[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asus RT-N10U + E3372 Ograniczona prędkość
16-11-2015, 23:24
Post: #21
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
Linki nie naruszają, tylko są mało przydatne dla potomności, bo za miesiąc już nie zadziałają.
Oferta spoko, szkoda, że nie ma tych po 100 PLN, które tak opisywaliśmy na forum.
Ja swojego Tiny chwalę i używam do krytycznych zastosowań dzięki temu, że są takie stabilne. Zwłaszcza z E398, choć ze wszystkimi innymi moimi modemami sobie świetnie radzi.
Firmware wrzucisz najnowszy i już.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-11-2015, 23:51
Post: #22
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
No szkoda, ale przez najbliższe 2tygodnie jeszcze posprawdzam sobie allegro, może coś wrzuci ktoś. E398 używasz bezpośrednio wpinając go w usb czy z przedłużką? Masz straty na routerze w porównaniu z czystym modemem? Pytam żeby mieć obraz tego co zamierzam kupić w razie czego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-11-2015, 00:11
Post: #23
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
Nie mam jak zmierzyć strat.
E398 wpinałem kiedyś, jak sieć Plusa byłą pusta, bezpośrednio i prędkości osiągałem na ethernecie do 80 Mbit/s. teraz żadna sieć LTE nie przekracza w Warszawie 20-30 Mbit/s, a tyle to ten router z palcem w bucie wyciska. WiFi to inna opowieść (z natury rzeczy wprowadza ograniczenia), ale ja tego prawie nie używam w tym routerze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-11-2015, 01:57
Post: #24
RE: Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
A taki router w ogóle działa dla modemów 4g LTE tak jak napisane jest w aukcji czy to zwykły 3g podkolorowany bajkowymi opisami sprzęt? Pytam bo może to byłoby budżetowe rozwiązanie dla mnie jeśli na wifi da się złapać mocny sygnał z modemu 25-30Mbit/s. http://allegro.pl/router-dovado-3gn-wifi...77681.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-11-2015, 02:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-11-2015 03:51 przez szopen.)
Post: #25
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
a modem masz HiLink czy zwykły? jeśli HiLink to cień szansy jest (sprzedający go podaje na swojej liście), ale jeśli "tradycyjny" to nie masz na to co liczyć, bo
"Dovado 3GN" jest STARYM modelem i już NIEWSPIERANYM ostatni soft dla niego to 5.0.16 i nic nowszego już nie będzie, a ten soft wspiera zaledwie parę modeli modemów LTE
podsumowując - jest już przestarzały

historie sprzętu dovado (a może przede wszystkim oprogramowania routerów) możesz sobie prześledzić np. tam
http://blog.movingwifi.com/firmware-timeline/
nie licz więc raczej na to, że router, który wszedł na rynek w 2009 będzie miał dziś nadal wystarczającą wydajność i obsługiwał modemy LTE, skoro tiny, który jest nowszym projektem o 2 jakieś lata (jak na dzisiejsze potrzeby rynku) ogranicza wydajność

linki "dla potomnych"
"dovado tiny" za 169zł
https://web.archive.org/web/201511170053...98671.html
"dovado 3gn" za 65zł
https://web.archive.org/web/201511170053...77681.html

majecki napisał(a):Chyba że są jeszcze jakieś inne budżetowe bardziej modele które modem e3372 dźwigają w miarę dobrze oferując prędkość w tych granicach REALNA, o których pisałem wyżej. Np TL-MR3420 300Mbps ? On może być rozwiązaniem mojego problemu?
i tu pojawia się kolejny problem bełkotu marketingowego - WiFi przeważnie osiąga około połowę deklarowanej MAKSYMALNEJ teoretycznie prędkości (ale chodzi tu o połączenia między siecią LAN bądź wręcz między WiFi, w tym modelu połączenie LAN-WiFi i tak nie przekroczy 100Mbps bo ten router ma zalewie 100Mbps switcha, natomiast połączenie między LAN a USB jest dodatkowo limitowane dostępną mocą obliczeniową potrzebną do obsłużenia USB)
ponadto nie licz na to, że sprzęt z segmentu najtańszego będzie miał takie same możliwości co z droższego…
owszem - wydaje mi się, że TL-MR3420 v2 spełniłby twoje oczekiwania (ale nie mogę tego zagwarantować)

majecki napisał(a):jeśli te routery działają dobrze jak to określiłeś po wyjęciu z pudełka, czyli bez grzebania w ustawieniach skomplikowanych bardziej niż ustawienie hasła do wifi i do routera
owszem ich oprogramowanie potrafi parę automagicznych sztuczek, ale dobrze by było, abyś miał jakieś pojęcie np. o APN aby umieć sobie skonfigurować połączenie komórkowe ręcznie gdyby automatyka zawiodła (nie z każdym modemem radzi sobie jednakowo dobrze)

