Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Kontroler USB3.0 na pci-e do starego peceta
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
whiteindian napisał(a):***Sintech M.2(NGFF) M-key PCIe 1X Card, odleeeeciałem
konstrukcja po taniości, ale te normalne karty ze śledziem mają elektrycznie zasadniczo tą samą konstrukcję, tylko przynajmniej jakoś to wygląda i nie wypadnie ze slotu jak kopniesz blaszaka

nie widzę też sensu ładowania karty WiFi do slotu pci/pci-e skoro masz miejsce na wersję usb
ani dokładania kontrolera USB2 - przecież masz już jakiś zintegrowany (wymienisz panel czy śledzie i będzie śmigał jak nowy), to samo dotyczy karty audio (po co dublować sprzęt, który już masz)

whiteindian napisał(a):ale czy przyszłościowy nawet na chodzący jak żyleta komputer s.775
to jest moim zdaniem sedno - nie ma szans na wymianę procka, a ten już zaczyna odchodzić do przeszłości
więc jest sens dokupienia tylko czegoś, co wykorzystasz po wymianie płyty głównej na coś współczesnego, więc absolutnie nie ma sensu pchać kasy w pci (nawet jeśli sloty zostaną wolne już na wieki)

whiteindian

szopen napisał(a):konstrukcja po taniości,
nadal mowa o komputerze z płytą sprzed 10 lat. co zatem polecasz, bo nawet nie starałęm się szukać porównań, jakie tutaj transfery mogą być realne do uzyskania; pomysł ciekawy o ile na taki SSD wziąłbym długą gwarancję.
szopen napisał(a):nie widzę też sensu ładowania karty WiFi do slotu pci/pci-e

słusznie, ale od tp-linka usb jest dużo konstrukcji, nie wiem tylko które konkurowały by z moim client WR740N, w dodatku czy anteny są domyślnie takie sobie w tych popularnych kartach wifi?

szopen napisał(a):to jest moim zdaniem sedno - nie ma szans na wymianę procka, a ten już zaczyna odchodzić do przeszłości
jest tylko szansa na wymianę E5430 -> X5460 i to naprawdę jest duża różnica, bo kości ram są naprawdę kozackie do podkręcania. ale zostawmy to. reszta się zgadza.
nie mam bladego pojęcia jakie są realne transfery w takim frankensteinie, z pewnością gorzej niż masz obecnie na sata nie będzie (bo kontroler sata onboard jest przecież podpięty przez pci-e 1x(?) i to cały kontroler na tym wisi, a tu będziesz mieć tylko 1 ssd, ale nie namawiam bo to prosta droga do przeinwestowania grata)

jeśli zamiast karty wifi używasz WR740N w trybie klienta to każda z wymienionych będzie lepsza, ale pytanie podstawowe - jaki masz router (może nie ma sensu pchać kasy w kartę?) i dlaczego piszesz o antenach (anteny z tyłu blaszaka to jedno z gorszych miejsc, dlatego często lepiej się sprawdzają karty WiFi@usb bo można je wystawić na przedłużaczu w jakieś sensowne miejsce

whiteindian napisał(a):jest tylko szansa na wymianę E5430 -> X5460 i to naprawdę jest duża różnica
20% może 30% skoku wydajności to jest ledwo odczuwalne, a 120W kontra 80W - to faktycznie trzeba się zastanawiać czy regulatory napięcia na płycie nie pójdą z dymem
no i biorąc pod uwagę, że współczesne laptopy miewają sporo mocniejsze procki…

