogłoszeniowych oraz sklepów ale TYLKO pod warunkiem, że nie są bezczelnym SPAMem)



re_set napisał(a):i obłożenie tych cellów też jest różne więc może tu powinienem pokombinować
no pewnie, że powinieneś pokombinować, jeśli masz możliwość umieszczenia modemu w rożnych miejscach
(z anteną kierunkową liczba możliwych kombinacji pewnie wzrośnie)

re_set napisał(a):wskazania […] są zawsze takie same
niektóre modemy niepoprawnie raportują wartości, które powinny zostać puste, bo nie są mierzone (prawdopodobnie z powodu niedoróbek w firmware lub zwyczajnego braku wsparcia przez użyty chipset) musisz użyć zdrowego rozsądku i logiki Big Grin
jeśli jakaś wartość jest bezwzględnie niezmienna w każdych warunkach tzn. nie jest mierzona

re_set napisał(a):przejście na 3g pomaga, ale to nie jest rozwiązanie dla mnie, bo korzystam z DIL w RBM.
wbrew pozorom jest to rozwiązanie i dla Ciebie (choć może nie na stałe, a na momenty najgorszych parametrów) zwróć uwagę na kumulację złotówek z doładowań - możesz ją przeznaczyć na zakup dodatkowych pakietów danych do użytku w 3G


na pocieszenie tak wygląda LTE w Playu w mojej okolicy (jedna z "sypialni" Wrocławia) wieczorem (test z godz~20:00) nie są to jakoś profesjonalnie dopracowane testy, tylko taki pomiar na szybko (bo powinienem dobrać w obu ten sam szybki serwer)
[Obrazek: 4977149112.png]
i ten sam szybki serwer co w przypadku testu w Plusie (ale już nie jest to ten sam moment
[Obrazek: 4977221982.png]

i dla porównania u mnie w Plusie w tym samym czasie
[Obrazek: 4977159722.png]

i jeszcze jedno - nie używam anten GSM/LTE ale modem w Plusie jest umieszczony tam gdzie mi było wygodnie (to jest prowizoryczna czyli stała instalacja Tongue), a modem w Play w miejscu o najlepszym możliwym zasięgu (no prawie, bo tam gdzie jest najlepiej nie mam wygodnego dojścia z zasilaniem dla routera)


i dla porównania przeciętne wyniki w środku nocy, specjalnie nie wybrałem najlepszych rezultatów tylko te najbardziej średnie "nocne" pomiary
Play
[Obrazek: 4969343300.png]
Plus (przypominam - to nie jest optymalne miejsce i ustawienie modemu)
[Obrazek: 4975183023.png]

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-09-2016, 16:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-09-2016 16:37 przez kaliope.)
Post: #7
Antena LTE w mieście
Ja się skusiłem na antene z alle pod mój E5372, bo opis był mega zachęcający.....i to jest jedna wielka ściema. Porobiłem testy i jest gorzej z anteną jak bez. Nagrałem filmik z pomiarami:

https://www.youtube.com/watch?v=y8_tE1ngz5A
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-09-2016, 17:17
Post: #8
Antena LTE w mieście
Pięknie pokazałeś, że ta antena w takim użyciu nie ma żadnego sensu, dzięki!
Odczytaj jeszcze poziomy sygnału z anteną i bez za pomocą okna statusu routera.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-09-2016, 17:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-09-2016 18:12 przez kaliope.)
Post: #9
Antena LTE w mieście
(17-09-2016 17:17)jakubd napisał(a):  Odczytaj jeszcze poziomy sygnału z anteną i bez za pomocą okna statusu routera.


tzn logujac sie do modemu na http://192.168.8.1/ gdzieś tam jest takie info? Nie mogę tego znalezć


Tak w ogóle, mieszkam w Krakowie, zamieszczam mapkę z położeniem domu oraz trzema nadajnikami PLAY w okolicy. Wszystkie nadają LTE na 1800 i 2100, tak przynajmniej podaje serwis http://beta.btsearch.pl/.

