Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei E3131 z PLAY - pytania
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, kupiłem ostatnio modem E3131 z sieci PLAY pod Aero2. Podłączyłem, generalnie działa, ale mam kilka pytań:

1. Skąd pobrać najnowszy/najlepszy firmware do mojego modemu ? Wiem, że na forum bez kabli jest jakiś ale nie wiem czy jest najnowszy i czy będzie pasował do modemu z PLAY. Mój obecny firmware to: 21.157.11.00.264. Opłaca się go aktualizować ? Podobno na nowszych wersjach szybciej się łączą.

2. Skąd pobrać najnowszy, oryginalny, niebrandowany dashboard (najnowszy Mobile Partner + najnowsze sterowniki) ? Wolałbym od Huawei niż ten od PLAY. Ew. Może polecicie też jakieś inne ?

3. Da się jakoś wyłączyć automatyczną instalację programu ? Tak żeby za każdym razem jak włożę modem nie wyskakiwało mi okienko instalatora. Można też ustawić tak Mobile Partnera żeby włączał się automatycznie po włożeniu modemu ?

4. Jak zrobić backup firmware i dashboardu przed aktualizacją ?

5. Po zainstalowaniu modemu stacja dyskietek wydaje ciągle odgłosy. Wiem, że to znany problem z aplikacją od PLAY, ale odinstalowałem ją i na Mobile Partnerze ze strony producenta jest to samo. Czy oryginalny program od Huawei też ma ten bug ? Czy naprawdę nie da się z tym nic zrobić poza wyłączeniem stacji dysiketek ?

6. Pobrałem same sterowniki do modemu. Jak je zainstalować (bez żadnej aplikacji typu Mobile Partner) ? Jak klikam na instalator nic się nie dzieje. Skąd pobrać najnowszą wersję sterowników - na stronie producenta są tylko razem z MobilePartner ?

7. Czy to normalne, że połączenie nie działa w trybie NDIS ? Domyślnie MP zainstalował mi się ustawiony na NDIS i musiałem ręcznie przestawić na RAS.

8. Trochę offtop ale przy okazji zapytam. Jak w końcu jest z tym captcha w Aero ? Tylko za pierwszym razem kiedy się połączyłem musiałem wpisać kod. Minęło już parę dni i ani razu nie wyświetliła mi się strona z kapciem.
Fw można pobrać z chomika lesiolo lub ekscentryk tam jest sporo tego. Tutaj też jest trochę linków do fw w różnych wątkach wiec popatrz. Na większość o ile nie wszystkie sa odpowiedzi.

從我的 用 Galaxy Note II LTE 發送
maxell35 napisał(a):1. Skąd pobrać najnowszy/najlepszy firmware do mojego modemu ?
Nie robić tego, zysk żaden, a ryzyko zbyt duże. Szkoda czasu.
maxell35 napisał(a):2. Skąd pobrać najnowszy, oryginalny, niebrandowany dashboard (najnowszy Mobile Partner + najnowsze sterowniki) ? Wolałbym od Huawei niż ten od PLAY. Ew. Może polecicie też jakieś inne ?
spag napisał. Generalnie nie wrzucaj do modemu prosto, tylko testuj przed wrzuceniem do modemu. To mniej ryzykowne niż firmware/radiorom.
maxell35 napisał(a):3. Da się jakoś wyłączyć automatyczną instalację programu ? Tak żeby za każdym razem jak włożę modem nie wyskakiwało mi okienko instalatora. Można też ustawić tak Mobile Partnera żeby włączał się automatycznie po włożeniu modemu ?
Na co najmniej 3-4 sposoby. Można wyłączyć napę CD w modemie, można wyłączyć autostart dashboardu, można wyłączyć autostart w Windows i jeszcze kilka metod.
maxell35 napisał(a):4. Jak zrobić backup firmware i dashboardu przed aktualizacją ?
Firmware się prostymi środkami nie da, dashboard - np. za pomocą Huawei Dashboard Toolbox.
maxell35 napisał(a):5. Po zainstalowaniu modemu stacja dyskietek wydaje ciągle odgłosy. Wiem, że to znany problem z aplikacją od PLAY, ale odinstalowałem ją i na Mobile Partnerze ze strony producenta jest to samo. Czy oryginalny program od Huawei też ma ten bug ? Czy naprawdę nie da się z tym nic zrobić poza wyłączeniem stacji dysiketek ?
Dla żadnego z dashboardów poza Play nie miałem raportów o problemie ze stacją dyskietek. Ponieważ mało kto używa 3,5" dziś dobrym sposobem jest wyłączenie stacji. Zmiana dashboardu pomaga też (ale nie wiem, czy to wina dashboardu, czy sterowników).
maxell35 napisał(a):6. Pobrałem same sterowniki do modemu. Jak je zainstalować (bez żadnej aplikacji typu Mobile Partner) ? Jak klikam na instalator nic się nie dzieje. Skąd pobrać najnowszą wersję sterowników - na stronie producenta są tylko razem z MobilePartner ?
To, że nie jest wykonywany kreator instalacji nie znaczy, że nic się nie dzieje. Odradzam stosowanie samych sterowników - nie da się ich łatwo odinstalować inaczej, niż przez punkty przywracania lub reinstalację systemu.
maxell35 napisał(a):7. Czy to normalne, że połączenie nie działa w trybie NDIS ? Domyślnie MP zainstalował mi się ustawiony na NDIS i musiałem ręcznie przestawić na RAS.
To objaw problemów z podsystemem sieciowym w komputerze. Czas być może na reinstalację systemu. Czasem powodują takie problemy firewalle, antywirusy i inne narzędzia grzebiące w systemie - np. Connectify.
maxell35 napisał(a):8. Trochę offtop ale przy okazji zapytam. Jak w końcu jest z tym captcha w Aero ? Tylko za pierwszym razem kiedy się połączyłem musiałem wpisać kod. Minęło już parę dni i ani razu nie wyświetliła mi się strona z kapciem.
To znaczy, że nie wykorzystałeś jeszcze wszystkich 60 minut nawiązanego połączenia. To jeden ze sposobów ograniczenia liczby kapci, o którym właśnie piszę artykuły.
(08-06-2014 09:48)jakubd napisał(a): [ -> ]Na co najmniej 3-4 sposoby. Można wyłączyć napę CD w modemie, można wyłączyć autostart dashboardu
Mógłbyś krótko opisać jak to zrobić ? Jak wyłączyć autostart w Windows to wiem.
(08-06-2014 09:48)jakubd napisał(a): [ -> ]Dla żadnego z dashboardów poza Play nie miałem raportów o problemie ze stacją dyskietek. Ponieważ mało kto używa 3,5" dziś dobrym sposobem jest wyłączenie stacji. Zmiana dashboardu pomaga też (ale nie wiem, czy to wina dashboardu, czy sterowników).
Problem pojawia się dopiero po zainstalowaniu programu ze sterownikami, czy w związku z tym zmiana dashboardu rzeczywiście może pomóc ? U mnie stacja FDD szaleje po zainstalowaniu MP ze strony Huawei (programu PLAY Online nie ma już na komputerze). Chyba, że program PLAY nie odinstalował się całkowicie (odinstalowałem normalnie poprzez dodaj/usuń programy).
jakubd napisał(a):Dla żadnego z dashboardów poza Play nie miałem raportów o problemie ze stacją dyskietek. Ponieważ mało kto używa 3,5" dziś dobrym sposobem jest wyłączenie stacji. Zmiana dashboardu pomaga też (ale nie wiem, czy to wina dashboardu, czy sterowników).
z tego co pamiętam, to problem Mobile Partnera (i brandowanych wersji np. PO) czy dotyczy wszystkich wersji nie wiem - faktycznie dziś komputer z fdd to rzadkość
pomaga używanie samych sterowników i np. TNI
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557

wyłączenie emulowanego napędu CD to odpowiednia komenda AT (ten problem był też tu wałkowany, więc na 100% są rozwiązania), przy pomocy TNI zrobisz to nawet nie znając tych komend - zawiera on odpowiednie funkcje
(08-06-2014 14:40)szopen napisał(a): [ -> ]wyłączenie emulowanego napędu CD to odpowiednia komenda AT (ten problem był też tu wałkowany, więc na 100% są rozwiązania), przy pomocy TNI zrobisz to nawet nie znając tych komend - zawiera on odpowiednie funkcje
Dzięki własnie o to chodziło. A czy da się wyłączyć autorun SD w modemie (nie czytnik SD w ogóle tylko sam autorun żeby nie wyskakiwało okienko po włożeniu modemu). Nie chcę wyłączać autoodtwarzania w Windows dla wszystkich urządzeń tylko dla tego modemu.
Ale jak to wylaczysz to na nowym komputerze może być nie wykryty modem pamiętaj o tym.
Co do wyłączenia cd to znane mi sposoby jw plus wylacz w menedżerze urządzeń prawoklik myszka na tym urządzeniu i wyłącz.

從我的 用 Galaxy Note II LTE 發送
(08-06-2014 17:46)spag napisał(a): [ -> ]Ale jak to wylaczysz to na nowym komputerze może być nie wykryty modem pamiętaj o tym.
Co do wyłączenia cd to znane mi sposoby jw plus wylacz w menedżerze urządzeń prawoklik myszka na tym urządzeniu i wyłącz.

Przywróciłem ustawienia domyślne dla CDROM i SD tym:
Komenda:
AT^SETPORT="A1,A2;1,16,3,2,A1,A2"
i wyłączyłem CD w menedżerze urządzeń razem ze stacją FDD.
Przekierowanie