majecki napisał(a):A taki router w ogóle działa dla modemów 4g LTE tak jak napisane jest w aukcji czy to zwykły 3g podkolorowany bajkowymi opisami sprzęt?
a to zdanie najbardziej mi się spodobało ze wszystkich pytań ;D i trafiłeś w sedno sprawy

może zacznijmy od tego, że nie powinniśmy używać określeń typu 3G, 4G czy LTE w stosunku do routerów wyposażonych w USB oraz wsparcie dla modemów GSM (nie mam na myśli rozwiązań zintegrowanych czyli modemo-routerów, które jak wiadomo są wyposażone na zawsze w modem o konkretnych właściwościach)
ale niestety tylko marketingowy bełkot najlepiej dociera do potencjalnych kupujących, gdyby ktoś napisał, że to router ze wsparciem dla modemów GSM to nikt by go nie kupił - bo GSM to brzmi "archaicznie"…

i zasadniczo chodzi o wsparcie programowe, bo USB to USB i nic nie stoi na przeszkodzie, aby router wyposażony w USB nie mógł obsługiwać modemów - wszystko to kwestia chęci (lub ich braku) producenta sprzętu, a raczej to działów marketingu (choć czasem takie ograniczenie specyfikacji jest spowodowane przez cięcie kosztów podzespołów)
dlatego oprogramowanie alternatywne jest tak ciekawe, bo nie jest sztucznie ograniczane

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-11-2015, 09:33
Post: #26
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
Dwa słowa o prędkości.
Musimy odróżnić:
1. Wydajność WiFi na poziomie warstwy łącza (polecam lekturę ISO OSI) - 150, 300 Mbit/s
2. Wydajność LTE na poziomie warstwy łącza - do 150 Mbit/s
od faktycznej osiągalnej prędkości na warstwie aplikacji (to, co konkretnie otrzymujemy dla np. FTP, czy HTTP), która dla tych technologii wynosi:
1. 40-50 Mbit/s, a przy kanale 40 MHz - poniżej 100 Mbit/s w idealnych warunkach sygnałowych, na małych odległościach. Praktyczne realne wyniki to w granicach 20-50 Mbit/s.
2. 80-90 Mbit/s jak jesteśmy jedyną osobą w sieci danej stacji bazowej, podpięta jest światłowodem i nie ma zakłóceń. Ze względu na ruch w sieci w miastach realne prędkości do 20 Mbit/s, a w szczycie - nie zaskakują prędkości na poziomie 2-3 Mbit/s (dlatego czasem warto sprawdzić dla sportu, czy w 3G nie ma lepszych wyników)

Wszystko to odróżniamy od kolejnego ważnego punktu:
3. Wydajność routingu - ile danych może przepchać router z sieci WAN do LAN przez swój stos TCP/IP, a w przypadku modemów USB - przyjąć jeszcze przez sterownik USB od modemu.
Co z tego, że mamy gigabitowy switch (on spokojnie gigabit przeciśnie), a na wejściu modem 150 Mbit/s, jak w środku ledwo zipie 200 MHz procesor zajmujący się USB i routowaniem.
- Sprawa stosu TCP/IP - współczesny procesor ARM taktowany 400-600 MHz bez skomplikowanych reguł zarządzania ruchem (QoS i innymi wynalazkami) poradzi sobie nawet z 80 Mbit/s, a przy dalszych optymalizacjach nawet 120.
- Sprawa USB - tu mnóstwo zależy od sterownika od modemu. MR3420v1 - proc 400 MHz, modem MF823 - wydajność do 23-25 Mbit/s - w trybie HiLink. Ta sama karta, to samo miejsce, E3276 jako modem tradycyjny wyrobił 45 Mbit/s. Wystarczył inny sterownik od modemu i mamy takie wyniki na bardzo starym sprzęcie.

I teraz jaką prędkość należy podać przy zestawie MR3420v1 i modem E3276? 300 (WiFi), 150 (modem), 40 (realna stała prędkość routowania), czy może 0,5 Mbit/s (spotykana często w takcie szczytu telko)?

