[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huawei E173U-2 znika z systemu
04-06-2016, 22:12
Post: #1
Huawei E173U-2 znika z systemu
Witam

Od jakiegoś czasu modem Huawei E173U-2 z kartą AERO2 znika z systemu Windows.
Po chwili na nowo się ładuje, tak jak by się go wkładało ponownie do gniazda USB.
Sytuacja taka nie występuje z kartami innych operatorów.
Jak można wyeliminować ten problem z kartą AERO2?

Pozdrawiam
Theofilos
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-06-2016, 22:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-06-2016 22:57 przez szopen.)
Post: #2
Huawei E173U-2 znika z systemu
prawdopodobnie nie można - wydaje się, że to problem niekompatybilności między twoim modemem, a stacją bazową (ludzie często rozwiązywali ten problem przez… wymianę modemu na inny, nowocześniejszy)

możesz próbować obejścia problemu przez:
1) wymuszenie trybu 3G oraz pasma pracy na wybrane eksperymentalnie (WCDMA900 lub WCDMA2100)
2) podłączenie między modemem a komputerem aktywnego huba USB (to może pomóc TYLKO jeśli to problem z obciążalnością portu USB, a sygnał Aero2 masz po prostu niski)
3) przejrzyj wątki dotyczące swojego modelu (ważny jest sufix za modelem u-2 i s-2 to RÓŻNE modemy! firmware od s-2 nie pasuje do twojego) może znajdziesz jakąś wersję firmware, która jest mniej problemowa

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2016, 07:27
Post: #3
Huawei E173U-2 znika z systemu
Theofilos napisał(a):Od jakiegoś czasu modem Huawei E173U-2 z kartą AERO2 znika z systemu Windows.
W rodzinie mamy i użytkujemy od dawna 3 takie modemy - E173U-2.
Każdy w innej lokalizacji stacji bazowej oraz na innym komputerze i każdy znika z systemu obecnie bardzo często. Kiedyś było to bardzo bardzo rzadkie, obecnie rzekłbym ze jest mocno upier...
Problem nasilił się od około 1-2 miesięcy. Wymuszanie i inne zmiany w ustawieniach nic nie dają, przynajmniej ja nie zauważyłem poprawy. Nie wiem tylko jeszcze jednego - czy wykupienie płatnego pakietu załatwia problem, czy też nie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2016, 08:34
Post: #4
RE: Huawei E173U-2 znika z systemu
Kup lepiej nowszy modem ceny na allegro sa niskie nawet za 30pln mozesz cos wyrwać

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2016, 09:48
Post: #5
RE: Huawei E173U-2 znika z systemu
Przez kilka lat modem był kompatybilny ze stacją bazową i nagle przestał być?
Poza tym wsadzając kartę innego operatora i łącząc się z tą samą stacją bazową problem nie występuje.
Mam wrażenie, że będąc podłączonym do sieci AERO2 ktoś wysyła jakieś pakiety, które powodują restarty modemów.
Jak inaczej wytłumaczyć, że tylko zmiana karty na innego operatora eliminuje ten problem?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2016, 15:34
Post: #6
Huawei E173U-2 znika z systemu
Theofilos napisał(a):Przez kilka lat modem był kompatybilny ze stacją bazową i nagle przestał być?
została np. zmodernizowana

natomiast w kwestii zasadniczej, to było tylko jedno z podejrzeń
powodem może być choćby to, że zwiększyła się ilość użytkowników Plusa w twojej okolicy na tyle, że sieć wyrzuca twój modem, aby zwolnić miejsce dla bardziej uprzywilejowanych jako, że masz w BDI niższy priorytet niż dowolny użytkownik komercyjny (a na BDI jest zarezerwowany tylko niewielki % zasobów stacji)

możliwych wytłumaczeń jest wiele, ale podstawowe jest takie, że konfiguracja sieci Aero2 (a raczej usługi BDI) jest wyjątkowo nietypowa i w pewnych sytuacjach może prowadzić do dziwnych zachowań sprzętu

w każdym razie szans na reklamację nie masz żadnych, bo ten modem nie spełnia wymagań regulaminowych

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2016, 22:46
Post: #7
RE: Huawei E173U-2 znika z systemu
Dowiadywałem się w rodzinie i inne osoby używające kart AERO2 mają to samo z tym modemem.
W takim razie musiałyby być zmodernizowane wszystkie stacje, bo z wpisów na forum wynika, że nie jestem odosobniony w tych doświadczeniach.

