Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Home Assistant (Hass.io) - ogromne możliwości integracji ID
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Ja pierdykam, i po co jak to czytam, teraz rozglądam się za kupnem NUCa :-((((((( do tej pory unikałem tematu bo moja żona wszędzie usłyszy szmer wiatraka a tutaj wiedzę że nowsze NUCki nie mają żadnych wiatraków! Czyli mogłbym zapakować do niego HA, PiHOLA, UniFi, i jeszcze na dodatek zmigrować juz leciwego sprzętowo OMV, a potem to wszytko wrzucić za szafę :-)) Dodoatkowym powodem prawdopodobnej przesiadki jest KOSZT! Kupno taniego SSD + jakiejś niegrzejącej się bardzo obudowy do niego to 200 stówy i już na dzień dobry zapycham jednego z 2 portów USB 3.0, lipa...
Ponieważ ceny na róznych amazonach , allegro i innych sklepach internatowych sa raczej wyrównane to jakie byś polecił NUCa z 4 corami i minimalnie małym poborem prądu?? Widzę ze prócz NUC6CAYH jeszcze NUC7PJYH ma oszczędny 4 corowy procesor...
Muszę wrócić do dawnej techniki pisania postów po kawałku, bo ostatnia aktualizacja firefoxa rozwala zapisane sesje w przypiętych tabach… a naklepałem tu sobie A4 tekstu i się go pozbyłem…

Zegarek - custom component
https://github.com/robmarkoski/ha-clockwork-card

@Ekonomista Jeśli wywalasz istotne linki dla tematu, to chociaż podmień je na spełniające wymagania.

Teraz telegraficzny skrót:
jerzs napisał(a):teraz rozglądam się za kupnem NUCa
Wydaje mi się, że pod względem mocy obliczeniowej RPi4B jest być może porównywalne z moimi NUCami

jerzs napisał(a):a potem to wszytko wrzucić za szafę :-))
No jest pewien plus - w komplecie z większością modeli (może z wszystkimi?) jest mocowanie VESA

jerzs napisał(a):jakie byś polecił NUCa z 4 corami
nie chcę nic polecać, bo dla mnie kluczową kwestią była możliwie niska cena (i tak miałem w planie docelowym 2 sztuki) oraz ewentualne dopasowanie do reszty starawego sprzętu (dlatego w poszukiwaniach pominąłem modele bez wyjścia VGA, być może to nie był właściwy kierunek Tongue)
gdybym miał szukać mając na względzie ekonomię, to bym zrobił tak samo, jak teraz - czyli wytypował sobie jakieś modele i czaił się na wyprzedaż z WHD (następna jest bodajże w lipcu/sierpniu?), niestety ten sprzęt nie tanieje jakoś specjalnie, więc trudno coś ciekawego trafić w normalny sposób

jerzs napisał(a):wygrzebałem ze szuflady jeden z 15 RPi,
no teraz to mnie rozjechałeś, fakt faktem sam nakupowałem sporo sprzętu "do szuflady", ale np. nie mogłem sobie pozwolić na wyjęcie z niej RPi (do niedawna, teraz będę miał trochę większą elastyczność, bo RPi4 chyba kupiłem bez sensu, a zwolnią mi się jeszcze 2 trójki)

jerzs napisał(a):doinstalowałem wiringPi, dolutowałem kabelki do zigbee, podłączyłem kabelki do RPi Zero, puściłem instalatora i za 2 minuty było gotowe.
No właśnie miałem na myśli, że rzucisz jakimiś linkami, na których się opierałeś (tak wiem google istnieje, ale zwykle najlepsze są rozwiązania przez kogoś już sprawdzone).
Z tego wszystkiego zapomniałem wspomnieć o kilku istotnych kwestiach, które wyszły przy okazji próby porównania NUCa z RPi4 (ostatecznie jednak odpuszczam ten pomysł - za dużo czasu i energii to wymaga, a 2 instancje takiej samej instalacji robią mi konflikty, więc musiałbym dokopać się do jakichś niuansów, aby je zlikwidować, ponadto musiałem przez to tymczasowo pozbyć się Odroida, bo mi już portów w switchu brakuje Tongue zatem raczej nie będę kontynuował eksperymentu)
- migracja na inną platformę wiąże się prawdopodobnie z koniecznością reinstalacji wszystkiego co występuje w wersjach zależnych od platformy sprzętowej - tak mi się skojarzyło, bo część addon'ów na NUCu po prostu nie działała bez usunięcia i reinstalacji (RPi 3 i 4 to w zależności od wybranej wersji systemu albo 32-bitowy arm7hf albo arm64, NUC to amd64), w tamtej instalacji dotyczyło to prawdopodobnie tylko dodatków, ale też konfiguracja nie była jakaś ultra-skomplikowana
- przy okazji wyszło na to, że kolejna karta TF jest do kubła (chciałem do Pi4 użyć kartę, która przepracowała jakieś pół roku w HA na RPi3 i jak się okazało czujnie w ostatnim momencie ją sklonowałem, kolejnego formatowania już nie przetrwała (jakby co to Mixza 32GB z grafiką roku psa bodajże), więc jednak pomysł z ssd lub wręcz hdd wydaje się być coraz sensowniejszy (zawsze można zabootować z karty, a partycję z danymi mieć gdzieś indziej - tak mam testowo postawionego odroida, takie rozwiązanie zadziała też na RPi4, tylko pendrive nie jest najlepszym pomysłem, bo raczej nie będzie dostatecznie trwały, niestety nie wszystko działa w takiej konfiguracji jak należy, a z braku konsoli nawet nie wiem co jest nie tak… tzn. to raczej nie jest problem nie do przeskoczenia, ale nie mam czasu by w tym siedzieć, bo UART 1,8V to nawet znajdę wśród narzędzi Tongue), więc drugą instalację będę migrował na NUCa jak tylko go skompletuję.
- sam czas bootowania jeszcze o niczym nie świadczy (wiadomo czytnik kart TF nie jest jakoś specjalnie szybki)

RPi4B na "gorącym procku" bootuje 90 sekund (chciałem trochę podgrzać sprzęt by się przekonać gdzie muszę dać termopady, bo sprzęt od dłuższego czasu leżał w kawałkach i czekał na złożenie, jakkolwiek konfiguracja przy tym pomiarze nie była możliwie zbliżona do instancji na NUCu), następny test po montażu chłodzenia i obudowy (i wyłączeniu karty WiFi, bo skoro już odpaliłem chcę też potestować jak się zachowuje BT/BLE)

Po montażu radiatora (z wentylatorem zasilanym z 3,3V, bo na 5V był zbyt hałaśliwy, a teraz praktycznie jest niesłyszalny) temperatura pracy spadła do przeciętnie 40°C (w porywach 45°C może trochę więcej), dla porównania bez chłodzenia było 55°C (z porywami ;P do 65°C)
w pierwszej chwili zaoszczędziłem na czasie startu - wyłączenie karty WiFi dało jakieś 84 sekundy, ale po wyrównaniu konfiguracji (bo nie były jednakowe - usuwałem konflikty co wymusiło chwilowe uproszczenie konfigu, głównie z ciekawości czy uda się równoległa praca i jestem bliski sukcesu jeśli ogarnę okablowanie) czas bootowania wzrósł ostatecznie do około 94 sekund.

Dodatkowy plus tej operacji jest taki, że został mi zestaw termopadów (były dwa komplety - pod czwórkę i pod trójkę, cześć z nich z klejem dwustronnym, a część normalnych - głównie na SoC), które być może przydadzą się do laptopa Tongue
Kolejny update - porównałem 3 konfiguracje pod względem poboru mocy i czasów kompilacji oraz rekompilacji przykładowego projektu (wziąłem roboczą wersję projektu z użyciem sensorów i wyświetlacza e-ink by był dość rozbudowany) dla ESP8266, od razu powiem, że to nie jest miarodajne porównanie, bo konfiguracje nie były możliwie identyczne (no niestety nie mogę sobie pozwolić np. na 3 jednakowe ssd, które mógłbym jednocześnie poświęcić nawet na chwilowe testy w 3 urządzeniach, być może będzie jakiś ciąg dalszy, bo czekam na dostawę ssd do drugiego egzemplarza NUCa, ale zależy ile czasu będzie trwało klonowanie konfiguracji z kart microSD i czy w związku z tym czasu mi na to wystarczy zanim zacznie mi się urwanie tyłka w pracy).

