Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huawei EM770w + Acer aspire one 722
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

mam problem z konfiguracją połączenia aero2 za pomocą network menagera jak i z poziomu wvdial.
System CentOS 6.3, laptop jak w temacie AAO772, huawei em770w ( tutaj nie mam pewności ) wg. idvendora i idproducenta wskazuje na ten model. Nie wiem czy mam poprawnie wykrywany modem ( za pewne nie i nie wiem gdzie popełniam błąd ).

Kod:
# uname -a
Linux 1one 2.6.32-279.14.1.el6.i686 #1 SMP Tue Nov 6 21:05:14 UTC 2012 i686 i686 i386 GNU/Linux

Kod:
# ls /dev/ttyUSB*
/dev/ttyUSB0  /dev/ttyUSB2  /dev/ttyUSB4
/dev/ttyUSB1  /dev/ttyUSB3  /dev/ttyUSB5

Kod:
# lsusb | grep Huawei
Bus 002 Device 004: ID 12d1:1404 Huawei Technologies Co., Ltd.

Kod:
# cat /etc/wvdial.conf
[Dialer aero2]
Modem = /dev/ttyUSB4
Phone = *99#
Username =;
Password =;
Init1 = AT+CGDCONT=1,"IP","darmowy","",0,0
Auto DNS = on

* w wvdial.conf próbowałem USB0 bez powodzenia.

Kod:
# wvdial --version
WvDial 1.60
Copyright (c) 1997-2005 Net Integration Technologies, Inc
.

Kod:
# usb_modeswitch --version

* usb_modeswitch: handle USB devices with multiple modes
* Version 1.2.3 (C) Josua Dietze 2012
* Based on libusb0 (0.1.12 and above)

! PLEASE REPORT NEW CONFIGURATIONS !

Kod:
# ls /etc/usb_modeswitch.d/12d1:14*
/etc/usb_modeswitch.d/12d1:1404   /etc/usb_modeswitch.d/12d1:14b7
/etc/usb_modeswitch.d/12d1:1404~  /etc/usb_modeswitch.d/12d1:14c1
/etc/usb_modeswitch.d/12d1:1414   /etc/usb_modeswitch.d/12d1:14c4
/etc/usb_modeswitch.d/12d1:1446   /etc/usb_modeswitch.d/12d1:14c5
/etc/usb_modeswitch.d/12d1:1449   /etc/usb_modeswitch.d/12d1:14d1
/etc/usb_modeswitch.d/12d1:14ad   /etc/usb_modeswitch.d/12d1:14fe
/etc/usb_modeswitch.d/12d1:14b5
Kod:
# wvdial aero2
--> WvDial: Internet dialer version 1.60
--> Cannot get information for serial port.
--> Initializing modem.
--> Sending: AT+CGDCONT=1,"IP","darmowy","",0,0
+CME ERROR: 13
--> Bad init string.
--> Cannot get information for serial port.
--> Initializing modem.
--> Sending: AT+CGDCONT=1,"IP","darmowy","",0,0
+CME ERROR: 13
--> Bad init string.
--> Cannot get information for serial port.
--> Initializing modem.
--> Sending: AT+CGDCONT=1,"IP","darmowy","",0,0
+CME ERROR: 13
--> Bad init string.

z góry dziękuje za pomoc.
popatrz na to
http://hvera.wordpress.com/2010/11/11/hu...ith-linux/
tam pierwszym stringiem inicjującym jest ATZ (swoją drogą ciekawe, bo to reset modemu)

druga sprawa, która mnie zastanawia
ttyUSB4
czy próbowałeś wszystkie porty? na tak wysokim numerku spodziewałbym się raczej GPSa
sprawdzę w niedzielę i dam odpowiedź, wydaję mi się, że miałem ustawione ATZ w Init w configu wvdial'a przy jakiś próbach.

http://support.acer.com/product/default....delId=3658

wg. tego co znalazłem tutaj w specyfikacji netbook'a nie ma informacji odnośnie modemu 3g ( co to faktycznie za model ). Postaram się zainstalować jutro win7 lub win8 i sprawdzić czy działa ten modem pod windowsem.

