[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki solidny router do starego modemu E398?
18-02-2019, 14:11
Post: #81
Jaki solidny router do starego modemu E398?
@Refresh
Od prawie trzech lat E398 działa z Netgear WNDR4300 na OpenWrt Chaos Calmer 15.05 (jądro: 3.18.23.

Cezary z eko.one.pl stwierdził, że to co mam obsłuży wszystkie modemy, ale powinienem zaktualizować. Ostatnia aktualizacja dla CC była w 2017 roku. Najnowsze dostępne to 18.06 Z tym, że nie mam przekonania skoro wszystko działa z E398 wyśmienicie.

Na dniach być może dostanę E3372s-153 i E5573. W domu działa jako odbiornik WR740N. Robi się mały bałagan teraz. W tym punkcie konieczność zmiany fw routera widziałbym gdyby to był jakiś przyszłościowy modem, z drugiej strony wynika że nic ciekawego tu się nie pojawi albo za drogie na dziś dzień.
Odpowiedz cytując ten post
18-02-2019, 14:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-02-2019 14:45 przez szopen.)
Post: #82
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Aktualizacje systemu (firmware routera) robi się nie tylko z powodu obsługi nowych modemów

zobacz sobie na statystyki (właśnie u Cezarego)
http://dl.eko.one.pl/stat.html

wciąż jest grono użytkowników starego (wręcz archaicznego) softu, ale większość z nich używa starego sprzętu, na którym instalacja nowszych wydań jest niemożliwa lub problematyczna (zasadniczy problem to za mały flash)

dla WNDR4300 musisz zebrać samodzielnie informacje jak zrobić upgrade (bo pamięć flash jest w nim podzielona inaczej niż w przypadku większości routerów na atherosie)

jakkolwiek nazwa pliku dostępnego tam (z LuCI)
http://dl.eko.one.pl/luci/openwrt-18.06/ar71xx/nand/
sugeruje możliwość aktualizacji z poziomu LuCI (ale trzeba poczytać i potwierdzić, najlepiej u źródła Tongue)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-02-2019, 15:24
Post: #83
Jaki solidny router do starego modemu E398?
Tu upgrade z konsoli w modelu tp-linka z 15.05 do 17 https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=15644
" tylko może już najnowsze LEDE bo Openwrt nie jest wspierany."
"To upgrade, ale bez zachowania konfiguracji (za dużo się zmieniło między CC a LEDE 17.01)"

Czyli u mnie zostaje to: luci-18.06-snapshot-r7685-e33612484a-ar71xx-nand-wndr4300-squashfs-sysupgrade.tar

Zrobiłem backup ustawień, ale i tak chyba wszystko od nowa ręcznie trzeba by ustawiać.

Na marginesie chyba mam tą wersję v1, bo tu a propos wersji v2 tego routera ktoś odpisał że poważna zmiana będzie za jakiś czas (dla tej wersji konkretnie czy sens dla tego routera), w takim razie mógłbym jeszcze czekać na coś dużego https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?p...09#p214409
Odpowiedz cytując ten post
18-02-2019, 20:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-02-2019 20:07 przez szopen.)
Post: #84
Jaki solidny router do starego modemu E398?
0. Poczytaj koniecznie o tym jak zrobić upgrade softu w swoim modelu! Albo zapytaj kogoś, kto wie, WNDR4300 ma soft zbudowany inaczej niż tp-linki na atherosie! Uprzedzam, abyś się nie przejechał, może to jest banalne w prostocie ale ja po prostu nie wiem (nigdy mnie ten model nie interesował).
1. Openwrt miało się skończyć na 15.x następcą było LEDE
2. Ale mamy rok 2019 i czas śmignął do przodu i... następcą LEDE jest znowu openwrt tym razem już 18.x
3. Backup ustawień nie ma sensu bo zmieniasz "dużą" wersję firmware.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-02-2019, 20:17
Post: #85
Jaki solidny router do starego modemu E398?
szopen napisał(a):0. Poczytaj koniecznie o tym jak zrobić upgrade softu w swoim modelu! Albo zapytaj kogoś, kto wie, WNDR4300 ma soft zbudowany inaczej niż tp-linki na atherosie! Uprzedzam, abyś się nie przejechał, może to jest banalne w prostocie ale ja po prostu nie wiem (nigdy mnie ten model nie interesował).

