Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Kiedy 5G w Polsce?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Już widziałem jakiś czas temu reklamę Play'a z jakimś telefonem 5G, ale jak wchodzę na mapę:

https://www.speedtest.net/ookla-5g-map

to jest jeden nadajnik T-Mobile w Warszawie z ograniczoną dostępnością. Big Grin

Gdzie się znajdujemy w temacie? Skąd taki rozrzut "informacji"?
Wirus chyba trochę przyhamował uruchomienia, ale liczący się operatorzy modernizują sieć systematycznie.

Testowe uruchomienia były już w kilku miastach, choć liczby lokalizacji to faktycznie można na palcach liczyć, oczywiście na początek takie uruchomienia planuje się w miejscach o bardzo dużej gęstości zaludnienia (główne metropolie oraz miejscowości o szczytowym ruchu turystycznym).

Plus/CP się szykuje do uruchomień z wykorzystaniem bodajże B38 (przemianowanym na N38 na potrzeby 5G, nie drążyłem tematu, ale jeśli to prawda to zapewne zaraz nastąpi dzień od którego można zacząć odliczać ostatnie 3 lata BDI, inne eksperymenty stosujące nietypowe pasma to N1 w Playu, realnie nowe pasma - 3,5GHz N78 planowały używać Orange i T-mobile, ale nie jestem na bieżąco w kwestii przetargów na pasma).

Krótka odpowiedź: w PL już jest dostępne 5G, ale tylko w wybranych miejscach (i o ile się nie mylę to nadal instalacje testowe).

Co do reklam Playa, to głównym tematem reklam jest sformułowanie "5G-ready", oznaczające sieć… LTE z obsługą agregacji pasm (czyli LTE kategorii>6), choć to sformułowanie akurat się w sumie dość dobrze przyjęło wszędzie - reklama dźwignią handlu Tongue
Przekierowanie