Tak więc sprawa wydajności routera nie jest taka prosta, jak się wydaje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-11-2015, 17:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-11-2015 17:26 przez majecki.)
Post: #27
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
Jeszcze wrócę tu do tematu. Jakub, Szopen, taki router d-linka np http://allegro.pl/router-d-link-dwr-116-...32145.html czytałem że dobrze współpracuje z e3372. Jednak czy pozwoli on uzyskać po wifi sygnał na poziomie tego co oferuje modem? Szukam alternatyw dla dovado, bo nadal najtańsze na allegro dostępne to te używki za 170+ wysyłka z roczną gwarancją.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-11-2015, 18:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-11-2015 18:28 przez szopen.)
Post: #28
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
ja o D-Linku (mimo, że akurat tego modelu nie testowałem) mam jak najgorsze zdanie na podstawie wielu innych modeli (w tym z półki cenowej wyższej 10x od tego o który pytasz)

opinie innych znajdziesz też tu na forum i chyba równiez niezbyt przychylne

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-11-2015, 20:31
Post: #29
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
DWR-921 - taki 116 ale z modemem na pokładzie dobranym, przez D-Linka - działa tak samo niestabilnie i źle, jak wszystkie inne D-Linki. 116tka raczej będzie "równie dobra", co inne D-Linki i Edimax. Odradzam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-11-2015, 22:06
Post: #30
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
Ok dzięki więc za opinie. A Ty szopen pisałeś gdzieś chyba że używasz na co dzień tplinka jakiegoś z półki >200zł, możesz potwierdzić jaki to model routera? Masz pewnie z nim dobre doświadczenia?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-11-2015, 22:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-11-2015 22:50 przez szopen.)
Post: #31
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
na wstępie - używam wyłącznie alternatywnych fw. zwykle gargoyle lub "czyste" openwrt, fabryczne fw. nie przewiduje obsługi modemów

chodziło o TP-Link TL-WDR4300 v1 (2 porty USB oba używam do zasilania 1 modemu, nie próbowałem z 1 portem być może też działa)

w zastosowaniach z modemami używałem też m.in. TL-WDR3500 v1 (ten model nie ma gigabitowych portów ethernet, tylko 1 USB), TL-WDR3600 v1 (1 USB), TL-WR710N v1 (2 porty 10/100 1 USB brak zewnętrznych anten WiFi)

a w zastosowaniach nie wymagających USB (czyli nie z modemami) używam zwykle najtańsze TL-WR741 lub TL-WR841

PS powyższe modele to nie jedyne możliwe - są oczywiście też innych producentów i także możliwe jest zastosowanie alternatywnego oprogramowania

choć jak widać
http://dl.eko.one.pl/stat.html
popularnych modeli na które jest alternatywne oprogramowanie jest sporo
(UWAGA nie wszystkie popularne = o dobrym stosunku ceny do możliwości, nie wszystkie mają USB!)
dodam, że te statystyki dotyczą w zdecydowanej większości użytkowników alternatyw, którzy używają buildy Cezarego (bo tylko te zawierają gotowy skrypt przesyłający statystyki, choć można użyć tego skryptu na dowolnym openwrt i pochodnych)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-11-2015, 02:16
Post: #32
RE: Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
A wgrac takie alternatywne oprogramowanie to trudna sprawa czy do zrobienia dla kogoś mtk kto pierwszy raz by się za to zabierał?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-11-2015, 09:19
Post: #33
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
W kwestii MR3420v1 i v2 - te połączone przez 3G w statystykach cezarego to w pewnym procencie to z pewnością moja zasługa - od kwietnia 2014 prawie wszystkie TP-Linki oferuję z Gargoyle 1.6.2.2.

Co do trudności - trzeba zrozumieć co się robi, jaki DOKŁADNIE model mamy, a następnie pobrać właściwy obraz i wrzucić go przez okno aktualizacji firmware.
Uwaga: jeden fałszywy ruch (zły obraz spróbujesz wrzucić) - router zamienia się w nieco trudniejszy do odratowania przycisk do papieru (wymagany jest specjalny interfejs szeregowy, który lutuje się do płyty głównej i podłącza do komputera, aby przez niego wrzucić właściwy firmware).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-11-2015, 16:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-11-2015 16:57 przez szopen.)
Post: #34
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
majecki napisał(a):A wgrac takie alternatywne oprogramowanie to trudna sprawa czy do zrobienia dla kogoś mtk kto pierwszy raz by się za to zabierał?

jako odpowiedź chyba nadaje się cytat z typowego bełkotu politycznego:
"Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?"

w przypadku routerów na pewnej grupie procków Atheros'a (tak właściwie to powinienem napisać SoC, a nie "procków", jakkolwiek dotyczy to np. tych podanych powyżej modeli TP-Linków) faktycznie zmiana softu jest wręcz banalna (ale w przypadku TP-Linka powrót do fabrycznego softu już niekoniecznie - trzeba DOBRZE wiedzieć co chce się wgrywać! - często to dostępne oficjalnie oprogramowanie producenta może uszkodzić router przy powrocie z alternatywy do fabryki)