Póki co konfiguracje testowe są niesprawiedliwe Tongue (swoją drogą póki co wystarcza 1GB RAMu na to co mam nawet w sporo bardziej rozbudowanej konfiguracji niż tu użyta do testów, ba przeważnie mieszczę się poniżej 512MB)
- NUC6CAYH, 4GB RAM, ssd Corsair MX500
- Raspberry Pi 4B, 2GB RAM, TF Eaget32GB
- Raspberry Pi 3B+, 1GB RAM, TF Samsung 64GB
osiągi tych kart można sprawdzić tam:
http://forum.jdtech.pl/Watek-testy-wydaj...estawienie
w przypadku RPi3B+ prawdopodobnie użycie ssd nie będzie miało istotnego wpływu (porty USB to USB2.0)
być może w przypadku RPi4B ssd wpłynie na wydajność (są dostępne porty USB3.0 a dysponuję obudową hdd z wsparciem UAS), jakkolwiek nie obiecuję ciągu dalszego

Dodatkowo w ramach emulacji obciążenia peryferiami każdy test był z wykorzystaniem dongla z-wave USB Aeotec Z-Stick S2 (oficjalnie nie jest wspierany przez HA, ale działa, choć jest przestarzały), natomiast RPi dodatkowo z dopiętym budżetowym ssd w obudowie USB3 (ale nie w celu wykorzystania przez system… i to jest właśnie ten kawałek niesprawiedliwości, bo użyłem systemowy ssd wyjęty z działającego komputera, więc nie ma mowy o użyciu go do testów w innym charakterze niż jako obciążenie zasilania).

Potwierdzam to co już napisałem wcześniej, przy czym tu niesprawiedliwość na niekorzyść NUCa, bo warunki mam takie, a nie inne i NUC ma mierzony pobór mocy brutto wraz ze stratami w zasilaczu, a RPi to moc netto bez strat w zasilaczu (o ile mam zasilacz dedykowany do RPi4 to nie mogłem znaleźć odpowiedniego dla RPi3 więc oba Pi były testowane na zasilaczu wieloportowym, jeśli będzie kolejna tura testów, a NIE obiecuję, to każde urządzenie będzie miało własny zasilacz, aby pomiary były bardziej porównywalne)
oto wyniki:
NUC6CAYH 5,5W momentami w trakcie kompilacji skacze do 15W ale przeważnie to okolice 7W
RPi4B 4,7W momentami do 8W (większość czasu w trakcie kompilacji to ~7,5W)
RPi3B+ 4,6W w trakcie kompilacji koło 7,4W

No i oprócz wspomnianego użycia na RPi kart TF jest jeszcze jedna niesprawiedliwość - mam tam systemy 32-bitowe (arm7hf) i nie wiem czy w razie dalszych testów będę miał zdrowie na kolejne jedynie testowe przesiadki na wersję arm64, natomiast NUC korzysta natywnie z architektury amd64 - nawet nie ma HassOS w wersji 32bitowej x86
(a napisałem "jedynie testowe", bo już na 100% jestem pewien, że moją ostateczną platformą dla HA będą NUCe, mimo, że prawdopodobnie produkuje je dla intela… ECS, czyli chińska firma niegdyś słynna, a może raczej niesławna ze stosowania sfałszowanych komponentów udających inne bądź nawet generalnie coś działającego, choć były wlutowywane układy zawierające tylko nóżki i plastik obudowy, ale pozbawione wnętrza Tongue)
Niestety byłem zmuszony chwilowo przerwać testy - mimo zasilacza dającego na wyjściu 5,1V i bardzo przyzwoitych kabli w konfiguracji z dopiętym ssd w obudowie w obu przypadkach RPi doczekałem się problemów ze spadkami napięcia (undervoltage), więc i był "piorunek" na chwilowo dopiętym monitorze i wpisy w logach jądra… mierzę także napięcie na portach USB w RPi i spadało do ~4,8V/

Nie mierzyłem tego wcześniej, ale "dedykowany" zasilacz dla RPi4 ma prawie 6V na wyjściu i to dzięki temu nie ma problemów ze spadkami przy jego wykorzystaniu…

Czasy kompilacji (pojedynczy pomiar, na "czystym" środowisku):

NUC6CAYH 55 sek.
RPi4B 116 sek.
RPi3B+ 230 sek.

Czasy rekompilacji:

NUC6CAYH 8,5-9 sek.
RPi4B 10-13,5 sek.
RPi3B+ 21-28 sek.

Oczywiście powinienem każdy pomiar powtórzyć z 10x bo pojedynczy pomiar nie jest wystarczająco wiarygodny, ale niektóre z nich (rekompilacje, które mniej "rzeźbią" po karcie/ssd) powtórzyłem po kilka razy by się przekonać o tym czy realnie są wystarczająco powtarzalne.

edit: raczej nie ma szans na dalsze testy - muszę ogarnąć systemy by zaczęły działać "produkcyjnie" (czyli RPi idą w odstawkę) - zaczyna mi się młyn w robocie… jakkolwiek RPi4 daje całkiem przyjemne rezultaty, więc na wydajność nie można narzekać (poza generalnymi wadami tej platformy)

Ciekawostka - w architekturze amd64 otrzymuję minimalnie lepiej zoptymalizowany plik binarny i to pod 2 względami - zajmuje nieco mniej miejsca we flashu ESP8266 i lepiej wykorzystuje pamięć, w porównaniu do kompilacji pod arm7hf.

I jeszcze jedno - odnośnie wieszaka VESA - tak jak mi się wydało NUC na nim jest montowany "bokiem", czyli w strony góra-dół mamy slot SD oraz kratki wlotów powietrza, a na boki mamy panel tylny i przedni, czyli urządzenia wpięte do portów USB wypadną poziomo choć obrócone "na bok".
No cóż ostatnio czasu brak, a nowe dostępne w wersji 0.106 integracje są mocno na czasie
https://www.home-assistant.io/integratio...sion/0.106

Mam głównie na myśli Coronavirus (COVID-19) (od 0.106.3 w górę)
https://www.home-assistant.io/blog/2020/...ase-106-3/
oraz Global Disaster Alert and Coordination System (GDACS), wiele więcej nie napiszę w najbliższym czasie (awaria zasilania).



///edit:
Wszystkie posty zawierające odniesienia głównie do HACS (Home Assistant Community Store), czyli alternatywnego sklepu z rozszerzeniami HA wyłączyłem do osobnego wątku:
http://forum.jdtech.pl/Watek-hacs-home-a...ami-dla-ha
Wyciek danych z openexchangerates.org wspominam o tym tutaj ze względu na integrację z HA
https://www.home-assistant.io/integratio...angerates/
wszyscy dotychczasowi użytkownicy dostali powiadomienia email z informacjami jakie dane były narażone na wyciek oraz zalecanymi działaniami (starym hasłem i tak się nie można już logować)

Wśród zaleceń jest zmiana hasła logowania
https://openexchangerates.org/new-password
oraz zmiana tokena aplikacji
https://openexchangerates.org/account/app-ids
darmowe konta mają z tej okazji przyznaną możliwość równoległego posiadania 2 aktywnych tokenów
(dotychczasowo był jeden, ale by bezinwazyjnie zmienić token potrzebne są 2 równocześnie aktywne, oczywiście po użyciu nowego należy stary zdezaktywować) czuję w kościach, że te 2 dostępne tokeny zostaną już na stałe, natomiast ilość odwołań do API pozostaje bez zmian (wykorzystuję miesięcznie około 400 wywołań w integracji HA czyli mógłbym zaszaleć na wykorzystanie w drugiej instalacji tego samego konta)
No cóż epidemia mnie przygnębia, czasy się zrobiły niewesołe, ale mimo wszystko nie odpuszczam tematu.