whiteindian

szopen napisał(a):nie mam bladego pojęcia jakie są realne transfery w takim frankensteinie
takie jeszcze coś https://www.walmart.com/ip/IOCrest-M.2-N...s/42597094
szopen napisał(a):chyba każdy mi bootuje, byleby system był w postaci trawionej przez bios, no i byleby bios miał obsługę bootowania z hdd@usb
spróbowałem z pendrive USB 2.0 zabootować OK - jest w bios opcja czy ma być widziany jako fdd/hdd. natomiast podpięty pod kontroler usb 3.0 nie widzi.
szopen napisał(a):jaki masz router (może nie ma sensu pchać kasy w kartę?)
Netgear wndr4300
szopen napisał(a):anteny z tyłu blaszaka to jedno z gorszych miejsc
tak dokładnie. sądziłęm że są takie karty wifi z porzadnymi antenami. w sumie tak licząc chyba można dokupić coś nowego i zainwestować, wteyd jak sam pisałeś nie będzie to wydatek jednorazowy.
szopen napisał(a):a 120W kontra 80W - to faktycznie trzeba się zastanawiać czy regulatory napięcia na płycie nie pójdą z dymem
pisałem z pewnym Rosjaninem bodajże któy zrobił to z identyczną płytą jak moja, tutaj jednak trzeba wstawić dodatkowe wentylatory
szopen napisał(a):no i biorąc pod uwagę, że współczesne laptopy miewają sporo mocniejsze procki…
sprzęt mobilny jest dobry u nas, gorzej z komputerami od zawsze. nadmienię że ostatni os czyli windows 7 działał ponad 4 lata bez awarii non stop. jakośc obrazu to priorytet, tutaj nie chcę oszczędzać ze względu na stan oczu. być może zainwestuję kiedyś we wspaniały telefon ze względu na zmianę trybu życia, a stacjonarka będzie stac w kącie na okazjonalne sytuacje i wydruk. tu akurat marzy mi się drukarka laserowa.
szopen napisał(a):więc jest sens dokupienia tylko czegoś, co wykorzystasz po wymianie płyty głównej na coś współczesnego,
dokładnie tylko co, bo komfort jaki jest przy tym co mam naprawdę - o dziwo - jest wysoki. jednostka jest tak cicha że w zasadzie można zasnąć przy nim. prawie jak od emeryta (żeby nie było ostatnio w markeie podsłuchałem rozmowę gdy starszy pan chcący kupić dekoder nie wierzył sprzedawcy czy aby na pewno to co dostaje nie jest w wersji poprzedniej hardware....)
zaraz zaraz, bo polecieliśmy za daleko - na slocie 1x (a nie masz innych wolnych) można użyć przejściówki do dysku sata m.2 (ngff key b), ale nie do natywnego pci-e m.2 (ngff key m) - ten wymaga slotu 4x (oraz prawdopodobnie wsparcia BIOSu), więc w ten sposób tam nie upchniesz dysku Samsung 950 Pro 256GB (wcześniej pisałem o Samsung 860 PRO a to jest normalne sata)

ssd musi być z wycięciem "b" albo "m+b" (czyli mówiąc krótko sata)

whiteindian napisał(a):spróbowałem z pendrive USB 2.0 zabootować OK - jest w bios opcja czy ma być widziany jako fdd/hdd. natomiast podpięty pod kontroler usb 3.0 nie widzi.
o tym pisałem wyżej - dokładane kontrolery muszą mieć własne rozszerzenie BIOSu by mogły bootować
(USB3 jeszcze nie spotkałem takiego), przecież masz porty USB2 to z nich powinieneś bootowac w razie konieczności

whiteindian napisał(a):Netgear wndr4300
jest sens wymiany tego TL-WR740 na coś innego, twój router obsługuje bodajże link do 450Mbps @2.4GHz i chyba 300Mbps@5GHz
chociaż z drugiej strony na pokładzie płyty głównej masz gigabitową kartę sieciową, więc wystarczy pociągnąć kabelek z routera i będziesz miał optimum i "inwestycja" w kabel jest najlepszym możliwym rozwiązaniem

whiteindian

"I am trying to find something that is exceptionally weird and bizarre"
https://hardwarerecs.stackexchange.com/q...ie-x1-slot
Wnioski biedne....jak się chce robić "coś szalonego". Takie jaja wielkanocne.
to będzie coś szalonego, jeśli kupisz i zadziała to się pochwal, teoretycznie ma to niby prawo działać
(ale czy będzie nie wiem… w każdym razie takie połączenie zabiera 3/4 przepustowości pci-e 4x)

whiteindian

Tylko proste opcje https://www.apricorn.com/upgrades/vel-solo-x1
btw o czym tu mowa, skoro wewnętrzny plextor ma osiągi 230/160 zapis/odczyt czego tu wymagać więcej??
lużny cytat skądś "you can use the very expensive PCIe x8 SSDs in a X1 slot and it will (should) simply work."
whiteindian napisał(a):Tylko proste opcje https://www.apricorn.com/upgrades/vel-solo-x1
ale przecież to jest przejściówka na dysk (ssd) sata z wbudowanym kontrolerem sata… (więc 1x jej nie straszne Tongue i dzięki temu zapewne obsługuje bootowanie)

