[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aero2 - marudzenie ogólne ;)
25-12-2011, 21:40
Post: #1
Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Witam,
Takie mnie naszły refleksje po ok 2 tygodniach zabawy z Aero2:
Ten cały darmowy internet dla mas to jakaś jedna wielka lipa. Korzystam z sieci od 1996 roku, pracuję w branży IT i choć nie jestem fachowcem - mam pojęcie o technologiach pewnie wyższe niż przeciętny użyszkodnik.
Mam 3 smartfony (E61, E63, Pre2) i dwa modemy GSM (E173 i un2430) i jedyne co udało mi się uzyskać to odpalenie Aero2 na Nokii E63 i uruchomienie na niej "dziadowskiego" (nie w pełni funkcjonalnego) HotSpota, z którego niby udało się skorzystać z laptopa - ale tylko "niby" bo otwiera się strona producenta hot-spota i generalnie ciężko cokolwiek realnie zrobić - nawet odczytanie poczty przez przeglądarkę staje się wyzwaniem.

Parafrazując red. Lisa z TVN - "skoro ja tego nie mogę uruchomić ZA DARMO to jak ci biedni ludzie mają z tego skorzystać"?

Dla jasności - nie, nie chodzi o pomoc, do tego są inne wątki i pewnie trochę się jeszcze "pobawię". Tu takie miejsce na filozoficzne odreagowanie - pomarudzenie sobie na "zły świat" Smile

Wesołych Świąt!
PS: Opoczno - Aero2 zgłasza się na 3G Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-12-2011, 22:42
Post: #2
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Wesołych także Smile
A co do marudzenia - to ja już dawno temu napisałem takie coś:
http://jdtech.pl/2011/07/aero2-dla-kogo-...ernet.html
I jak widać to się sprawdza nawet d to tego poziomu, że bardziej doświadczeni klienci nie radzą sobie z problemami. O tym, że w tej chwili ciągle trwa ta pseudo-awaria z ginącymi pakietami. Pseudo, bo dotyczy niektórych zakresów IP. A realna awaria, bo dotyczy... także LTE. I to jest straszne czasem. Czasem łatwiej znieść myśl, że darmowy internet cienko chodzi, bo taki ma być. Ale gdy taki sam problem dotyczy normalnych, komercyjnych klientów najszybszego mobilnego netu LTE, to już się robi po prostu... smutno.

Nic to, monitorujemy wszyscy jak to działa - od tego jest ten blog i forum Smile

PS: Ale sobie sobie ponarzekaliśmy przy świętach Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 19:32
Post: #3
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Osobiście mam inne odczucia. Nie twierdzę że ten net to mistrzostwo świata, ale ostatnio przejechałem drogę z Krakowa do Katowic na mapach google na tablecie i przez większość trasy (A4) nawet w miarę to działało. Co więcej zarówno poczta jak i strony nawet na tym chodzą - inna sprawa że ostatnio (ok. 2 lat) mój główny net to 1mbit od Play (3G) więc może w konfrontacji z stałym łączem 10mbit faktycznie wypada to tragicznie blado, ale już w porównaniu z działaniem Play - głównie Kraków - Nowa Huta i okolice nawet sporadyczne problemy z połączeniem gdy trzeba się rozłączyć i połączyć ponownie bo transfer jest nierównomierny i potrafi zanikać 1 do 7 minut to i tak jak już załapie się na dobry sygnał (prawdopodobnie z odpowiedniej stacji bazowej) to podobnej stabilności działania na Playu nie uświadczyłem NIGDY. Fakt że przy tej prędkości mogli sobie darować te obowiązkowe rozłączenia co godzinę - w sumie nie wiem kto dawał te warunki koncesyjne i czemu tak to ustalono - tragedia. Tak pozostaje kombinować ze wznawianiem połączeń żeby głupie iso z debianem pobrać. Realnie oceniając chcąc eksploatować moje płatne łącze w takim stopniu jak obecnie aero2 przy posiadanej umowie na doładowania transferu zaledwie w zeszłym msc. wydałbym ponad 180 zł
Cóż ideał to nie jest - ale już dawno tyle nie pogrzebałem w konfiguracji programów do netu i modemów oraz routerów - tak więc pomimo wielu sztucznych utrudnień ma większe walory edukacyjne niż "misja" w publicznej TV Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 21:36
Post: #4
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Przepiękne podsumowanie Smile
To ja wyjaśnię dwie ważne rzeczy:
1. Warunki koncesyjne zostały ustalone podczas tzw. konsultacji społecznych oraz były dyskutowane na specjalnej konferencji dotyczącej właśnie darmowego Internetu (nie tylko 3G, ale też WiFi). Chodziło o to, żeby taki dostęp nie stanowił bezpośredniej konkurencji dla dostępu komercyjnego, a jedynie zachęcał tych, którzy nie wydaliby kasy (bo nie potrzebują) i spowodował, że apetyt wzrósł by w miarę jedzenia. Jednocześnie parametry miałby uniemożliwić komercyjne odsprzedanie tej usługi dalej.
2. Kwestia jakości Play - mam doświadczenia następujące - na początku, gdy wprowadzić POnK chodziło to po prostu przepysznie. Potem znacząco się pogarszało, aż wreszcie w niektórych lokalizacjach (przede wszystkim w Siedlcach takie coś zaobserwowałem) doszło do całkowitego przeciążenia i zablokowania nadajników. Potem podgonili z infrastrukturą i generalnie chodzi to nie najgorzej, oczywiście jak zawsze w sieciach radiowych wszystko zależy od konkretnej lokalizacji.
W Aero2 będzie podobnie - póki obciążenie UMTS i LTE (tego dla CP, nie 2600 MHz związanego z BDI) było niskie, faktycznie mucha nie siada, działa to super. Ale gdy w danej lokalizacji pojawia się dociążenie, pojawiają się problemy - w Wwie zaobserwowałem duże wydłużenie czasu logowania do sieci, no i te przepiękne problemy na niektórych pulach adresów IP - akurat bez związku z przeciążeniem sieci (bo to ewidentny błąd konfiguracji routerów, zwłaszcza że występuje też w LTE).

