Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Jaki jest efekt modemu vs tethering w telefonie?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam.

TL;DR: Dostałem kartę Aero2. Włożyłem do telefonu. Połączenie działa, ale okropnie, zwłaszcza porównując do drugiej karty (play) w tym samym telefonie z płatnym pakietem, jak i modemu usb (plus) podpiętego do laptopa.

Czy kupno modemu (Huawei E3131 lub innego) pomoże z jakością połączenia?

A teraz z większą ilością detali:

W poniedziałek o 12:30 złożyłem zamówienie na kartę Aero korzystając z opcji przez internet (skan dowodu, opłata przez tpay). Dzisiaj (czwartek, 10:00) kurier dostarczył mi kartę. Wspominam o tym bo widziałem pytania na forum na temat prędkości doręczenia.

Karta działa, ale nie spełnia moich wymagań. Nie oczekuję oczywiście prędkości, ale chciałbym żeby można było w stanie na niej polegać. A tu zonk. Strony nieraz się wczytują, nieraz w ogóle. Co więcej, posiadam w tej chwili na wypróbowanie internet w Plusie z wypożyczonym modemem USB, który w tej samej lokacji śmiga aż miło (a nie łapie on tu LTE, tylko UMTS i DC-HSPA+) - choć czasem traci połączenie i muszę kilka razy próbować je wznowić.

Wiem z artykułu na jdtech, że karty Aero mają niższy priorytet w plusie. Było tam też wspomniane że problemy tym spowodowane można zminimalizować korzystając z modemu klasy 10 lub wyższej (cokolwiek by to nie znaczyło). Czy to oznacza, że taki Huawei E3131 rozwiązałby mój problem?


(Przetestowałbym też kartę Aero w modemie który mam od Plusa, ale to model ZTE MF821 - z którego nie da się normalnie wyjąć karty sim gdy została ona włożona. Jutro odwiedzę salon Plusa i będę kombinował żeby coś z tym zrobić.)

Z góry dzięki za wszelką pomoc.
Jak rozumiem porównujesz kartę Aero2 działającą w trybie 3G z kartą Play działającą w trybie też 3G?
Tak, z tego co wiem ten telefon nie jest w ogóle w stanie łączyć się korzystając z LTE.

Z dodatkowych informacji, jak dotąd testowałem kartę tylko w domu (~3km od UMCSu, blisko kilku nadajników Plus 900mhz z tego co sprawdzałem) oraz blisko UMCS - więc wszystko w centrum Lublina. Możliwe że to nadajniki takie przeciążone.
Aero2 musi być kartą główną - tą, która ma dostęp do 3G. Druga karta wtedy ma dostęp tylko do 2G. Aero2 na 2G jest bezużyteczna - tu się zgadzamy.
Nie wiedziałem nawet że jest takie ograniczenie. Owszem używałem jej jako drugiej w telefonie.

Zaraz sprawdzę jak się spisuje jako jedyna w tel.

[Edit] Ok, sprawdzę troszkę później bo telefon przy połączeniu rozładowuje się szybciej niż kabel USB jest w stanie go ładować. Cudo techniki, ten myPhone (ale miałem za pół darmo, więc nie narzekam).

Zakładając że będzie działać satysfakcjonująco dla mnie na tel, czy modem USB owszem polepszyłby zasięg/jakość? Czy tylko coś z dodatkową anteną?

[Edit2] Przetestowałem i owszem różnica jest gigantyczna. Prędkość owszem nie jest niesamowita, ale do "surfowania" w zupełności wystarcza.

Ogromne dzięki za pomoc, jakubd, bez niej pewnie zapomniałbym o Aero zupełnie. W podziękowaniu modem, który kupię, na pewno będzie z Twoim oprogramowaniem Smile
Kwestia ładowania - użyj lepszego kabla lub lepszego zasilacza. Albo innego gniazda w komputerze (jaki to komputer?)
Co do prędkości - raczej tutaj martwimy się o to, czy telefon, a dokładniej jego bateria - takie traktowanie przeżyje - często się nagrzewa, co może zabić gorsze baterie w pół roku.
Jak tego używasz okazjonalnie, to spoko. Ale jak na stałe - to lepiej modem.
Telefonu przy komputerze nie ładuję bo brak mi portów USB a nie wziąłem ze sobą huba przy przeprowadzce (a poza tym chciałbym oszczędzać porty, aby ich nie obruszać). Mój laptop to Clevo p150EM, tylko z innymi specyfikacjami niż w linku, bo to laptop-składak.

