Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: TP-LINK TL-MR3020 + Huawei E3372h-153 kompatybilność i wydajność
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jak w temacie. Zatem czy ten zestaw współpracuje i czy piętro niżej zasili PC + smartfon. Zasięg Play właśnie jest lepszy piętro wyżej (prędkości tam są rzędu 30-40 Mbps) to i chciałbym, aby sam router mi tej prędkości nie ograniczył. Czy też potrzebny hub USB (i czy może być jakieś tam byleco, ale z dobrym zasilaczem)?
na fabrycznym sofcie w routerze to… nie mam zielonego pojęcia Big Grin
(nie podałeś wersji sprzętowej routera tak swoją drogą, choć w tym wypadku występuje chyba wyłącznie v1)
po prostu podłącz i sprawdź, skoro podajesz osiągane prędkości w LTE to zgaduję, że modem już masz


natomiast przed chwilą odpalałem E3372h-153 HiLink pochodzący z Playa z aktualnego startera PInK za 159zł
(zestaw prepaid* pod nazwą "modem 4g lte + starter 30GB internetu na start", srebrne duże pudełko z żółtym paskiem na tylnej stronie zawieszki oraz na tylnej stronie "HUAWEI E3372 H LTE", opis na wewnętrznym pudełku modemu: " interfejs użytkownika HUAWEI HiLink")
pod bieżącym buildem Gargoyle od Cezarego, czyli 1.9.2.4 by obsy i działa "od pierwszego strzału"
niestety twój router jest zbyt ubogi na ten soft, ale…

stawiam, że ten modem bezproblemowo zadziała z "projektem MiFi" również kompilowanym przez Cezarego
http://eko.one.pl/?p=mifi
(nie testowałem, ale jest szansa, że współpracę sprawdzę może za tydzień-dwa? jeśli podobny sprzęt w postaci TL-MR3040v1 do mnie wróci), a na 100% pod aktualnym "MiFi by obsy" działa E3372 w wersji dostępnej z rok temu w C+ (niestety nie znam wersji, bo nie mój, a nie wnikałem w szczegóły, ale na 100% to hilink)

w/w alternatywne oprogramowanie jest dostępne dla TL-MR3020v1
http://dl.eko.one.pl/mifi/ar71xx/
wgrywając z fabrycznego softu tego routera używamy plik zawierający w nazwie "-tl-mr3020-v1-squashfs-factory.bin"
(link działający do czasu pojawienia sie nowszej wesji)
http://dl.eko.one.pl/mifi/ar71xx/mifi-17...actory.bin
przyjmij, że operacja jest nieodwracalna, wgrywasz mając komputer podłączony po kablu Ethernet z routerem bez podłączonego modemu i uważając aby nie zanikło zasilanie (dokładnie włożona wtyczka, nie w trakcie burzy Tongue)
ten projekt jest ukierunkowany na obsługę modemów, soft nie zawiera żadnych dodatkowych wodotrysków

* uwaga wciąż można spotkać zestawy prepaid wyglądające niemal identycznie, ale z modemem 3G a konkretnie E3131
różnice to napis bodajże "modem + starter 30GB internetu na start" oraz drobnym druczkiem na tylnej stronie podany model E3131, mimo to opakowanie zawiera na przedniej części reklamowy kwadracik z o treści "4G LTE ULTRA"!


w kwestii przycięcia prędkości - przez WiFi jest to dość prawdopodobne, rzuć skrętkę na piętro i połącz się przewodowo jeśli chcesz pełną wydajność na kompie

metoda zwiększenia zasięgu na innym piętrze jest banalna - zmieniamy polaryzację anten w routerze na poziomą, ustawiając w przestrzeni sprzęt tak, aby wypromieniowywana wiązka obejmowała nas interesujący fragment pomieszczeń, niestety ten model ma tylko anteny wewnętrzne… (i leżąc poziomo "na płasko" powinien wypromieniowywać stosunkowo najsilniejszą wiązkę pionowo w górę i dół)

albo chociaż zapodaj screenshoty z windowsowego inssidera
http://forum.jdtech.pl/Watek-inssider-pr...zenia-wifi

ale gwarancji na działanie/zasięg nikt nie da - wszystko zależy z czego jest zbudowana chata, więc eksperyment jest jedyną prostą drogą


kwestię aktywnego huba póki co pomijam (to lekarstwo tylko na wypadek gdyby pobór prądu przez modem był za wysoki), przede wszystkim przedłużacz USB, aby modem i router nie zakłócały się wzajemnie, ewentualnie antena zewnętrza LTE (zestaw 2-antenowy lub antena 2-polaryzacyjna), hub to ostateczność

w zasadzie nie napisałem nic nowego - te wszystkie informacje już można było tu znaleźć…
szopen napisał(a):(zestaw prepaid* pod nazwą "modem 4g lte + starter 30GB internetu na start", srebrne duże pudełko z żółtym paskiem na tylnej stronie zawieszki oraz na tylnej stronie "HUAWEI E3372 H LTE", opis na wewnętrznym pudełku modemu: " interfejs użytkownika HUAWEI HiLink")
Wszystko się zgadza tylko na wewnętrznym pudełku napis: "standardowy interfejs USB", Więc to chyba nie hilink, skoro z resztą odpalam przez program PLAY INTERNET.
Może też zapytam wprost: Czy do używania modemu w routerze koniecznym jest, aby modem był HiLink?
no to masz wersję non-hilink ("tradycyjną")
i fajnie, że w końcu ktoś pomyślał o odróżnieniu wersji informacją na pudełku (szkoda, że tylko wewnętrznym…)
w świeżych starterach ponoć są już wyłącznie hilinki

