[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wybór smartfona pod koniec 2020
14-10-2020, 20:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-12-2020 10:30 przez szopen.)
Post: #4
Wybór smartfona pod koniec 2020
Do konkretów:

1. Funkcje podstawowe - każdy współczesny smartfon je obsługuje w wystarczającym stopniu.

2. Dual-SIM - w każdym "cywilizowanym" kraju są dopuszczalne jedynie rozwiązania DSDS (1 karta aktywa, druga w czuwaniu) ze względu na SAR, oczywiście w czuwaniu pracują obie, współczesne rozwiązania nie wymagają przekładania kart, rozwiązania są różne, ale każde z nich umożliwia odbieranie i dzwonienie z obu kart oraz obsługę SMS, jedynie połączenie pakietowe (internet) musi być ustawione na jedną z kart (z tego względu zazwyczaj SIM z transmisją danych pracuje w LTE, a druga w 3G), przełączanie karty głównej jest realizowane "wirtualnie", w skrócie - praktycznie każdy dual-SIM ma te funkcje.

3. Tryb hotspota = tethering WiFi - każdy to ma (czasem dodatkowo jest też tetehering BT, raczej bez sensu, oraz częściej tryb modemu=tethering USB - ma to sens Tongue również dość powszechny).

4. Czytelność ekranu - nie widzę możliwości innego wyboru niż własnoręczne sprawdzenie (jest to głównie kwestia nakładki interfejsu), w przypadku wady wzroku w rozsądnych granicach (sądzę że do +2D) każdy interfejs da się doprowadzić ustawieniami do wystarczającej czytelności (duża czcionka).
Wysokie ppi nie ma żadnego sensu w takim wypadku (z wadą wzroku i tak nie widzimy pojedynczych pikseli), więc i nadmiernie wysoka rozdzielczość ekranu nie ma żadnego sensu (a duża rozdzielczość ma negatywny wpływ na długość pracy na pojedynczym ładowaniu. Może jakiś konkret - 1920x1200 pix jest całkowicie wystarczającą rozdzielczością w tablecie z 8 calowym ekranem. Duże rozdzielczości są istotne dla dzieci trzymających nos w ekranie i przy stosowaniu pomniejszonych czcionek (nie znam nikogo z jakąkolwiek wadą wzroku, kto by stosował rozmiar mniejszy od standardowego, natomiast wiele osób spośród nich używa rozmiaru dużego bądź maksymalnego).

4a. "rozmiar patelni" tu się nie wypowiem, bo ze względu na pracę w terenie szukam raczej najmniejszych możliwych konstrukcji (i trendem na rynku jestem zdecydowanie zniesmaczony - "patelnię" kupić wbrew pozorom bardzo łatwo w porównaniu do czegoś o kompaktowych rozmiarach…)

5. Komunikacja z komputerem - od kilku lat używam do tego w 99% przypadków… WiFi (w domu/pracy korzystając z infrastruktury AP, mobilnie lub w sytuacji izolacji klientów bezprzewodowych albo w środowiskach które nie są bezpieczne - hotele itd. w trybie hotspota), ten 1% to sytuacje typu aktualizacja firmware czy całościowy backup (ta możliwość jest mocno ograniczona, kiedyś było z tym łatwiej) lub transfer danych między nowym i starym telefonem (w tym wypadku zdecydowanie wygrywa Samsung z aplikacją Smart Switch która ma prawa administratora na ich telefonach, komputer nawet nie jest do tego potrzebny).

5a. USB-C to kolejne z podstawowych kryteriów wyboru (nie wiem kto projektował wcześniejsze micro-B, ale daje ono wrażenie próby sztucznego postarzania produktów).