wracając do wcześniejszego tematu - nvme pcie w slocie 1x
niektóre płyty mają "otwarte" sloty 1x więc daje się tam wetknąć dowolną kartę, ale będzie pracowała w trybie 1x
(na podobnej zasadzie są budowane specjalizowane risery do kryptokoparek umożliwiające podłączenie np. 8 kart graficznych do 1 slotu)
dlatego nie ma sensu pompowania kasy w spasiony ssd nvme, który będzie pracował z ćwiercią swoich możliwości (to "czyste wyrzucanie kasy w błoto", bo te dyski są sporo droższe, a nie uzyskasz wyższej wydajności)
chociaż gdybyś planował w najbliższym czasie zmianę mobo? ale nawet przejściówka, którą gdzieś wyżej wspomniałaś ma cenę całkowicie nieprzystającą do tego co na niej zamontowano (praktycznie nic)

whiteindian napisał(a):skoro wewnętrzny plextor ma osiągi 230/160 zapis/odczyt czego tu wymagać więcej??
jak to czego? granicy możliwości ;P chociaż sądząc po wynikach chyba już ją osiągnąłeś - ten ssd jak podejrzewam jest w stanie pracować szybciej na nowszych kontrolerach sata (ale do tego potrzeba nowocześniejszej płyty głównej) bo wyniki wyglądają na wysycone sata300

możesz wrzucić SS z CDI? - na poniższym SS mam właśnie taki przypadek ograniczenie wydajności ze względu na płytę główną (a że to stary laptop to nie ma możliwości żadnych ruchów)

whiteindian

szopen napisał(a):ale przecież to jest przejściówka na dysk (ssd) sata z wbudowanym kontrolerem sata
no wiesz potęga marketingu Big Grin
SATA Controller Chipset Asmedia 1061
Read/Write Performance 400/400 MBs
Max Performance PCIe x1 interface
---
szopen napisał(a):gdybyś planował w najbliższym czasie zmianę mobo?
Wtedy gdy brałęm Abit wierzyłem że stary wynalazek dedykowany pod takie zadania przetrwa próbę czasu i to prawda. Teraz celowałbym w mobo do podkręcania dla zasady a nie że tak bardzo mam ciśnienie na zabawy w OC.

Proszę taki g....ny temat się zapowiadał, a wystarczyło przestawić do góry i wyszła aby składać kompa od strony możliwości rozbudowania jego peryferiów Smile

Wymiana na znacznie lepszą obudowę z dobrymi śmigłami rozbija bank i tego typu rozważania przestają mieć sens. Pamiętam że po researchu myślałem o płytach na H81, H87 a przede wszystkim P67/Z68/Z77. Po przeniesieniu tego co jest w Abit ekonomicznie to nawet mobo w wersji mATX może być pewnym rozwiązaniem, ale czy to że "zje na śniadanie" to co mam to wszystko da spokój na parę lat.... Gdybym dzisiaj kupił wypasiony telefon w stosunku do sprzętu sprzed 10 lat może bym bardziej poczuł zmianę na codzień....

szopen napisał(a):możesz wrzucić SS z CDI? -
nie wiem co jest ale akurat podczas robienia zrzutu w IrfanView to CDI znika okno, inne aplikacje tez sprawdzałęm...

----------------------------------------------------------------------------
(1) PLEXTOR PX-128M6S
----------------------------------------------------------------------------
Model : PLEXTOR PX-128M6S
Firmware : 1.09
Serial Number : P02433108762
Disk Size : 128,0 GB (8,4/128,0/128,0/----)
Buffer Size : Nieznany
Queue Depth : 32
# of Sectors : 250069680
Rotation Rate : ---- (SSD)
Interface : Serial ATA
Major Version : ATA8-ACS
Minor Version : ATA/ATAPI-7 T13 1532D version 4a
Transfer Mode : SATA/300 | SATA/600
Power On Hours : 4433 godzin
Power On Count : 8345 razy
Host Reads : 24621 GB
Host Writes : 18457 GB
NAND Writes : 36914 GB
Temperature : Nieznany
Health Status : dobry (100 %)
Features : S.M.A.R.T., 48bit LBA, NCQ, TRIM, DevSleep
APM Level : ----
AAM Level : ----
Drive Letter : C:
whiteindian napisał(a):no wiesz potęga marketingu Big Grin
SATA Controller Chipset Asmedia 1061
Read/Write Performance 400/400 MBs
Max Performance PCIe x1 interface
tu masz to samo, tylko bez miejsca na zamontowanie dysku (randomowy sklep, więc pewnie można znaleźć taniej)
https://www.aliexpress.com/item/XT-XINTE...54255.html

