[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huawei E3372 + router TL-MR3620, czy TL-MR3220?
17-10-2017, 23:04
Post: #1
Huawei E3372 + router TL-MR3620, czy TL-MR3220?
Witam,
Mieszkam w bloku, posiadam zestaw: Huawei E3372+TL-MR3220, z routerem współpracują jednocześnie maksymalnie 3 urządzenia...standardowo 2 smartfony.

W każdym razie z powyższego zestawu jestem zadowolony, ale piszę w sprawie kolegi, który mieszka w domu jednopiętrowym, z jego routerem będzie się łączyło 5 urządzeń. Czy w związku z tym lepiej jest dołożyć te 100zł do routera dwupasmowego i zasugerować mu, aby kupił zestaw: TL-MR3620+E3372?

Czy w jego sytuacji jest to robić? Jak faktycznie spisuje się ten TL-MR3620? Dwupasmowa częstotliwość zapewni bardziej stabilną pracę? Czy realnie te prędkości się zwiększą?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-10-2017, 00:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-10-2017 00:41 przez szopen.)
Post: #2
Huawei E3372 + router TL-MR3620, czy TL-MR3220?
jak dotąd nie znam nikogo, kto by używał TL-MR3620 (to jednak stosunkowo nowy model), więc nie mogę napisać nic wziętego z praktyki

teoretycznie nowszy model powinien być lepszy, ale już po specyfikacji widać jego słaby punkt - wbudowano switch zaledwie 100Mbps i on prawdopodobnie ograniczy wydajność całego routera do 100Mbps…

jeśli miałbym coś wybierać, to w związku z powyższym pewnie pomyślałbym jednak o stacjonarnym routerze ze zintegrowanym modemem LTE (właśnie ze względu na stabilność), bo dodatkowo cenowo takie rozwiązanie będzie prawdopodobnie korzystniejsze niż zestaw router + modem

TP-Link ma np. w ofercie TL-MR6400 albo Archer MR200, ale mimo wszystko rozważyłbym konstrukcje Huawei'a np. B315 lub B593, bo są zwykle po prostu tańsze, natomiast jeśli wystąpią problemy z zasięgiem (co nie jest niczym dziwnym w dużym domu) uzupełniłbym instalację za pomocą AP połączonego PRZEWODOWO z routerem


abstrahując od modelu:
- zasięg 5GHz jest przeciętnie o połowę mniejszy od 2,4GHz
- pasmo 5GHz umożliwia uzyskanie większych prędkości WiFi (o ile posiada klienty, czyli karty WiFi, smartfony czy tablety wspierające tryb "ac"), ale przy połączeniach na mniejsze odległości niż w 2,4GHz

w praktyce przy linku 300Mbps można osiągnąć rzeczywiste 100Mbps (i to jest maksimum wydajności możliwej w 2,4GHz przy założeniu, że urządzenia wspierają 2T2R, tu mamy 3T3R i niby 450Mbps, ale takie karty wbudowane w sprzęt to rzadkość)
przy linku 866Mbps daje się osiągnąć realnie koło 300Mbps (przy wsparciu AC 2T2R)

powyższe dotyczy wydajności WiFi przy dostatecznie szybkich pozostałych podzespołach routera - a tu niestety są pewne braki (ja to nazywam projektowaniem sprzętu w dziale marketingu - wrzucono dość szybkie radio do routera o słabej specyfikacji, by móc umieścić marketingowy znaczek "AC1350")

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-10-2017, 22:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-10-2017 22:48 przez cointreau.)
Post: #3
RE: Huawei E3372 + router TL-MR3620, czy TL-MR3220?
(18-10-2017 00:39)szopen napisał(a):  jeśli miałbym coś wybierać, to w związku z powyższym pewnie pomyślałbym jednak o stacjonarnym routerze ze zintegrowanym modemem LTE (właśnie ze względu na stabilność), bo dodatkowo cenowo takie rozwiązanie będzie prawdopodobnie korzystniejsze niż zestaw router + modem

Zaskoczyłeś mnie, myślałem, że większość rozwiązań w tym segmencie cenowym opartych na schemacie (router+modem+hub z zasilaniem) będzie chodziło stabilniej, niż sam router z wbudowanym modemem? Wychodziłem własnie z tego założenia i dlatego sugerowałem koledze rozwiązanie router+modem.

Od strony cenowej tu jest podobnie, ale mimo wszystko najtaniej pierwsza opcja:
- modem MR3620+E3372 = mniej więcej 350zł
- MR6400 = mniej więcej 400zł
- MR200 = miej więcej 500zł

(18-10-2017 00:39)szopen napisał(a):  TP-Link ma np. w ofercie TL-MR6400 albo Archer MR200, ale mimo wszystko rozważyłbym konstrukcje Huawei'a np. B315 lub B593, bo są zwykle po prostu tańsze

B315 i B593 działają tylko na częstotliwości 2,4GHz. To nie jest według Ciebie zbyt duże ograniczenie? Wiem, pisałeś, że mało urządzeń obsługuje ac, ale przecież z częstotliwości 5GHz można też korzystać na urządzeniach, które działają w standardzie 802.11n?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-10-2017, 00:02
Post: #4
Huawei E3372 + router TL-MR3620, czy TL-MR3220?
Większość ludzi będzie miało pewnie inne zdanie niż ja, ale:
tp-linki padły mi dwie sztuki mr3420 + inne routery tego producenta, nie polecam. Inaczej, kijem bym nie tknął, teraz jak szukam sprzętu to "nie tp-link".
Zintegrowane rozwiązania są fajne od huawei, ale googlowanie, że nie stabilne itd. Nie wiem co na to ekipa, bo mają większe doświadczenie. Teraz jak bym potrzebował to bym kupił nawet z ciekawości.
Najlepszy sprzęt jaki miałem to dovado, ogromne możliwości (ale nie ma wszystkiego), bywały restarty od tak. Ogólnie widać za co płacisz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-10-2017, 02:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-10-2017 02:37 przez szopen.)
Post: #5
Huawei E3372 + router TL-MR3620, czy TL-MR3220?
cointreau napisał(a):Zaskoczyłeś mnie, myślałem, że większość rozwiązań w tym segmencie cenowym opartych na schemacie (router+modem+hub z zasilaniem)
jeszcze całkiem niedawno po prostu nie było innych rozwiązań w segmencie cenowym dostępnym "na przeciętną kieszeń" dlatego każdy kombinował jak się da (w czasach gdy zapewne kupowałeś swojego tp-linka stacjonarme konstrukcje zintegrowane kosztowały ponad 1000zł)

