[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
16-05-2015, 22:05
Post: #1
Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
Cześć,

Staję przed bolesną koniecznością zainwestowania w sieć LTE Plusa. W związku z tym muszę kupić sprzęt. Mam wprawdzie TL-MR3420 i mógłbym zainwestować tylko w modem, ale zależy mi na mobilności i samowystarczalności (wiocha, gdzie będzie to pracowało dość często cierpi na zaniki napięcia).

Wymagań wielkich nie mam - 3-4 urządzenia, radio internetowe/Wimp działające cały dzień, drukarka i katalogi udostępnione lokalnie oraz zestawiony VPN. Chętnie zobaczyłbym możliwość filtrowania adresów MAC.

A może lepiej dać sobie spokój z mobilnością i postawić na TP Linka?

Będę wdzięczny za pomoc, bowiem nie chcę się wpakować na minę z powodu nieprzewidzenia czegośtam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-05-2015, 23:11
Post: #2
Odp: RE: Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
(16-05-2015 22:05)qubal napisał(a):  Wymagań wielkich nie mam - 3-4 urządzenia, radio internetowe/Wimp działające cały dzień, (..)

A może lepiej dać sobie spokój z mobilnością i postawić na TP Linka?

Mobilny i cały dzień lepiej daj sobie spokój, zajedziesz baterię, chyba ze jest jakies cudo co bez bateri włożonej działa tylko prad z gniazdka.

Wysłane z mojego GT-N7105 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2015, 01:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2015 01:25 przez bakahk.)
Post: #3
Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
„złotego środka niestety nie będzie”;

-użytkownikowi zależy na mobilności urządzenia i przynajmniej czasowej / chwilowej niezależności względem źródeł zasilania;
-ważnym pytaniem pozostaje „jaki masz tam zasięg?”: jeśli słaby licz się z dodatkowymi antenami, jeśli „mocny” sprawa wygląda nieco prościej (choć przy założeniu „wiocha” i spadki napięcia nie liczyłbym na zbyt mocny zasięg);

-najprościej: zbudować sobie listę priorytetów które muszą być spełnione;
-dla przykładu wspomniana mobilność i „zasilanie” wyklucza rozwiązania stacjonarne oparte o TP-Link`a czy inne AP`ki;

@spaq
-mobilny i cały dzień, też można; „zajechanie” baterii można wydłużyć w czasie okresowo „rozładowując” urządzenie; niemniej jeśli użytkownik chciałby „cały dzień” jechać na baterii to nie ma szans – żaden mobilny router LTE na to nie pozwoli;
-z drugiej strony nawet jak uwali pojemność baterii szybciej, to w zasadzie w czym problem? wymiana w większości przypadków bezinwazyjna;
-jeśli się nie mylę trafiłem gdzieś na wpis Jakuba traktujący o modelach „mobilnych” które działają bez włożonej baterii;
*niemniej, żadne urządzenie "mobilne" nie lubi pracy 24/7, ot ograniczenia technologii;

wracając do tematu:
-mam wrażenie iż największym „problemem” może być zasięg, mobilne rozwiązania mają co prawda „złącza antenowe” ale często cieniutkie CRC9 do tego pod upierdliwymi „osłonkami” a i sama „optymalizacja” wykorzystania sygnału z dodatkowych anten często pozostawia wiele do życzenia;
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2015, 07:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2015 07:48 przez qubal.)
Post: #4
RE: Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
Cytat:Mobilny i cały dzień lepiej daj sobie spokój, zajedziesz baterię, chyba ze jest jakies cudo co bez bateri włożonej działa tylko prad z gniazdka.

Dzięki za odpowiedź.
Chyba wyraziłem się nieprecyzyjnie. Cały dzień ma to pracować ze streamingiem muzyki, a nie na baterii. Te wyłączenia prądu są dość częste, ale na szczęscie krótkie (rzędu 2-3 godz.).

