Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Sprzęt AGD/RTV, a pobór energii…
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Kwestia, która dla wielu nie jest wcale tak oczywista jak się wydaje - ostatnio trafiłem na komentarz znanego jutubera powiązanego z owocowym sklepem (w którym wyciekły dane osobowe niewiarygodnie dużej liczby klientów… komentarz był swoją drogą pod jego własnym wypustem - "wiarygodnym testem ssd") o treści sugerującej, że stary sprzęt AGD nie zużywa znacząco większej ilości energii od jego nowszych odpowiedników, otóż NIE - nie jest to prawda i to wbrew "chłopskiemu rozumowi".

No bo niby czemu zużycie energii miałoby być inne, skoro zasada działania danego sprzętu nie zmieniła się od dziesięcioleci?
A jednak - różnice są, czasem bardzo drastyczne, świetnym przykładem jest telewizor, wciąż często używane tv plazmowe miewają pobór mocy rzędu 300W przy przekątnej 42', a zaledwie nieco nowsze LCD mają pobór mocy mniej więcej 10x mniejszy - no ale tutaj technologia pracy wyświetlacza zmieniła się kolosalnie.

Ale mam inny przykład - lodówka, tu technologia się jakoś radykalnie nie zmieniła, a jednak, różnica między starym i zużytym egzemplarzem, a nowszym modelem może być ogromna, gdzie szukać przyczyny?

Przykładowy stary model (Gorenje HZS 3362) ma silnik o znamionowej mocy 120W, który w wyniku mechanicznego zużycia pobierał pod koniec żywota (tj. przed zezłomowaniem sprzętu) ponad 180W zapewne wskutek wzrostu oporów mechanicznych sprężarki, czyli po prostu z powodu jej zużycia
[attachment=3212]
dodatkowo silnik pracował praktycznie 24h/dobę (zwróciłem uwagę na to że podejrzanie często pracuje, ale dopiero kalkulacja na podstawie zużytej energii dowiodła jego niemal ciągłej pracy) tu potencjalne przyczyny widzę dwie - najprawdopodobniej główną przyczyną był ubytek czynnika chłodzącego utrudniający lub wręcz uniemożliwiający osiągnięcie temperatury zadanej na termostacie, oraz utrata własności izolacyjnych (o ile obudowa raczej właściwości nie traci, to znaczenie może mieć stan uszczelek).
Różnica jest jak widać ogromna (po lewej stara lodówka po prawej nowsza)
[attachment=3213][attachment=3214]
bo jest mniej więcej dziewięciokrotna - stara zużywała ~4,5kWh dziennie, nowa mieści się w 0,5-0,6kWh
przy czym ta nowsza to nie jest sprzęt prosto ze sklepu (tylko nie najświeższy prosty model Amica, bodajże FD226), a silnik w czasie pracy pobiera niecałe 70W.

Oczywiście są od tej reguły wyjątki - przeważnie urządzenia grzejne utrzymują parametry aż do awarii spowodowanej zużyciem, np. dobrze utrzymany czajnik elektryczny może mieć i pod koniec swojego żywota identyczną efektywność jak w czasach gdy był nowy, ale uwaga - wcale nie musi - wystarczy dopuścić do "zakamienienia" grzałki i sprawność maleje, a dość często spotykaną usterką w zużytych czajnikach jest niedomykająca się pokrywka, która powoduje też ucieczkę ciepła i może znacząco wydłużyć czas potrzebny na zagotowanie tej samej porcji wody.
Ja podam przykład z domu, gdzie miała być używana stara zamrażarka o mocy znamionowej koło 200-300 W. Po przeliczeniu taniej byłoby kupować owoce poza sezonem czy mięso poza promocją niż płacić za energię. A miała pewnie ze ćwierć wieku, więc jak napisałeś o tym, że pobór jest większy na "zmęczonym" silniku to tymbardziej by się nie opłaciło.
"pasta" z innego mojego posta, ale pasuje do tematu:

"przeciętne jedno pranie zużywa w moim przypadku 0,5kWh - zmierzyłem to swego czasu na praniach opartych o program "Eco 40°C", Amica AWB510L i było to niemal zawsze 0,45kWh, oczywiście można zmierzyć inne programy, tu się spodziewam sporych różnic dla wyższych temperatur, bo np. dodatkowe płukanie czy zmiana programów na inne o tej samej temperaturze wody nie mają znaczącego wpływu na zużycie energii"

Przy okazji dodam, że "starożytna" zmywarka Bosch SRI3015/11 zużywa 0,9-1,0kWh (przeciętnie 0.95kWh) na mycie w programie eco65 i jest to mniej niż wartość w karcie produktu
https://media3.bosch-home.com/Documents/...RI3015.pdf
jakkolwiek należałoby wziąć poprawkę na to, że to jest raczej szacowanie niż pomiar (bo jako przyrząd pomiarowy używam "smart-gniazdka", które nie podlegają fabrycznemu wzorcowaniu, a błąd pomiarowy jest z kategorii nieznanych Tongue gdy będę miał kiedyś trochę weny pozamieniam gniazdka miejscami i sprawdzę czy mają jakiś błąd systematyczny, niestety mam je już przypisane do integracji w HA więc taka zmiana wiąże się ze zmianami konfiguracji w wielu miejscach…).

Tak przy okazji czytelników zapraszam do publikowania własnych pomiarów.
Kolejna "pasta" z własnego posta

Mierzyłem z ciekawości zestaw router tp-link TL-WDR4300 + modem Huawei E398 (zmierzyłbym i inne, którte faktycznie używam obecnie, ale nie mam łatwego dojścia do ich źródeł zasilania)
- w "idle" czyli w sytuacji praktycznie bez ruchu w sieci, ale oczywiście z włączonymi oboma AP pobiera jakieś 5-6W
- przy maksymalnym obciążeniu łącza modemowego moc rośnie do 9W
- tabliczka znamionowa nie definiuje pobieranej mocy, ale jest tam zapis 12V 1,5A (wymagania odnośnie zasilacza), mnożąc mamy 18W czyli sporo więcej od rzeczywistości

Teraz zmierzyłem naprędce D-team Newifi D2 (znany też jako Lenovo D2) - sporo nowocześniejszy i obliczeniowo mocniejszy od wspomnianego TP-Linka i…
4,5 W przy rozruchu, 3,6W w idle (włączone oba radia, ale bez podpięcia Ethernet) i 4W przy podpiętym WAN (idle) podczas pracy też nie przekracza 4W
Przekierowanie