whiteindian

szopen napisał(a):tu masz to samo, tylko bez miejsca na zamontowanie dysku (
"When connected via pcie x1 of the second generation, the speed is much higher than sata ii. up to the speed of sata iii reaches only through the third generation port. Through the first generation port, there will be no growth in speed compared to sata ii" z feedbacku.
----
Ni mam pojęcia czy opłacalne jest dla tych dysków SSD M2 pakowanie się choćby w i5 drugiej generacji i taką płytą https://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty...dex.pl.asp Ultra szybki dysk o pojemności 256GB średni pomysł.....
Na 99,9% to jest kontroler sata300 i on tu ogranicza wydajność, więc na nowszym kontrolerze twój ssd prawdopodobnie by miał sporo wyższe transfery (jakkolwiek podstawowy "kop" wydajnościowy przy pracy systemu na ssd nie wynika z transferów, a z praktycznie zerowego czasu dostępu do danych, więc warto mieć ssd na system nawet na starym kontrolerze, ale nowszy kontroler prawdopodobnie zwiększy ciągłe transfery nawet dwukrotnie - bo w tej chwili wąskim gardłem nie jest dysk tylko kontroler).


Tak w kwestii platform, które wymieniłeś - to na nich właśnie chodzą te modowane procki z laptopów (które gdzieś wcześniej wspomniałem)
https://linustechtips.com/main/topic/912...laptop-cpu
przy cenie 100-150$ w zależności od modelu chyba to było warte zastanowienia, jakkolwiek obecnie nie są dostępne na ali (ale na amerykańskich: ebayu i amazonie wciąż wisi ich oferta, z drugiej strony 4-5 stówek za starawe procki to wcale nie mało)


Odnośnie asrocka - zawsze mnie rozwalają te marketingowe pierdy w opisie Tongue oraz "gejmingowy" wygląd (szczególnie radiatory o kształtach niewiele mających wspólnego z wydajnym chłodzeniem, ale za to "fajne dla oka" Tongue)

whiteindian napisał(a):Z drugiej strony jaki sens posiadać SSD M2 małej pojemności, albo też ładować się w koszty dużych tych dysków?
jak to jaki? - na system, resztę można sobie opędzić czym się chce (a na cenne dane to jednak tradycyjny hdd), tak swoją drogą wysoka temperatura, która jest tragiczna w skutkach dla magnetycznych hdd (unikamy jak ognia temperatur powyżej 50°C, a optymalnie gdy nie przekracza 40°C) przy obecnych technologiach jest równie szkodliwa dla ssd (chociaż zawsze wyższa temperatura = wyższe upływności ładunku)

whiteindian

whiteindian napisał(a):aktualne chłodzenie Ultima 90i wykorzystałby pod nowe podstawki (1150...) za pomocą tego: http://thermalright.com/product/venomous-x-btk-ii/ Tongue
Czy to jest standard, że w płycie B75 "istnieje możliwość użycia chłodzenia od starych procesorów LGA775, dwa zestawy otworów mocujących."
szopen napisał(a):Na 99,9% to jest kontroler sata300 i on tu ogranicza wydajność, więc na nowszym kontrolerze twój ssd prawdopodobnie by miał sporo wyższe transfery
Tak, właśnie nie mówiłem o czasach dostępu tylko zapis.
szopen napisał(a):(a na cenne dane to jednak tradycyjny hdd),
tyle że cały czas się pogrążam czytając tematy ludzi którzy sporo temat przerobili, i dla mnie 500GB wystarczy. Na liście podręcznej z 2016 roku mam większe ST1000DM003 albo WD10EZEX kto mniejsze dzisiaj kupuje.
------
Tak dla przypomnienia:
PCI Express
Historia magistrali
1.0 – premiera 2004 (zaprezentowana przez firmę Intel)
2.0 – premiera 15 stycznia 2007
3.0 – dla podstawki Intel LGA 2011 oraz LGA 1155 z procesorami Ivy Bridge
4.0 – oficjalnie ogłoszona 8 czerwca 2017 r. przez PCI-SIG[4]
5.0 – 8 czerwca 2017 roku PCI-SIG ogłosiło wstępną specyfikację