Przesiadkę na intelowską platformę (w sensie NUC, bo wiadomo chodzi o amd64) zasadniczo zakończyłem w 100%, może nie wszystko "błyszczy" - jak się okazuje Alpine linux który jest "silnikiem" większości dodatków (kontenerów) w HassOS ma na tej platformie sporo niedoróbek (w związku z tym, że grzebię w konfiguracji dość intensywnie, a aktualizacje nadal wychodzą planowo mimo pandemii, nie udało mi się stwierdzić niestabilności przy pracy długoterminowej, ale po prostu zbyt często restartuję system, a tymczasem przy dłuższej pracy logi systemowe systematycznie sypią tymi samymi błędami - prawdopodobnie dotyczącymi przepełnienia stosu! pierwsze tego rodzaju błędy ujawniają się po około 3 godzinach pracy, więc czy system mimo wszystko jest stabilny to się okaże dopiero gdy nie będę miał czasu na grzebanie i sprzęt popracuje sobie dłużej niż te kilka dni między aktualizacjami, na RPi tego typu błędów nie doświadczyłem nigdy).

A wracając do tematu (z lekkim opóźnieniem, ale nigdy nie obiecywałem opisywać każdej aktualizacji HA), mamy wersję 0.107 (na dziś to już 0.107.7)
https://www.home-assistant.io/blog/2020/...lease-107/
nie ma już starego interfejsu "states" (od dawna był oznaczony jako przestarzały, więc starzy użytkownicy mieli sporo czasu na przesiadkę i nie ma go już chyba od poprzedniej "dużej" wersji? w każdym razie likwidacja była zapowiadana) za to teraz możemy, mieć kilka różnych dashboardów "lovelace" (oraz oczywiście można mieć też niestandardowe dashboardy tworzone przy użyciu add-on'ów choćby Home Panel https://github.com/hassio-addons/addon-home-panel czy dashboard utworzony w Appdaemon) oraz naprawdę spora garść ulepszeń lovelace (coraz bliżej idei możliwości "wyklikania" większości możliwych ustawień oraz idei tworzenia dashboardu metodą WYSIWYG).



Repozytorium jednego z niezależnych developerów warte uwagi (ten link wrzucamy do repozytoriów w addon-store), ale warto zajrzeć bo jest tam opis kilku ciekawych projektów (np. playlistsyncer umożliwiający zarządzanie playlistami Spotify, Tidal i Qobuz, czy rozszerzenie o współpracę z takim audiofilskim wynalazkiem jak roon)
https://github.com/marcelveldt/hassio-addons-repo
zajrzeć warto również tam:
https://github.com/marcelveldt/hass_emulated_hue
bo właściwie chciałem zasygnalizować ten właśnie projekt, czyli Emulated HUE umożliwiający zbudowanie na bazie HA własnego mostka z grubsza zgodnego z Philips Hue (i dającego się nawet obsługiwać z oficjalnej aplikacji) przy czym mającego możliwość sterowania oświetleniem nie tylko Zigbee! (niestety to jeszcze jest wczesna faza projektu i w zasadzie obsługiwane są tylko żarówki)


Jak dotąd nie używam wprawdzie żadnego z dodatków jego autorstwa, ale nie sposób pominąć czegoś tak interesującego (Emulated HUE mnie kusi na tyle, że zacząłem z nim eksperymenty i to mimo, że zasadniczo pozbyłem się źródeł światła niekompatybilnych z prawdziwym Hue, ale kuszą mnie samoróbki pokroju WLED, niestety w jednej sieci z prawdziwym mostkiem w dodatku zintegrowanym z HA nie jest to zdatne do użytku, więc do eksperymentów powrócę na dodatkowej eksperymentalnej instalacji, ale taką muszę najpierw przygotować - sprzęt mam, w końcu 2 egzemplarze RPi3 mi się "uwolniły")
I jeszcze jedna kwestia - jeśli komuś się marnuje moc obliczeniowa, to może wspomóc obliczenia rozproszone w projekcie Folding@Home https://foldingathome.org/
cześć z nich jest poświęcona badaniu wirusa, który powoduje ogólnoświatową zarazę:
https://github.com/FoldingAtHome/coronavirus
a tu mamy integrację HACS dla F@H (to tylko panel statystyk klienta, on nie zajmuje się obliczeniami)
https://github.com/eifinger/hass-foldingathomecontrol
za jego pomocą chcemy podglądać stan klienta pracującego na innym komputerze, ale także od niedawna jest dostępny tez plugin dla HA zawierający klienta F@H więc w pewnych wypadkach jest to możliwe także lokalnie
(jakkolwiek tylko dla architektury amd64, architektura arm generalnie nie jest wspierana w projekcie FAH… choć kiedyś istniał nieoficjalny klient FAH na androida, to jednak był wspierany w ograniczonym stopniu przez ekipę sony, ale tamten projekt ostatecznie zamknięto jakieś 2 lata temu).

Jeśli za jego pomocą chcemy podglądać stan "mocno zdalnego" komputera, wypada użyć dodatkowego hasła (jego ustawienie jest możliwe w zaawansowanym panelu sterującym, który jest dodatkowym programem oprócz klienta, a nie w "zwyczajnym" panelu web, w typowych instalacjach "FAH advanced conrol" jest instalowany domyślnie wraz z klientem, jedyna opcja oddzielnej instalacji występuje pod linuxem przy instalacji ręcznej).

Niestety opisana tu integracja nie działa do końca dobrze (tj. nie zawsze łączy się z lokalną instancją F@H, szczególnie po restarcie sytemu), nie wnikałem jakie jest źródło problemu, tymczasowo obchodzę je przez usunięcie integracji (w panelu konfiguracji) i dodanie ponowne, wtedy łączy się OK (podjąłem już jakieś próby rozwiązania, ale jeszcze ich nie testowałem - restarty systemu nie są czymś co uwielbiam ;P edit: niestety moje przypuszczenia były błędne - problem nadal jest nierozwiązany).
Święta idą, więc się nie spodziewałem nowej wersji, a tymczasem
https://www.home-assistant.io/blog/2020/...lease-108/
więc poszedł w ruch "Check Home Assistant configuration" i:
Kod:
[s6-init] making user provided files available at /var/run/s6/etc...exited 0.
[s6-init] ensuring user provided files have correct perms...exited 0.
[fix-attrs.d] applying ownership & permissions fixes...
[fix-attrs.d] done.
[cont-init.d] executing container initialization scripts...
[cont-init.d] udev.sh: executing...
starting version 3.2.9
[02:37:30] INFO: Update udev information
[cont-init.d] udev.sh: exited 0.
[cont-init.d] done.
[services.d] starting services
[services.d] done.
[02:37:30] INFO: Setup udev devices
[02:37:31] INFO: Don't worry, this temporary installation is not overwriting your current one.
[02:37:31] INFO: Installing Home Assistant: latest...
[02:37:31] INFO: Please be patient, this might take a few minutes...
[02:38:41] INFO: Installed Home Assistant 0.108.3
[02:38:41] INFO: Making a copy of your configuration for checking...
[02:38:55] INFO: Checking your configuration against this version...
[02:43:36] INFO: Configuration check finished - no error found! :)
[cont-finish.d] executing container finish scripts...
[cont-finish.d] done.
[s6-finish] waiting for services.
[s6-finish] sending all processes the TERM signal.
[s6-finish] sending all processes the KILL signal and exiting.
więc czas na aktualizację
Nowości nie są może jakoś szokujące - np. bezpośrednia obsługa BMP280 na platformie RPi jest poza moim horyzontem zainteresowań Big Grin i to z 2 powodów (pierwszy - w końcu zacząłem być realnie zadowolony ze zmiany platformy, a drugi - bo nawet myślałem o takim sensorze, ale to się bezboleśnie opędzi na ESPHome i nawet gdybym nadal siedział na RPi to realizacja i tak by się odbyła z wykorzystaniem ESP).

