Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Wyciągnie karty SIM przy włączonym smartfonie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Obecnie te nowsze modele smartfonów mają w zasadzie zamknięte obudowy i bez specjalistycznych narzędzi nie da rady ich otworzyć (są klejone i trzeba je dość mocno rozgrzać, by ten klej upłynnić). Tego typu podejście sprawia, że inaczej się implementuje sloty na karty SIM/mikro SD i obecnie przebija się rozwiązanie dedykowanych tacek, które wyglądają mniej więcej tak:

[Obrazek: gtBYP4Z.jpg]

Można tu wsadzić dwie karty SIM lub jedną kartę SIM i kartę mikro SD.

Android umożliwia odmontowanie systemu plików karty SD, przez co można ten nośnik bez problemu wyciągnąć z telefonu, gdy ten pracuje nieprzerwanie. Podobnie można postąpić z wsadzeniem nowej karty. Co jednak w przypadku tego rozwiązania widocznego powyżej? Czy można taką kartę bezpiecznie wyciągnąć, gdy smartfon pracuje, czy nie bardzo i trzeba to urządzenie pierw wyłączyć? Generalnie piję do tego, czy bezpiecznym jest wyciąganie kart SIM, gdy telefon działa.
Tak, karta SIM jest tak przygotowana, żeby zwarcia nie powodowały problemów. Ale jak zachowa się elektronika to zależy od softu - zwykle po chwili stracisz kontakt z siecią GSM i tyle. Przywrócenie dopiero po resecie modułu (samolotowy-online zwykle wystarczy).
Co do wyciągania karty SD to już inna opowieść i tu należy trzymać instrukcji telefonu - zwykle nie wolno bez wyłączenia. Najczęściej chodzi właśnie o odmontowanie nośnika, ale nie zawsze.
Czyli w zasadzie lepiej jest włączyć tryb samolotowy i dopiero wyciągać kartę SIM?

A co do karty SD, to myślałem, że zawsze można wyciągać po odmontowaniu systemu plików. No bo co innego może się uszkodzić? Jest jakaś różnica między podłączaniem/odłączaniem karty SD, a podłączaniem/odłączaniem np. pendrive?
morfik napisał(a):Czyli w zasadzie lepiej jest włączyć tryb samolotowy i dopiero wyciągać kartę SIM?
Podsystem GSM da sobie radę, jak odłączysz SIMa. Ale z przyłączeniem - zależy od sposobu oprogramowania. Jak testowałem modemy USB karta SIM jest wykrywana tylko podczas resetu (odłączenie i podłączenie lub polecenie AT resetu).
Ale telefony z dostępem do SIM bez wyciągania baterii zwykle po przejściu przez offline wykrywały karty, a czasem nawet bez tego.
morfik napisał(a):A co do karty SD, to myślałem, że zawsze można wyciągać po odmontowaniu systemu plików. No bo co innego może się uszkodzić?
Styki od SIM jak przejadą po SIM albo odwrotnie przy ramkach łączonych mogą teoretycznie podać napięcie, gdzie nie powinny. Chodzi i konstrukcję mechaniczną złącz elektrycznych. Teoretycznie nic nie powinno się stać. Ale tyle mówi teoria. Zwykle też tak jest, jednak należy przestrzegać instrukcji.
Cytat:Jest jakaś różnica między podłączaniem/odłączaniem karty SD, a podłączaniem/odłączaniem np. pendrive?
Gniazdo USB i protokół zostały zaprojektowane tak, aby obsługiwać hotplug. Najpierw mechanicznie wpinasz masę.ekran (metalowa obudowa), potem zasilanie (dwa zewnętrzne piny), a dopiero potem złącza danych. nie ma możliwości mechanicznej wpięcia tego niewłaściwie (w każdym razie teoretycznie).
Karty SD też mają niektóre złącza wysunięte dalej, inna bliżej.
ALE w gnieździe combo masz pomieszane 6 styków SIMa rozłożonych w jeden sposób i styki microSD rozłożone zupełnie inaczej - i wszędzie musi być zasilanie podawane, żeby karta mogła ożyć. I teraz pytane - jak podasz zasilanie z SD do SIM lub odwrotnie to może się coś stać elektronice, czy nie?
No w sumie nie powinno, ale zawsze zostaje ta niepewność Smile
Hmm, to lepiej jednak będzie wyłączyć to na wszelki wypadek. Big Grin
A dokładniej trzymać się instrukcji obsługi - jak mówią, że można, to można. Jak mówią, żeby power off, to lepiej się tego trzymać i wyciągać karty tylko w razie konieczności.
A jaki to telefon? Wink
Łatwiej będzie podpowiedzieć...
Przeważnie przy kombinacji, SIM+SIM/SD lub SIM+SD w instrukcji sugerują przejście w tryb Samolotowy/Odmontowanie karty - ale to tak jak napisano powyżej, sprawdzić instrukcję; bo niektórzy producenci trzymają się ostro swojej wersji - wyłącz telefon.
W przypadku produktów Apple nie podają żadnych warunków Wink na czas wyjęcia.
-=-=- K4r0lSz -=-=-
W przypadku Nexus'ów [5X i 6P], Google pisze o konieczności wyłączenia telefonu.
-=-=- K4r0lSz -=-=-
W sumie myślałem, że model telefonu nie ma znaczenia. Big Grin Ale jeśli faktycznie ta sprawa zależy od podejścia producenta sprzętu, no to to jest ten TP-LINK'owy telefon, co to od paru tygodni jest polskim rynku, tj. Neffos X1.

