[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alternatywa dla Huawei E3131
10-09-2020, 16:42
Post: #1
Alternatywa dla Huawei E3131
Dzień dobry
Może ten modem tj Huawei E3131 to stary gruz, ale nie jednemu się uda go uruchomić i skorzystać w potrzebie. Ja mam go w routerze z Tomato RT-N10U (wiem wiem) tez gruz. Ale działa stabilnie do 10 Mega. Nie jednemu by to uratowało tyłek w razie potrzeby.

Moje pytanie jest takie. Jaka alternatywa dla Huawei E3131 w tej samej półce cenowej tj 20- do 30 pln bo za tyle idzie je kupić. Chodzi mi o to, czy za te same pieniadze kupimy lepszy i szybszy modem (model).

Nie siedze w tych tematach. Te 10 stabilnie działa pingi po 20 ms. Nie ciągne z internetu co ppadnie. Czasami coś ściągnę. Ps O Huawei E3372 jakby ktoś zaproponował zapytam w innym wątku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-09-2020, 18:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-09-2020 01:03 przez szopen.)
Post: #2
Alternatywa dla Huawei E3131
Każdy sprawny stary Huawei USB (na europejski rynek) powinien być OK. Modeli starszych od E3131 (nie wnikając w odmianę) faktycznie nie widzę sensu kupować.
Sam modemów 3G pozbyłem się z większości instalacji, część sprzedałem za grosze, niektóre wręcz rozdałem (bo szkoda było by się sprzęt marnował w szufladzie, no może za wyjątkiem modemów minipcie, które są raczej niesprzedawalnym towarem, a ich instalacja jest często niebanalna, więc unikam zawracania sobie d..y Tongue)
Niestety nie jestem na bieżąco w kwestii cen za używki, ale z dawnych obserwacji wiem, że wspomniane 30zł jest chyba najniższą barierą psychiczną dla sprzedających, więc w tej samej cenie można znaleźć sprzęt z różnych epok.

Jeśli pragniesz LTE, to wciąż można dostać też starszej generacji (niestety dość prądożerny) E398 - ten model pracuje u mnie w niektórych instalacjach jak przypuszczam już ponad 5 lat w trybie 24/7 i nie zamierza skończyć żywota (na co stawiałem dawno temu, bo te modemy w trakcie pracy są po prostu gorące).

Jakkolwiek E3372 jest znakomitym pomysłem (choć jeden egzemplarz skończył u mnie żywot pracując w instalacji plenerowej niemal koło 2 lat), używałem ich zarówno w wersji "tradycyjnej" jak i hilink (obecnie jednak miejsca, gdzie GSM jest podstawowym źródłem internetu raczej uruchamiam na bazie routerów stacjonarnych ze względu na możliwość agregacji pasm LTE w modelach od B525 "w górę", oczywiście nie chodzi o cyferki przy modelu tylko o specyfikację).

Nie wiem/nie pamiętam (niestety nie robiłem sobie notatek swego czasu) jak się sprawy mają z obsługą Hilinków w Tomato (też miałem bodajże RT-N10U, ale komuś chyba go dałem??), ale wydaje mi się, że jest.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-09-2020, 20:22
Post: #3
Alternatywa dla Huawei E3131
No ale nie napisałeć co lepsze od Huawei E3131 i kosztuje grosze. Mam na mysli szybsze bo tutaj wyciagam do 10 maga. Nie wiem jak wejsc w konfiguracje tego modemu. Jest podpiety po usb do routera Asus. Tego pradozernego modelu nie chce Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-09-2020, 00:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-09-2020 00:59 przez szopen.)
Post: #4
Alternatywa dla Huawei E3131
W kwestii cen - nie mam tyle wolnego czasu by zrobić poszukiwania za Ciebie - szukać okazyjnych cen na sprzęt używany musisz sam, podejrzewam, że to nie jest kwestia jednorazowej wizyty na portalach ogłoszeniowych, czy portalu niegdyś aukcyjnym (choć zajrzałem tu i tam, i bez poszukiwań musisz budżet zwiększyć 2x).

Sformułowałeś tak pierwotne pytanie, że wykluczyłeś moją odpowiedź (patrz wyżej) - oczywiście każdy modem LTE jest potencjalnie szybszy od E3131 o ile w miejscu instalacji szybkość LTE u tego operatora faktycznie osiąga ponad 10Mbps, nie pamiętam jak wyglądają osiągi tego routera, ale myślę, że coś ponad 10Mbps powinno być osiągalne, być może i 20Mbps jet możliwe, ale głowy za to nie dam.
Swoją drogą w 3G, a konkretniej WCDMA da się wycisnąć ponad 10Mbps o ile tylko sieć operatora na to pozwala, chociaż kupno modemu 3G wyższej kategorii niż ma E3131 w dzisiejszych czasach nie ma sensu, ale w Orange bodajże na E3531 byłem w stanie kiedyś sporo przekroczyć i te 20Mbps ("kiedyś" i "Orange" to celowe podkreślenie, bo ich infrastruktura 3G umożliwiała naprawę spore szybkości down w czasach sprzed LTE, teraz po częściowym refarmingu może to wyglądać zupełnie inaczej, dlatego celuj w LTE).