cointreau napisał(a):mimo wszystko najtaniej pierwsza opcja:
- modem MR3620+E3372 = mniej więcej 350zł
ale jest jedna wada tego rozwiązania - ten model był projektowany w dziale marketingu by być tani, a nie po to aby być dobry…

cointreau napisał(a):B315 i B593 działają tylko na częstotliwości 2,4GHz. To nie jest według Ciebie zbyt duże ograniczenie?
jest

ale chciałeś coś taniego - w sytuacji "na dziś" mam w zanadrzu pewien typ (tylko dla ludzi "o mocnych nerwach", bo niekiedy celnicy potrafią zawrócić taki sprzęt lub wręcz skonfiskować):
a jest nim sprowadzenie z ChRL Xiaomi MiWiFi R3G (wtedy cena to 140-170zł, a w wypadku utknięcia przesyłki w UC i konieczności opłacenia VATu rośnie do około 180-230zł) skompilowanie i wrzucenie na niego softu Padavana (taka drobna wada tego softu - jest niedostępny dla zastosowań komercyjnych, czyli w sklepie nie kupisz)
http://forum.jdtech.pl/Watek-xiaomi-miwi...ernatywnym
oraz zestawienie go z modemem LTE, ale NIE hilinkiem
i wtedy masz upragnioną konfigurację, router, który nie przycina switchem (bo ma wbudowany gigabitowy), ma i 2,4GHz i 5GHz
(uwaga nie chodzi mi o model R3 bez litery G na końcu - taki nie ma switcha gigabitowego, choć ma radio również AC, czyli konstrukcja jest całkiem porównywalna do wspomnianego wyżej TL-MR3620, ma za to inną zaletę - jest dostępny na portalach ogłoszeniowych za około 120zł, ale UWAGA rozrzut cenowy jest spory od okolic 50zł do 200zł jakkolwiek gdybyś się na niego zdecydował, to "obróbka" jest identyczna, jedynie trzeba użyć firmware developerskiego dla właściwego modelu i jeszcze jedna uwaga, nie chodzi o R3C, ani o R1D, ani o R3P)

cointreau napisał(a):ale przecież z częstotliwości 5GHz można też korzystać na urządzeniach, które działają w standardzie 802.11n?
jeżeli obsługują 5GHz to tak, tzn. mają wsparcie przynajmniej "a" (54Mbps w praktyce koło 15-20, więc bez sensu), ewentualnie "an" czyli "n@5GHz", a najlepiej "ac" (tak jak pisałem wyżej 2T2R to 866Mbps, czyli dla użytkownika realny maks ~300Mbps)

wydaje się, że lepiej mieć niż nie mieć, ale płacenie za radio, które będzie wykorzystywane maksymalnie w 30% z realnej wydajności (która z kolei jest 30% prędkości, którą czytasz w danych technicznych, czyli ostatecznie otrzymasz 10% z tej cyferki, która widzisz na pudełku) moim zdaniem mija się z celem
przypomnę jeszcze że "AC1350" jest tylko bełkotem marketingowym w tym wypadku

w przypadku routera ze switchem 100Mbps układy radiowe, które mają głębszy sens to 300Mbps (bo przy wykorzystaniu ich w pełni osiąga się prędkości zbliżone do 100Mbps)


dopisek

5GHz ma większe znaczenie jeśli chcemy dużych prędkości - nawet 300Mbps jest osiągalne (link 866Mbps i karty ac 2T2R spotykane we współczesnych laptopach klasy średniej oraz w telefonach i tabletach klasy premium czyli "flagowcach")

w paśmie 2,4GHz realnie da się wyrzeźbić koło 100Mbps pasma użytkowego - przy linku na co najmniej 300Mbps,

ale 2,4GHz ma jedną sporą zaletę w większym domu - jest nią w miarę spory zasięg (jak wspominałem wcześniej dużo lepszy od 5GHz)

w praktyce, aby mieć zasięg 5GHz trzeba niemal w każdym pokoju (zależnie od budowy budynku), gdzie chcemy mieć sprawnie działającą sieć 5GHz wstawić AP połączony kablowo z routerem

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Który mobilny router jest wart polecenia? miodo 5 2 260 23-07-2022 19:59
Ostatni post: jakubd
  Huawei 4G B525s-23a wymusza otwarcie strony konfiguracyjnej w przeglądarce WWW Theofilos 4 2 397 11-02-2022 18:33
Ostatni post: Theofilos
  FRITZ!Box 3272 (DE) + Huawei E3372h-153 hilink. Czy ma szanse działać? Ekonomista 9 8 347 26-04-2021 17:13
Ostatni post: szopen
  Nju internetowy - jaki router mobilny? Mowca 13 6 273 12-02-2021 18:15
Ostatni post: szopen
  huawei e5577cs-321 przejściówka do anteny z wtykiem RS-SMA drophead 9 4 042 28-03-2020 23:02
Ostatni post: drophead