Cytat:-ważnym pytaniem pozostaje „jaki masz tam zasięg?”: jeśli słaby licz się z dodatkowymi antenami, jeśli „mocny” sprawa wygląda nieco prościej (choć przy założeniu „wiocha” i spadki napięcia nie liczyłbym na zbyt mocny zasięg);

Zasięg nie powinien być problemem - 2 km ode mnie stoi nowiutki nadajnik LTE (pół roku temu Solorz płakał, jak stawiał). Niezależnie od tego na zewnątrz mam antenę, której kiedyś (bylem abonentem T-Mobile) używałem do reapeatera GSM, więc jakby co to nie zawaham się jej użyć Wink

Cytat:-najprościej: zbudować sobie listę priorytetów które muszą być spełnione;

Tak, jak wspomniałem powyżej, przerwy w zasilaniu nie sa zbyt długie (rzędu 2 - 3 godz.), więc urządzenie będzie pracowało głównie w gniazdku.
Bardzo zależy mi na ciągłości pracy, możliwości spięcia całości w sieć lokalną z usługami, które wskazałem powyżej (VPN, udostępnianie plików/drukarki) i tyle. No i oczywiście, żeby zakupione urządzenie współpracowało z Plusem Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2015, 10:53
Post: #5
Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
wymóg „zasilania” zapasowego (+ niezgorszy zasięg, + możliwość wykorzystania zew. infrastruktury – anteny) prowadzi w dwie strony:
A) UPS + stacjonarny sprzęt (czy dedykowany, czy np. połączenie jakiegoś punktu dostępowego i modemu na USB);
B) router mobilny, z wbudowanym akumulatorem podłączony np. do laptopa czy też bezpośrednio do sieci.

Odp. A) jeśli nie drogo, to co najmniej drożej; jeśli już „więcej” można by zestawić coś relatywnie stabilnego (np. przyzwoity UPS + DOVADO + E398_USB) – mobilne to to nie będzie Smile
Odp. B) przyzwoity router mobilny, najlepiej z nieco lepszymi gniazdami może coś takiego jak Netgear AC785, TS9 jest, + chyba nie „klapki” a zasuwki złączy (sądząc po zdjęciu), ale, ale 560 zł...

Osobnym tematem pozostaje: jak sprawuje się router mobilny chodzący powiedzmy 24/7...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2015, 17:44 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2015 18:16 przez spag.)
Post: #6
Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
Właśnie netgear i jego seria AC7XX sa do niektórych z nich docki
http://www.netgear.com.au/service-provid...ccessories

Tyle ze u nas cholernie drogie o ile dostępne i niestety netgear chyba nie pomyślał żeby wszystkie urządzenia pasowały do tych dockow

Lista sprzętu
http://www.netgear.com.au/service-provid...-hotspots/

Ten wyglada ciekawie
http://support.netgear.com/product/AirCard%2BHub ale jak pisałem dostępność tego jest ograniczona ale nie niemożliwe kupienie

Tu jest ac762 http://www.e-vox.pl/Netgear-AirCard-762S...ot,p,47515 ale cena spora

Albo komplet mam nadzieje ze bedzie widac ofertę dock i router 216€ na Amazon.de
http://www.amazon.de/gp/huc/view.html?ie...YKOPH9%2C1
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-05-2015, 11:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-05-2015 12:41 przez szopen.)
Post: #7
Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
AC762 (jeszcze ze znaczkiem Sierry) używałem w biurze jako głównego routera przez około pół roku. To naprawdę sprzęt nie do zajechania z mnóstwem funkcji.
Dock potrzebny tylko wtedy, gdy chcesz ethernet (nawet nie wiem, czy jest), ale nie wiem jak to niezawodnie trzyma się tej stacji dokującej. U mnie leżał po prostu na półce spięty kablem USB z komputerem docelowym.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-05-2015, 21:12
Post: #8
RE: Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
Dzięki za podpowiedz. Chyba zdecyduję się na AC785 - znalazłem go za 559. Zastanawiałem się nad Huawei e5372t, ale nie ma chyba co oszczędzać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-05-2015, 21:39
Post: #9
Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
E5372 także miałem i sprawował się nieźle - nie było na co narzekać.
AC785 w ręku nie miałem - koniecznie podziel się wnioskami.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-05-2015, 18:26
Post: #10
Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
Znalazłem ciekawostkę otóż ten router bedzie tez śmigać po Aero2 LTE Band 38
AirCard 785 Mobile Hotspot (AC785)
• Connect up to 15 devices
• Active Battery: Up to 10 hours
• Standby Time: Up to 300 hours
• SIM type: Micro SIM (3FF)