5b. inne interfejsy? im mniej fizycznych dziur tym lepiej (od czasów, gdy opracowano sensowne standardy BT nie ma sensu złącze słuchawkowe), bardziej istotne są te bezprzewodowe - dobre WiFi (warto mieć obsługę 5GHz oczywiście o ile w domu/pracy masz współczesny sprzęt sieciowy - to nie ma nic wspólnego z 5G) kluczowe jest BLE (czyli BT w wersji minimum 4.0), NFC też się przydaje
Istotna jest obsługa szybkiego ładowania (dobrze gdy procek jest Qualcomma - czytaj: Snapdragon, wtedy jest szansa na to, że będzie to QC w jakiejś współczesnej wersji).
Kolejny gadżet, który jest naprawdę użyteczny, to opcja bezprzewodowego ładowania Qi (rozwiązanie jest genialne jeśli w samochodzie się ma uchwyt z Qi, a w domu i pracy ładowarki Qi samodzielne lub np. wbudowane w biurko, lampkę biurkową czy nocną - rzucamy telefon na odpowiednie pole się ładuje bez podpinania kabla)

6. Komunikacja NFC (głównie płatności, ale nie tylko) - to jest jedno z moich podstawowych kryteriów wyboru smartfona w 2020. Stopień zabezpieczeń uważam za całkowicie wystarczający o ile zachowamy rozsądek (nie da się uruchomić płatności jeśli telefon nie ma włączonej blokady ekranu minimum PINem, istotny jest też czujnik biometryczny, znacznie ułatwia płacenie, gdy odblokowanie ekranu mamy odciskiem palca, rozpoznawanie twarzy moim zdaniem nie jest jednak dobrym pomysłem do tego celu).
Małe uzupełnienie, ale podobno to nie jest dla każdego oczywiste - nie da się zapłacić smartfonem przez NFC, jeśli ma wygaszony i zablokowany ekran - dzięki temu jest to rozwiązanie bezpieczniejsze od zwykłej karty płatniczej NFC, która przecież domyślnie jest zawsze aktywna.
UPDATE niektóre banki wprowadziły (przy okazji Covid'a) transakcje bezpinowe przy wykorzystaniu GPay - więc teraz wystarczy odblokować smartfona i zbliżyć go do terminala, nie musimy już wpisywać PINu.

6a. Czujniki biometryczne, najistotniejszy odcisk palca - to kolejne podstawowe kryterium wyboru, zależy co kto lubi, w obecnym telefonie mam po stronie ekranu (pod kciuk), ale wygodniejszy jest raczej po przeciwnej stronie pod palec wskazujący (w pierwszym momencie ciężko było się przestawić), widziałem też sensor na boku (ale to wydaje mi się być wątpliwym rozwiązaniem).

7. Ogólne parametry 3GB RAM, 64GB flash, wielordzeniowy procek to takie minimum na dziś, więc nie szukaj nic słabszego. Logika nakazuje iść w kierunku nieco lepszych parametrów. Jak dotąd jedyny smartfon w którym "dobiłem do granic możliwości" miał flash o rozmiarze 32GB, ale jeśli ktoś robi naprawdę dużo zdjęć, a szczególnie filmów, to po prostu zasada im więcej tym lepiej się sprawdza.
"LTE 800Mbps" to jakiś tekst typowo marketingowy, nikt nie pobiera tak ogromnych plików na telefon w takich ilościach aby to maiło istotne znaczenie (nawet jeśli jest smartfonem z "funkcjami komputera"), chociaż oczywiście LTE-A jest wskazane (ale raczej z tego względu, że sieci operatorskie w "zwykłym LTE" już nie dają rady z uzyskaniem prędkości porównywalnych z dawnym 3G, więc agregacja "ratuje nam wtedy tyłek")

8. SMS polskie znaki - to jest wyłącznie kwestia aplikacji używanej do obsługi SMS (nie ma musu używania tej które jest fabrycznie, można zainstalować inną) oczywiście sens używania PL-znaków zależy od taryfy (SMS o przeciętnej długości zawierający w tekście ąęźć itd. zajmuje realnie wysłane 4SMSy) oczywiście w takich typu no-limit nie ma to znaczenia