Nie ma co koncepcja inwestowania powinna się zacząć od wersji 4.0 na nowy komputer na następne....hm...
tak swoją drogą nie przypuszczałem, że temat xeonów s771 jest wciąż żywy Tongue
https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/4/
(kiedyś nawet się nad tym zastanawiałem, ale temat umarł "naturalnie", czyli drogą przedawnienia)


s775/771 różni się rozstawem dziur w płycie od s115x, ale widziałem na allegro takie patenty, które podobno pasują do obu, więc skoro masz w opisie, że coś pasuje i ma możliwość zmiany rozstawu to czemu miałoby nie pasować?

gdybym miał teraz zmodernizować blaszaka drążyłbym temat tych mobilnych procków (głównie dlatego, że lubię podłubać, bo czy czy to robi cenowy szał raczej wątpię Tongue)

whiteindian

szopen napisał(a):tak swoją drogą nie przypuszczałem, że temat xeonów s771 jest wciąż żywy
a widzisz a twierdziłeś że to jest grat, a ja upierałem się przy swoim że Xeon to jednak nie C2D albo czasami Quad. Tongue
szopen napisał(a):ewentualnie muzeum komputerów Tongue sorry, no nie mogłem się powstrzymać (ale sam mam "stajnię zabytków")
Wyszło na tym, że mógłbym zmienić bebechy najtaniej na H61/H81 + G3420 (i5 2400K) i te wydane 3 stówki na raz miałyby sens...wątpię?
szopen napisał(a):Tak w kwestii platform, które wymieniłeś - to na nich właśnie chodzą te modowane procki z laptopów
szopen napisał(a):z drugiej strony 4-5 stówek za starawe procki to wcale nie mało)
nie wiem ile najtaniej taki X5460 albo E5450 na alle....ze 150PLN
szopen napisał(a):s775/771 różni się rozstawem dziur w płycie od s115x
o co innego chodzi. chłodzenie moje miało kiedyś adapter pod nowsze płyty, ale jest niedostępny albo to co aktualnie w ofercie może nie pasować. a tu a propos płyt B75 domyślnie znalazłem opis, że jeden z modelów posiada już takie otwory na chłodzenie z s.775 lecz na ile jest to powszechna opcja wśród tych albo innych mobo
whiteindian napisał(a):a widzisz a twierdziłeś że to jest grat
I dlatego dla mnie ten temat dawno umarł… ale faktycznie przelotki (naklejki) na procesor wciąż są dostępne, a powyższe stwierdziłem na podstawie w miarę aktualnych komentarzy do artykułu.

Rozumiem boom na te procki w momencie, gdy się masowo pojawiły na rynku w wyniku złomowania sprzętu z gigantycznych serwerowni (bo były tańsze i wydajniejsze od swoich desktopowych odpowiedników), ale w tej chwili to tylko chyba się próbują ratować co niektórzy właściciele starych platform (bo nic innego im nie pozostaje).

whiteindian napisał(a):i te wydane 3 stówki na raz miałyby sens...wątpię?
heh ja też, ale gdybym teraz składał jakąś budżetową platformę pewnie bym w coś takiego poszedł (tylko z innym prockiem, ale masz rację - głównie dla przyjemności pogrzebania w sprzęcie, bo w zasadzie to jest i tak wyrzucanie kasy w błoto)

whiteindian napisał(a):nie wiem ile najtaniej taki X5460 albo E5450 na alle....ze 150PLN
ale ja pisałem o laptopowych i5/i7 linka chyba wrzuciłem wyżej - nie są mocno wydajniejsze od tych xeonów bo swoją drogą to też już się powoli kwalifikuje na zabytki Tongue ale przynajmniej łatwiej zapewnić chłodzenie
a tamta generacja xeonów, o której piszesz to rozdział dla mnie definitywnie zamknięty - płyty główne są zdecydowanie za stare, więc co z tego, że procek tańszy jak trzeba dopompować kasy w pozostały osprzęt (a całość wkrótce i tak będzie warta zero)

whiteindian napisał(a):lecz na ile jest to powszechna opcja wśród tych albo innych mobo
myślę, że popularność zerowa, ale nie handluję sprzętem ani nie pracuję w serwisie, więc skąd miałbym mieć jako-taki przegląd sytuacji?