Ekonomista napisał(a):Czy do używania modemu w routerze koniecznym jest, aby modem był HiLink?
NIE

dalsze wyjaśnienie nie jest już tak proste

konieczne jest jedynie (i aż) aby cała kombinacja, czyli:
-dany model modemu (E3372)
- jego odmiana sprzętowa (h-153)
- modyfikacje operatorskie (Play)
- i na koniec odmiana firmware (non-hilink)
była obsługiwana, przez dane firmware routera (zazwyczaj polega to na rozpoznaniu identyfikatora sprzętowego i próbie obsługi w sposób dla niego określony, choć czasem jest to bardziej skomplikowane)

hilink taką obsługę ułatwia, bo większość modemów hilink zgłasza się w pewnym sensie jednakowo (niezależnie od tego jaki mają sprzęt "pod spodem"), więc często stare firmware routerów obsługuje hilinki, które powstały później od tego firmware

natomiast modemy "klasyczne" zgłaszają się zgodnie ze swoją wersją we w miarę unikatowy sposób
(więc firmware routera wypuszczone w 2015 roku z pewnością nie będzie rozpoznawać modemu, który pojawił się na rynku w 2016 roku)

skoro na fabrycznym sofcie routera ten zestaw Ci nie działa, to rozwiązanie masz powyżej - "projekt MiFi, bo
jest on oparty na świeżym wydaniu LEDE ze świeżym zestawem oprogramowania sterującego modemami
dlatego uważam, że w twojej konfiguracji zadziała (to samo dotyczy h-153 hilink)

PS póki ktoś nie przetestuje kompatybilności h-153 hilink od Playa z tym routerem na fabrycznym sofcie, to nie będzie wiadomo, czy taka kombinacja zadziała

PPS ja bym się chętnie zamienił hilinkiem na non-hilinka, ale nie wiem skąd jesteś, więc czy będziesz dziś na mojej trasie przejazdu przez 3/4 PL czy nie…
A ja w krótkich, żołnierskich.
1. MR3020 jest cholernie mało wydajny i nawet na Gargoyle niestabilny. MiFi nie testowałem, ale chyba sprawdzę przy okazji Smile
2. MR3020 na fabrycznym zasilaczu słabo sobie daje radę z samym sobą, o modemie nie wspominając. Z dobrym zasilaczem ogranicza moc dla modemu tak samo jak inne routery z serii MR, choć to mi się obiło o uszy, pewności nie mam.
3. Jak ktoś ma cierpliwość i wie jak, E3372s i h można przerabiać między wersjami HiLink<->trad, choć przy wersji h jest z tym więcej zabawy z powodu zabezpieczeń (szopen, jak będziesz w wwie daj znać, mogę ci przerobić soft na tradycyjny).
4. Ogólnie dla MR3020 polecam HiLinka, lepszy zasilacz i/lub kabelek Y zasilający dodatkowo modem i cierpliwość do niskiej stabilności sprzętu. Prędkości powyżej 10/10 bym się nie spodziewał, ale nie wiem, może projekt MiFi wypróbuję i zobaczę jak to teraz chodzi.
1. nie testowałem wydajności, więc nie wiem jak się sprawy mają, ale to jedna z najstarszych konstrukcji (więc na 100% jakieś ograniczenia wydajności występują)

w kwestii stabilności - testowałem akumulatorowego bliźniaka (TL-MR3040v1) jeszcze pod starym gargoyle 1.6.x i nie narzekałem na braki (ale ze względu na zastosowanie typowo mobilne nie robiłem testów długoterminowych, wydaje mi się, że jednak stabilność powinna być wystarczająca)

2. kwestia zasilania jest istotna, ponadto (kiedyś o tym pisałem) można obejść okład odcinający zasilanie przy obciążeniu portu USB przekraczającym 0,8A

moje testy "na szybko" modemu E3372h-153 hilink dały wyniki (przy zasięgu LTE "na 2 kreski" w interfejsie HiLinka) w granicach 0,15-0,25A przy intensywnym pobieraniu i 0,45-0,55A przy intensywnym wysyłaniu
więc zabezpieczenie w takich warunkach nie powinno zadziałać

3. wstępnie jestem umówiony z @Ekonomista na zamianę modemami (hilink na non-hilink), ale gdybym był w potrzebie to się będę odzywał Big Grin

4. moim zdaniem projekt Cezarego "MiFi" jest warty uwagi choćby z uwagi na obsługę "z pudełka" nowszych modemów niż w gargoyle 1.6.x natomiast trzeba mieć w głowie wszystkie jego ograniczenia
(choć z drugiej strony prostota i minimalizm interfejsu graficznego jest idealna dla początkujących)
Przekierowanie