Generalnie będzie jak zawsze - ruch w sieci wzrósł, będzie trwała walka o utrzymanie dostępności sieci.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 23:06
Post: #5
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Mysle, ze nie ma co narzekac. Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie aero2 stanowi jedynie dodatkowe zrodlo dostepu do internetu.
W domu posiadam lacze stale 512kb i tyle mi starcza. Zreszta na wiecej w chwili obecnej mnie nie stac, wiec musi starczyc Smile
Aero2 uzywam w smartfonie, a po otrzymaniu darmowego modemu z dbnet bede uzywal w laptopie w sytuacjach kiedy bedzie mi potrzebny net poza domem.
Nie bardzo sobie wyobrazam, ze aero2 moze dla kogos sluzyc jako podstawowe zrodlo dostepu do internetu.
Jezeli komus potrzebny jest mobilny internet, to nie oszukujmy sie, trzeba zaplacic.
Mysle, ze juz w nie dlugim czasie, pojawi sie wiecej ofert podobnych do aero, gdzie internet bedzie za darmo.
Juz w tej chwili mamy freem, lejki, darmowe spoty, wifi za darmo (np. rzeszow). Za 2-3 lata nie bedzie pytan czy mamy dostep do internetu, ale z jaka szybkoscia?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-12-2011, 13:01
Post: #6
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Poznałem kilka osób, które na prawdę Aero2 używały, używają albo planują używać jako jedynego dostępu. Tutaj nie ma zaskoczenia - niektórzy więcej nie potrzebują/nie chcą/nie stać ich. Właśnie dla takich osób jest zasadniczo przeznaczona UBDI. I byłoby fajnie, gdyby nie to, że potrzeba do tego jeszcze niemałej wiedzy technicznej, żeby to uruchomić. I tu jest właśnie pies pogrzebany.
Ja też mam nadzieję, że uda się UKE przebić z nowym przetargami na LTE z wymogiem darmowego netu w przyszłości, choć nie wiem jaka będzie polityka nowego szefa/szefowej UKE. Może się okazać, że nieciekawa.