whiteindian

szopen napisał(a):więc skąd miałbym mieć jako-taki przegląd sytuacji?
też nie wiem które mobos mają domyślnie te dziury?
z drugiej strony kontak thermalright potwierdził że z moim starym chłodziwem będzie to działać http://www.thermalright.de/en/accessorie...hrough-kit słąby dostęp jest nawet na all drogo....
szopen napisał(a):gdybym teraz składał jakąś budżetową platformę pewnie bym w coś takiego poszedł
stąd wałkowanie na temat tych szybkich SSD M2. a poszedłbys jako minimu dzisiaj jeszcze w i7 2600
szopen napisał(a):Rozumiem boom na te procki w momencie, gdy się masowo pojawiły na rynku w wyniku złomowania sprzętu z gigantycznych serwerowni
wcale się nie zdziwię że następnym razem koszt zakupu monitora będzie większy niż reszta sprzętu. z tym że ktoś powiedział że modding to już dzisiaj zabawa dla "bogaczy"
.
szopen napisał(a):bo w zasadzie to jest i tak wyrzucanie kasy w błoto
a niech tam dam mu chlodzenie wodne podkrece zeona i zostawię Wink Big Grin

whiteindian

wpis #37 ciąg dalszy http://forum.jdtech.pl/Watek-kontroler-u...8#pid47468
------ PART II ------
Windows 10 Home x64

JMS567
[attachment=3140]

Obudowa Unitek Y-3257 USB 3.0 UASP
https://www.unitek-products.com/search?v...uct&id=186
SSD Plextor M6S 128GB
https://www.goplextor.com/pl/Product/Det...#/Features

USB 3.0
[attachment=3141][attachment=3142][attachment=3143]

USB 2.0
[attachment=3144][attachment=3145][attachment=3146]

W trybie USB 2.0 bootuje się (ustaw. w BIOS HDD/FDD), w trybie USB 3.0 nie (kontrolka na obudowie po chwili gaśnie). Na początku mały falstart podczas robienia testu CDM rozłączyło. Później bez kłopotów, kabel nie jest zgięty w żaden sposób.

whiteindian napisał(a):Przykładowy rezultat (Windows 7) CDM najszybszego dysku w komputerze - wewnętrzny Plextor M6S
szopen napisał(a):w załączniku przykład wyników, gdzie wąskim gardłem jest właśnie sata300
Teraz po zrobieniu wyrównania partycji SSD
[attachment=3147]

i przed wyrównaniem
[attachment=3150]

whiteindian

szopen napisał(a):w sumie jeśli jesteś pewien okablowania i masz kilka godzin, przez które będzie włączony komputer to możesz wykonać extended self-test to się dowiesz czy dysk faktycznie się nie sypie

[attachment=3149]

szopen napisał(a):możesz spróbować ustawić w nim inny profil AAM (ustawiłbym maksymalną wydajność)

program HDDScan nie próbowałem nie wiem w jakim celu, generalnie dysk chodzi cichutko. a w obudowie zewnętrznej wyniki normalne

szopen napisał(a):jest jeszcze jedna mało istotna kwestia parametr 9 (ilość rozruchów) jest 2x większy od parametru 12 (ilość fizycznych włączeń) z czego wynika, że dysk przechodzi do uśpienia średnio raz na włączenie

ten stary dysk hdd pochodzi z laptopa, jest trzymany w szufladzie, od tamtego smarta, podłączyłęm go raz na sprawdzenie extended test w hdd sentinel. w Oszczędzaniu energii ustawione było globalnie na wyłączenie dysku co 20minut.

whiteindian napisał(a):Teraz po zrobieniu wyrównania partycji SSD
Natomiast co do ssd czy przed tą operacją niejako zajeżdżałem dysk SSD? bo przy okazji według jakiegoś power usera z innego forum miałęm odczyty zapis NAND takie na rok jak u niego w ciągu 6 lat....
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie