[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AirLive N450R + Aero2
05-05-2015, 09:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-05-2015 09:18 przez strzelba.)
Post: #1
AirLive N450R + Aero2
Ostatnio Aero2 zrezygnowało z resetowania połączenia po 60min buszowania w sieci, więc postanowiłem przeprosić się z BDI i wykorzystać go do połączeń awaryjnych.

Otóż mam w domu ruter AirLive N450R podpięty do osiedlowej sieci. Niestety sieć często pada (zawiesza się modem ADSL) i pozostaje mi korzystanie z Aero2.

N450R ma bardzo fajną funkcję - może działać w trybie combo, tj. przełączać interfejs WAN pomiędzy internetem "z kabla" a modemem 3G. Jeżeli ruter nie otrzymuje odpowiedzi na ping z podstawowego WAN-a to przełącza się automatycznie na rezerwowy.

Problem zaczyna się gdy wymagana jest autoryzacja CAPCHA.
Serwer DHCP przydziela klientom LAN i WLAN ustawione w ruterze DNS-y "TPSA" (194.204....) i gdy działa połączenie 3G nie działa strona autoryzacji http://bdi.free.aero2.net.pl:8080/

Jak skonfigurować sieć, aby przy połączeniu "z kabla" ruter przydzielał klientom DNS-y TPSA a gdy działa modem 3G przydzielał DNS-y Aero2 ?

Pozdrawiam, Tomasz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-05-2015, 12:48
Post: #2
AirLive N450R + Aero2
strzelba napisał(a):Jak skonfigurować sieć, aby przy połączeniu "z kabla" ruter przydzielał klientom DNS-y TPSA a gdy działa modem 3G przydzielał DNS-y Aero2 ?
tak się nie da, (pomijam ewentualną możliwość ponownego przydziału DHCP dla wszystkich klientów - po prostu nie spodziewam się aby to było możliwe na tym routerze)

jedyna opcja to wykorzystanie routera w charakterze lokalnego serwera DNS (tak naprawdę to będzie DNS proxy, zakładam, że w trybie "failover" będzie działał na tyle inteligentnie aby odpytywać serwery DNS odpowiednie dla danego interfejsu WAN)


i tu przerywam pisanie odpowiedzi mniej więcej w połowie pisania, bo zdałem sobie sprawę z faktu, że sytuacja robi się piramidalnie trudna - mechanizm failover w momencie Aero2 "wiszącego na kapciu" zacznie działać wahadłowo - brak dostępu do testowego IP (niezależnie od metody sprawdzania) powoduje przerzucenie łącza z nie działającego WAN1 (dsl) na WAN2 (Aero2), gdzie jest również brak dostępu do testowego IP więc wraca na WAN1 i tak w kółko

więc nawet zwalczenie problemu DNS nie pomoże (zapewne jeśli pozostawisz puste pola serwerów DNS w ustawieniach serwera DHCP, to automatycznie zostanie przydzielony adres routera klientom, możesz też spróbować jawnie wpisać adres routera jako DNS)

jako rozwiązanie problemu widzę użycie karty SIM innej niż Aero2

jeśli musisz minimalizować koszty proponuję np. Orange prepaid OFnK (w promocjach "rok ważności konta" + "bonus za doładowanie online") albo Virgin "na lejku" a włączenie pakietu danych dopiero po awarii łącza podstawowego


PS nie mam tego routera, więc opisanych rozwiązań nie sprawdzałem ani nie sprawdzę osobiście

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-05-2015, 12:50
Post: #3
AirLive N450R + Aero2
strzelba napisał(a):N450R ma bardzo fajną funkcję - może działać w trybie combo, tj. przełączać interfejs WAN pomiędzy internetem "z kabla" a modemem 3G.
Dla precyzyjności - to się nazywa failover.
strzelba napisał(a):Jak skonfigurować sieć, aby przy połączeniu "z kabla" ruter przydzielał klientom DNS-y TPSA a gdy działa modem 3G przydzielał DNS-y Aero2 ?
Router raczej daje zwykle klientom DNS własny IP - 192.168.x.x i tak proponuję zostawić.
Natomiast w routerze na sztywno możesz ustawić dwa DNS - jeden TPSA, a drugi zapasowy - z Aero2. Trzeci (zwykle można dać 3) podaj jakiś google (8.8.8.8) lub inny dostępny dla wszystkich.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-05-2015, 16:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-05-2015 16:25 przez strzelba.)
Post: #4
RE: AirLive N450R + Aero2
Działa! Zrobiłem tak:

1) Podstawowy WAN: DNS ustawione na sztywno (194.204.152.34 i 194.204.159.1);
2) Zapasowy WAN (3G): DNS puste pola, czyli przydzielane automatycznie przez operatora (212.2.96.51 i 212.2.96.52);
3) Serwer DHCP rutera: DNS ustawione na sztywno (194.204.152.34, 212.2.96.51).

Przy takim ustawieniu ruter bez problemu przełącza się na zapasowy WAN (3G). Prawidłowo wyświetla się też strona CAPCHA ....i można surfować. Po przywróceniu podstawowego połączenia, ruter wraca do WANu z "kabla".

