Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Ubuntu, modem huawei e3131
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Mam problem z prawidłową instalacją modemu huawei e3131 w systemie Ubuntu,
prześledziłem mase poradników aczkolwiek żaden nie pomógł.
Wersja UBUNTU jaką posiadam to 16.04.4 LTS
modem huawei e3131
karta T-mobil-u
Kiedyś udało mi się poprawnie skonfigurować ale byłem zmuszony do reinstalacji Ubuntu.
Wyjaśnij jaki dokładnie masz problem?
16.04 odpala większość odmian E3131 bez żadnych dodatkowych czynności, o ile pasz pakiet usb-modeswitch zainstalowany i działa.
Jaki dokładnie masz E3131? Tradycyjny czy HiLink?

PS: po napisaniu wpisu dostałeś info, że musisz czekać na zatwierdzenie postu - nie musisz próbować ponownie Smile
Przerzuciłem też wątek do działu modemów bez LTE.
wybacz, nie zdąrzyłem doczytać, za szybkie przekierowanie,
czy tradycyjny czy HiLInk to nie wiem bo nawet nie wiem jak to sprawdzić ;p
podłaczany pod usb, pod klapką gdzie umieszcza sie karte widnieje E3131 Mobile Broadband,
Polecenie: lsusb|grep Huawei
Daje mi wynik: Bus 002 Device 012: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. Modem/Networkcard
Może to coś pomorże
Wybacz, zbyt szybko mnie przekierowało bym zdążył przeczytać.
oj nie wiem która to wersja( jak to sprawdzić?)
Po wklepaniu : lsusb|grep Huawei
Otrzymuje: Bus 002 Device 012: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. Modem/Networkcard
Ale nie wiem czy to coś Ci rozjaśni
Raczej tradycyjny, jest gotowy do nawiązania połączenia, choć urządzeń powinno być więcej tak opisanych.
Zgrepuj po 12d1 i pokaż wynik.

A co do łączenia, to powinien być już widoczny przy próbie łączenia network managerem, jeżeli używasz desktopu.
Używam i konsoli i graficznego wyglądu, w manager to nie widać Niestety,
Zgrep-uje rano jak bd w domu bo aktualnie nie mam dostępu do kompa
Po zgrep-owaniu otrzymuje taką odpowiedz
Bus 002 Device 003: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. Modem/Networkcard
Bus 002 Device 003: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. Modem/Networkcard
Masz prawidłowo rozpoznany i przełączony modem typu tradycyjnego.
Jeżeli system jest prawidłowo postawiony desktopowy menedżer połączeń działa bez pudła - potrzeba tylko wskazać z jakim operatorem chcesz się łączyć.
Sprawdziłem na szybko w ostatniej becie 18.04 LTS (16.04 mam tylko w wirtualce, a tutaj trudno się modem USB podłącza) i modem jest wykrywany w Network Managerze z opóźnieniem około 20-30 sekund względem zadziałania usb-modeswitch (to on przełącza modem z trybu pamięci masowej (12d1:15ca lub podobny, zależy od wersji E3131) do trybu modemu (oznaczonego 12d1:1506).
Jeżeli modem się jednak nie wykrywa w network managerze, to albo masz jego dziwną wersję, albo przycięty jakoś system. Od wersji 12.04 modem E3131 (wtedy dominował s-2) działa bez pudła.
Zawsze możesz łączyć się przez pppd ręcznie, opisów tego jest mnóstwo.
Przekierowanie