Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Co oznacza SENS na zasilaczu laptopa?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czy orientujecie się może co oznacza SENS na zasilaczu laptopa? Wygląda to mniej więcej tak:

[attachment=3400]
Linia danych

tzn. to może być rozwiązanie analogowe, ale chodzi o rozpoznanie dopuszczalnej obciążalności zasilacza, m. in. takie rozwiązanie stosuje Dell czy Lenovo (dawniej IBM).

PS Ten twój jest chyba od HP, ale rozwiązanie Della jest mocno zbliżone pod względem elektrycznym, tj. zasilanie na zewnętrznej (-) i wewnętrznej (+) tulejce, a pin na komunikację z zasilaczem.
I niestety każdy producent stosuje własne rozwiązanie:
Dell: protokół jednoliniowej komunikacji cyfrowej
HP: opornik wskazujący obciążalność
Lenovo: także opornik (do masy, 285Ohm=65W, 548Ohm=90W)

Ogólnie celem było ograniczenie podróbek zasilaczy (opornikiem? Smile oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem zasilacza (bezpieczeństwo ogólne).
Generalnie to sytuacja wygląda tak, że był sobie laptop, który miał ten zasilacz jak na obrazku. Ten zasilacz się spalił. Jest podobny drugi zasilacz -- te same parametry i ten sam producent ale różnica jest w braku tego SENS. Problem z tym drugim zasilaczem jest taki, że końcówka do laptopa jest inna i ktoś postanowił ten zasilacz przerobić ucinając ze starego zasilacza tę końcówkę i lutując + z + i - z - izolując przy tym ten trzeci przewód.

Jaki wpływ na proces ładowania laptopa może mieć taki zabieg. Niby ładować ładuje. Big Grin
Podejrzewam, że brak informacji o mocy zasilacza powoduje przejście do trybu pracy przeznaczonego dla zasilaczy małej mocy (czyli np. brak dostępnego trybu wysokiej wydajności, być może akumulator będzie się wolniej ładował, to wszystko zależy jeszcze od konkretnego modelu sprzętu).

Kiedyś miałem okazję z tego "korzystać", więc wiem, że np. Dell dla windows ma rozwiązanie umożliwiające obejście problemu detekcji braku zgodnego zasilacza (można wyłączyć detekcję zasilacza, podobnie jak i wyeksploatowanego akumulatora).

Zedytowałem też wcześniejszego posta, aby przekaz był bardziej jednoznaczny.
W sumie to i tak ten laptop jest w roli stacjonarki, to bez znaczenia czy wolniej będzie ładował. Myślałem, że może przeładuje baterię czy coś. Big Grin
Jeżeli laptop oczekuje sygnału a go nie dostaje, to najczęściej:
HP/DELL: nie ładuje baterii wcale
Różne modele: ogranicza taktowanie procesora do najniższego progu i włącza ogólnie systemowe funkcje oszczędzania energii.
Ten lapek zdaje się ładować w standardowym tempie (~1,5h od 0-100%), także raczej wszystko jest ok. Big Grin
Przekierowanie