W instrukcji napisali:

Cytat:1.3 Put in the cards
Insert Nano SIM cards and Nano SD card (optional)

With your phone turned off, eject the SIM card tray by inserting a paper clip or the pin provided into the hole on the tray. Place the the SIM card(s) and SD card (optional) into the tray with the gold contacts face down and
then insert the tray back into the phone.

Nie widzę tutaj by zabraniali wyciągania karty, gdy telefon działa. Big Grin Jak coś to tu jest instrukcja.
Jak dla mnie:
Cytat:With your phone turned off, eject the SIM card tray...
już sugeruje konieczność wyłączenia telefonu przy wysuwaniu tacki.
Zwykle piszą rzeczy w stylu "nie moczyć w wodzie", także tutaj w sumie nie zabronili. Big Grin
1) karty SIM to zwykłe karty procesorowe, mają wspólnych przodków m.in. z kartami płatniczymi "czipowymi", które mają wymiar i konstrukcję identyczna z kartami SIM 1FF ("dużymi", bo to co powszechnie obecnie nazywanie jest SIM to tak naprawdę mini-SIM czyli 2FF)

więc wystarczy, że zajrzysz do portfela, aby się przekonać jak to zostało zaprojektowane - karty tego typu mają jeden "jedyny słuszny" kierunek wkładania do slotu, który gwarantuje 100% bezpieczeństwo pomimo faktu, że czytniki je obsługujące zawsze podają napięcie zasilające

natomiast ewolucja związana z miniaturyzacją SIM powoduje, że ten kierunek nie zawsze jest zachowany, sam możesz sprawdzić jak jest w przypadku twojego telefonu, stąd mogą wynikać ostrzeżenia lub ich brak
(kiedyś powszechnie było stosowane proste rozwiązanie mechaniczne - slot SIM był przeważnie pod akumulatorem, co gwarantowało brak zasilania podczas wkładania karty)

jakkolwiek jest też druga "strona medalu" - współczesne karty procesorowe są znacznie bardziej odporne na "złe traktowanie" niż ileś-tam lat wstecz, gdy te standarty były tworzone



2) karty pamięci - tak jedynym ograniczeniem przy wyjmowaniu jest konieczność odmontowania systemu plików przed wyjęciem karty ze slotu, karty microSD (TF) "od zawsze" obsługiwały hot-plug, z tego właśnie wynika różna długość padów (pól) w złączu



3) sloty "combo" to jest temat Tongue
no moim zdaniem same w sobie, to przegięcie…

tak, wiem, wielu użytkowników nie używa drugiej karty SIM, ale z drugiej strony jeśli ktoś kupuje dual-SIMa z opcją włożenia karty pamięci, to chyba po to aby włożyć ta kartę pamięci oraz 2 karty SIM naraz Tongue

choć jak to mówią Słowianin potrafi Tongue
https://smartmania.cz/dualsim-microsd-hy...oid-12424/

a teraz do sedna - sam oceń czy to może być bezpieczne (również to o co pytasz), na zdjęciach w linku powyżej doskonale widać gdzie w slocie kombo wypadają styki karty SIM, a gdzie TF (zasilanie to te dłuższe pady)
No ja się sam zdziwiłem jak wyciągnąłem tę tackę, bo miało być dual SIM i karta SD. I tak Android ma w planach wywalenie wparcia dla kart SD, co pewnie nieuchronnie popchnie smartfony w stronę "bez kart SD". Big Grin A taka hybryda to już praktycznie pół nogą jest w tym bez mikroSDowym świecie. Big Grin W sumie to nie wiem co ludziom przeszkadza ta karta mikro SD w telefonach, że tak z nią próbują walczyć.

A co do samego wyciągania karty, to ja lepiej to będę wyłączał. Big Grin
Jak się uprzesz, to można włożyć zarówno microSD, jak i dwie karty SIM - jedną z kart trzeba "tylko" wydłubać z plastiku - tak, żeby został sam chip i styki. Całość wtedy da się wcisnąć jednocześnie z kartą microSD, ale ponieważ wyciągnięcie SIMa z plastiku wymaga jego solidnego ogrzania to ryzyko uwalenia chipa jest spore, nie wspominając o tym, że całość nadal będzie troszkę zbyt gruba i kolejna okazja uszkodzenia jest przy wkładaniu takiego zestawu do telefonu.
Przekierowanie