Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Popp POPE005107 zewnętrzna solarna syrena alarmowa [Z-Wave+]
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nietypowo zacznę od… ceny, która jest po prostu z kosmosu, czy jak niektórzy wolą z d**y.

Czemu o niej piszę? - bo jest dość ciekawym rozwiązaniem, a konkretniej mam na myśli zasilanie z baterii słonecznej umożliwiające faktycznie bezprzewodową instalację oraz stopień ochrony IP56 (wydaje się być nieco przesadzony, ale nie będę robił testów mogących potencjalnie zniszczyć urządzenie), w miejscu docelowej instalacji i tak nie planuję zawieszenia syreny od zachodniej strony, która na większości terytorium PL jest narażona na wzmożone działanie opadów.
Producent twierdzi, że po jednym słonecznym dniu syrena jest w stanie pracować 50 dni w stanie czuwania (tj. bez wyzwolenia alarmu)

[attachment=2523][attachment=2524]

oficjalna strona produktu
http://www.popp.eu/products/actuators/outdoor-siren/


tu miejsce na wrażenia z instalacji i użytku:

jak dotąd mogę napisać jedynie o:

- wadliwej instrukcji, ale chyba nikt o zdrowym rozsądku nie rozbierze sprzętu na "części pierwsze" jeśli faktycznie tego nie potrzebuje, demontaż "do spodu" może być konieczny jeśli się zdecydujemy np. wykonać dodatkowe otwory montażowe, aby nie wieszać urządzenia jedynie na dość lichym z wyglądu wieszaczku aluminiowym, który i tak jest konieczny do poprawnego działania, bo stanowi równocześnie zabezpieczenie antysabotażowe (czujnik naruszenia integralności = tamper switch)

- dźwięku, który uważam za dość słaby jak na taką cenę (nie mam odpowiedniego miernika, ale szczerze nie wierzę w "105 dBm", swoją drogą jednostka jest z d**y, bo głośność jak mnie zawsze uczono wyraża się w dB, a nie dBm)

- jedynym co faktycznie mnie przekonało do siebie - stroboskopowe czerwone światło jest faktycznie dobrze widoczne (choć nie miałem czasu na testy w pełnym słońcu)

- pomiar temperatury jest dokonywany wewnątrz urządzenia i gdybyśmy w ten sposób chcieli sprawdzać temperaturę na zewnątrz może być mocno zafałszowany, szczególnie jeśli syrena jest w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym
(uzyskałem 35°C przy temperaturze otoczenia 18°C a nawet ponad 45°C przy 25°C na zewnątrz i bezpośrednim nasłonecznieniu, ciekawe co będzie latem?) po upływie gwarancji być może zmodyfikuję urządzenie (o ile to jest jakiś typowy czujnik) przenosząc go na akumulator, bo widząc takie temperatury mam obawy czy temperatura nie przekracza wartości bezpiecznych dla aku litowego
[attachment=2522][attachment=2521][attachment=2525]

- teoretycznie jest możliwy upgrade firware'u, ale producent nie udostępnia go publicznie…

- zacząłem testować na jak długo wystarczy naładowany akumulator - 29.08.2017 urządzenie zostało zapakowane w nieprzezroczysty karton (czyli z zerowym dostępem światła = brak ładowania)
14.09.2017 (2 tygodnie) - wskaźnik naładowania nadal pokazuje 100%?? (raz na parę dni sprawdzam komunikację z urządzeniem włączając strobo na kilka sekund)
01.10.2017 (4 tygodnie), 15.10.2017 (6 tygodni) - wskaźnik naładowania nadal pokazuje 100%
test niestety został zakończony 19.10.2017 gdy przy testach czytnika RFID w niezamierzony sposób włączyłem "zupełnie cichy alarm" (bo syrena byłą skonfigurowana do pracy wyłącznie jako sygnalizator świetlny i zamknięta w nieprzepuszczającym światła kartonie…) powodując całkowite rozładowanie akumulatora… co ciekawsze ostatnie wskazanie to temperatura 53°C i stan akumulatora 100%, niestety nie zauważyłem swojego błędu od razu, więc nie wiem jak długo syrena błyskała, ale zanotowana temperatura każe podejrzewać, że dość długo
niestety ze względu na czasochłonność tego typu testu nie obiecuję, że kiedykolwiek go powtórzę…

jakkolwiek zupełnie przypadkiem i tak przekroczyłem czas gwarantowany przez producenta - w całkowitej ciemności i bez utraty wskazań stanu naładowania sprzęt wytrzymał 53dni + 1 nie odwołany alarm (a ten test można i tak traktować podobnie do syntetycznych benchmarków - raczej nie będziemy się wybierać z tym sprzętem w okolice koła podbiegunowego, bo tylko tam występują tak długie noce, ale tamtejsze warunki i tak są zbyt hardkorowe dla podobnego sprzętu)
[attachment=2604]