PS: też myślę o odpaleniu systemu doładowań na jdtech Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-12-2011, 00:44
Post: #7
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
(27-12-2011 23:06)Robert napisał(a):  Mysle, ze nie ma co narzekac. Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie aero2 stanowi jedynie dodatkowe zrodlo dostepu do internetu.
(...)
Nie bardzo sobie wyobrazam, ze aero2 moze dla kogos sluzyc jako podstawowe zrodlo dostepu do internetu.
Jezeli komus potrzebny jest mobilny internet, to nie oszukujmy sie, trzeba zaplacic.
To wszystko prawda. Mam stałkę pracy, w domu i służbowego iPlusa (pisałem że pracuję w IT) więc absolutnie nie traktuję Aero jako "jedynego źródła".
Zamówiłem go sobie trochę "dla hecy" - żeby mieć właśnie jakieś rozwiązanie dodatkowe, na wypadek awarii innych rzeczy.
I odbiłem się od ściany - technologicznej.
Przyznaję że nie czytałem wcześniej felietonu Jakuba ale tam jest dokładnie opisane to co sam czuję.
W Święta nie miałem zbyt dużo czasu na eksperymenty, mam nadzieję że w nowym roku trochę go znajdę i będą z tego efekty.
Do siego 2012 roku!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 15:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-01-2012 15:44 przez pawelarc.)
Post: #8
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
w listopadzie zamówiłem kartę aero2... tak trochę dla jaj a trochę z ciekawości
od początku postawiłem na maksymalnie oszczędne rozwiązanie - bo skoro net ma być free, sprzęt do niego nie może być zbyt kosztowny (wtedy pojęcie "darmowy" zupełnie nie ma sensu)

modemik e169 udało się kupić (bez śladów używania, czyste złącze USB!) za 50 zł ... z dostawą do domu!
karta 20 + 7 + 3,60 list polecony
router - jeszcze nie upolowałem, ale i nie spieszy mi się zbytnio, na razie mam kabelkiem na 3 kompach...
pełna oszczędność

trochę kłopotów z odpaleniem miałem (skubańcy straszliwie te anteny pochylają czasem) spowodowanych mocnym ograniczeniem zasięgu (widzę maszt z okna i żadnych przeszkód po drodze widocznych) przez operatora; rozwiązanie zastosowałem "studenckie" - zamiast anteny wyszperałem przedłużkę USB i modem ... przykleiłem na szybę! i działa!

życie zweryfikowało moje plany zamówienia aero2 ... 2 stycznia uwaliła mi się antena od radiówki! jej ponowna instalacja wiąże się z koniecznością poważnych prac dachowych (a leniwy jestem), więc (tymczasowo Smile ) ... aero2!
i od kilku dni jedynym praktycznie dostępem moim do net-u jest właśnie BDI!
jak się okazało - działa nadzwyczajnie sprawnie, maxdls 37 kBps i niewiele się różni od średniego (rano film ściągnąłem "testowo", średni transfer wyniósł ~ 29 kBps, w sesji maksymalnie udało się ściągnąć 103,77 MB!)
wczorajszy dzień z aero2 zamknął się transferem ~ 650 MB, więc na rozwiązanie alternatywne typu pre paid musiałbym miesięcznie fortunkę wydać (bo przy takim transferze wychodzi przecież jakieś 20 GB miesięcznie) a tak jest za free!
kartę intensywnie testuję od kilku dni, problemów z połączeniem żadnych (poza początkowymi), wznawianie przez tni nawet niezauważalne! (przy filmie jedynie nieszczęsne kody captcha musiałem wpisywać, czego nie znoszę...)
i to wszystko przy kiepskim bardzo sygnale (CSQ na poziomie 8-10), połączenie z wyraźną preferencją (oczywistą) do HSDPA;

reasumując naprawdę nie ma na co narzekać! oby się nie pogorszyło!

pzdr
pawelarc

(testowałem też kartę w samsungu s8530 - działa bezproblemowo, przez dwa dni "gotowałem" telefon używając go jako modem gdy jeszcze na pomysł z naklejeniem modemu na szybę nie wpadłem! Smile )
P.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 19:03
Post: #9
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
I właśnie dla takich pozytywnych efektów warto było się wysilić i uruchomić tę cała machinę wymiany informacji pomiędzy użytkownikami Aero2. Strasznie mnie to cieszy, jak ktoś po prostu z tego... korzysta i na koniec (w granicach rozsądku oczywiście) jest zadowolony z rezultatów.

Nie zmienia to faktu, że trzeba monitorować co dzieje się w Aero2 i na bieżąco reagować na sygnały o nieprawidłowościach i problemach, ale na koniec chodzi mi zawsze o kolejnego zadowolonego użytkownika bezpłatnego dostępu do Internetu w Aero2.