Zasilacz to standardowa ładowarka USB, akurat ta była dodana z tym myPhone, 5V i 1A. Poczytałem o tym troszkę i zakupię sobię ładowarkę 2A dla samego komfortu. Co do kabla to korzystałem z nowo zakupionego, ale z tego co czytałem to nie ma żadnej gwarancji co do ich jakości, więc chyba nie będę się z tym bawił jeżeli sama ładowarka starczy.

Właśnie z powodu potencjalnego zużycia telefonu na kupno modemu zdecydowałem się już przy ostatniej edycji poprzedniego postu. Który zresztą już zamówiłem od Ciebie, razem z przedłużaczem (i przelew też wysłałem, o tej godzinie powinien już dojść Tongue).

Co do prędkości to po wczorajszym korzystaniu widzę, że nie ma się za bardzo co martwić, bo limit jest bardzo łatwo osiągnąć.

Ale zainteresowało mnie coś innego - co z obniżeniem pingu? Bardzo pozytywnie się zdziwiłem że byłem w stanie pograć na Aero w grę FPS nie wyrywając sobie przy tym wszystkich włosów. Jedyny zgrzyt to fakt, że ping jest o ~25ms wyższy niż na moim zapożyczonym modemie plusa (telefon położony w tym samym miejscu co modem).

Tak więc pytanie - co w połączeniu z Aero ma wpływ na ping? Czy mogę go jakoś zmniejszyć?
Zamówienie mam, modemy na stanie także, zaraz pakuję i idę wysłać. Powinno dotrzeć w poniedziałek, o ile się o coś nie potknę po drodze.
Kachajal napisał(a):Tak więc pytanie - co w połączeniu z Aero ma wpływ na ping? Czy mogę go jakoś zmniejszyć?
1. Podstawa: to technologia. W 3G typowy ping jest od 60 do 100ms. W idealnych warunkach może spaść do 40, ale to rzadko raczej. W 2G nie będzie nizszy, niż 200-300ms.
2. Obciążenie łącza - im więcej ściągasz/wysyłasz zwłaszcza w pobliżu limitu prędkości (512/256 kbit/s) tym pingi mają prawo i powinny się wydłużać, aż do zaginięcia pakietów. Tak działa QoS, czyli regulowanie prędkości.
3. Tryb pracy w samym 3G: przy prawie zerowym ruchu modem spada z HSPA do UMTS (to niezbyt precyzyjne oznaczenia, ale niech będzie) i ping rośnie do około 100-200ms. Jeżeli przesyłasz bardzo mało danych to normalne. Po prostu musisz zwiększyć ich ilość - czasem pomaga uruchomienie "sztucznego" ruchu: radio internetowe o małej przepływności (żeby nie zapchać łącza), albo specjalnie spreparowanej komendy ping.
4. Jakość sygnału na linii modem-BTS - i nie chodzi o samą siłę, a jego jakość, czyli także zakłócenia. Retransmisje danych mogą wydłużać ping.
5. Jak korzystasz z WiFi jeszcze po drodze (modem-router-wifi->laptop) wtedy zakłócenia czasem pojawiają się właśnie w sieci WiFi.
6. Obciążenie samego komputera, choć to już najmniej - musiałoby się dziać coś strasznego, żeby było tak źle, żeby TCP/IP zwalniał przy przepływności 512 kbit/s.
(06-10-2017 10:34)jakubd napisał(a): [ -> ]Zamówienie mam, modemy na stanie także, zaraz pakuję i idę wysłać. Powinno dotrzeć w poniedziałek, o ile się o coś nie potknę po drodze.
Super! Dziękuję i czekam z niecierpliwością. Oczywiście nic się nie stanie jeżeli się przedłuży - wysyłki spodziewałem się najwcześniej w poniedziałek, więc to miłe zaskoczenie.

(06-10-2017 10:34)jakubd napisał(a): [ -> ]3. Tryb pracy w samym 3G: przy prawie zerowym ruchu modem spada z HSPA do UMTS (to niezbyt precyzyjne oznaczenia, ale niech będzie) i ping rośnie do około 100-200ms. Jeżeli przesyłasz bardzo mało danych to normalne. Po prostu musisz zwiększyć ich ilość - czasem pomaga uruchomienie "sztucznego" ruchu: radio internetowe o małej przepływności (żeby nie zapchać łącza), albo specjalnie spreparowanej komendy ping.
Jak wyglądałaby taka komenda? "ping 8.8.8.8 -t -l 500" czy coś tego typu?
Tak o takiego pinga chodzi, ale wartość parametru -l trzeba dobrać eksperymentalnie w zależności od tego, co u ciebie zadziała tak, jak chcesz. Bo modem i BTS decydują wspólnie o tym, w jakim trybie będzie działało połączenie w zależności od wielu warunków.
Stron: 1 2
Przekierowanie