Pamiętam jak pierwszy raz robiłęm w nim upgrade z fabrycznego fw - zaraz po tym w budynku zgasło światło Big Grin
Odpowiedz cytując ten post
19-02-2019, 00:20
Post: #86
Jaki solidny router do starego modemu E398?
ale przejście z fabrycznego softu może być (i zazwyczaj jest) całkiem innym zadaniem niż upgrade w obrębie Openwrt
pisałem wyżej - nazwa pliku sugeruje, że jest to prosty proces (-squashfs-sysupgrade.tar) ale format archiwum (*.tar) powoduje, że nie wiem jaka jest procedura (no nie interesowałem się, a nie mam parcia na to - nikt w okolicy nie ma podobnego sprzętu) - może się pochwalisz jak to robiłeś (lub podrzucisz chociaż sensowne linki)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-02-2019, 13:31
Post: #87
RE: Jaki solidny router do starego modemu E398?
To że jest tar nic nie wnosi - nie rozpakowywać, nie zmieniać, nie wyciągać plików. Należy to traktować jak każdy inny plik sysupgrade - po prostu użyć go do aktualizacji.

tar jest dlatego że to naprawdę jest archiwum z którym openwrt wiec o zrobić - wrzuca kernel i system plików w oddzielne odpowiednie partycje bo akurat właśnie tak jest dany sprzęt zrobiony.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi cezary za tę wiadomość:
szopen (2019-02-19)
20-02-2019, 13:55
Post: #88
RE: Jaki solidny router do starego modemu E398?
Działa.
Kłopot z flashowaniem, wydawało się że stoi przez 10 minut.
Po restarcie i konfiguracji wszystko działa.
   
Modem E398 działa.
   
Ostatnio kupiłem jeszcze E5573s-320 i E3372s-153. Oba na HiLink testowane wpięte do komputera. Generalnie ten ostatni na domyślnym HSPA DC ma słabsze osiągi niż E398, nie mówiąc że LTE 800MHz wydaje się biedne w tej lokalizacji. E3372 nie ustawiałem w routerze, chyba bez przeróbki na nie hi-link nie ma sensu...

E5785, MF971 czy MF980 - czy to są jedyne opcje do tego routera na najbliższe lata?

Wiem że to z gruntu nieistotne ale proszę wyjaśnić, czemu gdy wgrałem konfig z wersji 15.05 po aktualizacji do 18.06 wszystkie lampki się swieciły. Teraz po skonfigurowaniu na nowo - działa poprawnie, niebieskia dioda całkowicie zniknęła.
Odpowiedz cytując ten post
20-02-2019, 14:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-02-2019 14:39 przez szopen.)
Post: #89
Jaki solidny router do starego modemu E398?
w polu użytkownik PAP/CHAP nazwa "root" wygląda co najmniej dziwnie Big Grin

whiteindian napisał(a):E3372 nie ustawiałem w routerze, chyba bez przeróbki na nie hi-link nie ma sensu...
dlaczego?

whiteindian napisał(a):E5785, MF971 czy MF980 - czy to są jedyne opcje do tego routera na najbliższe lata?
wszystko, co tylko działa jest jakąś opcją, ale zupełnie nie rozumiem po kiego grzyba się uparłeś na mobilne routery, skoro to najgorsza opcja do pracy ciągłej…
chcesz mieć LTE-A? poszukaj sprzętu stacjonarnego
Oczywiście tylko o ile mieszkasz w jakimś miejscu, gdzie to ma sens (=w centrum średniego lub dużego miasta), ale skoro masz zasięg 3G, a w LTE nawet na B20 wieje biedą, to przynajmniej na dziś jest to wyrzucanie kasy w błoto (do działania LTE-A jest potrzebny stabilny zasięg w kilku pasmach LTE, może to umknęło, ale LTE-A nie agreguje się z pasmami 3G)