PS: przyznam, że E169 wyrwałeś skrajnie tanio.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 19:11
Post: #10
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
(08-01-2012 19:03)jakubd napisał(a):  ...PS: przyznam, że E169 wyrwałeś skrajnie tanio.
... takie było me założenie - ma być prawie darmo! Smile
a przecież "szukajcie a znajdziecie..."
pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-01-2012, 19:51
Post: #11
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Witam,
posiadam kablowy dostęp do Internetu w domowym blaszaku, i z ciekawości nabyłem kartę Aero2 oraz Huawei K3765 z antenką, a wszystko zaimplementowałem do lapka.
O dziwo, działa, a poziom sygnału osiąga w porywach 96 % (standardowo > 50%).
Co prawda testy na "speedtest" powodują zagrożenie "życia"..., tym niemniej kilka razy uratowała (A2) Internet od niebytu (operator sztywnego czasami płata figle). W sumie inwestycja sprawdzona, potrzebna i z przyszłością.
Pozdrawiam Guru, dzięki któremu tu jesteśmy.

PS.
wiem, że nie w temacie, lecz dręczy mnie cisza promocyjna w DB (dwukrotnie przysłali info, że już, już... i nadal cisza), czy ktoś cieszy się prezentem ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-01-2012, 01:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2012 01:18 przez Robert.)
Post: #12
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
A ja mam pytanko do troche bardziej zaawansowanych uzytkownikow linuxa. Czy jest mozliwosc podlaczenia 2 takich modemow z aero do servera np w debianie, tak aby zwiekszyc transfer i zabezpieczyc sie przed utrata polaczenia co godzine?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-01-2012, 02:26
Post: #13
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Za pomocą łączenia wielu połączeń i VNP - powinno się udać, będę coś takiego sprawdzał eksperymentalnie na 4 modemach ustawionych tak, żeby zerwanie wypadało w odstępach co 15 minut. Nie mogę się doczekać wyników. Oczywiście musisz mieć do VPNa serwer gdzieś w sieci.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-01-2012, 10:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2012 10:37 przez Robert.)
Post: #14
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
dokladnie o czyms takim myslalem, z tym, ze nie 4 modemy a tylko 2 i wlaczone z poslizgiem 30min Smile
Ale fakt mozna sie zgadac z domownikami lub sasiadami i zamowic lacznie 4 karty sim i modemy.
Mozna by uzyskac calkiem znosna predkosc.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-01-2012, 10:38
Post: #15
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
ja również!
ale jeszcze trochę na eksperymenty poczekam, bo dopiero zamówiłem drugą kartę...
no i polowanie na modem rozpoczęte! Smile
pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-05-2012, 22:03
Post: #16
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Witam.
Czy w Was również aerofłot blokuje (chyba) wszystkie porty?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-05-2012, 22:11
Post: #17
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
W jakim znaczeniu? Przychodzące blokuje 100% - było o tym wielokrotnie. Jest stanowa zapora sieciowa ustawiona na pakiety z flagą SYN (nawiązanie połączenia TCP/IP). W drugą stronę (do sieci) nie jest nic blokowane.
Identycznie jest w sieci Cyfrowego Polsatu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-05-2012, 22:48
Post: #18
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Zgadza się, teraz doczytałem.
Link: http://jdtech.pl/2011/09/aero2-najczesci...tania.html IV. Korzystanie; punkty 3. i 4.
Jeszcze nie wiem jakie ustawić parametry AT w TNI żeby mieć kompletną informację o parametrach połączenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-05-2012, 23:14
Post: #19
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Dla Huawei nowych trzeba zaznaczyć "Używać CGREG zamiast CREG..."
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-05-2012, 23:20
Post: #20
RE: Aero2 - marudzenie ogólne ;)
Właśnie przed chwilą do tego doszedłem :-) Ale dzięki, na pewno przyda się innym szukającym.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przyspieszenie AERO2 elkvs 55 87 349 01-11-2016 21:31
Ostatni post: jeda
Star Aero2 na 5 urodziny K4r0lSz 3 6 380 18-05-2016 06:12
Ostatni post: K4r0lSz
Lightbulb Aero2 - Plany Aero (Pakiety danych) od 11 maja 2016 K4r0lSz 0 6 070 12-04-2016 06:19
Ostatni post: K4r0lSz
  Aero2 Wysyłka kart już po 4 dniach roboczych 2014 Zuzix91 10 16 637 14-01-2016 22:11
Ostatni post: ja.michal
  Różnica Regulaminów Aero2 munio451 3 5 142 18-12-2015 14:04
Ostatni post: jakubd