ciekawy wątek
https://forum.fhem.de/index.php?topic=42736.45
pozwolę sobie na małą przeklejkę z translatora (kiedyś to może zedytuję dla poprawienia czytelności):
"I summarize again the "problems" that I have found:
Temperatures below 0 ° C:
0 ° C is displayed as 2359 ° C, temperatures below 0 with corresponding "smaller" values.
Workaround: can be corrected by userreading in FHEM.
Fix: forwarden FW update, which should fix this problem can not be imported with FHEM.
Parameter 6 "auto OFF" can not be set.
Have several times verifiable to change the parameter from the default "0" to "2" via "set <Device> ConfigAutoOFF 2" as well as "set <Device> configByte 6 2", after a "get <Device> configAutoOFF" or "get <Device> config 6" or "get <Device> configAll" it is still on "0"
Workaround: off FHEM programmatically after 2 minutes
Fix: none known
no matter what is in parameter 4 (Send unsolicited temperature report after N wake up) the siren will only report new temperature values ​​if the measured temperature changes by more than specified in parameter 3.
Workaround: Watchgdog, which polls the current temperature if the last reported temperature value is older than one hour.
Fix: none known
The unit does not report battery status unless it has a "battery: low" after one of the above hangers. If you immediately (I am automated) the battery level queried ("get <Device> battery") "battery: 100%" reported. Have the device on "get <Device> battery" never received a response other than "battery: 100%"!
Workaround: none known
Fix: none known
And last but not least, the trailer that is much discussed here.
How does such a trailer express itself?
No response to inquiries / commands from FHEM
Also sends out no messages (temperature, sabotage message, etc.)
there is a soft whistling sound
The flash LEDs glow weakly
If you remove the device from the wall mount, it will not start, although it is configured accordingly (parameter 1 set to "0", parameter 5 set to "2")
To bring the siren back to life you can either
Waiting
or
Remove the device from the wall, screw it on, turn it off and then turn it back on, then the alarm will go off if you do not have it on the wall mount (or pretend it is in place by a magnet)!
The Popp Support sees two possible causes:
In direct sunlight, the device can get over 80 ° C which is at the limit of the specification of the ZWave chip.
I was offered to buy the device back
(My device has only reported temperatures to just over 40 ° C)
Missing FLIRS support of the controller

As far as I know, FLIRS is a method of how the controller can instantly wake up a battery-powered device.
If FHEM were unable to wake up the siren, the device would not react to FHEM a few minutes after switching it on. Very well it would settle on its own messages to FHEM: Temperature messages sabotage alarm, etc., or regardless of FHEM howling when you take it off the wall. But that is not the case with a "hanger"! As long as the siren has not hung FHEM can very well interrogate temperature (happens every hour) or otherwise communicate with the device. Even hours after switching on.
Missing FLIRS support does not sound plausible to me.

I suspect rather a problem with the power supply or dr charging circuit of the Accus:
Have the impression that who too much light on the large solar panel falls the hangers occur.
Therefore, I am currently experimenting with partially covering the solar cells. Have the impression that the hangers are now rare.
In winter you will probably have to remove or reduce the cover again! Maybe even slats would shadow the higher position of the sun, but allow direct irradiation in a flat position of the sun, a possibility. "

część opisanych problemów potwierdzam, część u mnie nie wystąpiła (jak dotąd)


cdn. gdy będę miał trochę czasu


linki

ulotka
http://www.popp.eu/wp-content/uploads/20...ren_En.pdf

manual online (UWAGA: rozbiórkę urządzenia w celu montażu należy zakończyć na kroku 3 w/g pierwszego rysunku, dalsze kroki są zbędne, a wręcz szkodliwe (4) w obecnym wykonaniu syreny)
http://manuals-backend.z-wave.info/make....pope005107

instrukcja pdf (te same błędy)
http://www.popp.eu/wp-content/uploads/20...OPP_En.pdf
http://www.vesternet.com/downloads/dl/fi...manual.pdf

wpis w bazie certyfikowanych urządzeń z-wave
https://products.z-wavealliance.org/products/2085

inne powiązane linki
https://apps.athom.com/app/com.popp


kilka sztuk znalazłem w niemal rozsądnej cenie na WHD w niemieckim amazonie (ale to towar używany/ze zwrotów itd.)
https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B...ICS1PHF7ZO

powyżej skreślone, ale oferta mimo wszystko czasem jest aktualna (ewentualne drobne wady estetyczne w tym wypadku raczej należy uznać za nieistotne o ile tylko urządzenie będzie sprawne)
Przekierowanie