Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Modem WWAN do Lenovo x120e
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Kupiłem ostatnio netbooka Lenovo x120e i chciałbym do niego kupić jakiś modem WWAN. Jednak modele oficjalnie dopuszczone raz, mają zaporowe ceny, a dwa, nie wspierają Aero2. Znalazłem nawet bios z usuniętą blokadą whitelist, więc trzeba by tylko wybrać jakiś konkretny model.

W trakcie poszukiwań natknąłem się na modem Dell 5550 w cenie ok. 200 zł. Czy będzie się on lepiej sprawował od Nokii 21m-02(chodzi mi o poziom zasięgu)? I jak taki wewnętrzny modem wpływa na zużycie baterii? Można go zdalnie (z poziomu Windows) wyłączać, kiedy się go nie używa?
polik1 napisał(a):natknąłem się na modem Dell 5550 w cenie ok. 200 zł. Czy będzie się on lepiej sprawował od Nokii 21m-02(chodzi mi o poziom zasięgu)?
zazwyczaj wbudowane w klapę matrycy anteny mają nieco lepsze parametry niż miniaturowy układ antenowy dający się wbudować w modem usb (chociaż nokia ma tu całkiem ciekawie rozwiązaną kwestię umieszczenia stosunkowo sporej anteny we w miarę małej obudowie)

bezpośredniego porównania może jednak dokonać tylko osoba posiadająca oba modemy

polik1 napisał(a):I jak taki wewnętrzny modem wpływa na zużycie baterii?
wpływa tak jak każde urządzenie wymagające zasilania, nie stwierdziłem specjalnych różnic między używaniem modemu minipcie a modemu usb (swoją drogą warto wiedzieć, że modemy minipcie są tak naprawdę... modemami usb)

polik1 napisał(a):Można go zdalnie (z poziomu Windows) wyłączać, kiedy się go nie używa?
można, chociaż nie mogę zagwarantować, że wszyscy producenci przestrzegają specyfikacji i stosują zgodne mechanizmy oszczędzania energii, zasadniczo jednak nie spotkałem się dotąd osobiście z problemem tego typu niezgodności (ale to co się dzieje od paru lat szczególnie na rynku laptopów jest zaprzeczeniem idei "komputera zgodnego z IBM PC")
Przekierowanie