Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: E-dowód, Dowód Osobisty z chipem. Warto już wyrobić?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jak na razie informacje w internecie znalazłem niejasne. Ponoć ma działać jako podpis elektroniczny i jako elektroniczne potwierdzenie tożsamości i obecności w urzędach, ale też ma ułatwiać załatwianie spraw m.in. w bankach?

Z drugiej strony jest mowa o "przyłożeniu" do czytnika, a więc jakieś ryzyko, że ktoś weźmie kredyt na mnie by istniało?

W jednym artykule mowa o bezterminowości, a w innym wzór na którym jest data ważności...

Kończy mi się akurat obecny dowód, więc czy warto poczekać do 4. marca czy może lepiej się pospieszyć? Jeszcze można wyrabiać "stary".

Oficjalna informacja o terminach:
https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane...d-osobisty
Ma działać jako podpis elektroniczny, ale nie kwalifikowany (bo ten kosztuje i trzeba go odnawiać co rok lub co dwa) tylko odpowiednik profilu zaufanego - taki podpis państwowy.
W ciągu najbliższych lat będzie raczej bajerem gotowym do użycia, niż ktokolwiek go użyje. Może się też okazać, że wszystko pic na wodę i będzie to do wywalenia w powietrze i będzie kolejna wymiana sprzętu. A to dlatego, że dowód z warstwą elektroniczną musi być wydawany, bo taki jest obowiązek unijny.
Co do podpisywania umów kredytowych - podpis nie odbywa się przez zbliżenie, tylko przez... podpisanie. A to procedura nieco bardziej złożona i bez podpisu kwalifikowanego zapisanego w chipie dowodu + dodatkowe hasła raczej się nie uda nic zrobić ot tak.
Ale oczywiście technikaliów brakuje, nawet na stronie obywatel.gov.pl nie ma nic.
jakubd napisał(a):Może się też okazać, że wszystko pic na wodę i będzie to do wywalenia

Czyli mogą być później wymiany nowych dowodów z powodu kiepskiej naszej polskiej organizacji zmian? Innymi słowy czy da się to s...szyć aż tak, że każą te z chipami wymieniać na działające? Bo jak tak to się pospieszę, żeby jeszcze wyrobić stary.
Nie, po prostu wejdzie kolejna wersja warstwy elektronicznej, która będzie wymagana do niektórych czynności i tyle. I kolejni zamawiający dowód będą mieli do tego dostęp, a starsi (jak ja - mam dowód sprzed 1,5 roku chyba) nie będą mieli. Dopiero jak będziesz chciał i zapłacisz, to sobie wymienisz.
Przekierowanie