Jeżeli byłby to problem stacji bazowej i jej modernizacji, to łącząc się z nią przy użyciu karty innego operatora sytuacja byłaby taka sama, a tak nie jest.

Zwiększona liczba użytkowników spowodowałaby wyrzucenie mojego modemu ze stacji bazowej, czyli rozłączyło by się połączenie, a to nie o to chodzi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-06-2016, 02:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-06-2016 22:01 przez szopen.)
Post: #8
Huawei E173U-2 znika z systemu
cały czas nie rozumiesz tego co chciałem przekazać - prawdopodobnie modem resetuje się w specyficznych warunkach (do których można zaliczyć niski sygnał sieci, próby zrzucania z 3G do 2G modemu nieaktywnego, niski priorytet kart SIM Aero2, itp. itd.) niestety mimo setek wpisów nie udało się ustalić jednoznacznie kombinacji tych warunków

swoją drogą przeważający % tych wpisów na forum pochodzi z czasów, gdy ten model był najpopularniejszy (czyli lat 2012-2013), a problemy choć podobne były różne, różne były też rozwiązania

"w międzyczasie" konfiguracja sieci Aero2 zmieniała się kilkukrotnie (w tym kilka tych zmian było całkowitą rekonfiguracją sieci), ale zawsze mocno odbiegała od tego co masz u niemal dowolnego innego operatora w PL

kiedyś miałem 2 modemy E173 pochodzące od rożnych operatorów, teraz już nie mam żadnego z nich więc nie jestem w stanie prowadzić eksperymentów potwierdzających lub zaprzeczających działanie różnych obejść problemu

napisałbym, że to operator wyrzuca z sieci nieregulaminowe modemy, ale nie udało się tego potwierdzić w tamtych czasach (miałem też modemy niższych kategorii niż 8)

przypominam, że Aero2 jest jedynym operatorem w PL, który wymaga minimalnej kategorii sprzętu, a jest ona wyższa niż kategoria modemu, który posiadasz (być może problemy z tym modemem wynikają z prób implementacji regulaminu w konfiguracji sieci, jakkolwiek jeśli by tak było, to prób nieudanych)

a nawet jest prawdopodobne, że Aero2 jest jedynym w świecie operatorem z takimi wymaganiami, jest wprawdzie sieć, która np. nie działa w 2G (chodzi o sieć three) i sprzedaje ona odpowiednio zmodyfikowane modemy na potrzeby swojej konfiguracji (czego nie można powiedzieć o Aero2, ba był nawet "incydent" gdy E173 był sprzedawany w oficjalnym nieistniejącym obecnie "salonie" tej sieci)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-06-2016, 09:27
Post: #9
Huawei E173U-2 znika z systemu
A ja dodam, że problem zgodności E173 we wszystkich odmianach z siecią Aero2 jest znany od wielkiej wymiany kart SIM i od czasu do czasu się nasila - ostatnio miałem znowu jedno takie zgłoszenie - i jedynym wyjściem jest wymiana modemu (tańsze) lub komputera (droższe Smile na taki, który ma wysokoprądowe gniazdo USB. W moich laptopach prawie wszystkich mam takie porty (dają 25W zamiast 2,5W) i tylko w tych portach modemy E173 się nie resetują się nigdy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-06-2016, 21:44
Post: #10
RE: Huawei E173U-2 znika z systemu
Rozumiem.
Nie jest znana jednoznaczna przyczyna tych restartów. W AERO2 się nic nie wskóra, bo modem nie spełnia ich wymagań. Z tego, że kiedyś działało dobrze, można się tylko cieszyć, bo AERO2 tego nie gwarantowało. Poza tym modem jest stary, a technologia idzie do przodu, więc najlepiej kupić sobie nowy modem, a uznać, że ma wartość historyczną.

Jak przy zakupie sprawdzić czy laptop ma wysokoprądowe gniazdo USB?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-06-2016, 22:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-06-2016 22:21 przez szopen.)
Post: #11
Huawei E173U-2 znika z systemu
pośrednim obejściem problemu (ale TYLKO jeśli to akurat jest problem z wydajnością zasilania) jest zastosowanie aktywnego huba USB - to niestety w przypadku laptopa powoduje plątanie się drugiego kabla od zasilacza huba
lub kabla typu Y - to rozwiązanie za to nadaje się tylko dla tych modeli, które mają kilka gniazd USB obok siebie

niestety jedynym pewnym sposobem jest sprawdzenie w praktyce, czy te rozwiązania pomogą


kwestia druga
Theofilos napisał(a):Jak przy zakupie sprawdzić czy laptop ma wysokoprądowe gniazdo USB?
sprawdzić w specyfikacji, choć jeśli producent podaje "suche dane" to pozostaje tylko eksperyment (bo USB 2.0 ma "katalogowo" 0,5A)

w przypadku współczesnych laptopów te problemy już zwykle nie występują, producenci przestali ściśle trzymać się wczesnej specyfikacji USB 2.0 (0,5A obciążalności), a dodatkowo specyfikacja USB 3.0 podniosła wymagania co do obciążalności portu do 0.9A (co wystarcza już dla praktycznie każdego modemu) oraz zwiększyła wymagania co do stabilności napięcia - przy maksymalnym obciążeniu jest to dopuszczalny spadek do 4,45V w porównaniu do dawniejszego 4,40V
późniejsze specyfikacje jeszcze bardziej podniosły obciążalność (ale dotyczy to trybu ładowania, a nie aktywnej pracy portu komunikacyjnego)

choć obciążalność jest większa to USB 3.0 przyniosło inne problemy - nie zawsze modemy chcą pracować w gniazdach tego standartu

natomiast w przypadku tabletów i rozwiązań tabletopochodnych raczej należy się spodziewać problemów (choć też nie da się tego przewidzieć - pozostaje eksperyment…) więc zalecam wybieranie modeli posiadających wbudowany modem

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-06-2016, 23:47
Post: #12
Huawei E173U-2 znika z systemu
W kwestii specyfikacji niestety tylko laptopy korporacyjne mają odpowiednie informacje w danych technicznych. W moim głównym HP Envy 17 3030ew wiem to tylko z testów. W korporacyjnych Dellach Latitude, Lenovo Thinkpad, HP serii 8xxx - jest to w specs - wybrane porty, albo wszystkie mają taką moc (choć raczej łącznie, a nie każdy port z osobna).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-06-2016, 11:48
Post: #13
RE: Huawei E173U-2 znika z systemu
Dziękuję bardzo.
Czyli rodzaj karty SIM może mieć wpływ na zapotrzebowanie mocy przez modem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-06-2016, 18:17
Post: #14
Huawei E173U-2 znika z systemu
rodzaj karty nie na tyle, aby miało to jakiekolwiek znaczenie

ale już operator i jego zasięg w danym miejscu ma kolosalny wpływ na pobór prądu przez modem (no a w przypadku BDI również niezwykle dziwna konfiguracja Aero2 ma wpływ)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-06-2016, 21:56
Post: #15
RE: Huawei E173U-2 znika z systemu
Czyli zakup nowego modemu, czy laptopa z modemem, może się na niewiele zdać na dłuższą metę. Skoro operator może tak skonfigurować sieć, że na komputerze klienta znika modem z systemu, to może też pewnie tak zrobić, że nawet te nowsze modemy będą znikać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-06-2016, 00:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-06-2016 00:54 przez szopen.)
Post: #16
RE: Huawei E173U-2 znika z systemu
(09-06-2016 21:56)Theofilos napisał(a):  […] Skoro operator może tak skonfigurować sieć, że na komputerze klienta znika modem z systemu, to może też pewnie tak zrobić, że nawet te nowsze modemy będą znikać.