Nexia - system na amerykański rynek bazujący na rebrandowanej centralce Vera Edge (i reszcie osprzętu z tej grupy oczywiście z-wave), czyli nic "dla nas", tak samo jak integracja dotycząca hiszpańskich cen energii…
czy integracja z zespołami akumulatorów Tesla Powerwall (to akurat niegłupie, ale nie wiem czy sprzedali już chociaż jedną sztukę do PL)
https://www.tesla.com/en_EU/powerwall
ale czy jest też coś być może wartego uwagi dla "przeciętnego użytkownika" HA?



No jest.

Choćby integracja z Nextcloud (z racji tego, że używam GSM do dostępu do sieci, to nie jest opcja dla mnie, ale mając jakiekolwiek łącze nie taryfikowane za ilość przesłanych danych pewnie już dawno bym z tego korzystał)
https://www.home-assistant.io/integrations/nextcloud/
można korzystać np. z bezpłatnych kont od 2GB do 5GB na różnych hostingach, oto przykład
https://cloud.webo.hosting/
(tu akurat "5GB dla każdego" lub 10GB na kontach studenckich - wymagana weryfikacja)
można też instalować na dowolnych hostingach oprogramowanie Nextcloud, ale jest też projekt NextcloudPi na kilka dość popularnych platform SBC (oprócz RPi jest też Banana, Rock czy Odroid, oraz wersja na maszyny wirtualne), a wtedy "hosting mamy u siebie na biurku":
https://ownyourbits.com/nextcloudpi/
więcej też wartego poczytania
https://ownyourbits.com/

ale właściwie, to chciałem tylko wspomnieć, bo jest też coś jeszcze - integracja z drukarkami wspierającymi IPP
i to niezależnie od producenta (jakkolwiek drukarka musi zawierać printserwer IPP)
https://www.home-assistant.io/integrations/ipp/
powiem tak - moja drukarka HP została rozpoznana automatycznie - po instalacji nowej wersji dostałem powiadomienie o wykryciu sprzętu, więc pełen plug&play, a co ważniejsze wydaje się, że to działa lepiej niż dedykowana integracja dla HP dostępna w HACS.



A z takich nowostek estetycznych w tej wersji mamy ikony/loga integracji (jeszcze nie każda ma własną ikonę, więc zdarzają się puste miejsca)
[attachment=3426]
o ile w "sklepie" z dodatkami w przypadku niestandardowych repozytoriów "łatką" jest dawna ikona puzla (bo wszystkie obecnie dostępne dodatki z oficjalnych repozytoriów mają już ikony), to póki co tu jeszcze nie powstało podobne rozwiązanie (edit: powstało, ale nie jest jeszcze zaimplementowane).
Oczywiście jeśli ktoś się czuje na siłach (głównie chodzi o umiejętność obróbki grafiki, ale może czasem wystarczyć umiejętność wyszukiwania Tongue) można się przyłączyć do uzupełniania braków:
https://github.com/home-assistant/brands/issues
"warunki techniczne":
https://github.com/home-assistant/brands.../README.md



I coś "z innej beczki" aktualizacja HACS
https://github.com/hacs/integration/releases
resztę informacji zwiuązanych z HACS przeniosłem do
http://forum.jdtech.pl/Watek-hacs-home-a...ami-dla-ha
Być może miła wiadomość dla użytkowników RPi3B/3B+:
wczoraj wydany HassOS 3.13 zawiera już łatki mające poprawić pracę Bluetooth na tym sprzęcie
(może eksperymentalnie uruchomię stare RPi3B+ by zobaczyć czy to faktycznie pomogło? ale nie obiecuję, jeśli ktoś używa takiego konfigu niech się śmiało pochwali, z tego co wiem na RPi4B ten problem nie występował - inne firmware, inny sprzęt)
https://github.com/home-assistant/operat...s/tag/3.13

edit: uruchomiłem RPi3B+ i wstępnie - po ~1,5 doby wygląda na to, że poprawka działa (czyli chyba sprawdziło się moje wcześniejsze przypuszczenie, że chodzi o trefne firmware ładowane przy starcie systemu)
Wcześniej wspomniałem już kwestię wspomagania obliczeń w projekcie Folding@home związanych z badaniami nad chorobami w tym COVID-19, wtedy chodziło tylko o integrację umożliwiającą podgląd stanu klienta F@H pracującego np. na innym komputerze
http://forum.jdtech.pl/Watek-home-assist...2#pid48642

a teraz (w sumie nie wiem od kiedy, bo przegapiłem "dzień premiery") użytkownicy mający HA na architekturze amd64 (czyli np. na intelowskich NUCach) mają możliwość instalacji pluginu, będącego klientem Folding@home, który będzie uczestniczył w tych obliczeniach
https://github.com/hassio-addons/addon-f.../README.md
aby użyć go nieanonimowo (bez tego kroku będziemy uczestniczyć w obliczeniach anonimowo i w przypadku kilku instancji nie zobaczymy własnych całościowych statystyk) należy sobie wygenerować użytkownika i hasło w projekcie Folding@home - w webowym panelu kontrolnym "Change Identity" -> "Get a Passkey"
[attachment=3442][attachment=3443]
ewentualnie spod linka https://apps.foldingathome.org/getpasskey
Gdyby ktoś się chciał przyłączyć do "drużyny" Home Assistanta, to jest to team nr 247478 i podajemy go w polu "Team Number" okienka "Change Identity" (domyślnie jest tam team "0", czyli brak drużyny).

oraz przed uruchomieniem włączyć zdalną kontrolę (choć w tym wypadku będzie ona nieco "lokalna") - wpisać port w pole "Remote command interface", domyślnie jest to port 36330 (ale pole jest puste tylko na szaro sugerując numer portu, screenshot jest zrobiony na gotowej i działającej konfiguracji, stąd widać logi, a port jest już wpisany)
[attachment=3444]

Przez 1 dzień działania wiele tych obliczeń się na 2 moich instancjach HA nie odbyło (za to widać, że wylosowałem paczki z rożnych projektów, aby wspierać obliczenia poświęcone m.in. COVID należy wybrać "Any disease")
[attachment=3445][attachment=3446]
w końcu są tam słabe energooszczędne procki, a nie wypasione karty graficzne - a ten projekt świetnie działa na gamingowych komputerach i można wykorzystywać ich moc obliczeniową np. tylko w idle, za to HA ma to do siebie, że pracuje 24/7, więc zachęcam do instalacji i to niezależnie od tego czy bezpośrednio na HA (tylko amd64), czy na pełnowymiarowym komputerze, jeśli ktoś pracuje na architekturze x86 czy amd64, klienty są dostępne dla windows, osx i dla popularnych dystrybucji linuxa (ponadto klienty dla windows i linux mogą wykorzystywać moc obliczeniową kart graficznych amd i nvidii, choć czasem wymaga to ręcznej konfiguracji)
https://foldingathome.org/start-folding/
https://foldingathome.org/alternative-downloads/