Jaką więc antenę proponujecie pod 3372 plus router Asus RT-AC51u?


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-09-2016, 18:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-09-2016 18:29 przez szopen.)
Post: #10
Antena LTE w mieście
kaliope napisał(a):Porobiłem testy i jest gorzej z anteną jak bez. Nagrałem filmik z pomiarami:
niestety nie widać na tym filmiku tego co najważniejsze czyli poziomu sygnału

aby test był miarodajny powinieneś umieścić hotspota przy pierwszym teście w tym samym miejscu co anteny są w drugim, różnica nawet tylko o kilka centymetrów w przypadku technologii pracujących w gigahercowych pasmach bywa bardzo istotna

ale w jednym się zgadzam - antena, którą kupiłeś to śmieć (i udowodniłyby to prawidłowo przeprowadzone testy)

kaliope napisał(a):Jaką więc antenę proponujecie pod 3372
i jeszcze jedno - może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale antena może wcale nie poprawić szybkości, która przede wszystkim jest uzależniona od obciążenia stacji bazowej, a pozostałe czynniki mają istotne znaczenie dopiero gdy masz niski poziom sygnału (jakkolwiek być może stosując antenę kierunkową i mechanicznie zmieniając jej kierunek będziesz w stanie wybrać sobie stacje bazową z której chcesz korzystać)

PRZYKŁADOWE ANTENY, które działają:
tylko 1800MHz (2100 również powinno się załapać z niezerowym zyskiem)
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-...-mimo.html
http://www.cybertech.com.pl/p116,antena-...-mimo.html

albo szerokopasmowe (te pracują na wszystkich pasmach jakie będą w najbliższym czasie wykorzystywane, w zamian za mniejszy zysk i większe wymiary):
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_a...7054_5.htm
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_l...7056_5.htm

oczywiście musisz się wyposażyć w 2 pigtail'e pasujące z jednej strony do gniazda modemu/modemo-routera (zapewne TS9 albo CRC9) a drugiej do wtyków kabli antenowych (zazwyczaj FME), jeśli w danym przypadku nie są oferowane w zestawie

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-09-2016, 19:43
Post: #11
Antena LTE w mieście
A jak się ma kierunkowy cybertech 15dBi do Sorensen dual LTE1800 17dBi?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-09-2016, 20:38
Post: #12
Antena LTE w mieście
nie wiem jak się ma - nie miałem każdej anteny w ręce… i tego modelu sorensen'a nie miałem, a na podstawie zdjęć można tylko podejrzewać, że działa Big Grin

nie jestem producentem, nie pracuję w sklepie ani nie czerpię zysków z reklamy
(a niestety , a nie dysponuję nieograniczonym budżetem na hobby, więc nie zawsze mogę sobie pozwolić na kupno wszystkiego "dla testu" czy np. rozbiórkę urządzenia, które nie działa zadowalająco)
to co wymieniłem wyżej wynika z kilkuletnich doświadczeń moich i znajomych (oraz jakiejśtam znajomości tematu)

chciałeś propozycje anten, to są

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-09-2016, 20:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-09-2016 21:14 przez kaliope.)
Post: #13
Antena LTE w mieście
czytałem gdzieś że antena nie może być z mocna bo dojdzie do przesterowania modemu. Ja mam odpowiednio 470m, 1100, i 1200m do 3 BTSów i czy nie wystarczy kupić tej słabszej tzn 10dBi zamiast 15 dBi?