Ostatnio na modemach LTE kat. 4 w mojej okolicy uzyskanie sensownie wyższych prędkości ponad 10Mbps jest w zasadzie niewykonalne - dopiero z agregacją uzyskuję wyższe prędkości, ale B525 - czyli najtańszy sprzęt z agregacją 2-pasmową przekracza twój budżet jakieś 10x…, ale te operatorskie (kiepskie) możliwości w LTE powodują, że użycie sprzętu z agregacją ma sens .

Może parę screenshotów rzuci więcej światła.
Telefon z wbudowanym modemem LTE kat 4.
               
dla porównania wyniki po przełączeniu modemu w tryb 3G (kategoria bodajże ta sama co E3131)
       
Router Huawei B525 (w tej samej lokalizacji, celowo wybrany ten operator, który w LTE na sprzęcie kat. 4 osiągał o tej porze wyniki rzędu 20-30Mbps, czyli najlepsze ze wszystkich, jednego operatora pominąłem, bo jest mi z nim nie po drodze Tongue)
       

Kolejność pomiarów dobrałem tak, aby chwilowe fluktuacje warunków otoczenia miały jednakowy wpływ na każdy z pomiarów (oprócz tych w 3G, gdzie wyniki sa i tak na tyle mizerne, że nie miało sensu kombinowanie, więc wykonałem je na końcu).

I jeszcze jedna kwestia - pomiary systematycznie wykonuję do warszawskiego Skynet DC, bo domyślny serwer w ookla speed teście jest dobierany na podstawie najniższego pingu (czyli wygrywa ten który jest najbliżej w sieci danego operatora, co oczywiście nieco fałszuje wyniki w "lepszą" stronę, a mnie interesują wyniki możliwie najbardziej realne, a nie najwyższe).

PS Jeśli masz telefon LTE, to przełóż do niego SIM z modemu (albo po prostu zmierz prędkości jeśli masz w nim kartę tego samego operatora).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-09-2020, 12:26
Post: #5
Alternatywa dla Huawei E3131
Ja na Huawei E3372 wyciągałem po 50 Mega.
Ps czy ten huawei E3531 jest prądożerny?
Czy idzie sie zalogować do huawei E3131 podpiętego pod router i pozmieniać ustawienia?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-09-2020, 15:07
Post: #6
Alternatywa dla Huawei E3131
1. Więc już wiesz czego chcesz, zbliżone budową do E3372 są jeszcze E3376 i E3272 (jakkolwiek nie skreślałbym E398 z powodu prądożerności - to dotyczy w zasadzie każdego modemu LTE).

2. Oczywiście był gorący podczas pracy, ale jak pisałem pozbyłem się sprzętu 3G (nawet nie mam 100% pewności, że takie było oznaczenie modelu, a nie chce mi się szukać po forum, sorry - chodzi o ten najbardziej miniaturowy modem 3G), jak się pewnie domyślasz nie ma teraz szans na pomiar bo go już nie posiadam.

3. Nie określiłeś się jakiego rodzaju masz modem.
Jeśli to hilink to wchodzisz przeglądarką pod jego adres np. 192.168.8.1 (albo 192.168.1.1 innych adresów raczej huawei nie stosował), a jeśli to modem "tradycyjny", to ustawienia są gdzieś w interfejsie routera, bo w takim wypadku to router wydaje polecenia zestawiające połączenie.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Huawei E173u-2 jako Pendrive Tom2 3 3 135 08-11-2021 18:44
Ostatni post: szopen
  Radio samochodowe i modem 3g huawei longlemur 2 5 814 26-10-2019 03:46
Ostatni post: jakubd
  E3131 Aktualizacja Windows 10 - problem z połączeniem NDIS do Aero2 krutza 5 7 491 30-01-2019 12:44
Ostatni post: jakubd
  Huawei simlock kalkulator online (v1, v2 i v2.1) kokoksik 2 9 287 24-12-2018 14:53
Ostatni post: jakubd
  Ubuntu, modem huawei e3131 adomenn95 5 10 281 25-03-2018 00:42
Ostatni post: jakubd