Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: e3372 - antena zewnętrzna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,
Planuję doposażyć e3372 w zewnętrzną antenę. Złącza w modemie są dwa. Czy ktoś zna ich przeznaczenie (inne pasma?). Czy wpinając antenę tylko w jedno z nich wszystko będzie działać, czy potrzebuję pary anten?

Pozdrawiam,
Wojtek
Moduł radiowy jest przystosowany do obsługi MIMO w trybie LTE, więc można tam podłączyć układ 2-antenowy składający się z 2 anten o przeciwnych polaryzacjach (z tego powodu typowe anteny LTE mają 2 kable i 2 wtyki).

Zawsze sądziłem, że producenci anten wiedzą co robią i zespół antenowy o polaryzacjach H i V (pozioma i pionowa) jest OK, jednak spotkałem się z opinią, że nikt nie montuje w stacjach bazowych anten o polaryzacji poziomej, więc optymalny sposób montażu polega na montażu w taki sposób by polaryzacja anten była odchylona o 45° zarówno od pionu jak i poziomu (ale z racji faktu, że nie muszę już używać anten GSM od "czasów sprzed LTE" nigdy nie przetestowałem jaki sposób montażu jest optymalny).
edit: przykład montażu w ten sposób
https://support.itel.com/hc/en-us/articl...E-Antennas

W przypadku wykorzystania pojedynczej anteny (taką sam używałem swego czasu w 3G) jej polaryzacja z pewnością ma być pionowa, a użyte gniazdo nie ma znaczenia (przy drastycznej różnicy sygnału układ diversity sam wybierze właściwą antenę).

edit: w okolicznościach gdy wybitnie zależy nam na zasięgu (są wyjątkowo kiepskie warunki) jednak jest istotny montaż w sposób, aby antena pracowała w polaryzacji pionowej (dotyczy to również układu dwuantenowego, choć wtedy jedna z anten po prostu nie będzie wykorzystywana…)
Wyjaśnione, dzięki piękne!
Przekierowanie