Tak w ogóle, chodziłem przed chwilą po domu z Network Cell Info Lite i sprawdzałem sygnał RSRP. Na dole, gdzie obecnie mam modem, mam 90-104dBm a na piętrze przy oknie 71-73. Więc może tam bym dał router i obejdzie się bez anteny?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-09-2016, 21:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-09-2016 21:50 przez szopen.)
Post: #14
Antena LTE w mieście
nie dojdzie do przesterowania, gdyby dochodziło do takich zdarzeń to modemy by nie działały w bezpośredniej bliskości stacji bazowej (gdzie sygnał jest miliony razy większy niż na granicy zasięgu)

dodatkowo - jeśli się tego obawiasz to podpowiadam - antena kierunkowa ma taką charakterystykę, że możesz zmniejszyć zysk zmieniając jej ustawienie (ten maksymalny zysk z danych technicznych dotyczy idealnego wycelowania środkiem wiązki w stację bazową - obejrzyj sobie jakikolwiek wykres zysku anteny kierunkowej w zależności od kierunku)

chociaż oczywiście w warunkach dobrego zasięgu antena o większym zysku (zwykle droższa ze względu na bardziej skomplikowaną budowę) nie jest potrzebna



spróbuj zmienić lokalizację sprzętu, przecież to nic nie kosztuje

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-09-2016, 22:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-09-2016 22:39 przez kaliope.)
Post: #15
RE: Antena LTE w mieście
Zrobiłem sobie idealne znaki na mapie z kierunkami do tych trzech BTSów wraz z odległościami. Czyli zakładam antene na maszt, kręcę nią po kolei na te 3 bts'y i patrzę na siłę sygnału, tak? Tam gdzie sygnał będzie najlepszy, tam będą największe prędkości czy niekoniecznie?

Tam gdzie się spotykają te trzy kreski ma mapce mam balkon. Wyszedłem przed chwilą i wyciągnąłem na ręce do góry modem, i od razu sygnał skoczył na 65bDm. Modem sobie wział sygnał łaczny z wszystkich 3 btsów czy połączył się z jednym najlepszym


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-09-2016, 03:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-09-2016 03:24 przez szopen.)
Post: #16
Antena LTE w mieście
kaliope napisał(a):Tam gdzie sygnał będzie najlepszy, tam będą największe prędkości czy niekoniecznie?
a raczysz przeczytać co napisałem wcześniej?

a w drugiej kwestii
w danej chwili używasz tylko jednej stacji bazowej - zazwyczaj tej z najsilniejszym sygnałem

ale mając podłączony zestaw anten kierunkowych i kręcąc w nim w płaszczyźnie poziomej zaburzasz ten naturalny układ sił Big Grin
tj. przeważnie stacja bazowa w którą wycelujesz będzie miała najsilniejszy sygnał

jednak ze względu na listki boczne w nieidealnej charakterystyce kierunkowej rzeczywistej anteny jest to nie do opisania prostym zdaniem - obejrzyj wykres charakterystyki kierunkowej dowolnej anteny kierunkowej i zrozum go samodzielne, a zobaczysz. że preferowanych kierunków jest więcej niż ten jedyny słuszny dla którego podaje się maksymalny zysk anteny i że są kierunki w których antena wykazuje tłumienie - więc chcąc np. uniknąć najbliższej ze stacji bazowych, która hipotetycznie jest powiedzmy wybitnie przeciążona tak kombinujesz z kierunkiem aby jej sygnał był maksymalnie wytłumiony przy równoczesnym wzmocnieniu alternatywnej stacji bazowej (co poznasz po przełączeniu się na inną stację bazową - o ile oczywiście będziesz w stanie jakkolwiek odczytać jej identyfikator)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka antena wielopasmowa do agregacji LTE? fiight66 1 4 174 12-05-2019 13:44
Ostatni post: szopen
  Antena ATK 20 a modem LTE loginlog 5 5 873 17-09-2018 23:55
Ostatni post: dostojny
  Antena kierunkowa w RBM wojbig 8 6 029 30-06-2018 16:45
Ostatni post: szopen
  Czy konieczna antena dualna LTE/4G NorDez 20 24 079 24-01-2016 23:20
Ostatni post: jakubd
  Antena i dwa różne przewody antenowe mrrowek 8 6 590 11-12-2014 18:32
Ostatni post: mrrowek