whiteindian napisał(a):Wiem że to z gruntu nieistotne ale proszę wyjaśnić, czemu gdy wgrałem konfig z wersji 15.05 po aktualizacji do 18.06 wszystkie lampki się swieciły. Teraz po skonfigurowaniu na nowo - działa poprawnie, niebieskia dioda całkowicie zniknęła.
Skoro w każdej z "dużych" wersji openwrt format pliku jest (zwykle) inny, to jest on wzajemnie niekompatybilny.
Rozpakuj sobie oba pliki z konfigami (ze starej i nowej wersji) i porównaj ich zawartości, to może zrozumiesz czemu, może też znajdziesz sekcję odpowiedzialną za kontrolki, a jeśli poczytasz dostatecznie dużo to będziesz mógł zmienić ich zachowanie w/g swoich potrzeb (o ile to w danym sprzęcie jest możliwe).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-02-2019, 14:45
Post: #90
Jaki solidny router do starego modemu E398?
szopen napisał(a):Skoro w każdej z "dużych" wersji openwrt format pliku jest (zwykle) inny, to jest on wzajemnie niekompatybilny.
Tu podczas wgrywania 18.06 zagrożenie było że ubiłem router, bo wszystko stało (w dodatku w przeglądarce był bloker reklam który również zblokował podgląd postępu....)
Ustawienia z 15.05 zapamiętały poprawnie modem, który automatycznie się podłączył teraz, lecz reszty spraw nie ogarnąłem wtedy, i po resecie do ust. fabrycznych wziąłem się do ponownej konfiguracji sprzętu, zakończonej pomyślnie.

szopen napisał(a):whiteindian napisał(a):
E3372 nie ustawiałem w routerze, chyba bez przeróbki na nie hi-link nie ma sensu...

dlaczego?
Bo myślałęm, że wgranie modyfikowanego fw bez hi-link dodatkowo wprowadzi wymuszanie konkretnej częstotliwości etc.(pomijając że wolę klasyczne wersje)

Inna rzecz że raz, tutaj biedne to B20 a taki był priorytet. Dwa, zasięg (być może) aż prosi się o anteny. Trzy, chyba modem i tak powędruję do stolicy, gdzie będzie lepiej wykorzystany. A ten drugi routerek raz do roku się przyda u mnie w wiejskich okolicach (też ma B20), albo też czasem jako repeater na działce(a tego to nie wiem, wręcz jednak wątpię).

szopen napisał(a):chcesz mieć LTE-A? poszukaj sprzętu stacjonarnego
Tu jest solidne HSPA DC z prędkościami ok. 15Mbps. Jakub zasugerował że być może S5 Neo wtedy gdy mierzyłęm, posiada agregację pasm, wynik w tym samym miejscu pół roku temu to ok. 40Mbps z tą samą kartą, w LTE.
E3372s-153
       

