Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: ręczne przełączanie BTS-a w aero2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czy jest możliwość ręcznej zmiany BTS-a z którym się łączy stacja? Nie poprzez zmianę pasma, lub technologi łączenia. Oba nadajniki nadają na UMTS-ie na paśmie 900. Mam aero2 i jeden nadajnik mam około 2 km od siebie a drugi około 14. Cały czas mi się łączy z tym, co jest 14 km ode mnie. I dlatego chciałbym to zmienić, lecz odpowiedzi na forum ani w google nie znalazłem. Znalazłem tylko przełączanie na innego BTS-a za pomocą noki(http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=8531), ale tego nie da się chyba użyć na zwykłym modemie (huawei E173).
I takie pytanie. Czy jak nadajnik ma kilka CID, to niezależnie do którego ja się podłączę prędkość będzie ta sama? Czy nadajnik automatycznie rozdziela CID-y pomiędzy użytkowników, tak by nie było zapchanego łącza? Poniżej złączam mapkę z tymi 2-ma nadajnikami. Pokazany jest ten do którego chcę się podłączyć.
1. Nie ma możliwości ot tak wymuszenia CID, z którym się łączysz.
2. Można teoretycznie coś takiego robić mając sprzęt i soft, który potrafi działać w trybie diagnostycznym - coś jak wynalazki netmonitorowe do Nokii. Ale wtedy zwykle nie działa przesyłanie danych. Dla modemów Huawei się z tym nie spotkałem, ale też intensywnie nie szukałem. Być może modemy z Qualcomm za pomocą ich softu QPSK itd można takie numery robić, ale to tylko w E173u (wersja s ma inny sprzęt).
3. Czy inne urządzenie łączy się z tym bliższym BTSem? Może on wcale nie działa? A może jest schowany tak, że sygnał nie dociera? Sprawdzałeś to jakoś?
4. CIDy zależą od... poziomu sygnału. BTS typowy z 3 sektorami ma 3 CIDy, każdy nadaje w inną stronę. Sieć i modem dogadują się i wybierają ten, który ma lepszy sygnał.
A obciążenie każdego z nich to zupełnie inna sprawa i mogą być 2 puste i 1 przeciążony i... tyle.

Możesz próbować wymuszać pracę z konkretnym BTSem za pomocą anteny kierunkowej. Ale jak BTS nie działa, to... nie zadziała. No i jak drugi BTS jest za blisko, to też będzie problem.
jakubd napisał(a):3. Czy inne urządzenie łączy się z tym bliższym BTSem? Może on wcale nie działa? A może jest schowany tak, że sygnał nie dociera? Sprawdzałeś to jakoś?[…]Ale jak BTS nie działa, to... nie zadziała. […]
spojrzałem na mapkę i to wydaje się być całkiem prawdopodobne
(a oprócz tego, nie wiem jak w przedstawionej okolicy wyglądają przygotowania do budowy S11, ale na pewnych odcinkach budowa jest już w dość zaawansowanym stadium)

joachim97 napisał(a):Czy nadajnik automatycznie rozdziela CID-y pomiędzy użytkowników, tak by nie było zapchanego łącza?
może spróbuję to wyjaśnić obrazowo: CID to jakby "numer anteny" na stacji bazowej
typowa stacja ma 3 anteny skierowane w 3 różne strony (powiedzmy, że obejmują po 120 stopni w płaszczyźnie poziomej),
więc to z jakim CID się łączysz zależy od miejsca w którym się znajdujesz
Chyba przyczyną u mnie tego że nie łapał są 2 ścianki i kawałek lasu bo jak przeszedłem do innego pomieszczenia zasięg się złapał. Tylko w moim pokoju nie łapie. A to tylko ściana dalej. Sygnał normalnie się łapie z telefonu ale na modemie coś nie chce. W ogóle na modemie mi nie łączy się z intenrnetem przy zasięgu z EDGE. Czyli po prostu modem do wymiany?
Być może wymiana firmware (nie dashboard) w modemie też pomoże, ale pewności nie ma.
Okej. zacząłem szukać o tym firmware ale spróbowałem naprawić wcześniejszy modem na którym wszystko działało. Znaczy aero chodziło dobrze. Modem tej samej marki (E-137u-2) tylko ten który nie działa jest lekko cięższy od tego który działa. Mają tą samą wersję oprogramowania i dlatego nie wiem co jest problemem. I czy na przykład instalacja oprogramowania nowszego na tym cięższym(który nie działa poprawnie) może go usprawnić? I czy da się jakoś zrobić kopię firmware z tego lżejszego i go przywrócić na tego cięższego? Tak by działał tak samo jak ten lekki bo ten lekki przy wyjmowaniu mu zostaje USB w gnieździe. i to muszę na nowo przykładać by dobrze pasowało. A łatwiej to się robi modemem w którym się gniazdo nie urywa przy każdorazowym wyjęciu. Także jak by były jakieś pomysły to byłbym wdzięczny. Jakby ktoś też posiadał ORYGINALNE linki do firmware tych modemów to też byłbym wdzięczny bo http://chomikuj.pl/lesiolo/Modemy+GSM/IS.../Pliki+ISO ten człowiek ma modyfikacje i są opinie że przez to można modem uszkodzić.
Przekierowanie