Jak ruter zareaguje po automatycznym odcięciu Aero2 po 60 minutach? Zobaczę za godzinę. ;-)

Dzięki bardzo za fachową pomoc.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-05-2015, 17:38
Post: #5
RE: AirLive N450R + Aero2
Niestety.
Po 60 minutach modem jest rozłączany. Traci wcześniej przydzielone IP i DNSy. Brak kontaktu ze światem i stroną CAPCHA. Dopiero reset rutera pozwala ponownie się połączyć i odblokować dostęp do BDI.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-05-2015, 09:13
Post: #6
AirLive N450R + Aero2
Podstawowe pytanie w kwestii działania failover: jak reaguje router na to, że przy kodzie captcha przestaje działać np. ping do serwerów testowych?
Chodzi o to, że jak przychodzi kolejny kod CAPTCHA, to router dostaje od łącza zapasowego informację "sorry, interneta njet" i teraz failover może zareagować na dwa spsooby:
1. Nie ma internetu w głównym łączu i padł w zapasowym - przywracam pracę na głównym - internetu nie ma nigdzie, to bez znaczenia, gdzie przekieruję użytkownika. Tutaj zostaniesz odcięty od Aero2 i CAPTCHA.
2. Nie ma w głównym, nie ma w zapasowym - to nic nie zmieniam, dalej internet jest podawany z zapasowego - tutaj powinno działać.
W 450tce nie ma tak zaawansowanych możliwości sterowania failoverem, chyba nawet statusu nie ma, ale może coś w logach - musiałbym sam potestować, może będę miał czas w tym tygodniu.

Powiedzmy sobie szczerze - Aero2 jako łącze zapasowe z CAPTCHA to wyzwanie dla systemów failoverowych, domyślne mogą sobie nie dać rady m.in. z powodu opisanego problemu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-05-2015, 20:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-05-2015 20:22 przez strzelba.)
Post: #7
RE: AirLive N450R + Aero2
Z tego co zaobserwowałem failover na N450R działa tak:
1) ruter pinguje przez Primary WAN do ustalonego serwera zewnętrznego (screen). Gdy pingi są bez odpowiedzi, ruter przełącza się na Secondary WAN (w tym przypadku modem 3G).
2) po uruchomieniu Secondary WAN, modem dostaje IP i DNSy z serwera Aero2 (sereen) i wyskakuje strona CAPTCHA...
3) w N450R są dwie opcje sprawdzania czy działa łącze 3G:
a) poprzez LCP (screen),
b) poprzez standardowe pingowanie do ustalonego serwera.
4) Po 60 minutach modem dalej jest zalogowany i podłączony do sieci Aero2 (dioda nieprzerwanie świeci), ale nie dostaje IP i DNSów od Aero2, co uniemożliwia ponownie wyświetlenie CAPTCHA (screen)
5) Konieczny reset albo przywrócenie internetu w Primary WAN.

Gdy działa zapasowy WAN, ruter co pewien czas sprawdza czy może przywrócić działanie podstawowego WAN. Gdy jest odpowiedź na ping po kablu, połączenie modemowe jest rozłączane.

P.S.
Dziwne, ale podczas pracy nad tym wpisem, odłączyłem kabel i działało zapasowe łącze Aero2. Po 60 min pojawiła się strona CAPTHA. Nie rozumiem... Może jest jakiś limit czasu aby poprawnie wpisać kod, potem IP jest "odbierane" ;-)

Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-05-2015, 12:14
Post: #8
AirLive N450R + Aero2
No to dla Aero2 powinno być LCP, albo w ogóle nie powinno być testowania łącza (nie ma failover z Aero2 dalej na trzecie przecież).
Ten brak połączenia dziwny - modem świeci wtedy i jest połączony?
To wygląda, jakby router nie radził sobie z resetowaniem połączenia. Możliwe też (nie mam jak potwierdzić), że nie radzi sobie z zasilaniem modemu - E367 potrzebuje sporo mocy.

Limitu czasu na wpisanie kodu nie stwierdziłem - mam urządzenia, które dniami wiszą na kodzie i wszystko działa jak je biorę do ręki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-05-2015, 15:13
Post: #9
RE: AirLive N450R + Aero2
Od piątku testuję failover z Aero2 i jest już bardzo dobrze. Wróciłem do przedostatniego firmware w ruterze (R1.00e15) i wszystkie problemy jak ręką odjął.
Ruter bezproblemowo przełącza się między WAN-ami, inicjuje i rozłącza modem, pozwala wyświetlić CAPTHA.

Testując opcję "Keep Alive" nie zauważyłem żadnej różnicy pomiędzy "LCP" a "Disable". Aero2 jest stabilne niezależnie od trybu podtrzymywania łącza.

Pozdrawiam, Tomasz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  D-Link DWR-116 + Huawei E3131i + Aero2 Yokhan 3 8 833 16-11-2016 15:51
Ostatni post: szopen
  HiLink E3131 z AERO2 jako Lan do routera. serek 2 6 885 18-10-2016 11:35
Ostatni post: serek
Lightbulb TP-Link TL-MR3420 + Huawei E3131 i Aero2 [OK] kris68 161 474 478 09-06-2016 12:38
Ostatni post: arturdrygas
  TP-link TL-MR3220/3420 + Huawei E353s-2 + aero2 levizna1 18 22 101 03-01-2016 16:55
Ostatni post: levizna1
  Odmierzanie czasu połączenia dla Aero2 BDI i nie tylko [Win][.bat] penknife 6 11 753 29-09-2015 14:22
Ostatni post: szopen