i tak właśnie powstają teorie spiskowe Wink

sprawdziłeś to na modemie zgodnym z regulaminem?
albo na komputerze o bardziej obciążalnych portach?
ewentualnie choćby w innej lokalizacji o lepszych warunkach pokrycia sygnałem (bliżej stacji bazowej operatora)?

sieć operatora, a właściwie jej konfiguracja jest tylko jednym z kilku czynników koniecznych do wystąpienia problemu tego typu, co opisywany wcześniej, więc gdybyś miał nowocześniejszy modem albo komputer o bardziej wydolnych portach prawdopodobnie problem wcale by się nie ujawnił (natomiast problem tego, że wszystkie modemy GSM w szczególnych warunkach nie spełniają specyfikacji USB jest powszechnie znany i nikt nie robi z tego wielkiego halo - po prostu w takich warunkach używa się anten kierunkowych)

zresztą o czym my tu mówimy - BDI prawdopodobnie ulegnie likwidacji za klika miesięcy i problem rozwiąże się sam

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-06-2016, 10:59
Post: #17
RE: Huawei E173U-2 znika z systemu
Problem pozostanie nierozwiązany. Zniknie tylko możliwość korzystania z BDI.
Problem, jak się wydaje, polega na specyficznym podejściu AERO2 do użytkowników.
Wcześniej przy niezmienionych warunkach ze strony użytkownika problem nie występował.
Nagle pojawił się wszędzie.

Modemy E173U-2 zaczęły znikać nagle, u wielu użytkowników (można przypuszczać na podstawie prawdopodobieństwa, że u wszystkich) w różnych lokalizacjach.
Podał to TPS4 w Swoim wpisie, a i ja się dowiadywałem w rodzinie.
Zadałem sobie trud i sprawdziłem to w trzech różnych miastach i w różnych odległościach od nadajników chodząc po mieście.
Do tego sprawdzałem od razu połączenia przy użyciu karty innego operatora.
Czyli połączenia są z tego samego sprzętu, z tym samym masztem, z tego samego miejsca, a tylko wymieniam kartę SIM.
To wystarczy, żeby modem zaczął znikać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-09-2017, 21:49
Post: #18
RE: Huawei E173U-2 znika z systemu
Witam

Rzuciłem okiem na artykuł i już chyba rozumiem.
W związku z możliwymi zakłóceniami, które może generować ten modem, Aero2 pewnie ma jakiś mechanizm, który rozpoznaje jaki szybki modem się łączy i generuje do niego jakiś ruch danych, który powoduje, że modem nie wytrzymuje i się rozłącza.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-09-2017, 22:45
Post: #19
Huawei E173U-2 znika z systemu
i tak się rodzą teorie spiskowe ;D

operator, który był zbyt nieudolny technologicznie, by wyegzekwować w sposób systemowy zapisy swojego regulaminu jest podejrzewany o sztuczne generowanie zakłóceń dotyczących tylko wybranej (i obecnie niszowej w realnym użytku) grupy modemów…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-09-2017, 09:29
Post: #20
Huawei E173U-2 znika z systemu
Tylko podpowiem, że nie, to nie jest wina celowego działania operatora, to efekt uboczny działania tego konkretnego modelu modemu z tym konkretnym firmware (o ile pamiętam głównie chodzi o modemy z Play) w interakcji z siecią Plusa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Huawei E303s-2 zmiana hilink na normalny adamos11 9 35 608 19-01-2016 21:21
Ostatni post: szopen
  Huawei E173u2 - zanika transfer danych przychodzących tamyja 1 18 001 01-09-2015 19:56
Ostatni post: jakubd
  Huawei E303s - 2 problem adamos11 48 137 401 09-06-2015 22:19
Ostatni post: szopen
  Huawei E173s-2 (Plus) nie widzi Aero2 ElAnka 10 41 786 04-04-2015 17:29
Ostatni post: jakubd
  Huawei E173-u2 + stara toshiba satelitte pro acmt 11 40 905 20-09-2014 13:16
Ostatni post: szopen