Z drugiej strony te modemy zacytowałem od kogoś, bo chyba to co mam w zupełności wystarczy. Mobilnie wiadomo, pierwsze to zajedzie się baterie więc to jest tzw. drugi wybór.
Odpowiedz cytując ten post
20-02-2019, 15:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-02-2019 16:45 przez szopen.)
Post: #91
Jaki solidny router do starego modemu E398?
whiteindian napisał(a):Ustawienia z 15.05 zapamiętały poprawnie modem, który automatycznie się podłączył teraz
część ustawień może być zamienna między wersjami a część nie, więc takie wgrywanie starej konfiguracji jest ryzykowne (w specyficznej kombinacji kilka lat temu udało mi się doprowadzić do bootloopa, na szczęście uratowałem się bez lutowania dzięki trybowi failsafe, ale twój router chyba nie ma tego trybu… dlatego uprzedzałem, być zrobił to bez zachowania starej konfiguracji, podsumowując - wgranie starej konfiguracji mogło być skrajną głupotą… jesteś farciarzem, bo użycie konfigu od mocno innej wersji systemu może być źródłem problemów, swojądrogą Cezary też ostrzegał przed zachowaniem konfiguracji, a jest autorytetem w tej dziedzinie…)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-02-2019, 15:45
Post: #92
Jaki solidny router do starego modemu E398?
szopen napisał(a):wgranie starej konfiguracji mogło być skrajną głupotą… jesteś farciarzem)
wiem. ale gdybym robił to na LEDE to chyba tym bardziej.
Odpowiedz cytując ten post
20-02-2019, 16:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2019 15:14 przez szopen.)
Post: #93
Jaki solidny router do starego modemu E398?
whiteindian napisał(a):wiem. ale gdybym robił to na LEDE to chyba tym bardziej.
nie sądzę, bo LEDE to taka sama "duża" wersja openwrt jak i pozostałe, nie wiem z jakiego powodu zrebrandowano ten system dwukrotnie (taka widać wola developerów, moja teoria spiskowa - by uniknąć skrótu "DD"? ;D oficjalnie jednak to był podział na 2 gałęzie rozwoju, które się znów połączyły)

jeśli chodzi o wersje to LEDE jest to po prostu 17.x
teraz mamy aktualną 18.x znów pod nazwą openwrt

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-02-2019, 09:21
Post: #94
RE: Jaki solidny router do starego modemu E398?
(20-02-2019 16:48)szopen napisał(a):  jeśli chodzi o wersje to LEDE jest to po prostu 17.x
teraz mamy aktualną 18.02 znów pod nazwą openwrt

18.06jest aktualna

Na elektroda.pl znowuż LEDE proponowano mi do WR-740N v. 4.23 - pracuje jako Client Gargoyle, lecz na eko.one.pl powiedziano że mogę co najwyżej wgrać najnowsze bez GUI, bo i tak za mało pamięci flash tam jest.
Odpowiedz cytując ten post
21-02-2019, 15:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2019 15:13 przez szopen.)
Post: #95
Jaki solidny router do starego modemu E398?
whiteindian napisał(a):18.06jest aktualna
heh oczywiście

whiteindian napisał(a):do WR-740N v. 4.23 -[…] na eko.one.pl powiedziano że mogę co najwyżej wgrać najnowsze bez GUI, bo i tak za mało pamięci flash tam jest.
dokładnie - będzie "golas" bez GUI

jeśli chcesz GUI możesz też poszukać gargoyle (Cezary zakończył wsparcie na 1.6.2.2, ale istnieją nowsze wersje, byle nie instalować żadnych pluginów ani nie zmieniać języka z angielskiego, bo flasha jest naprawdę symboliczna ilość)
https://www.gargoyle-router.com/download.php
ja na jakimś egzemplarzu WR-740N v4 mam 1.8.1 ale kiedyś w wolnej chwili przeflaszuję go na ostatnią wersję od Erica

przy okazji są tam ostrzeżenia dotyczące zachowywania konfiguracji (a konkretniej kiedy można sobie strzelić w stopę):
WARNING 2: Do not attempt to preserve settings when upgrading from:
versions < 1.9.0 to 1.9.0+,
versions ≤ 1.6.2 to 1.7.0,
or versions ≤ 1.5.6 to 1.5.7+

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&amp;t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Który mobilny router jest wart polecenia? miodo 5 2 260 23-07-2022 19:59
Ostatni post: jakubd
  Nju internetowy - jaki router mobilny? Mowca 13 6 273 12-02-2021 18:15
Ostatni post: szopen
  router do nju lalalala 70 24 085 19-11-2019 14:57
Ostatni post: Ekonomista
  Przy próbie pobrania łatki SSH w Xiaomi router 3g wyskakuje powiadomienie lolokm 44 40 952 14-03-2019 22:42
Ostatni post: lolokm
  Router z Wi FI Calling - jest takie coś? @@Maciek@@ 16 6 633 21-02-2019 21:55
Ostatni post: grzech1991