Czasem występują błędy w pobieraniu danych (brak na serwerze gotowych do przeliczenia "kawałków obliczeń", czyli WU), ale jak widać próby pobierania danych zaczynają się przed zakończeniem obliczeń (na HA po kilku próbach na moim sprzęcie zdecydowałem się na ustawienie "medium" które używa 3 z 4 rdzeni celeronka, bo ustawienie "full" używające 4 rdzeni powoduje już problemy z płynnością działania HA), więc jest jako-taka ciągłość pracy (choć zdarzają się czasem przestoje - wygląda na to, że sporo osób dołączyło do projektu ostatnio, bądź powróciło po latach - to ostatnie mnie też dotyczy - kiedyś już brałem udział w F@H, ale łącznie obliczyłem wtedy zaledwie 12WU, po prostu w tamtych czasach miałem w domu za slaby sprzęt do takich zastosowań i nie miało to sensu), poniżej fragment loga zawierający moment, w którym nie ma danych
Kod:
11:05:38:WU01:FS00:0xa7:Completed 495000 out of 500000 steps (99%)
11:05:38:WU00:FS00:Connecting to 65.254.110.245:8080
11:05:39:WARNING:WU00:FS00:Failed to get assignment from '65.254.110.245:8080': No WUs available for this configuration
11:05:39:WU00:FS00:Connecting to 18.218.241.186:80
11:05:39:WARNING:WU00:FS00:Failed to get assignment from '18.218.241.186:80': No WUs available for this configuration
11:05:39:ERROR:WU00:FS00:Exception: Could not get an assignment
11:05:39:WU00:FS00:Connecting to 65.254.110.245:8080
11:05:40:WARNING:WU00:FS00:Failed to get assignment from '65.254.110.245:8080': No WUs available for this configuration
11:05:40:WU00:FS00:Connecting to 18.218.241.186:80
11:05:40:WARNING:WU00:FS00:Failed to get assignment from '18.218.241.186:80': No WUs available for this configuration
11:05:40:ERROR:WU00:FS00:Exception: Could not get an assignment
11:06:40:WU00:FS00:Connecting to 65.254.110.245:8080
11:06:40:WARNING:WU00:FS00:Failed to get assignment from '65.254.110.245:8080': No WUs available for this configuration
11:06:40:WU00:FS00:Connecting to 18.218.241.186:80
11:06:40:WARNING:WU00:FS00:Failed to get assignment from '18.218.241.186:80': No WUs available for this configuration
11:06:40:ERROR:WU00:FS00:Exception: Could not get an assignment
11:08:17:WU00:FS00:Connecting to 65.254.110.245:8080
11:08:18:WU00:FS00:Assigned to work server 40.114.52.201
11:08:18:WU00:FS00:Requesting new work unit for slot 00: RUNNING cpu:3 from 40.114.52.201
11:08:18:WU00:FS00:Connecting to 40.114.52.201:8080
11:08:18:WU00:FS00:Downloading 2.14MiB
11:08:23:WU00:FS00:Download complete
11:08:23:WU00:FS00:Received Unit: id:00 state:DOWNLOAD error:NO_ERROR project:13851 run:0 clone:11283 gen:72 core:0xa7 unit:0x00000059287234c95e73025744db8a08
11:14:06:WU01:FS00:0xa7:Completed 500000 out of 500000 steps (100%)
11:14:08:WU01:FS00:0xa7:Saving result file ../logfile_01.txt
11:14:08:WU01:FS00:0xa7:Saving result file frame69.edr
11:14:08:WU01:FS00:0xa7:Saving result file frame69.trr
11:14:08:WU01:FS00:0xa7:Saving result file frame69.xtc
11:14:08:WU01:FS00:0xa7:Saving result file md.log
11:14:08:WU01:FS00:0xa7:Saving result file science.log
11:14:08:WU01:FS00:0xa7:Folding@home Core Shutdown: FINISHED_UNIT
11:14:08:WU01:FS00:FahCore returned: FINISHED_UNIT (100 = 0x64)
11:14:08:WU01:FS00:Sending unit results: id:01 state:SEND error:NO_ERROR project:13850 run:0 clone:6567 gen:69 core:0xa7 unit:0x00000052287234c95e72ebbffba16c3b
11:14:08:WU01:FS00:Uploading 2.48MiB to 40.114.52.201
11:14:08:WU01:FS00:Connecting to 40.114.52.201:8080
11:14:08:WU00:FS00:Starting
11:14:08:WU00:FS00:Running FahCore: /usr/bin/FAHCoreWrapper /data/cores/cores.foldingathome.org/v7/lin/64bit/Core_a7.fah/FahCore_a7 -dir 00 -suffix 01 -version 705 -lifeline 292 -checkpoint 15 -np 3
11:14:08:WU00:FS00:Started FahCore on PID 332
11:14:08:WU00:FS00:Core PID:336
11:14:08:WU00:FS00:FahCore 0xa7 started
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:*********************** Log Started 2020-04-24T11:14:08Z ***********************
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:************************** Gromacs Folding@home Core ***************************
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       Type: 0xa7
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       Core: Gromacs
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       Args: -dir 00 -suffix 01 -version 705 -lifeline 332 -checkpoint 15 -np 3
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:************************************ CBang *************************************
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       Date: Nov 5 2019
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       Time: 05:57:01
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:   Revision: 46c96f1aa8419571d83f3e63f9c99a0d602f6da9
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:     Branch: master
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:   Compiler: GNU 8.3.0
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:    Options: -std=c++11 -O3 -funroll-loops -fno-pie -fPIC
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:   Platform: linux2 4.19.0-5-amd64
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       Bits: 64
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       Mode: Release
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:************************************ System ************************************
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:        CPU: Intel(R) Celeron(R) CPU J3455 @ 1.50GHz
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:     CPU ID: GenuineIntel Family 6 Model 92 Stepping 9
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       CPUs: 4
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:     Memory: 3.73GiB
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:Free Memory: 1.90GiB
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:    Threads: POSIX_THREADS
11:14:09:WU00:FS00:0xa7: OS Version: 4.19
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:Has Battery: false
11:14:09:WU00:FS00:0xa7: On Battery: false
11:14:09:WU00:FS00:0xa7: UTC Offset: 2
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:        PID: 336
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:        CWD: /data/work
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:******************************** Build - libFAH ********************************
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:    Version: 0.0.18
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:     Author: Joseph Coffland <joseph@cauldrondevelopment.com>
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:  Copyright: 2019 foldingathome.org
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:   Homepage: https://foldingathome.org/
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       Date: Nov 5 2019
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       Time: 06:13:26
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:   Revision: 490c9aa2957b725af319379424d5c5cb36efb656
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:     Branch: master
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:   Compiler: GNU 8.3.0
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:    Options: -std=c++11 -O3 -funroll-loops -fno-pie
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:   Platform: linux2 4.19.0-5-amd64
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       Bits: 64
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       Mode: Release
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:************************************ Build *************************************
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:       SIMD: sse2
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:********************************************************​************************
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:Project: 13851 (Run 0, Clone 11283, Gen 72)
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:Unit: 0x00000059287234c95e73025744db8a08
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:Reading tar file core.xml
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:Reading tar file frame72.tpr
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:Digital signatures verified
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:Calling: mdrun -s frame72.tpr -o frame72.trr -x frame72.xtc -e frame72.edr -cpt 15 -nt 3
11:14:09:WU00:FS00:0xa7:Steps: first=36000000 total=500000
11:14:12:WU00:FS00:0xa7:Completed 1 out of 500000 steps (0%)
11:14:14:WU01:FS00:Upload 68.18%
11:14:18:WU01:FS00:Upload complete
11:14:18:WU01:FS00:Server responded WORK_ACK (400)
11:14:18:WU01:FS00:Final credit estimate, 2971.00 points
11:14:18:WU01:FS00:Cleaning up
11:22:40:WU00:FS00:0xa7:Completed 5000 out of 500000 steps (1%)
11:31:10:WU00:FS00:0xa7:Completed 10000 out of 500000 steps (2%)

Tak "nieco z innej beczki" - adresy pod którymi znajdziemy własny panel webowy (jeśli mamy klienta F@H uruchomionego na komputerze z przeglądarką), drugi i kolejne na wypadek gdyby pierwszy z nich się nie chciał otworzyć (dość szczególne przypadki)
https://client.foldingathome.org/
http://client.foldingathome.org/
http://127.0.0.1:7396/
http://localhost:7396/