w przypadku innych SoC procedury bywają inne, w niektórych wypadkach potrzebny jest dostęp do portu szeregowego (zwykle nie mającego wlutowanych pinów złącza i wymagających dostępu do wnętrza obudowy),
czasem jest tak, że alternatywny soft nie obsługuje czegoś istotnego np. WiFi (za co podziękujmy producentom chipsetów radiowych, przypadłość ta chyba dotyczy tytułowego routera asusa, nie mam go w ręce więc nie mogę póki co sprawdzić), więc z routera WiFi zrobi się nam router przewodowy
więc niekoniecznie musi być tak różowo

główny problem jest jednak taki, że większość nowych (potencjalnych) użytkowników oprogramowania nie czyta ze zrozumieniem dostępnej dokumentacji (czasem trzeba naprawdę poszukać i zrozumieć pewne analogie, bo nie zawsze są instrukcje krok po kroku), co kończy się na wstępie uwaleniem sprzętu

i Jakub tu powyżej nieco nad wyraz optymistycznie napisał, że jest jeszcze szansa na przywrócenie do działania - czasem jest, a czasem nie ma (np. w przypadku nadpisania partycji ART), szanse są większe gdy posiadamy 2 identyczne egzemplarze danego sprzętu (tylko powstaje pytanie - kto kupuje 2 szt., gdy faktycznie potrzebuje jednej?) oraz nieco specjalistycznego sprzętu do naprawy elektroniki


ale…

patrząc z drugiej strony - każdy, kto zdecydował się na alternatywne oprogramowanie musiał też kiedyś wgrać je pierwszy raz (niezależnie od tego czy to była skomplikowana procedura, czy banalnie łatwa i podobna do zwyczajnego upgrade),

a biorąc pod uwagę w/w statystyki prowadzone przez Cezarego, które uwzględniają już ponad ~6 tysięcy routerów, to do tych routerów ktoś musiał wgrać to alternatywne oprogramowanie
(a trzeba pamiętać, że nie każdy zdecydował się na przesyłanie statystyk oraz, że eko.one.pl nie jest jedynym źródłem gotowych obrazów z alternatywnym oprogramowaniem, a ta cała "reszta świata" nie przesyła statystyk do Cezarego…)

pominąłem tu naprawdę zaawansowanych, którzy sami na swoje (i innych) potrzeby budują obrazy fw, ale w statystykach widać, że stanowią oni znikomy procent użytkowników alternatyw, jakkolwiek bez nich rozwój tego oprogramowania nie byłby możliwy

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-11-2015, 23:34
Post: #35
RE: Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
(24-11-2015 09:19)jakubd napisał(a):  Uwaga: jeden fałszywy ruch (zły obraz spróbujesz wrzucić) - router zamienia się w nieco trudniejszy do odratowania przycisk do papieru (wymagany jest specjalny interfejs szeregowy, który lutuje się do płyty głównej i podłącza do komputera, aby przez niego wrzucić właściwy firmware).

Nie jest tak źle z tym dlubaniem i lutowaniem ale trzeba wiedzieć co sie robi i czasem interfejs szeregowy ma zle opisy pinow, co jest powodem ze cala praca polega na szukaniu rozwiązania (tu wielkie dzięki za pomoc szopena). Moje perypetie z mr3020 sa tu na forum.(sorki szopen nie miałem czasu zeby opisać procedure )

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-12-2015, 18:35
Post: #36
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
ciąg dalszy wątku był nie na temat i został przeniesiony tam
http://forum.jdtech.pl/Watek-dovado-tiny...azenia-itd

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-12-2015, 19:29
Post: #37
Ograniczona prędkość ASUS RT-N10U + E3372
natomiast wracając do tematu tego wątku - tytułowy asus dotarł do mnie i jak przewidywałem jest oczywiście uwalony - gniazdo antenowe jest ukręcone a kabel antenowy miał zwarcia przy ukręceniu - WiFi tego egzemplarza nie mogło działać poprawnie

jeśli go naprawię postaram się przetestować wydajność z modemem, ale w tym wypadku nie będę zdziwiony, że ten model tak ma - procek jest jak przeczuwałem wręcz archaiczny

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Asus RT-AC51U + Huawei e3373h-153 - słaba prędkość egotrip 1 2 524 06-02-2020 06:10
Ostatni post: szopen
  Asus RT-AC51u, TP-Link TL-MR3420 i Huawei E3372s-153 oem 24 71 787 25-03-2019 15:54
Ostatni post: mshmaster
  wymiana tp-link 3420 na asus rt-ac750 mshmaster 4 3 764 07-03-2019 21:01
Ostatni post: Ekonomista
  Dovado PRO + Modem LTE na USB = jaki? (E398 vs E3372 vs E3276 vs ...); bakahk 17 15 456 01-08-2018 16:51
Ostatni post: jakubd
  Asus Ac51u vs Assus 750u @@Maciek@@ 3 2 483 09-07-2018 23:23
Ostatni post: @@Maciek@@