Technology
• Dual Band WiFi 802.11n with two simultaneous SSIDs
• LTE cat 4/HSPA+/EDGE/GSM
• 4G LTE FDD 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
4G LTE TDD 2600 MHz
• 3G 850/900/2100 MHz
• 2G 900/1800 MHz

Device Dimensions
• 110 x 69 x 16.6 mm

Weight
• 127 g

System Requirements
• WiFi 802.11b/g/n 2.4/5 GHz enabled device
• Windows 7 and 8 (32/64 bit), Windows RT, Windows Vista (SP2.32/64 bit), XP (SP3 Media Center Editions, 32/64 bit) or Apple Mac compatible OSX 10.6 and above
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-05-2015, 18:28
Post: #11
RE: Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
Jako się rzekło, nabyłem AC785. Jutro go zapuszczam i napiszę za kilka dni jak sprawa wygląda.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-05-2015, 21:20
Post: #12
RE: Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
Zgodnie z obietnicą przekazuję pierwsze wrażenia z użytkowania routera AirCard 785S.

W opakowaniu oprócz samego routera znalazłem zasilacz, kabelek USB służący do podłączenia urządzenia do prądu lub komputera oraz akumulator. Podstawowa konfiguracja przebiegła bezproblemowo - sprzęt wykrył kartę Plusa i automatycznie połączył się z siecią. Na wszelki wypadek prowadziłem ustawienia APN sugerowane przez operatora. Całość zarządzana jest przez przejrzysty interfejs dostępny przez przeglądarkę. Część funkcji można ustawić korzystając z kolorowego wyświetlacza umieszczonego na obudowie urządzenia, oraz przez aplikację dostępną na Androida, urządzenia Apple oraz sklep Amazona.

Urządzenie pracuje stabilnie - całymi dniami słucham radia internetowego i przez tydzień zaledwie dwukrotnie zauważyłem zaniknięcie dźwięku. Oprócz radia przez cały czas routerek obsługuje sieć lokalną - drukarkę i współdzielone katalogi; cały czas aktywne jest także połączenie via VPN oraz serwer SQL dostępny przez WAN. Początkowo używałem routera wyłącznie podłączonego pod zasilacz, jednak dziś pracuje na akumulatorze. Po 5 godzinach ciągłej pracy (LTE, moc sygnału 3 z 5 kresek) stan baterii to 50%.

To tyle tytułem krótkiej recenzji. Jeżeli będą zainteresowani mogę skrobnąć dłuższy tekst.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-05-2015, 23:13
Post: #13
Mobilny router LTE do Plusa - jaki?
Super, dzięki za opis.
Bardzo przypomina mi to korzystanie z AC762S - po prostu rock stable, jak to się kiedyś mówiło o procesorach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Który mobilny router jest wart polecenia? miodo 5 2 261 23-07-2022 19:59
Ostatni post: jakubd
  Nju internetowy - jaki router mobilny? Mowca 13 6 275 12-02-2021 18:15
Ostatni post: szopen
  router do nju lalalala 70 24 088 19-11-2019 14:57
Ostatni post: Ekonomista
  Przy próbie pobrania łatki SSH w Xiaomi router 3g wyskakuje powiadomienie lolokm 44 40 955 14-03-2019 22:42
Ostatni post: lolokm
  Router z Wi FI Calling - jest takie coś? @@Maciek@@ 16 6 634 21-02-2019 21:55
Ostatni post: grzech1991