W sumie mogę się pochwalić wynikami - w końcu zmieściłem się w… no nie w pierwszej dziesiątce, ani setce Big Grin ale w pierwszym pół miliona "dawców" (miejsce w rankingu "na żywo" czyli bodajże raz na godzinę jest obliczane chyba tylko dla uczestników mających na koncie minimum 100K punktów):
https://stats.foldingathome.org/donor/szopen
"Drużyna HA" była powyżej tysięcznego miejsca, gdy odkryłem, że się da wykorzystać sprzęt napędzający automatykę do wsparcia badań (ukierunkowanych docelowo na medycynę) swoją małą mocą obliczeniową, więc o ile tylko wasz sprzęt jest w stanie obliczyć choćby 1 WU w zadanym czasie, to nie poddawajcie się - niech się oblicza! - przez ten krótki czas (mniejszy od miesiąca) drużyna z miejsca ~1000 awansowała do dziś na 860
https://stats.foldingathome.org/team/247478
edit: miesiąc później (12 maja 2020) - HA pnie się w górę - już miejsce drużyny nieco lepsze niż 750 (oczywiście nie ma szans na wyprzedzenie teamów skupionych wokół OC czy gamingowych kart graficznych czy "narodowych" drużyn niektórych krajów), ale i tak jestem zdumiony wynikami drużyny która oddaje głównie moc sprzętu obsługującego domową automatykę, sam w międzyczasie dorzuciłem do mojej farmy oprócz 2 egzemplarzy NUCów "stację roboczą" zbudowaną w oparciu o "antyczną" płytę główną na którą wrzuciłem archaicznego xeona i GF560Ti (po modyfikacjach pozwalających wytrzymać generowany hałas - m.in. ograniczyłem obroty wentylatorów).

Ostatnia edycja (22.06.2020) ze względu na temperatury wyłączyłem stację roboczą, która wykonywała większość obliczeń - będzie to widać zapewne w statystykach jako systematyczny spadek w rankingu, automatyka domowa nadal bierze udział - tu wyłączeń nie przewiduję - jak dotąd temperatura procesorów nie przekraczała nigdy 85°C (którą uważam za krytyczną), a zwykle to w granicach 76°C-79°C.
https://folding.extremeoverclocking.com/...&u=1124595

W logu widać w jakim tempie to się dzieje:
Kod:
20:19:19:WU00:FS00:0xa7:Completed 205000 out of 250000 steps (82%)
20:25:25:WU00:FS00:0xa7:Completed 207500 out of 250000 steps (83%)
20:31:30:WU00:FS00:0xa7:Completed 210000 out of 250000 steps (84%)
20:37:35:WU00:FS00:0xa7:Completed 212500 out of 250000 steps (85%)
20:43:41:WU00:FS00:0xa7:Completed 215000 out of 250000 steps (86%)
20:49:46:WU00:FS00:0xa7:Completed 217500 out of 250000 steps (87%)
Oczywiście w "pełnoprawnym" kliencie widać trochę więcej niż w pluginie dla HA


Przy okazji jeśli ktoś używa Glances, to przed uruchomieniem intensywnych obliczeń warto zlikwidować wyciek pamięci w Glances (choć właściwie to warto zrobić niezależnie od okoliczności)
https://github.com/hassio-addons/addon-g...-609609939

A z innych kwestii związanych z dodatkami, Pi-hole został oznaczony jako przestarzały (deprecated) co oznacza, że wkrótce zniknie z add-on store, zamiast niego od dawien dawna można używać również dostępny jako dodatek AdGuard Home oferujący bardzo zbliżone funkcjonalności.
Dzisiejszy update supervisora usuwający problem z bootloopem
https://github.com/home-assistant/superv...es/tag/222

Zmianami w HA 0.109 jakoś nie jestem zachwycony (szczególnie nowy panel pogody mi się nie podoba, choć ikonki ma fajne jeśli używamy ciemnego motywu, i to jest w sumie wszystko co jest lepsze w tej wersji, bo stary był lepszy…)
[attachment=3457]
przy okazji załapał się panel z podglądem warunków wegetacji roślin - kolor czerwony oznacza parametr poza optymalnym zakresem (z wykorzystaniem czujnika MiFlora i niestandardowej integracji opisanej przez @jerzs tam:
http://forum.jdtech.pl/Watek-instalacja-...t-lywsdcgq ), ten zakres jednak trzeba sobie samodzielnie ustawić (te wartości podbieram z bazy roślin dostępnej w aplikacji Flower Care dedykowanej właśnie do MiFlora)
oraz standardowego panelu "Stan rośliny" (plant-status).

Jakkolwiek panel konfiguracyjny integracji ma teraz kafelkowy wygląd i wykorzystuje nową funkcjonalność z wykorzystaniem repozytorium ikon/logo marek (o którym niedawno wspominałem, choć oczywiście są braki szczególnie w integracjach niestandardowych).
[attachment=3458]

mikroaktualizacja - coraz więcej nowych grafik się pojawia (każdy, może uzupełniać rozwój HA, jeśli jest problem z oficjalnym repozytorium HA, można skorzystać z pomocy autora niestandardowego dodatku - tak miałem w przypadku HP, ale teraz już chyba można normalnie uzupełniać grafikę dla custom component'ów)
[attachment=3461]
Wersja 0.110 jest określona jako przełomowa Big Grin

https://www.home-assistant.io/blog/2020/...lease-110/
no nie wszystko mi się podoba, ale nie można stać w miejscu, wpis na blogu podkreśla kwestie związane z optymalizacją szybkości działania, generalnie w wielu miejscach widać postęp - tu chociażby pogrupowane wszystkie instancje ESPHome do jednego kafelka:
[attachment=3468]

Szkoda tylko, że poprawki panelu pogody
https://www.home-assistant.io/lovelace/w...-forecast/
nie przywróciły w pełni jego funkcjonalności (5 dniowa prognozy na wyświetlaczach low-dpi działała w wersji do 0.108 włącznie, muszę chyba zgłosić ten problem jako oddzielny, bo chyba zgłoszenia w ramach innych błędów w 0.109 zostały zignorowane…)

Polski akcent to integracja z polskim systemem (partiotycznie nie mogłem się powstrzymać by o tym nie wspomnieć na początku, choć nie używam)
https://blebox.eu/

Z tych "przełomowych" kwestii to spory rozwój obsługi monitoringu - mamy wsparcie dla
Agent DVR
https://www.ispyconnect.com/download.aspx/
czy wsparcie ONVIF Profile S


Podejrzewam, że ciekawa może być integracja ze STALL WIFFI czyli niemieckim projektem DIY (niestety wszystko mają po niemiecku, czyli nic nie rozumiem Tongue a nie mam weny aby się temu przyglądać przez translator) z zestawami do kupienia
https://www.stall.biz/
przykładowy projekt stacji pogodowej
https://www.stall.biz/wp/wp-content/uplo...tung11.pdf
https://www.stall.biz/project/rainyman-d...e-und-mehr

Coś dla fanów Apple - ulepszone wsparcie HomeKit, a dla tych których jarają multimedia a konkretniej streamowanie muzyki, interesujący może być forked-daapd, który łączy w jeden system kilka rozwiązań (głównie od apple, ale nie tylko)
http://ejurgensen.github.io/forked-daapd/

W międzyczasie jakkolwiek chyba przeoczyłem zmiany idące w złym kierunku - choćby fakt, że OpenZWave ma już nie obsługiwać choćby takiego sticka jak AEON Labs DSA02203 Z-Stick S2 (jest to wprawdzie stare z-wave "bez plusa", ale jako uzupełnienie małej instalacji ID wręcz idealne rozwiązanie…), a tymczasem ta integracja prawdopodobnie zastąpi obecną integrację Z-wave (chyba nie taka była idea HA, by wymuszać na użytkownikach zmianę sprawnego sprzętu na inny?)

