Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Fibaro FGK-10x Door/Window Sensor [Z-Wave+]
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Literka x oznaczeniu serii FGK-10x jest w rzeczywistości cyfrą od 1 do 7 i oznacza kolorystykę obudowy.

Kolory raczej nie są mocną stroną facetów, więc tylko parę jest bezdyskusyjnych (te barwy achromatyczne), a mamy do wyboru:
FGK-101 - biały
FGK-102 - srebrny/szary(?)
FGK-103 - czarny
FGK-104 - dla mnie beżowy, ale spotkałem określenie "kość słoniowa", (a oficjalnie: Pearl powder)
FGK-105 - jasno brązowy, (Cappuccino)
FGK-106 - brązowy, spotkałem określenie "orzech" czy oficjalniej "truflowy" Big Grin (Truffle surprise)
FGK-107 - ciemno brązowy, ale oficjalnie to chyba "ciemna czekolada" (Dark chocolate)

oficjalny wzornik kolorów wygląda z grubsza tak:
[Obrazek: full_FGK_10x5.jpg]

no i to co powyżej, to była pierwsza z unikalnych cech czujników otwarcia drzwi/okien pochodzących z polskiej firmy Fibar Group (wśród konkurencji bywa czasem dostępna jakaś gama kolorów, ale tak szerokiej jeszcze nie widziałem nigdzie indziej), a to umożliwia na miarę możliwości (zgodności kolorów) nieco bardziej dyskretny montaż czujników na drzwiach czy oknach.

Druga unikalna cecha to możliwość podpięcia czujnika temperatury DS18B20 Maxim Integrated (dawniejszy Dallas Semiconductor), co jest raczej niespotykane w konkurencyjnych konstrukcjach (choć są i takie, które nie wymagają zakładania dodatkowego czujnika, bo same już go posiadają "onboard" ale nie spotkałem ich w grupie door/window-sensor), a co ważniejsze umożliwia łatwe bezprzewodowe przesłanie danych z czujnika DS18B20 do wielu centralek potrafiących go obsłużyć (są jakieś, co tego nie potrafią?) informacje i schemat są w instrukcji, oprócz tego u nas na forum typowa kolorystyka przewodów dla wykonań w postaci sond hermetycznych:
http://forum.jdtech.pl/Watek-ds18b20-sen...ury-1-wire
i miniartykulik po niemiecku z ładnym obrazkiem, jak podpiąć najbardziej typowe wykonanie sondy:
http://blog.smarthome.hlc24.de/externer-...chliessen/

i następna:
Można użyć urządzenie do przekazywania stanu zdalnego przycisku czy innego urządzenia, ale wtedy tracimy możliwość używania go jako czujnika otwarcia okna lub drzwi z użyciem wbudowanego czujnika kontaktronowego (więc albo-albo… pod tym względem widywałem ciekawsze rozwiązanie, a na 100% bardziej funkcjonalne pod warunkiem zastosowania podobnego czujnika w charakterze detektora otwarcia okna - patrz Vision/Zipato/Schweiger/Monoprice/Linear http://forum.jdtech.pl/Watek-zipato-vs-z...sor-z-wave)

i ostatnia - niestety mimo rodzimego pochodzenia sprzęt jest ten wyjątkowo drogi…

[tu będzie uzupełnione - dane techniczne itd.]

Uwaga: niestety Fibaro popełniło błąd znany głównie z chińskich wynalazków, produkując różny sprzęt oznaczony tym samym modelem…
urządzenie FGK-10x występuje w 2 wersjach sprzętowych (na pierwszy rzut oka nie do rozpoznania, ale odpowiednie oznaczenie jest na pudełku, a w przypadku np. już zamontowanego sprzętu na tabliczce znamionowej, która jest wklejona od spodu pokrywy, niestety nie ująłem tego na zdjęciach):
- wersja nowsza Z-Wave+ to urządzenie z firmware 3.2 lub wyższym przez pewien czas miały też fragment oznaczenia "ZW5" (biorąc pod uwagę to co "mam w szufladzie" i sugerując się datą produkcji to na 100% są to urządzenia wyprodukowane w drugiej połowie 2016 lub później, możliwe, że wcześniejsze partie również są w tej wersji, ale nie posiadam nic starszego z tego typu czujników Fibaro)
- oraz stara wersja Z-Wave (bez plusa) to firmware w wersji niższej niż 3.2 (np. 2.05, takich akurat nie posiadam)
- od pewnego czasu jest też produkowany "Door/Window Sensor 2" FGDW-002-x (x to cyfrowe oznaczenie koloru obudowy) ten model to Z-Wave+ ze zintegrowanym czujnikiem temperatury, ale za to bez możliwości podpięcia zdalnej sondy temperatury ani czujnika stykowego (temat na inny wątek, ale nie obiecuję, dlatego zamieściłem informacje tutaj)


cdn.

na załączonych zdjęciach wersja biała, czyli FGK-101 przed instalacją (sytuacje przedstawione na zdjęciach chyba nie wymagają komentarza)
Przekierowanie