Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: VoLTE
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.
Zgodnie z tym co jest napisane (http://www.biuroprasowe.plus.pl/note.php?id=1140) plus rozpoczął testy VoLTE. Jak myślicie czy uruchomi to na L1800 które jest i tak zapchane i nada wyższy prio co dla mnie by było bez sensu, gdyż uniemożliwi to komfortowe korzystanie z sieci, bo inni będą zajmować pasmo na VoLTE czy uruchomi VoLTE na L800, które jest bardziej obszarowe i da np. najwyższy prio na VoLTE a na internet ile starczy?
Ja teraz mam L1800 w Plusie i przy paramertach:
RSSI: -53
RSRP (dBm): -83
RSRQ (dB): -10
mam maks. 20Mbps to co będzie jak jeszcze pasmo zawalą rozmowy?

(Mój sprzęt to huawei b593-s22 z anteną ATP-14)


Pozdrawiam.
VoLTE zostanie albo uruchomione dla wszystkich elementów infrastruktury i pasm, albo dla żadnego - stany pośrednie nie mają sensu (na razie i tak LTE jest TYLKO w 1800 MHz).
Sprawa obciążenia sieci jest marginalna - kanał rozmówny nawet w HD Voice nie przekroczy 56-64 kbit/s, czyli zauważalny spadek wydajności byłby przy zapchaniu połowy pasma, czyli 1200 rozmów na jednym sektorze stacji bazowej... czyli chyba nigdy poza centrami miast w czasie imprez masowych (gdzie indziej można na raz wygenerować 3600 aktywnych rozmów na obszarze 1km kwadratowego? u jednego operatora!)
A jaka będzie maksymalna prędkość na L800?
W przeliczeniu na 1 MHz pasma - podobna jak w 1800 i innych.
Nie da się powiedzieć, jaka będzie prędkość, bo nie wiemy, ile MHz dostanie każdy z operatorów. No chyba, że jednak się dogadają i zrobią globalnego, w co wątpię.
Czy można korzystać z volte ,na telefonach nie brandowanych z wolnej dystrybucji ?
Teoretycznie tak, w praktyce to jest bardziej skomplikowane.
Sprowadza się to co prawda do ustawienia APNu dla rozmów głosowych, ale problem w tym, że opcja jest zaszyta... w radioromie. No i nie ma dostępnej listy oficjalnej tych APNów.
Podobno udało się komuś wrzucić to do jakiegoś Xiaomi i wymusić pracę w LTE w Orange, ale częściej to nie działa, niż działa.
Tylko te oficjalne modele mogą zadziałać prawidłowo, lista taka krąży w sieci i jest mniej więcej poprawna:
http://wificalling-volte.pl/
W zasadzie do niedawna tylko topowe samsungi i iPhone wybrane.
Przekierowanie