Jest jeszcze jedna ISTOTNA kwestia: HACS zaliczył ogromne zmiany interfejsu w wersji 1.0 (dziś już 1.0.1) ściśle naszykowanej do pracy w HA 0.110 (to teraz minimalna wersja HA do używania aktualnego HACS)

wizualizację jak to teraz wygląda mamy już na głównej stronie projektu
https://hacs.xyz/

więcej informacji o wydaniach
https://github.com/hacs/integration/releases

niestety - nie wszystko mi się podoba - teraz w interfejsie w panelu dodawania nowej integracji zobaczymy tylko 100 pozycji "Only the first 100 repositories are shown, use the search to filter what you need" (nie wiem w/g jakich kryteriów są one wybierane) czytelność interfejsu mocno spadła… wyszukanie czegoś mogącego być źródłem inspiracji stało się prawie niemożliwe (wcześniej prezentowane były wszystkie dostępne w repozytorium, wystarczyło przewijać i czytać nagłówki), oczywiście rozumiem cel - wydajność i ujednolicenie z HA, tylko szkoda że zostało to okupione utratą części funkcjonalności, teraz szukając inspiracji (już istniejącej możliwości zintegrowania np. sprzętu który mamy od dawna, ale nie wiedzieliśmy o tym) pozostaje ręcznie kopać wśród dostępnych repozytoriów:
https://hacs.xyz/docs/default_repositories
lub używać wyszukiwarki (ale niesie to ryzyko nie znalezienia, jeśli nie użyjemy właściwej frazy)

mikroupdate: niektóre funkcje zostały poprawione w 1.0.3 (np. można już sortować w/g githubowych gwiazdek, po nazwie czy ostatniej aktualizacji)
Trzeba podążać z duchem czasu, więc systematycznie pojawiają się nowe aktualizacje i czasem widać jak bardzo za nimi podąża Home Assistant'owa społeczność.

Sytuacja (moja) z okazji aktualizacji plugina F@H (jak się wydaje dane statystyczne teamu nie są zbierane, gdy sam mam zatrzymane obliczenia Tongue)
[attachment=3482]
a sam go zatrzymałem, by nie utracić przeliczonego kawałka danych (spodziewając się, że to nastąpi, bo już kiedyś podczas aktualizacji utraciłem efekt wielu godzin obliczeń), po czym zapomniałem uruchomić obliczeń Tongue
edit: prawdopodobnie nie miałem racji wygląda na to, że po prostu nowe zachowanie jest związane aktualizacją do v0.2.0 i odciążeniem serwera źródłowego przez parsowanie statycznych statystyk generowanych raz na dobę:
https://apps.foldingathome.org/teamstats...47478.html
jakkolwiek mogę się mylić w tej kwestii, bo w informacjach o wydaniu nie ma wzmianki o takiej zmianie (albo ją przeoczyłem).



Inne zaktualizowane pluginy ostatnimi czasy to m.in. Glances, ZeroTier One, czy Grocy
a wśród tego co jest dostępne z poziomu HACS np. "Xiaomi passive BLE monitor sensor platform" czy "HP Printer integration for Home Assistant"



Oprócz tego mamy HassOS 4.8 (wcześniej gałąź 4.x była eksperymentalna)
https://github.com/home-assistant/operat...es/tag/4.8
i ciekawostka jest taka - w jednej instalacji upgrade się udaje a w innej nie, więc mam 50% sukcesu (zobaczę jeszcze czy mały downgrade + upgrade ze starszej wersji zadziała).
edit: znalazłem przyczynę - uszkodzona partycja boot (EFI), ale nie widzę jej rozwiązania… o dziwo system startuje, no cóż pozostaje zaryzykować jej skopiowanie z innego źródła.
edit2: rachu ciachu i po strachu Big Grin na bezczelnego skopiowałem EFI z hassos 4.8 do hassos 3.13 i się podniósł Big Grin po czym zrobiłem upgrade 3.13 -> 4.8
błędów nie widzę więc chyba OK, ale zdalnie bym tego nie zrobił, a prawdopodobną przyczyną jest jakiś zanik zasilania (czasem sąsiedzi mnie zaskakują nieoczekiwanym zwarciem które zrzuca główne zabezpieczenie) niestety UPSa brak, ale trochę dziwne, że uszkodzona partycja boot na której raczej nie powinno być zapisów, a nieuszkodzona baza danych, muszę wyczyścić konfigurację, bo snapshot dochodzi już rozmiarem do 1GB.


Przy okazji powyższego sprawdziłem przebieg jednego z tanich ssd po mniej więcej 3 miesiącach pracy w HA (miałem sprawdzić oba, ale byłem zbyt zaaferowany walką z problemem Tongue) w sumie ma nieco ponad 100dni przebiegu, ale początek używania to było trochę zabawy w testy, więć pewnie niektórych parametrów nieco nabiłem (przynajmniej jeden z tych ssd był prawdopodobnie przynajmniej raz zapisany w całości, jakkolwiek nie wiem czy to ten, a może oba? ale liczyć mi się nie chce czy to możliwe) oba to modele budżetowe, więc w każdym GSmartControl krzyczy na czerwono o jakimś problemie (nie pamiętam czy aktualizowałem bazę sprzętu), oczywiście są to fałszywe alarmy wynikające z faktu, że biedne firmware nie raportują wszystkich istotnych parametrów - ten bodajże nie zapisuje logów z selftestów (ten to Crucial CT120 BX500, drugi którego testy ominęły to PNY SSD7CS900-240-PB oba sata 2,5')

[attachment=3483][attachment=3484]

No i to miejsce na mikropodsumowanie: skoro przez 3 miesiące osiągnąłem 2% zużycia tego ssd, to zakończy on żywot po 12,5 roku (tzn. wskaźnik zużycia będzie na 100%a czy to będzie miało realny związek z rzeczywistą trwałością może się (tfu) okazać wcześniej lub później)
wniosek: 120GB może być zbyt małym rozmiarem do długookresowej niezawodnej pracy, z drugiej strony za 10 lat mogą być radykalnie inne techologie i będzie czas na wymianę sprzętu (o ile projekt w swoich założeniach wytrwa tyle czasu i nie zostanie zastąpiony czyms zupełnie innym).


problem z aktualizacją systemu zreprodukowałem na RPi:
Kod:
20-06-03 00:56:20 WARNING (MainThread) [supervisor.hassos] Can't fetch versions from https://github.com/home-assistant/operating-system/releases/download/4.8/hassos_rpi3-4.8.raucb:
20-06-03 00:56:20 ERROR (MainThread) [asyncio] Task exception was never retrieved
future: <Task finished coro=<HassOS.update() done, defined at /usr/src/supervisor/supervisor/hassos.py:125> exception=HassOSUpdateError()>
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/src/supervisor/supervisor/hassos.py", line 136, in update
    int_ota = await self._download_raucb(version)
  File "/usr/src/supervisor/supervisor/hassos.py", line 88, in _download_raucb
    raise HassOSUpdateError()
supervisor.exceptions.HassOSUpdateError
20-06-03 01:03:56 INFO (MainThread) [supervisor.homeassistant] Updated Home Assistant API token]
wygląda tak samo - zapewne jakaś partycja nie jest w "czystym stanie" tylko nie wiem czy to przyczyna, czy skutek nieudanej aktualizacji (zawsze przed aktualizacją systemu robiłem restart by mieć pewność, że nie ma śmieci w pamięci - np. kiedyś problem wycieku pamięci dotyczył Glances, a tym razem zapomniałem o restarcie) jakkolwiek RPi było narażone na potencjalne zaniki zasilania (a pracowało na skraju swojego zasięgu WiFi więc poza problemem z sąsiadami bywałem zmuszony do "brutalnego restartu", gdy straciłem kontakt po sieci Confused i to może być skutek)

występowanie problemu można zidentyfikować komendą
Kod:
dmesg | grep "fsc"
tak to wygląda gdy mamy problem
[attachment=3485]
rozwiązania nie znam (choć niewątpliwie mając sprzęt pod ręką można sobie z tym poradzić omijając problem, choćby czystą instalacją i przywróceniem z backupu, ale takie rozwiązanie mnie nie interesuje, a nie mam siły i czasu by się dogrzebać "normalnego rozwiązania")
Aktualizacja HA do 0.111
https://www.home-assistant.io/blog/2020/...lease-111/

przed aktualizacją należy usunąć niewspierane integracje w tej wersji
https://www.home-assistant.io/blog/2020/...-following
a należą do nich Wunderlist (koniec usługi po przejęciu przez Microsoft), Gearbest (już niewspierana metoda pozyskiwania danych), czy WWLN (zmiany w serwisie, pozostaje korzystać z serwisu www http://wwlln.net/)


O ile był moment, że przedwczesne aktualizacje w wersji "produkcyjnej" naprawdę mnie wkurzyły, to w końcu jestem zadowolony - wprowadzono poprawki niemal we wszystkich miejscach, gdzie przejściowe błędy mi przeszkadzały (muszę usiąść kiedyś na spokojnie ze zgłoszeniem błędów integracji Huawei LTE - o ile ktoś nie zrobi tego skutecznie wcześniej).