Wiem, że Ubuntu 12.04 LTS wiesza się po instalacji, Fedora 17 z defaultu nie łączy się z aero ( manager sieci ).
AO722 miewa instalowany w/w modem
jeśli chcesz się upewnić, że to ten model, to zdjęcie dolnej pokrywy wymaga odkręcenia jednej śrubki (oraz wyjęcia akumulatora)
Moja wersja nie ma modemu ale czy jest możliwa instalacja? Fotka poniżej
Wygląda że po lewej na dole.jest karta wifi a po prawej wolny slot , czy tam.spasuje modem jeśli tak to i jakimaaaa
Wysyłane z mojego GT-I9000 za pomocą Tapatalk 2
jeśli masz wolny slot to czemu nie spróbować? jedyny problem to konieczność instalacji anten - na zdjęciu ich nie widzę
oczywiście chyba najprościej użyć EM770W
[attachment=380]
[attachment=381]

nie mam juz pomyslu. Sterowniki poinstalowane, a przy probie polaczenia blad 692 ( wskazujacy na brak PIN lub sterownik modemu... ) grzecznie mowiac niech sie bujaja.. wole zamienic lapka na opcje bez modemu i kupic zwenetrzny, ktory ma zasilanie po USB - gdzie cenowo wyjdzie mnie to samo..

zainstalowany program acera do osblugi polaczen sieciowych ( brak karty GSM - 2 rozne kary aero testowane )
Rozwiń listę modemów w Menedżerze Urządzeń, bo nie widać, czy modem w ogóle jest.
dla mnie wyglada to na problem sprzetowy. Stery sa a modem widac...

jakies pomysly macie ?
Mi to wygląda raczej na problem sterowników (Huawei jest czuły co do właściwej wersji), albo konflikt dwóch aplikacji dobijających do modemu.
sterowniki pobrałem ze strony producenta ( jedyne do tego systemu operacyjnego ). Chciałem mieć linux'a na nim...i wszystko się sprowadziło, żeby sprawdzić na windowsie czy modem działa.
A tak na marginesie - z inną kartą SIM sprawdzałeś?
2 różne aero, 1 pre-paid orange, 1 orange. I nadal w programie do obsługi modemów 3g, wifi itp od acera 'no SIM card'.
Albo karta źle włożona, albo... faktycznie jakiś problem z komputerem.
ostatnio nie było czasu, żeby dokończyć sprawę z laptopem...ale jednak się udało.

faktycznie żle wsadzałem kartę...i dopiero w salonie x-kom'a udało się ją poprawnie wsadzić..2 osoby próbowały Smile

ale to była tylko weryfikacja czy faktycznie modem działa - Win7 ( działa )

Zainstalowałem CentOS'a spowrotem i nadal nie udało mi się skonfigurować połączenia sieciowego...

http://www.acer.com/aspireone/support/fi...t.html#003

pobrałem stąd skrypt do instalacji programu Mobile Partner...cóż niestety program się nie uruchamiał

Spróbowałem na wirtualce zainstalować program ( Ubuntu 11.04 testowo ). Było to samo.

..ale poszukałem dalej i znalezłem na stronie producenta :

http://huaweidevice.pl/technical/

i pobrałem z odnośnika

huaweidevice.pl/technical/downloadcenter/Mobile_Partner_V1_0.zip

rozpakowałem zipa, rozpakowałem ISO, przegrałem na bok katalog Linux, zmieniłem we właściwościach, żeby plik install mógł być uruchamiany jako program. Program się uruchomił - wirtualka.

Testowałem już na tym laptopie Ubuntu w wersji 12.04 jednak się zawieszało.

Postanowiłem zainstalować Mint'a chyba wersję 13-tą 32bit cinnamon.
Wszystko pięknie jeśli chodzi o system dopóki nie probowało się podłączyć do WiFi. Okazuje się, że to nie jest jedyna dystrybucja w wersji 32bit, która tak samo się zachowuje..doczytałem gdzieś, że wszystko powinno być ok z wersją 64bit.

Finalnie jest zainstalowany Mint 64bit

Kod:
Linux AO722 3.5.0-17-generic #28-Ubuntu SMP Tue Oct 9 19:31:23 UTC 2012 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Kod:
/dev $ ls ttyUSB*
ttyUSB0  ttyUSB2  ttyUSB4           ttyUSB_utps_diag  ttyUSB_utps_modem
ttyUSB1  ttyUSB3  ttyUSB_utps_ctrl  ttyUSB_utps_gps   ttyUSB_utps_pcui

Na załącznikach zrzuty z Mobile Partner'a Wink

Dzięki wszystkim za pomoc. Temat do zamknięcia.
Przekierowanie