9. GPS - kwestia idealnie prosta - nie kupuj sprzętu bazującego na Mediateku, a jeśli GPS jest naprawdę istotny, to odbiornik musi obsługiwać wszystkie kluczowe konstelacje satelitów (amerykańskie GPS, rosyjskie GLONASS, chińskie BEIDOU, europejskie Galileo)

10. Aparat fotograficzny - pod tym względem Google wypada nieźle w swoich wypustach z serią Pixel (produkowanych realnie zależnie od modelu przez praktycznie każdego liczącego się producenta), rozpatrując inny wybór - jak dla mnie istotne aby główny aparat miał przetwornik Sony jakiś przyzwoity model - są portale specjalizujące się w fotografii i tam znajdziesz też odpowiednie testy, ale nawet na mgsm można znaleźć jakieś przykładowe zdjęcia, teraz jest moda na kilka dedykowanych aparatów, czy to faktycznie potrzebne nie wiem Tongue (stanowi to pewien problem jeśli chcemy stosować inne aplikacje aparatu niż fabryczną).

10a. Dźwięk migawki - to jest rozwiązanie ponoć przyjęte w ramach ochrony prywatności innych osób. Są alternatywne aplikacje umożliwiające wyłączenie tego dźwięku (choćby Open Camera), ale gdyby wyzwalanie dźwięku zostało zaimplementowane na poziomie firmware? to może i nie dałoby się tego pozbyć (nie wiem czy są takie przypadki, nie jest to dla mnie na tyle istotne).

11. Akumulator - masz 5-letni telefon i w jakim masz stanie akumulator? elektronika starzeje się (w sensie funkcjonalnym) mniej więcej w tym samym czasie co akumulator, ale nie ma żadnych przeszkód aby skorzystać z serwisu i wymienić na nowy (mam na myśli "niewymienny").



Reszta:
- 300ppi to "nadmiar dobrego" (szczególnie przy wielkim ekranie) - przy tej gęstości można bez problemu korzystać z pomniejszonej do minimum(!) czcionki, jest to gęstość pikseli powyżej rozdzielczości kątowej ludzkiego oka przy poprawnym użytkowaniu ekranu (mam na myśli odległość od oka)
- ekrany OLED (czyli również AMOLED) zużywają się w charakterystyczny sposób (wypalenia) oczywiście to zależy od sposobu użytkowania (ale przy nieodpowiednim te wypalenia są dość uciążliwe)
- jak dotąd nie zdarzyło mi się aby 3GB RAMu było niewystarczającą ilością (ale im wyższa rozdzielczość ekranu i im bardziej wymagające są aplikacje. tym bardziej rośnie zapotrzebowanie)
- rysik moim zdaniem tylko dla hardkorowców Big Grin
- Samsung ma dość ciekawy tryb "Dex" dostępny bodajże w modelach od Galaxy S9 w górę (S10, A90, N10, S20, N20 i niektóre ich odmiany itd.)
- Motorola to Lenovo (obecnie to 2 różne marki 1 producenta)
- unikałbym sprzętu bazującego na procesorach Mediateka (szczególnie jeśli pochodzi od mniej znanego producenta)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
BlaP (2020-10-19)
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wybór smartfona pod koniec 2020 - szopen - 14-10-2020 20:17

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sens zakupu nowego smartfona pod koniec 2022 roku. Ekonomista 1 1 352 16-10-2022 10:54
Ostatni post: jakubd
  Głośnik przenośny do smartfona morfik 3 3 001 02-05-2020 17:17
Ostatni post: szopen
  "Demo" smartfona Samsung Galaxy S6, czy coś to warte? zurich 2 5 418 24-01-2018 00:21
Ostatni post: szopen
  Używacie smartfona jako nawigacji mshmaster 8 11 597 01-03-2016 05:07
Ostatni post: spag



MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1017 - Can't find file: './c1jdtech_forum/threadviews.MYI' (errno: 2 "No such file or directory")
Query:
INSERT INTO threadviews (tid) VALUES('5780')