Od HA 0.111 GUI nie czeka na pełne uruchomienie systemu, więc dla dotychczasowych użytkowników pewne kwestie związane z restartem może wyglądają na szokujące, za to interfejs pojawia się znacznie wcześniej - to może mieć znaczenie dla instalacji na słabym i bardzo słabym sprzęcie, który długo startuje (kilkuminutowe czekanie na GUI jest z pewnością deprymujące - to była jedna z moich motywacji do migracji z RPi na NUC).
Nowy interfejs startuje "na raty", więc zyskujemy władzę zanim się wszystko ładnie uruchomi.
[attachment=3490][attachment=3491]
///mod edit: w tekście poniżej są odniesienia do wątku http://forum.jdtech.pl/Watek-wybor-sprze...-assistant
Tak zupełnie z innej beczki - namówiłeś mnie do eksperymentów i użyłem testowo ssd nvme w przejściówce na usb (taka "partyzancka" chińska płytka, nawet bez obudowy…) jako dysku systemowego dla HA na bazie RPi3B+ (wtedy gdy generalnie używałem HA na RPi nie miałem jeszcze takiego sprzętu, ani nie udało mi się zmusić do bootowania HassOS żadnej obudowy 2,5' które posiadałem, teraz czas na kolejne eksperymenty - czy była to kwestia systemu, który sobie wtedy z tym nie radził czy faktycznie nie mam nic kompatybilnego poza tym najnowszym nabytkiem - to mogłoby rozwiązać problem dość szybko zużywających się kart TF) i tu taka uwaga - o ile RPi3B+ potrafi bootować z USB (przynajmniej z jakimś podzbiorem mostków sata-usb) to RPi4 tego nadal nie potrafi (a nie wiem na jakim etapie jest rozwój firmware "czwórki", ostatnio gdy się tym interesowałem było możliwe już bootowanie "z sieci", ale to za mało)

edit: przegapiłem premierę - 3 tygodnie temu pojawiło się beta firmware dla "czwórki" umożliwiające bootowanie z USB (na tym etapie to raczej nie będzie działać z HassOS, ale i na to przyjdzie czas):
https://www.raspberrypi.org/forums/viewt...3&t=275187
i starszy wątek
https://www.raspberrypi.org/forums/viewt...p?t=274595

edit - świeższy wątek (wersja z 15 czerwca 2020 chyba ostatecznie została "przyklepana" jako stabilna)
https://www.raspberrypi.org/forums/viewt...3&t=277413
więc po upgrade bootloadera (spod RPi OS) można pomyśleć o próbach z HassOS (i jeśli nie wystąpią jakieś przeciwności mam to w planie, gdy RPi4B-2GB dotrze do mnie z ChRL).
Garść linków, jest co czytać (a na wszelki wypadek przed aktualizacją użyłem add-on'a "Check Home Assistant configuration", oraz najpierw zaktualizowałem supervisora), jest ostrzeżenie o przebudowie bazy danych podczas aktualizacji, ale w średnio skomplikowanej instalacji nie odczułem konieczności oczekiwania na bazę w nowym formacie, choć restart był raczej powolny (ale na słabym sprzęcie i przy rozbudowanej bazie może to być faktycznie zagadnienie na wiele godzin - kiedyś próbowałem odbudowy uszkodzonej bazy, więc wiem, że to trwa bez końca, teraz w przypadku takiego uszkodzenia wolę pożegnać się z danymi Tongue) - przyjrzałem się ile trwała "dziura" w niektórych pomiarach i było to koło 15 minut.
https://github.com/home-assistant/superv...es/tag/228
https://www.home-assistant.io/blog/2020/...lease-112/
i na bis
https://github.com/briis/weatherbit/releases

oraz aktualizacja HassOS
https://github.com/home-assistant/operat...s/tag/4.11
Link wydawałoby się nie na temat:
https://www.electricitymap.org/map
Zamiast komentarza taki screenshot:
[attachment=3545]
wprawdzie wyniki rankingu byłyby trochę inne, gdyby monitoring emisji CO2 był prowadzony we wszystkich krajach, a nie tylko w wybranych, ale mimo to PL nie wygląda "za różowo" a bym powiedział, że jest u nas wręcz czarno…

Ale co to ma do tematu wątku? - otóż wyniki prezentowane na tej mapie możemy sobie pobrać u źródła https://www.co2signal.com/ używając do tego integracji:
https://www.home-assistant.io/integrations/co2signal/
(chyba kiedyś ją już wspominałem, ale nie przypuszczałem, że tak wyniki wyglądają w środku lata! chociaż z drugiej strony skoro jest tu prezentowane powiązanie produkcji energii elektrycznej z ilością wytwarzanego CO2 to pora roku nie ma kolosalnego znaczenia, jeśli ilość energii elektrycznej wytwarzanej z energii Słońca czy wiatru jest nadal u nas marginalna…)
https://www.home-assistant.io/blog/2020/...lease-113/
Dodam tylko, że trzeba czytać - u mnie przykładowo zniknęły encje grup Hue (nie doczytałem, że konfiguracja yaml już nie jest obsługiwana - lekarstwem było zakomentowanie w yaml linii powiązanych z Hue i restart HA; coraz więcej mam wpisów konfiguracyjnych za krzyżykami - robi się coraz lepszy pnp - zadowoleni będą Ci, którzy wolą wyklikać wszystko zamiast ręcznie edytować pliki konfiguracyjne), ale takich przełomowych zmian jest całkiem sporo, a kolejna porcja poważnych zmian jest zapowiedziana na 0.115.
aktualizacje:

Supervisor 231 (nieco poprawek)
https://github.com/home-assistant/superv...es/tag/231

HassOS 4.12 (dla zaczynających zabawę - zwykle warto wystartować z aktualnej w danym momencie wersji, oczywiście pliki obrazów są też podlinkowane w oficjalnej instrukcji instalacji)
https://github.com/home-assistant/operat...s/tag/4.12

UWAGA jeśli ktoś używa BT bądź BLE odradzam tą aktualizację (w/g mnie podejrzany jest system - są prawdopodobnie problemy z działaniem BT przynajmniej na platformie NUC, co gorsza mam problem z downgrade do 4.11 nie mam siły na dociekania, tym razem chyba przeczekam do kolejnej aktualizacji)

W przypadku świeżej instalacji z githuba można pobrać dowolną wersję np. 4.11
https://github.com/home-assistant/operat...s/tag/4.11
(teoretycznie można przechodzić między wersjami w dowolną stronę, ale czasem są problemy…)

skreślenie, bo jednak nie mam pewności co do przyczyny problemu (wyszło na to, że prawdopodobnie się karta zawiesiła? a problem przypadkowo zbiegł się z wykonaną aktualizacją? - po zrebootowaniu sprzętu w ramach walki z downgrade BT ożył, nieco to dziwne, bo reboot jest elementem aktualizacji systemu…), jakkolwiek próba downgrade kończy się błędami…
Stron: 1 2 3 4 5 6
Przekierowanie